Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aldebaran

Vai, ML, l-am revazut pe Burattino in cartile tale, cat de mult am indragit si carticica asta!Uitasem de el.
Si cate altele mai iubeam, acum nu mai stiu nici titlurile, cu atat mai putin autorii, dar imi amintesc destul de bine continutul lor. Normal, ca doar le citeam si rasciteam de nenumarate ori.

Corina


Si eu ca si Bic. Mama mi-a trimis Pinochio de la Ed. Crisan, in locul lui Buratino. Superbe ilustratii, dar nu era Cheita "mea" de aur. Pana la urma a gasit-o, ratacita prin biblioteca...

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Fetelor care aveti povestile Reginei Fabiola, daca reusiti sa le scanati va rog frumos sa mi le trimiteti si mie. Nici nu stiti de cand caut cartea asta. Imi amintesc doar vag povestile, dar stiu ca m-au vrajit cand eram mica si tare as vrea sa i le citesc si Denisicii mele. Poate le puteti pune undeva de unde sa le putem lua, ca sa nu va chinuiti cu trimisul de mail-uri incoace si incolo. Parca era la un moment dat o adresa pe g-mail facuta in scopul asta. Pentru cele interesate, eu am Luna Betiluna si Dora Minodora scanate.
Multumesc mult,
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

imi amintesc de o carte scrisa de un autor turc,foarte haioasa,era vorba de 2 prieteni (un baiat si o fata) ce-si trimiteau scrisori cu pataniile lor de la scoala,de acasa,despre familia si prietenii lor etc, am citit-o si rascitit-o de zeci de ori in copilarie dar nu stiu cum s-a pierdut...(( nu-mi amintesc nici titlul si nici autorul...isi aminteste cineva ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Da, tare subiectul asta.
Imi propusesem sa ma pun pe adunat carti pentru copii, mai ales de prin anticariate, dar n-am apucat.

Dintre cartile preferate ale copilariei mele as mentiona cam tot Jules Verne, "O lume disparuta" a lui Connan Doyle, "Cuore" de E. de Amicis, "Zinele din Valea Cerbului" de Nestor Urechia, o carte care se numea "Basmele omului" - nu-mi amintesc autorul, dar stiu ca rideam cu lacrimi la unele povesti.

Printre ciudatenii, as mentiona "In tara copiilor cu dintii cariati" - o carte subtire, cu o singura poveste.
Si cartea care ma obsedeaza de-a dreptul este una cu povestioare in versuri, traduse din rusa. Imi amintesc si acum versuri din unele poezele. Una se chema "Motanul si lenesii", alta "Sase de unu" (despre un elev care ia sase note de 1, imi amintesc finalul: "Sari din pat de dimineata/ Scolarul, pe la sase./ Dar notele-i zaceau in fata/ Asa cum le lasase") si inca una, cu un baiat care n-avea somn: "Dorm copacii, dorm si casele/ De prin cuiburi nici un zvon./Dorm parintii, dorm copiii/ Insa nu doarme Anton.".
As da orice pe cartea asta.

Nausica33+ si bebe Nedelcu
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilys spune:

Mie mi-au ramas in special in minte Ciresarii lui Constantin Chirita, La Medeleni de Ionel Teorodreanu(primul vol-Oceanul nestatornic... parca le vad si acum pe Olguta si pe Monica), Basmele lui Ispirescu, Legenda Valaha, de Al. Mitru cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FataVerde spune:

Citat:
citat din mesajul lui danais

Fetelor care aveti povestile Reginei Fabiola, daca reusiti sa le scanati va rog frumos sa mi le trimiteti si mie. Nici nu stiti de cand caut cartea asta. Imi amintesc doar vag povestile, dar stiu ca m-au vrajit cand eram mica si tare as vrea sa i le citesc si Denisicii mele. Poate le puteti pune undeva de unde sa le putem lua, ca sa nu va chinuiti cu trimisul de mail-uri incoace si incolo. Parca era la un moment dat o adresa pe g-mail facuta in scopul asta. Pentru cele interesate, eu am Luna Betiluna si Dora Minodora scanate.
Multumesc mult,
Daniela


Buna Dana!

Te rog mult, daca poti, imi trimeti si mie Dora Betiluna pe email?
Adresa: madelin_o@yahoo.com

Multumesc mult mult in avans.

Ma mai gasesti pe aici:
http://madelin.wordpress.com/

PS
Din pacate si eu am avut cartea Fabiolei dara mama mi-a imprastiat toate cartile pe la verisoare. Eu tot cumpar acuma de la anticari. Daca o gasesc si pe cea cu Trei povesti minunate o scanze repejor si ti-o trimet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Corina, multumesc frumos pt povestile Fabiolei! Iti raman indatorata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Cu multa placere!
Pentru oricine mai vrea, sa-mi lase adresa de email pe PM.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina, draga mea, si eu iti multumesc mult ! Am vazut mesajul tau abia aseara la 12 noaptea si acum cel de pe DC.

Din pacate, nu pot citi documente RAR (nu ma pricep, poate nici nu se numesc asa...). Nu te necaji, ma bucur ca nu le-ai scanat numai pt. mine si fetele le pot citi.
Daca stie totusi sa le puna cineva in PDF (se poate oare?!...), sa-mi spuna si mie, va rog (dau adresa de e-mail pe PM). Daca nu, nu-i suparare.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Lorena, dar este PDF! faci extract si gata.
Fisierul pdf "nezipuit" e prea mare ca sa mearga pe email si a trebuit sa fac RAR.
Cum sa fac sa ti-l trimit? nu pot sa te las asa, gasim o solutie.
Vrei sa-ti trimit paginile una cate una in jpeg si sa le faci tu pdf?

Corina

Mergi la inceput