Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by mihiasiro

CAtaghe,

din cite am inteles eu de la "preotul meu", pacatul e sursa tuturor relelor. Cind pacatul e facut de cineva, persoana va plati prin necazuri (ca e mai bine sa traga pe lumea asta o vreme decit vesnic pe lumea ailalta).Sau vor plati urmasii ei, in functie de pacat.




Ioan, 9:1-3
1. Si trecand Iisus, a vazut un om orb din nastere.
2. Si ucenicii Lui L-au intrebat, zicand: Invatatorule, cine a pacatuit; acesta sau parinții lui, de s-a nascut orb?
3. Iisus a raspuns: Nici el n-a pacatuit, nici parintii lui, ci ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.


quote:

Dar pacatul vine si asupra celor nevinovati (copii), sau a crestinilor cu viata duhovniceasca, pentru ca oamenii pot fi rai si invidiosi, se razbuna, blestema, spun vorbe cu naduf... Uneori blestemul se prinde.




Marcu 7:14-16
14. Si chemand iarasi multimea la El, le zicea: Ascultati-Ma toti si intelegeti:
15. Nu este nimic din afara de om care, intrand în el, sa poata sa-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care il spurca.
16. De are cineva urechi de auzit sa auda.

quote:

De ce vorbim de pacat si la oameni nevinovati ? Pentru ca si Isus era perfect nevinovat dar a platit pentru intreaga omenire, pentru ca si-a acceptat menirea.A facut voia celui de sus si a luat asupra lui pacatele neamului intreg, al omenirii.



Ultimul pasaj imi vine greu sa il comentez pentru ca, dupa intelegerea mea putina cum e, cred ca esti in mare confuzie, de vreme ce faci paralele intre Isus si oamenii obisnuiti. Cred ca e o mare indrazneala asta - nici nu stiu cum sa ii zic, dar nu mi se pare deloc ca sta in picioare comparatia.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by cataghe

.... cred ca esti in mare confuzie, de vreme ce faci paralele intre Isus si oamenii obisnuiti.

....



Mie mi se pare taman asta face crestinismul aparte de celelalte religii: reflectia
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by cataghe

.... cred ca esti in mare confuzie, de vreme ce faci paralele intre Isus si oamenii obisnuiti.

....



Mie mi se pare taman asta face crestinismul aparte de celelalte religii: reflectia
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



E frumos ce spui tu, insa tot mi se pare ca scartaie ceva in ceea ce spune Mihiasiro... eu percep mesajul ei ca si cum ar fi uitat sa mentioneze ca "harta" nu e catusi de putin la scara 1:1

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Mihiasiro, asa e, Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, nu mai putin decat atat. si l-a dat pe Fiul Sau ca jertfa ca sa ne recupereze in rai, ca pe niste egali ce i-am fost, prin Adam si Eva, de la inceput. Dumnezeu nu poate sa fie meschin si sa ne doreasca langa el ca pe niste inferiori si mediocri. ce parinte isi priveste copilul cu superioritate, oare? de-aia si promite Iisus celor credinciosi: vor sta cu El la dreapta Tatalui. iar dreapta e locul de onoare. ca o paranteza, exista niste eseuri celebre, super misto, pe tema stangii lui Dumnezeu -exista, nu exista, cine sta acolosha? :-))

alt indiciu: in Biblie, povestea lui Iov. asa cum Dumnezeu L-a dat oamenilor pe Fiul Sau ca masura a dragostei Sale pentru oameni, tot asa de mult l-a iubit si Iov pe Dumnezeu de a fost gata sa-si sacrifice fiul.

blasfemie ar fi sa sustii ca dragostea lui Dumnezeu fata de oameni nu e decat o marunta relatie de subordonare/inegalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga Oana,

grea intrebare.Pai asta e efortul de fiecare clipa, modificarea in bine...lasarea pacatului.
dintre care mania si orgoliul sunt cel mai greu de lasat.

cred ca pacatele ce se manifesta in comportamentul exterior (de gen tipat la barbat,invidie etc)nu se curata asa de usor oricat de ateu ai fi fost inainte.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna dimineata,dragelor!
Azi Biserica noastra sarbatoreste nasterea Maicii Domnului,asa ca ii felicit pe toti cei cu numele de Maria si Marian,si le doresc numai bine si Dumnezeu sa le ajute in toate!Referitor la ceea ce e discuta,am gasit in Filocalie cateva pasaje lamuritoare:
"9.Necazurile care vin asupra oamenilor sund roadele pacatelor proprii.Iar daca le rabdam prin rugaciune ne vom bucura iarasi de venirea lucrurilor bune."
"139.In durerile fara voie se ascunde mila lui Dumnezeu,care atrage la pocainta pe cel ce le rabda si izbaveste de muncile vesnice"
"154.Intamplarile dureroase vin asupra noastra pentru pacatele facute mai inainte,fiecare greseala aducand dupa sine ceea ce se leaga de firea ei."
Din Filocalia,vol.1,Sf.Marcu AscetulIrina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Spiculet,e vorba de Psalmul 90:1. Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2. Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3. Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4. Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5. Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6. De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7. Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8. Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9. Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10. Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11. Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12. Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13. Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14. "Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15. Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16. Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea". Aveti www.bibliaortodoxa.ro/" target="_blank">aici Biblia Ortodoxa on-line,cu motor de cautare.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

La multi ani Mariile si Marianii !

si eu sunt Maria, dar doar la botez, in certificatul de nastere n-au trecut parintii si numele Maria



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Mate, mi-ar placea sa stiu raspunsul la intrebarea ta despre schimbare, dupa trecerea de la ateism la credinta. primul impuls a fost sa raspund ca "nu" si la asta am si ramas blocata. in afara de inocenta, care dispare cu varsta si pe care o bifez la "obiecte pierdute"...de alte schimbari nu-s constienta. poate imi vine cheful de povesti dupa ce se mai detensioneaza atmosfera pe-aici, prea multe flecuri de bocanci in zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ia uite, nu bantui singura pe-aici! buna dimi, matinalelor, Sabina si Irina! La Multi Ani, Sabina si tuturor Mariilor, sa fiti iubite si binecuvantate.

Mergi la inceput