O singura Biserica? (7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by adda

Din cate imi amintesc eu de la orele de religie din scoala ... cardinalul Humbert (impreuna cu alti trimisi ai Papei) a intrat in Biserica Sf. Sofia din Constantinopol, asezand pe altar anatema, prin care patriarhul Contantinopolului si "ai lui" erau excomunicati. Degeaba a incercat un diacon sa-l induplece; nu a reusit.


aiurea, dimpotriva, biserica de rasarit a complotat contra celei de apus si a abandonat-o in pustiu cu doctrina petrina cu tot, plus cu un dictionar inutilizabil, in doua cuvinte -ecclesia si soborny. iar biserica de apus, in generozitatea sa, revine acum cu ecumenismul la cea de rasarit sa o ierte si sa o reprimeasca la sanul ei infailibil. necazul e cu rasaritul, ca nu se lasa. intrebarea e, daca rasaritul e asa nashparliu, fascisto-nationalist, dus cu pluta, plin de goange, incremenit in proiect etc, de ce are totusi catare la infailibili? de ce nu incearca apusul mai intai sa-si recastige oile ratacite din turma proprie, vezi protestantii si reformatii?? btw, stie cineva de desprinderi asa majore din biserica ortodoxa?

asa ca, adda, ia si tu lectii despre cum se rescrie istoria la radio-shantz, ce vii cu informatii verificabile si date aici, unde te trezesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Da, stiu eu niste desprinderi majore din Biserica Ortodoxa: fiecare biserica nationala autocefala e o desprindere majora, generata numai si numai de setea de putere pe care ne inghesuim s-o blamam atat de mult la catolici. Cine poate sa imi dea un singur argument valabil in afara de asta, care sa justifice existenta bisericilor asa-zis "nationale" prin prisma invataturii lui Christos, il rog sa purceada la scris.

Restul sunt niste prostii scoase din context, cine este cu adevarat interesat sa afle cum si de ce s-a produs marea schisma pune mana si citeste istorie scrisa de istorici, nu de BOR.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Da, stiu eu niste desprinderi majore din Biserica Ortodoxa: fiecare biserica nationala autocefala e o desprindere majora, generata numai si numai de setea de putere pe care ne inghesuim s-o blamam atat de mult la catolici.
Restul sunt niste prostii scoase din context, cine este cu adevarat interesat sa afle cum si de ce s-a produs marea schisma pune mana si citeste istorie scrisa de istorici, nu de BOR.



"prostii scoase din context"???
cataghe, inainte de a blama, citeste despre schisma strict din punct de vedere istoric. Dar citeste parerea mai multor istorici pentru a-ti putea forma o idee obiectiva (nu doar a unuia - care ar putea fi partinitor cu una din cele doua biserici)

Si vezi ca faci si tu niste afirmatii destul de grave fara sa demonstrezi nimic (daca tot esti tu cea care ceri argumente la fiece pas).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

oricum, pt o cearta e nevoie de 2.

din punctul meu de vedere nu mai conteaza acuma cine a inceput,dupa un mileniu ambele parti sunt la fel de vinovate...



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

conchita vreau sa zic ceva cu referire la ce ai spus tu despre protestanti si anume ca oricine poate sa fie pastor, nu e nevoie de hirotonire. Nu stiu exact cum sta treaba la celelalte culte pro si neoprotestante, dar pot sa zic in deplina cunostinta de cauza cum e la adventisti. Nu oricine poate sa devina pastor, trebuie sa indeplineasca cel putin 3 conditii: 1. sa studieze la Institutul Teologic si sa ia licenta 2. sa aiba aptitudinile necesare (asta se verifica inainte de admitere si in timpul studiilor) 3. sa dovedeasca in timpul studiilor ca este capabil de o asemenea slujba (studentii fac practica in bisericile la care sunt trimisi) si 4.(dar nu cel mai putin important) sa aiba un caracter pe masura. Au fost studenti care au terminat institutul, si-au dat licenta, dar nu au fost repartizati nicaieri fiindca s-a considerat ca nu sunt pregatiti (din mai multe puncte de vedere) pentru aceasta slujba. Deci nu chiar oricine poate ajunge pastor. Si dupa o perioada de proba, celor care au fost repartizati ca pastori li se da binecuvantarea, adica sunt hirotoniti, fiindca pana nu li se da aceasta binecuvantare ei nu pot sa boteze sau sa faca impartasirea.

Si apoi, toti suntem indemnati sa studiem Biblia si sa ne rugam pentru intelegerea ei ca toti sa fim pregatiti si sa o cunoastem fiindca la urma urmei si unii pastori pot veni cu o parere neconforma cu Scriptura, si atunci nu inghiti nemestecat tot ce ti se spune, fara nici un filtru, intotdeauna e bine sa studiezi, sa discuti si sa cauti dovezi fiindca mantuirea este personala si numai Hristos este Cel care ne-o da.

Eu apreciez multe lucruri la biserica ortodoxa dar in acelasi timp cred ca prin anumite traditii instituite de oameni si neconforme cu Biblia, s-au indepartat de la adevarul initial predicat de Iisus. Ar fi foarte bine ca toti sa studiem Biblia si sa ne rugam pentru intelegerea ei asa cum vrea Dumnezeu, indiferent de ce spun oamenii. Asta e parerea mea.


"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by adda

quote:
Originally posted by cataghe

Da, stiu eu niste desprinderi majore din Biserica Ortodoxa: fiecare biserica nationala autocefala e o desprindere majora, generata numai si numai de setea de putere pe care ne inghesuim s-o blamam atat de mult la catolici.
Restul sunt niste prostii scoase din context, cine este cu adevarat interesat sa afle cum si de ce s-a produs marea schisma pune mana si citeste istorie scrisa de istorici, nu de BOR.



"prostii scoase din context"???
cataghe, inainte de a blama, citeste despre schisma strict din punct de vedere istoric. Dar citeste parerea mai multor istorici pentru a-ti putea forma o idee obiectiva (nu doar a unuia - care ar putea fi partinitor cu una din cele doua biserici)

Si vezi ca faci si tu niste afirmatii destul de grave fara sa demonstrezi nimic (daca tot esti tu cea care ceri argumente la fiece pas).



Draguta, daca te uiti bine, subiectul asta e la capitolul 7. Acuma, ce-i drept, eu imi mananc destul de mult timp pe forumul asta, dar nici in halul in care sa ma apuc sa scriu din nou chestii pe care le-am mai scris de zece ori, numai pentru ca tu ai aterizat abia acuma la discutie. Deci, scuza-ma, dar daca vrei sa stii care e pozitia mea si pe ce ma bazez, ai 6 capitole de citit - incepe cu primul te rog - si dupa aia mai povestim.



_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Jocelyn,,ce inseamna "parere neconforma cu Scriptura"?Adventistii spun ca,in conformitate cu Scriptura,ziua de odihna e sambata.Baptistii spun,in conformitate cu aceeasi Scriptura,ca ziua de odihna e duminica.Unde e adevarul,ca doar ambele grupari au ca principiuu de baza"Sola Scriptura"(numai Scriptura)?Si daca la voi in adunare se ridica cineva si incepe sa va invete ca trebuie botez cu Duh Sfant si vorbire in limbi,ca altfel inseamna ca nu esti mantuit;ca a descoperit el asta facand studiu biblic-ce faceti?Are el dreptate,sau nu?Voi spuneti ca va ghidati numai dupa Scriptura,dar de fapt fiecare grupare np se ghideaza dupa propria interpretare a Scripturii,adica dupa o traditie proprie.Daca singura Scriptura ar fi fost suficienta ,atunci citind-o toti np ar tras concluzii identice.
Referitor la studiul biblic,daca el era practicat de la inceputul bisericii,cum de nu a ramas nici un studiu biblic de la crestinii din vechime?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

quote:
Originally posted by cataghe


Draguta, daca te uiti bine, subiectul asta e la capitolul 7. Acuma, ce-i drept, eu imi mananc destul de mult timp pe forumul asta, dar nici in halul in care sa ma apuc sa scriu din nou chestii pe care le-am mai scris de zece ori, numai pentru ca tu ai aterizat abia acuma la discutie. Deci, scuza-ma, dar daca vrei sa stii care e pozitia mea si pe ce ma bazez, ai 6 capitole de citit - incepe cu primul te rog - si dupa aia mai povestim.
_
In God we trust, all others bring data.




Ok, Catalina, decolez de aici . Eu am mai intervenit pe ici, pe colo, in aceste 6 capitole, deci nu-mi sunt necunoscute in totalitate discutiile voastre (cu atat mai putin pozitia ta!). Mea culpa daca ati mai vorbit detaliat despre schisma (pentru ca, intr-adevar, nu am citit tot)

Discutie placuta si ... folositoare ... in continuare.

Iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa iau o hotarare definitiva in ce priveste forumul ... o hotarare pe care o aman de multa vreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Adda,te rog nu parasi discutia,si nici forumul.Ai adus in discutie un punct de vedere interesant si obiectiv.Cel putin eu,te rog sa ramai.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by adda

quote:
Originally posted by cataghe


Draguta, daca te uiti bine, subiectul asta e la capitolul 7. Acuma, ce-i drept, eu imi mananc destul de mult timp pe forumul asta, dar nici in halul in care sa ma apuc sa scriu din nou chestii pe care le-am mai scris de zece ori, numai pentru ca tu ai aterizat abia acuma la discutie. Deci, scuza-ma, dar daca vrei sa stii care e pozitia mea si pe ce ma bazez, ai 6 capitole de citit - incepe cu primul te rog - si dupa aia mai povestim.
_
In God we trust, all others bring data.




Ok, Catalina, decolez de aici . Eu am mai intervenit pe ici, pe colo, in aceste 6 capitole, deci nu-mi sunt necunoscute in totalitate discutiile voastre (cu atat mai putin pozitia ta!). Mea culpa daca ati mai vorbit detaliat despre schisma (pentru ca, intr-adevar, nu am citit tot)

Discutie placuta si ... folositoare ... in continuare.

Iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa iau o hotarare definitiva in ce priveste forumul ... o hotarare pe care o aman de multa vreme




Ce faci cu discutia si cu forumul e treaba ta, presupun ca esti matura si vaccinata. Daca te-am ajutat sa iei vreo hotarare care iti foloseste, cu placere. Sper ca nu te astepti sa imi pun cenusa in cap, pentru ca consider ca raspunsul meu a fost exact pe acelasi ton ca si mesajul tau. Deci, ce sa zic, iti doresc numai bine.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput