Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

De " Fram ursul polar" va amintiti de "Legendele Olimpului","Singur pe lume","Coliba unchiului Tom","Morcoveata"?

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bic

Salutare din nou, vad ca de un an nu a mai postat nimeni aici.

Ma gindeam ca de vorbit am tot vorbit, de amintit ne-am tot amintit, dar ce facem daca vrem sa ne procuram aceste carti de care vorbim?

Ce-ar fi sa scriem o scrisoare comuna, semnata de cit mai multe, fostei editruri Creanga - care acum nu stiu ce editura e - si sa aflam cine detine drepturile de autor si daca vor considera republicarea unor titluri. Cred ca de cartile sovietice nici nu va fi vorba. Oricum, copiii nostri nu vor intelege nimic din ele anyway.
Mie mi-ar place sa vad cartile copilariri mele cu grafica de atunci. Am avut o dezamagire cumplita cind am vazut noul Apolodor. Pai ce? ala-i Apolodor dupa ei???

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC




Bic tu cautai parca o carte cu un imparat si un peste? Cred ca ai descoperit-o intre timp... Daca nu, este The Magic Fishbone a lui Dickens (cred...).

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

ML, de descoperit, am descoperit-o... dar n-am si gasit-o.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Tu vrei sa ti-o gasesti acasa in biblioteca copilariei, sa o citesti online in engleza sau sa o cumeri in lb. ro?

In ro. este aici si in alte cateva locuri pe Net:

http://www.cartea-mea.ro/carte/osul-de-peste-fermecat--i8564

P.S. Nu am citit-o si nici nu o am, asa ca nu bag mana in foc pt. traducere si ilustratii.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Eu abia m-am intors din Romania(oooof, ce-as mai fi stat inca un pic macar...), de unde am recuperat cateva carti vechi, din pacate nu am gasit mai multe, se pare ca aveam prea multe si au fost date la alti copii dupa ce am crescut
Imi amintesc de cateva titluri doar, din pacate nu-mi amintesc autorii:Calutul cocosat (un autor rus), Fetita de pe terra(tot un autor rus),Mesaj cifrat pentru vacanta, Chitibus si Boroboata.


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Aldebaran, ce carti frumoase! Sunt ale tale? Am si eu cateva din colectia aceea cu "Sarea in bucate" . Iar "Trei povesti minunate de regina Fabiola" am cautat-o peste tot si nu am gasit-o. De fapt eu o am, dar imi lipsesc cateva pagini. Daca e cartea ta, ai putea cumva sa le scanezi??
As vrea tare mult sa am cartea intreaga pt fetita mea si daca le am scanate, le pot scoate la o imprimanta color...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina, ce coincidenta, azi am vorbit cu mama si imi va trimite prin cineva 3 kg. de carti din copilarie . Si eu abia le astept.

Nu pot vedea poza ta cu cartile!

Calutul cocosat exista pe undeva pe Net in format audio... MP3?!, hai zau ca nu ma pricep... si il gasesti si pe YouTube, in rusa ca desen animat vechi.
Fetita de pe Terra e a lui Kir Bulicev, daca nu ma insel... Parca au mai scris fetele despre ea.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Musseto,da, sunt ale mele, cu placere ti-o pot scana, numai sa-mi trimiti pe PM emailul tau si sa ai ceva rabdarica deoarece nu stau bine cu timpul liber.
ML, nu stiu de ce nu poti vedea pozele cu cartile, mai incearca.
Saru' mana de tip,dar Calutul nu-l vreau audio, vreau carticica aia cu ilustratii dragute pe care o citeam cand eram mica. Nici ca desen animat nu pot spune ca ma incanta, mai ales ca nu stiu rusa si nici fii-miu nu stie
Cartea cu Luna Betiluna si Dora Minodora o am in format electronic, descarcata de pe un link tot de pe DC gasit,daca vrea cineva pot cauta linkul respectiv.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Gata, acum s-a deschis linkul. Randunica imi pare cunoscuta (doar coperta) iar Doi Cocosei are niste ilustratii superbe!

Indraznesc si eu sa-ti cer povestile Reginei Fabiola (n-am inteles bine, daca scanezi toata cartea)... Sincer, daca ai cum, mi se pare mult de lucru.

(Imi place si vaza (am vazut bine?) colorata. Si daca-i vorba de regine aici, am presat ieri niste Queen Ann's Lace

http://www.ontariowildflower.com/images/queen_ann_lace_op.jpg

, dar n-am mai pus mana pe alte lucrarici.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML


Indraznesc si eu sa-ti cer povestile Reginei Fabiola (n-am inteles bine, daca scanezi toata cartea)... Sincer, daca ai cum, mi se pare mult de lucru.

Desigur, cu multa placere, sa stii ca nu e mare, e destul de subtirica. Problema este, insa, ca nu stiu sa le fac PDF ca sa poti printa paginile. Da-mi doar un pic de ragaz ca sa aflu ce si cum si ti-o trimit.
Daca vrei si altceva, cu placere, poate carticelele mititele sau ce vrei tu(unele contin si mazgaliturile mele de copil, sper ca nu te deranjeaza f. tare), in masura timpului disponibil le scanez si ti le trimit.

Citat:
(Imi place si vaza (am vazut bine?) colorata. Si daca-i vorba de regine aici, am presat ieri niste Queen Ann's Lace

http://www.ontariowildflower.com/images/queen_ann_lace_op.jpg

, dar n-am mai pus mana pe alte lucrarici.


Ce frumoasa e floricica asta, nu am vazut-o niciodata pe aici si nici in Romania, cred ca se gaseste doar prin America. O stiu de pe vremea cand haladuiam prin site-uri de flori presate si mi-o doream tare mult. "Vaza" nu e vaza e lampa si cred ca ai mai vazut-o. Gata, ca stricam subiectul!

Corina

Mergi la inceput