O singura Biserica? (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Draga Jocelyn,,ce inseamna "parere neconforma cu Scriptura"?Adventistii spun ca,in conformitate cu Scriptura,ziua de odihna e sambata.Baptistii spun,in conformitate cu aceeasi Scriptura,ca ziua de odihna e duminica.Unde e adevarul,ca doar ambele grupari au ca principiuu de baza"Sola Scriptura"(numai Scriptura)?Si daca la voi in adunare se ridica cineva si incepe sa va invete ca trebuie botez cu Duh Sfant si vorbire in limbi,ca altfel inseamna ca nu esti mantuit;ca a descoperit el asta facand studiu biblic-ce faceti?Are el dreptate,sau nu?Voi spuneti ca va ghidati numai dupa Scriptura,dar de fapt fiecare grupare np se ghideaza dupa propria interpretare a Scripturii,adica dupa o traditie proprie.Daca singura Scriptura ar fi fost suficienta ,atunci citind-o toti np ar tras concluzii identice.
Referitor la studiul biblic,daca el era practicat de la inceputul bisericii,cum de nu a ramas nici un studiu biblic de la crestinii din vechime?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti



Hihi, ce fain Irina, si BO se ghideaza dupa propria interpretare a Scripturii, nu crezi? Si anume aia data de anumiti Sfinti Parinti. Corect, sau nu?
Pe de alta parte, cum vrei sa existe studiu biblic la inceputul bisericii daca nu exista inca Noul Testament? Pentru Vechiul Testament, exista si pe atunci "studiu bilbic", cat vrei - nu ma pricep, dar daca sunt evrei printre noi sigur ne pot lamuri.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by adda

quote:
Originally posted by cataghe


Ce faci cu discutia si cu forumul e treaba ta, presupun ca esti matura si vaccinata. Daca te-am ajutat sa iei vreo hotarare care iti foloseste, cu placere. Sper ca nu te astepti sa imi pun cenusa in cap, pentru ca consider ca raspunsul meu a fost exact pe acelasi ton ca si mesajul tau. Deci, ce sa zic, iti doresc numai bine.




Ok, Catalina, decolez de aici . Eu am mai intervenit pe ici, pe colo, in aceste 6 capitole, deci nu-mi sunt necunoscute in totalitate discutiile voastre (cu atat mai putin pozitia ta!). Mea culpa daca ati mai vorbit detaliat despre schisma (pentru ca, intr-adevar, nu am citit tot)



Adda, nu lua in seama rautatile.. aici nu costa nimic, undeva se contabilizeaza..
Este inutil sa raspunzi si sa te superi pe un membru care nu face nimic, doar cauta de contra-vorba..

Sunt atatea fete pentru care merita sa continui discutia pe topicul asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by cataghe
Pe de alta parte, cum vrei sa existe studiu biblic la inceputul bisericii daca nu exista inca Noul Testament? Pentru Vechiul Testament, exista si pe atunci "studiu bilbic", cat vrei - nu ma pricep, dar daca sunt evrei printre noi sigur ne pot lamuri._
In God we trust, all others bring data.


Cataghe,ilaviu,ai pus punctul pe i.Exact,la inceputul Bisericii nu exista Biblia asa cum o avem noi acum si nu exista nici studiu biblic si nici principiul"sola Scriptura".Acestea sunt inventii np.Deci,draga Jocelyn,cum se mantuiau crestinii pe atunci,ca n-aveau nici Biblie sa mearga cu ea sub brat la Biserica,si nici nu faceau studii biblice?Biserica se ghida dupa invatatura primita de la Apostoli prin viu grai sau prin scris,invatatura conservata ulterior de Traditie(inclusiv Scriptura e parte a Traditiei).
Si da,foarte bine ai spus ,in BO interpretarea Scripturii se face in cadrul Traditiei pastrate de la Sf. Apostoli,nu fiecare dupa capul lui,cum e la np.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Ma "laviu" tu, da' mi-ai rupt mesajul in doua si ma "laviu" numai pentru a doua parte.
Io nu stiu despre protestanti, nu ma bag, nu stiu cum e cu "sola scriptura" - imi explicati si mie? "Dar insa", io vreau sa stiu care Sfinti Parinti sint valabili si care nu. Si de ce.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2 spune:

Cataghe, eu nu inteleg interventa ta in legatura cu Adda (cred ca asa o cheama).
Adica trebuie neaparat sa citim postarile tale la toate cele n capitole pentru a ne putea spune parerea? Dar poate pe mine nu ma intereseaza care este de fapt parerea ta. Pe mine ma intereseaza doar ceea ce inteleg din ultima postare si la ea ma refer. Scurt.

Doar nu-ti imaginezi ca vei discuta la nesfarsit doar cu 3 persoane(una ortoxa-sau doua-, una adventista si una extraterestra)doar pentru ca asa ai chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by adela2

Cataghe, eu nu inteleg interventa ta in legatura cu Adda (cred ca asa o cheama).
Adica trebuie neaparat sa citim postarile tale la toate cele n capitole pentru a ne putea spune parerea? Dar poate pe mine nu ma intereseaza care este de fapt parerea ta. Pe mine ma intereseaza doar ceea ce inteleg din ultima postare si la ea ma refer. Scurt.

Doar nu-ti imaginezi ca vei discuta la nesfarsit doar cu 3 persoane(una ortoxa-sau doua-, una adventista si una extraterestra)doar pentru ca asa ai chef.





Buna dimineata, Adela! Daca nu te intereseaza parerea mea, pot sa stiu si eu de ce mi te adresezi? Numai ca sa ma iei de sus si sa imi spui ca fac "afirmatii grave", ca ai citit tu trei randuri scrise de mine si te-ai atacat in onoarea ta de ortodox? Ma lipsesc, nu te supara.
Hai sa zicem ca te-ai fi adresat pe un ton mai potrivit, ok, eu ce ar trebui sa fac acuma? Sa scriu a nu stiu cata oara niste lucruri pentru ce? Ca pe tine oricum parerea mea nu te intereseaza. (Sper ca ai inteles ca nu ma refer la tine in randurile de mai sus, am scris la modul general si cu referire la persoana in discutie). Deci, faceti-mi o favoare va rog: daca nu va intereseaza parerea mea, ignorati-ma. Vorbiti cu altcineva, e lume destula pe forum. Si zau, promit ca n-o sa ma simt singura, daca eu vreau sa vorbesc cu doua ortodoxe, o protestanta si o extraterestra, parol de onoare ca cu ele vorbesc. ...Se abtine cineva?

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Mey,dar extraterestra care-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Irina, cred ca stii si tu foarte bine si daca nu stii iti spun ca initial, crestinatatea considera sambata ziua de odihna, la fel ca evreii. Este un fapt ca Iisus a respectat Sabatul, sambata. Si daca ai citi textele din Biblie care se refera la inviere, reiese clar ca Iisus a inviat in prima zi a saptamanii, duminica, asa cum se sarbatoreste si azi. Daca te-ai lua numai dupa astea si ai face o socoteala simpla de tot, daca duminica e prima zi a saptamanii, care e saptea?
Si la sinodul de la Nicea, Constantin cel Mare a facut un melanj intre religiile pagane care se inchinau Soarelui, duminica (numita si Dies Soli) si religia crestina (pentru puterea pe care o conferea) si a transferat insemnatatea pazirii sambetei asupra duminicii. El a dat un edict prin care a numit ziua intai a saptamanii, zi de odihna, aceasta fiind si ziua invierii. Am observat totusi cat de putini stiu ca pazirea duminicii provine din religiile necrestine. Asa ca duminica a devenit zi de odihna in amintirea invierii lui Hristos, desi evreii au continuat sa pazeasca sambata. Preotii recunosc ca ziua intai a saptamanii e duminica si sunt sigura ca daca vei intreba, vei afla adevarul cu privire la ziua de odihna, conform Bibliei, nu conform cu decizia lui Constantin - calendarul ortodox, din pacate, e singurul care incepe saptamana cu luni.
Mult timp crestinii au pazit amandoua sabatele, si mult mai tarziu s-a ajuns la pazirea Duminicii de catre majoritatea crestinilor. O minoritate a continuat sa pazeasca Sabatul zilei a saptea pana in ziua de astazi. Ei erau raspanditi in diferite zone ale Europei, cum ar fi nordul Italiei, Elvetia, Boemia, etc. Chiar si in Romania, prin Ardeal a existat un grup de crestini ortodocsi, care pazeau Sabatul zilei a saptea. Reformatiunea protestanta a redescoperit adevarul biblic treptat, iar astazi exista baptisti si adventisti de ziua saptea.
Unii sustin ca Sabatul a fost dat evreilor, dar din ceea ce am studiat in Biblie si din exemplul personal al Lui Hristos, rezulta ca ziua a saptea a fost instituita de la creatiune, chiar inainte de a fi date cele 10 porunci.
Cine vrea, poate sa mai citeasca www.biblesabbath.org/confessions.html" target="_blank">http://www.biblesabbath.org/confessions.html si www.benabraham.com/html/rome_s_challenge.html" target="_blank">http://www.benabraham.com/html/rome_s_challenge.html si mentionez ca nu sunt site-uri adventiste. Deci pana si ce e scriu in publicatiile catolice www.aloha.net/~mikesch/c-record.htm" target="_blank">http://www.aloha.net/~mikesch/c-record.htm dovedeste faptul ca Sabatul este echivalent cu Sambata si cu ziua de odihna iar autoritatea bisericii este considerata mai presus de cea a Bibliei.

Ma intrebai despre lucrurile neconforme cu Scriptura pe care le-ai instituit biserica? iti pot da cateva exemple, in afara de Sabat: botezul copiilor, pomenile pentru morti, nemurirea sufletului, serbarea zilelor sfintilor (si "sfintirea" unor oameni precum Stefan cel Mare de exemplu) si a Craciunului etc.

Uite, am gasit chiar pe pagina consiliului judetean Ialomita (nu stiu cum au ajuns acolo) punctele de doctrina ale bisericii adventiste si daca nu ti se pare un pacat asa de mare sa citesti si apoi sa-mi spui si mie cu ce nu esti de acord si de ce. www.cicnet.ro/educatie/bis-adv/general/puncte.htm" target="_blank">http://www.cicnet.ro/educatie/bis-adv/general/puncte.htm




"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:


Cataghe,ilaviu,ai pus punctul pe i.Exact,la inceputul Bisericii nu exista Biblia asa cum o avem noi acum si nu exista nici studiu biblic si nici principiul"sola Scriptura".Acestea sunt inventii np.Deci,draga Jocelyn,cum se mantuiau crestinii pe atunci,ca n-aveau nici Biblie sa mearga cu ea sub brat la Biserica,si nici nu faceau studii biblice?Biserica se ghida dupa invatatura primita de la Apostoli prin viu grai sau prin scris,invatatura conservata ulterior de Traditie(inclusiv Scriptura e parte a Traditiei).
Si da,foarte bine ai spus ,in BO interpretarea Scripturii se face in cadrul Traditiei pastrate de la Sf. Apostoli,nu fiecare dupa capul lui,cum e la np.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti



Cu parere de rau iti spun ca esti gresit informata.
NP nu afirma ca exista Biblia pe vremea apostolilor, pentru ca ei erau martori oculari a ceea ce se intampla in vremea aceea, iar apoi au ramas crierile lor ca marturie.

"Biserica se ghida dupa invatatura primita de la Apostoli prin viu grai sau prin scris" pana aici sunt de acord cu tine.

"invatatura conservata ulterior de Traditie(inclusiv Scriptura e parte a Traditiei)." si aici nu sunt de acord. Traditia s-a "imbogatit" cu obiceiuri preluate de pagani. Insusi Apostolii avertizeaza asupra acestui lucru. Tot ceea ce nu izvoraste din ceea ce au lasat ei(scrierile lor), sunt erezii!

Mi se pare mie sau u pui la indoiala autenticitatea Bibliei? Asa reiese din faptul ca pui Traditia inaintea Bibliei (ca importanta). Daca Biblia era o parte a traditiei, cum de lucrul acesta nu este specificat in Biblie??? Biblia nu face nici o referire la traditia ortodoxa, astea sunt interpretari ulterioare.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreunaCu parere de rau iti spun ca esti gresit informata.
NP nu afirma ca exista Biblia pe vremea apostolilor, pentru ca ei erau martori oculari a ceea ce se intampla in vremea aceea, iar apoi au ramas crierile lor ca marturie. "Biserica se ghida dupa invatatura primita de la Apostoli prin viu grai sau prin scris" pana aici sunt de acord cu tine."invatatura conservata ulterior de Traditie(inclusiv Scriptura e parte a Traditiei)." si aici nu sunt de acord. Traditia s-a "imbogatit" cu obiceiuri preluate de pagani. Insusi Apostolii avertizeaza asupra acestui lucru. Tot ceea ce nu izvoraste din ceea ce au lasat ei(scrierile lor), sunt erezii!Mi se pare mie sau u pui la indoiala autenticitatea Bibliei? Asa reiese din faptul ca pui Traditia inaintea Bibliei (ca importanta). Daca Biblia era o parte a traditiei, cum de lucrul acesta nu este specificat in Biblie??? Biblia nu face nici o referire la traditia ortodoxa, astea sunt interpretari ulterioare.Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara


"Când Biserica a canonizat în mod oficial Scriptura, scopul primar al listei canonului Sfintei Scripturi a fost sa protejeze Biserica de scrieri dubioase care afirmau ca sunt scrise de apostoli, fiind de fapt scrise de eretici (de exemplu, evanghelia lui Toma). Grupurile eretice nu-si puteau sprijini învataturile pe Sfânta Traditie caci ele veneau din afara Bisericii, si prin urmare singurul mod în care puteau argumenta se baza pe fortarea sensului Scripturii si pe scrieri pretinse a fi scrise de apostoli or sfinti ai Vechiului Testament. Biserica s-a aparat împotriva unor astfel de învataturi apelând la originea apostolica a Sfintei Traditii (dovedita prin succesiunea apostolica, adica prin faptul ca episcopii si învatatorii Bisericii îsi pot demonstra descendenta din apostoli) si la universalitatea Credintei Ortodoxe (aceeasi credinta pe care au avut-o crestinii ortodocsi în întreaga istorie si în întreaga lume). Biserica s-a aparat împotriva scrierilor dubioase prin stabilirea unei liste de carti sfinte care erau acceptate în întreaga Biserica ca fiind de inspiratie divina sau de origine apostolica atestata.Prin stabilirea listei canonice a Sfintei Scripturi, Biserica nu a intentionat sa afirme ca întreaga Credinta Crestina si tot ce este legat de închinare si ordine în Biserica este continut în ea. Un fapt deasupra oricarei dezbateri este acela ca la vremea stabilirii canonului Biserica era aceeasi cu cea de mai târziu #8211; aceasta este o certitudine istorica. În ce priveste structura autoritatii din Biserica, episcopii ortodocsi au fost cei care au stabilit chestiunea canonului, în acelasi mod în care chestiunile legate de doctrina sau disciplina sunt hotarâte de Biserica Ortodoxa pâna în zilele noastre."
www.odaia.go.ro/sola.html" target="_blank">sursaIrina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput