Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Buna ziua.
Vrem sa plecam in concediu in septembrie,nu ne-am hoatrat unde dar sigur nu mai vrem la turci ,e oare prea tarziu ptr Croatia?
Nu stiu ce fel de vreme e pe acolo,noi ne dorim sa stam intr-un hotel de 4 sau 5 stele,cu toate cele incluse daca se poate ..si cu parc ptr copii.La mare.
Gasesc asa ceva in Croatia?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

vreau sa va mai intreb daca e cu mult mai cald la ei la mare ca la noi? am gasit ceva cazare dar apartamentul respectiv nu are AC, sa ma reorientez?ce ziceti, e esential AC? nu pot sa spun ca sunt f calduroasa ca noi si acum ne invelim cu pilota ....noptile la cluj sunt racoroase....

ahhh, si am vazut oferta la kaufland la papuci din aia pt apa la 9.99 ron, sa-mi iau de aici?sau gasesc la acelasi pret p-acolo?


de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Adi69, nu stiu din pacate sa iti raspund la intrebari...nu cred ca totusi Croatia e o tara cunoscuta ca destinatie de "all inclusive" cum sunt de ex Turcia sau Bulgaria....eu am vazut destul de rar hoteluri si mai mult inchierere de apartamente/camere la particulari.

Arleena, noi am fost la inceputul lui iunie si era destul de calda apa (mai ales in golfulete).In prima saptamana a fost acceptabil,dar deja in a doua saptamana incepuse si la ei sa fie foarte cald (asta insemnand ca mai bine evitai iesirea afara in jurul pranzului). Noi nu am folosit totusi AC-ul pentru ca in locurile unde am stat existau obloane care era suficient sa fie trase pentru a fi racoros in camera. Si eu ma invelesc cu pilota dar nu cred ca in iulie cand te duci o sa mai ai nevoie de ea.
Nu stiu ce papuci au in Kaufland...aia pe care ii poti cumpara de acolo sunt un fel de "adidasi" doar ca au tot acoperamantul din panza. Deci nu sunt ca slapii (sa iti scape din picioare), ci poti si inota cu ei. Preturile cred ca erau de pe 4-5 euro la piata sau daca ii luai din supermarketurile lor...dar erau mai practici decat slapii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Trogir este un oras ca si Sighisoara, oras cetate, partea veche a orasului!
Rafting se organizeaza in munti langa Trogir insa cu siguranta si in partea de nord trebuie sa fie iar excursii cu vaporasul sunt la tot pasul, mare atentie insa cine le organizeaza. Se viziteaza insule unde de obicei se ia masa pe vaposar (peste) si apoi retur; se organizeaza scufundari insa la Trogir nu era voie sa iei nimic, scoici sau arici de mare...se puteau fotografia insa.

Split este un oras cu un aer destul de comunist as putea spune...blocuri foooaaaarteeee cenusii insa la fel, partea veche, cetatea si portul sunt foarte frumoase !

Cu masina pe insule din ce stiu eu, destul de rar, marea majoritate sunt la ceva distanta si se face legatura cu vaporasul.



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

adi69 nu stiu daca exista AI in Croatia, exista relativ putine hoteluri obisnuite stil bloc, doar in zona Makarska am vazut eu.
Plus la Opatija, dar nu cred ca au AI ci mic dejun sau maxim demipensiune. Opatija e o statiune superba, cu multe hoteluri din perioada imperiului Austro-ungar insa din pacate "plaja" e platforma din beton. Plaja mai acatarii exista in localitatile invecinate.

In rest sunt orasele-sate pitoresti cu multe vile si apartamente de inchiriat. Plaje mici, in majoritate cu pietris, mai mult sau mai putin aglomerate. Apa superba.


Confirm chestia cu obloanele foaaarte eficiente!
Noi am fost in perioada 12-22 iulie 2005 si intr-adevar intre orele 12 si 16-17 nu prea aveam ce cauta pe afara. Ori in camera, la racoare (daca au obloane nu e musai AC), ori eram in masina, la AC, spre destinatia urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumesc fetelor.Dar vremea in septembrie?Aveti idee?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

A fost sora mea in septembrie. F faina vreme, ideala pt vizitat si a facut si plaja.

In Croatia cel mai bine e sa imbini plaja (si mai ales baia in mare, apa e superba) cu plimbatul si vizitatul.

Nu (stiu sa) exista "package tourism": charter -> transfer -> hotel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Pentru cele care au intrebat de plaja in Croatia am gasit un link interesant:
http://www.hotnews.ro/articol_76490-Top-10-cele-mai-bune-plaje-din-Croatia.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

tzitziri merci. o sa trecem si pe la Brela ca e la 23 km de Duce unde mergem noi.

papuci aia de la kaufland de care zicea nu sunt slapi, sunt exact cum ziceai tu, inchisi, din panza, usori, si cu un snur sa-i stangi pe picior. asa ca o sa-mi iau de aici ca sunt mai ieftini doar ca nu gasesc si pt alex marimea 22

pana la urma am luat apartament cu AC.

in alta ordine de idei: cum ies din tara cu alex? tre sa-i fac pasaport?sau cum ca doar nu are CI?noi putem merge doar cu CI sau trebuie pasaport?

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Arleena,Croatia nu se afla in UE, deci trebe pasaport...si pentru copil daca e cazul.
Noi trebuie s ane facem pasaport tori 3, noua ca ne-a expirat si la copil ca trebuie.

Adi, in septembrie in Croatia e cel mai bine, e cald dar numai e arsita din iulie-august si preturile sunt mai bune.

Noi vrem sa mergem anul asta din sept 10 zile, daca reusim, cu parintii mei, sa ne fie mai usor....dar steff pana atunci ma creste si o sa aibe 1 an si 10 luni
Vrem sa mergem in Duce, 2 km de Omis, 20 km de Split pentru cei care cauta.....
Sunt vile dotate cu bucatarie, hol, balcon, baie...deci se ia un etaj, pentru o familie, depinde de cate camere are etajul...
Mie imi place ca ai la dispozitie buc...und ema frigider, pot tine la copil lapte, iaurt etc...pot face o cafea la ibric daca vreau sau ceai....
Anul trecut parintii mei au fost tot in locul acesta un vrem sa mergem cu torii c 12 euro pe noapte/persoana, deci 24 de 2 personae camera. Mancare este tot acolo la restaurant si preturile sunt foarte acceptabile si te saturi, sincer...au niste portiiii1!!!!

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 7 luni)

Mergi la inceput