Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

ML, eu vreau FIX ceea ce nu se poate : editia veche a cartii. Si acum mi se face pofta cind ma gindesc la tortul acela imens roz de pe ultima pagina!

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aldebaran

Citat:
citat din mesajul lui ML


Indraznesc si eu sa-ti cer povestile Reginei Fabiola (n-am inteles bine, daca scanezi toata cartea)... Sincer, daca ai cum, mi se pare mult de lucru.

Desigur, cu multa placere, sa stii ca nu e mare, e destul de subtirica. Problema este, insa, ca nu stiu sa le fac PDF ca sa poti printa paginile. Da-mi doar un pic de ragaz ca sa aflu ce si cum si ti-o trimit.
Daca vrei si altceva, cu placere, poate carticelele mititele sau ce vrei tu(unele contin si mazgaliturile mele de copil, sper ca nu te deranjeaza f. tare), in masura timpului disponibil le scanez si ti le trimit.

Citat:
(Imi place si vaza (am vazut bine?) colorata. Si daca-i vorba de regine aici, am presat ieri niste Queen Ann's Lace

http://www.ontariowildflower.com/images/queen_ann_lace_op.jpg

, dar n-am mai pus mana pe alte lucrarici.


Ce frumoasa e floricica asta, nu am vazut-o niciodata pe aici si nici in Romania, cred ca se gaseste doar prin America. O stiu de pe vremea cand haladuiam prin site-uri de flori presate si mi-o doream tare mult. "Vaza" nu e vaza e lampa si cred ca ai mai vazut-o. Gata, ca stricam subiectul!

Corina


Corina, multumesc mult. Mi-a parut rau ca am deschis gura, dupa ce t-am scris... Nu ma grabesc, m-ar bucura povestile reginei, copiilor (inca!) le place sa le citesc.

P.S. Am trimis PM.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Bic, te cred, lasa de dorit multe dintre reeditarile de azi. Cred ca toate ne vrem inapoi cartile copilariei, mai ales cu mazgaliturile de "artisti".

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Eu nu-mi gasesc English through pictures , care m-a initiat in tainele limbii si mi-as fi dorit s-o folosesc la fata mea. O stiti?
Era de Maxim Popp,aparuta in 1983, coperta portocalie,cartonata...
Doamne,ce rau mi-ar parea daca nu o mai gasesc. Am sa mai ma duc intr-o zi special la mama sa rascolesc biblioteca sau la tzara unde am dus foarte multe carti, alaturi de ceea ce cumparase tata toata viata si mi-am facut o superbiblioteca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocelyn

Mi-e dor de cartea Doctorul Au-ma-doare... mi-a placut asa mult in copilarie si probabil ca s-a pierdut, nu stiu daca se mai gaseste acum dar tare mi-ar placea sa o recitesc.

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."


Eu o am intacta si de-abia astept sa creasca fata sa i-o dau.Ce-am mai citit-o...chiar saptamanile trecute am rasfoit-o la tara, pe furis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonai

Nu am avut rabdare sa citesc sa vad daca le-a mentionat cineva, asa ca incerc sa contribui si eu la listuta:
Heidi, fetita muntilor, de Johana Spiri, am citit-o de o mie de ori, e foarte frumoasa povestea si foarte frumos ilustrata. Doamne, ce mi-a placut!

Filmul l-o fi avand cineva?? Tare mult imi placea si mie,parca am si acum intiparite scene pe retina...

Povesti de Lev Tolstoi, o culegere de povestioare educative, pilde.

Dar de Povestiri istorice isi mai aduce aminte cineva?
Da,eu cu mult drag de fiecare data cand merg la bunici si regasesc cartile...

Si cred ca Aventurile lui Apolodor, un pinguin calator e scrisa de Gellu Naum (imi aduc aminte ca am primit-o la un premiu)

http://community.webshots.com/user/ramonam106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Draga Corina, multumesc mult pt amabilitate . Nici nu stii ce recunoscatoare iti sunt. Mie imi lipsesc cred primele 6 pagini (nu foi), iar prima poveste mi-a placut cel mai mult. E interesant ca acum, daca ma uit la ele, as considera-o cea mai "educativa" pe cea cu cei doi melci frati, dar cand eram mica, cel mai tare m-a fascinat povestea nuferilor albastri de India.

Eu nu sunt acum acasa, abia pe la sfarsitul lui septembrie ma intorc, dar va fac o propunere, tie si lui ML: daca tu, Corina, nu ai timp sa scanezi toata cartea pana ma intorc, pot scana eu restul cartii (de la pagina 7 incolo) si pot face si pdf-uri fara pb, daca imi trimiti si tu imaginile de la tine. Deci ma ofer sa ajut si eu cum pot...
De-asemenea, ma gandesc acum sa mai scanez si eu cateva din cartile copilariei si sa pun poze cu copertile, iar daca cineva le vrea, sa le trimit prin email. Sper sa nu incalc vreun copyright, ca daca s-ar gasi de cumparat as intelege. De exemplu eu povestile reginei Fabiola nu le-am mai gasit nicaieri, nu cred ca s-au mai reeditat.

ML, cateva kg cu carti din copilarie?? Ce comori trebuie ca te asteapta in pachetul acela! Ai grija sa nu se piarda pe drum. Nu glumesc :), eu cand mi-am adus biblioteca, am pus cartile cele mai dragi (si rare) in bagajul de mana, ca sa fiu sigura ca nu li se intampla nimic.

Cum spuneam, la sfarsitul lui septembrie o sa revin si eu cu niste carti scanate. Va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

... pot scana eu restul cartii (de la pagina 7 incolo) si pot face si pdf-uri fara pb, daca imi trimiti si tu imaginile de la tine. Deci ma ofer sa ajut si eu cum pot...

Eu multumesc, cand aveti timp... Si la fel de recunoscataoare va sant, cu atat mai mult cu cat nu am scaner si banuiesc ca va ia ceva timp.

ML, cateva kg cu carti din copilarie?? Ce comori trebuie ca te asteapta in pachetul acela! Ai grija sa nu se piarda pe drum. Nu glumesc :), eu cand mi-am adus biblioteca, am pus cartile cele mai dragi (si rare) in bagajul de mana, ca sa fiu sigura ca nu li se intampla nimic.

La fel de dragi imi sunt si mie. Le-a trimis mama prin nasa copiilor, sper sa ajunga cu bine, am oarecare emotii. Stiu ca vine si Haplea, Zanele din Valea Cerbului, etc., etc.

Am si eu mai jos cateva scanate (doar coperta; cele 3 de pe urma). Imi sunt tare dragi:

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Din%20lada%20cu%20vechituri/?action=view¤t=100_3605.jpg

Privind Povestile Reginei, nu stiu de ce, imi vine sa cred ca este acolo aceeasi ilustratoare cu cea a Talismanului de Safir...





Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Vai, ML, l-am revazut pe Burattino in cartile tale, cat de mult am indragit si carticica asta!Uitasem de el.
Si cate altele mai iubeam, acum nu mai stiu nici titlurile, cu atat mai putin autorii, dar imi amintesc destul de bine continutul lor. Normal, ca doar le citeam si rasciteam de nenumarate ori.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

baietii din strada pal, aventurile catelusei laika, fridolin sunt carti de care-mi amintesc cu mare drag, caietul cu scoarte rosii, cartile lui vlad musatescu...sunt multe...pentru subiect, e delicios!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput