Austen

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Donia, si noi avem mari retineri in a da nr de card cand e vorba de a cumpara ceva online, dar de la amazon am luat de mai multe ori carti, si nu am avut nici un fel de probleme cu ei.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Donia, eu cumpar de pe amazon de ani buni de zile si nu am avut niciodata probleme. Prima oara, acum vreo 4 ani, avand in vedere ca era livrare in Romania, au sunat la banca sa confirme ca e valid cardul . Dar de atunci a mers totul snur, cu orice card. Sotzul meu nu se uita la filme de dragoste; la SF-uri l-am corupt eu, dar in rest tot filmele cu mafioti sunt pasiunea lui: Nasul & comp.

Am ajuns la vizita in Kent aseara .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Pai atunci o sa renunt si eu la retinerile mele, in ceea ce priveste amazonul, macar.
Laura , multumesc de pontul cu biblioteca, nici nu-mi trecuse prin cap sa ma interesez acolo. Si uite ca aseara m-am uitat deja la o parte din film, iar acum ma pregatesc si eu de vizita in Kent! Kehleyr, ne vedem acolo !
Aseara chiar am constatat ca parca personajul Jane creste in ochii mei. Pana ieri era doar sora frumoasa si buna a lui Elizabeth. Acum apreciez ca e mai putin grabita in a judeca oamenii, prefera sa acorde circumstante atenuante pana la proba contrarie. Si asta nu din bunatate (prosteasca, pana ieri), ci din cumpatare.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Pe mine ma intimideaza Jane . E prea buna. Eu nu cunosc pe nimeni care sa fie asa in realitate, ma intreb daca o exista. Lizzy avea nevoie de prezenta lui Jane, pentru ca o echilibreaza si o face sa priveasca lucrurile din alta perspectiva. Nu stiu daca pot sa o vad ca fiind cumpatata, mie mi se pare pur si simplu optimista si cu incredere in oameni. Si nu mi s-a parut prosteasca bunatatea ei, pentru ca in final nimeni nu a profitat de ea -- pana si la Miss Bingley si-a dat seama de ce este in stare, mai tarziu, dar si-a dat. Este genul de om in fata caruia nu poti spune decat "jos palaria", fara invidie.

Citeam pe undeva ca tocmai perfectiunea ei este motivul pentru care nu a putut fi niciodata eroina. Lizzy este mai umana, mai apropiata de realitate, te identifici mai usor cu ea.

Oricum, cred ca era un plictis ingrozitor sa traiesti pe atunci. Toata ziua, calarie, vanat, jucat carti, broderie si vizite. Si, daca erai un pic mai inteligent, o carte...


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Gata, am fost si in Kent, si la Pemberly, si la nunta... de vis! E nedrept ca si cartea si filmul trebuie sa se termine. Dar ma amuza ca de cate ori ma uit la film imi rasuna in minte citate din carte care n-au fost cuprinse in scenariu, iar cand citesc cartea ii am in minte pe actorii din film.
Recunosc ca am ales un cuvant nepotrivit pentru bunatatea lui Jane, nu prosteasca, e dur si nedrept, ci poate naiva. Dar pana deunazi ma scotea din minti faptul ca incerca sa gaseasca ceva bun si in Wickham, chiar dupa ce el a dovedit cat de josnic era.
Ah, Kehleyr, nu stiu daca ai glumit sau ai vorbit serios, dar ma vad facuta pentru viata aia... si ai uitat pianul. Iar domnul Bennet isi mai gasise o ocupatie foarte placuta: "Si la urma urmei, de ce traim? Ca sa facem haz pe seama vecinilor si ei, la randul lor, pe seama noastra" (citat aproximativ).

Off topic foarte scurt: citatul din semnatura ta ii apartine lui Yoda?

Trebuie sa mai intreb ceva. Cine stie de ce in carte doamna Bennet spunea ca Lizzy si Darcy trebuie sa se casatoreasca cu o dispensa speciala (de la Palat, parca?)? Si ce importanta avea ca varul lui Darcy, colonelul Fitzwiliam nu avea nici o influenta in cadrul bisericii, spre deosebire de Darcy? Asta era spusa cand se punea in balanta perspectiva casatoriei lui Lizzy cu colonelul.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu mai am ultimul episod, m-am culcat aseara la 1 noaptea .

Daca am o plangere fata de film este ca nu a redat scena din carte in care Mrs. Bennet afla de logodna lui Lizzy cu Darcy si se minuneaza in stilul ei propriu si personal. Era memorabila .

Te vezi facuta pentru viata aia?... Hm, eu nu cred ca as rezista prea mult. Desi trebuie sa recunosc ca plimbarile lungi ale lui Lizzy prin padure imi faceau o pofta...

Referitor la dispensa speciala, eu am inteles ca ar fi fost mult mai "fancy" daca se casatoreau asa, adica ar fi avut Mrs. Bennet inca un motiv de lauda fata de vecini. Dar s-ar putea sa fie si altceva. Am citit in alte romane care se petreceau in epoca aceea, ca atunci cand urma o casatorie, intai se postau niste "bans" (?)/anunturi si trebuia sa astepti o perioada dupa publicarea lor (imi inchipui ca in ideea ca are cineva ceva de obiectat). Iar Mrs. Bennet vroia sa o marite cat mai repede ca sa nu fuga pretendentul . O sa caut informatii si revin...

Iar cu Fitzwilliam, era aceeasi idee, ca Darcy era o persoana mult mai importanta prin influenta pe care o avea in diverse medii.

Am o plangere fata de film. Mi se pare ca sugereaza un pic mai mult decat in carte, ca Lizzy a inceput sa fie atrasa de Darcy nu pentru ca l-a vazut cat este de cumsecade, ci pentru ca a vizitat Pemberley si si-a dat seama ce grozav ar fi sa fie stapana acolo. Nu stiu, imi place sa cred ca asta nu a avut nici un rol in decizia ei. Stiu ca de altfel si Jane Austen in roman justifica schimbarea ei de sentimente in principal prin recunostinta fata de Darcy, si intreaba retoric cititorul daca li se pare un motiv valid... Voua vi se pare un motiv valid?

Raspuns la off-topic: da . Nu mai stiu in care film apare, cred ca in AOTC, dar mi-a placut foarte mult - suprematia spiritului asupra materiei .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Uite, am gasit explicatii despre banns.

Pe scurt: "banns" erau strigarile care se faceau la biserica unde nunta trebuia sa aiba loc, timp de 3 duminici. Scopul lor era sa permita contestarea casatoriei daca era cazul. Erau necesare pentru validitatea casatoriei.

Cred ca ccc cu dispensa speciala se puteau casatori chiar si in cateva zile...


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Kehleyr, multumesc pentru explicatii. Acum m-am lamurit, inteleg de ce doamna Bennet tinea la dispensa.

quote:
Originally posted by Kehleyr
Daca am o plangere fata de film este ca nu a redat scena din carte in care Mrs. Bennet afla de logodna lui Lizzy cu Darcy si se minuneaza in stilul ei propriu si personal. Era memorabila .

Am o plangere fata de film. Mi se pare ca sugereaza un pic mai mult decat in carte, ca Lizzy a inceput sa fie atrasa de Darcy nu pentru ca l-a vazut cat este de cumsecade, ci pentru ca a vizitat Pemberley si si-a dat seama ce grozav ar fi sa fie stapana acolo. Nu stiu, imi place sa cred ca asta nu a avut nici un rol in decizia ei. Stiu ca de altfel si Jane Austen in roman justifica schimbarea ei de sentimente in principal prin recunostinta fata de Darcy, si intreaba retoric cititorul daca li se pare un motiv valid... Voua vi se pare un motiv valid?



Eu atat de bine vad in minte scena in care doamna Bennet se extaziaza de casatoria lui Lizzy, incat cand am vazut filmul a doua oara am sustinut sus si tare ca au taiat faza aia. Ba chiar zilele astea, cand l-am revazut, ma asteptam din nou sa vad scena asta.
Si referitor la al doilea pasaj, m-am intrebat si eu cat de mult a atarnat conacul in schimbarea sentimentelor lui Lizzy, asta dupa ce am vazut filmul zilele astea. E drept ca si in carte Lizzy isi spune in gand ca a fi stapana la Pemberly inseamna ceva, apoi se corecteaza, spunandu-si ca probabil nu i s-ar fi permis sa isi invite rudele acolo. Dar cred ca sentimentele ei deja erau pe calea cea buna, prin a fi stapana la conac se subintelegea a fi sotia lui Darcy, iar ea probabil deja regreta sa il stie pe Darcy indepartat de ea pentru totdeauna. De aceea eu cred ca regretul de a nu fi stapana la Pemberly inseamna de fapt regretul ca Darcy iesise din viata ei. E drept ca filmul lasa mai putin loc imaginatiei in chestiunea asta, e doar o replica prin care Lizzy regreta conacul (si iazul, privelistea, etc) si asta e tot.
Ma mai gandeam ca daca Wickham nu ar fi existat, ar fi fost sanse ca Elizabeth sa il accepte pe Darcy de prima oara? Ar mai fi avut atatea prejudecati impotriva lui? S-ar fi lasat curtata de el? Dar apoi m-am gandit ca Wickham e foarte important, el l-a facut pe Darcy sa cada si apoi sa se ridice in ochii lui Elizabeth. Scrisoarea justificatoare a lui Darcy a avut impact tocmai pentru ca argumentele care tineau de Wickham erau de nedaramat, ceea ce l-a facut sa castige credit si in chestiunea despartirii lui Jane si Bingley.
Mie mi-ar fi placut ca in film sa fie si scenele in care logodnicii recunoscuti de bucurau, iar Lizzy si Darcy inca mai ascundeau logodna lor. Bucuroasa as mai fi urmarit inca o ora-doua de film. Si apoi scenele din final, cand Jane Austen inca mai descrie din viata de cuplu a celor doua surori. Asta e plangerea mea fata de filmele de dragoste. Suferi tot filmul pana cand cei doi ajung sa fie impreuna, si cand sa te bucuri de viata lor implinita... nunta, un sarut si the end!
Asa ca ma consolez si ma duc sa mai revad cateva scene, ca maine duc DVD-ul inapoi la biblioteca. Iar saptamana viitoare vreau sa inchiriez casetele cu prima ecranizare BBC, sa vad cum e realizat. In afara de faptul ca m-a fascinat Elizabeth pe vremea aia si ca datorita acelui film am inceput sa citesc cartea, nu mai tin minte nimic.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Donia, cred ca noi putem diseca P&P la nesfarsit .

Nu cred ca Lizzy l-ar fi acceptat pe Darcy nici daca Wickham nu exista. Oricum i se parea increzut si arogant si a contat foarte mult si povestea cu Jane. Dar intr-adevar Wickham este esential in poveste, si pentru ca ii arata lui Elizabeth diferenta intre aparenta si realitate: "one has all the goodness, and the other all the appearance of it". Wickham este exact antiteza lui Darcy si o face pe Lizzy sa vada cat de mult inseala aparentele.

Scrisoarea este explicata mai bine in carte, pentru ca acolo arata exact ca mai intai il crede in povestea cu Wickham, iar argumentele in cazul Jane-Bingley nu capata valoare decat dupa ce accepta partea legata de W.

Stii ca si eu am avut aceasi senzatie cu scena cu d-na Bennet . De parca as fi vazut-o, dar ea nu exista...

In carte ultima parte este mult mai lunga. Darcy vine de mai multe ori in vizita la ei, Lizzy tot incearca sa ii vorbeasca si nu reuseste, este si o partida de whist... In film cred ca nu au mai avut timp pentru toate detaliile acestea, din pacate . Si eu as fi vrut sa existe scenele mentionate de tine.

Mi-a placut scena din biserica, atunci cand parintele vorbeste despre institutia casatoriei, si vezi cum reactioneaza cuplurile prezente... Familia Gardiner asculta cu reverie si un zambet discret si se vede ca ei inteleg ce spune parintele, si au parte de asa ceva in casatorie. Domnul Bennet se uita la sotia lui si parca ii vezi regretele ca Mrs. Bennet e mai prostuta.

Mi-a mai placut mult de Mrs. Philips, cum vine ea grabita de fiecare data cand are noutati .

Iar relatia lui Lizzy cu tatal ei ma induioseaza nespus, poate si pentru ca si eu am o relatie extraordinara cu tatal meu. Felul in care o pretuieste si are incredere in judecata ei, si faptul ca insista ca ea sa nu faca vreun compromis in casatorie.

Domnul Bennet are un umor inegalabil. Despre Wickham: "I defy even Sir Lucas to produce such a son in law" . Singura lui consolare in viata a ramas ironia si profita din plin. Pacat ca de fapt este un caracter slab, nu a reusit sa isi conduca familia cum trebuie, nu si-a ales sotia potrivita, dar macar nu isi plange de mila, ci se bucura de ceea ce are.

Sper ca in vreo doua saptamani sa primesc si eu coletul cu versiunea BBC si comparam impresii si pe marginea lui .

Mie mi-a placut mult si ecranizarea dupa "Sense and Sensilibity" pentru marele ecran. Emma Thompson a jucat extraordinar si mi-a mai placut de Alan Rickman, este un actor pe care il apreciez foarte mult. Hugh Grant nu m-a convins, prea se balbaia in stilul lui caracteristic si nu prea reusea sa dea demnitate personajului.

Am vazut ca pe amazon se vinde un boxed-set cu toate ecranizarile BBC dupa Jane Austen, inclusiv unele despre care nu stiam ca exista, dupa "Persuasion" si altele mai putin cunoscute. Ai vazut vreuna dintre ele? Cum sunt? Eu nu am vazut, in afara de P&P si S&S, decat ecranizarea dupa Emma cu Gwyneth Paltrow...


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Donia, cred ca noi putem diseca P&P la nesfarsit .


Chiar asa!
Si chiar bine ai remarcat, ca datorita lui Wickham isi da Elizabeth seama ca a fost orbita de prejudecati. Si in plus Darcy a putut sa faca dovada generozitatii lui in chestiunea fugii Lydiei cu Wickham.
Deci nu se poate fara Wickham in poveste! Si ce tare ma mai agasa impertinenta lui cateodata, ca mi-as fi dorit sa nu fi existat!
Daca tu scriai ca te complexeaza Jane, eu parca as marturisi asta despre Elizabeth. Oare la mai putin de 21 de ani as fi avut curajul sa infrunt un asemenea caracter cum este cel al lui Lady Catherine?
A trebuit sa ma uit pe google sa vad cine e Alan Rickman, dar acum il stiu, imi place si mie. Eu marturisesc ca nu m-am simtit prea atrasa de "Sense and sensibility", parca nu am privit cu prea multa simpatie dragostea aia pasoniala a lui Marianne. Mi-a placut mai mult "Emma", dar nu am citit cartea, am vazut doar filmul. Cam asta e tot ce am vazut.
Kehleyr, eu voi fi plecata pentru cateva zile, dar sper sa iti citesc parerile si despre cealalta ecranizare BBC. Inteleg ca tu astepti coletul, eu trebuie sa fac rost de un video (caci voi inchiria casetele video si nu am video)... astept cu mare nerabdare sa reiau aventura de a vedea "Mandrie si prejudecata". Si apoi sa vedem cum ne-a placut.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput