Austen

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu am scris si la subiectul vechi despre P&P dar nu ma pot abtine sa nu scriu si acum, mai ales ca ati venit cu atatea informatii noi, mai ales detalii despre viata lui JA pe care nu le cunosteam - iubirea aceea neimplinita din tinerete.

Mist, mai este un citat care mie imi place foarte mult:

quote:
``I remember, when we first knew her in Hertfordshire, how amazed we all were to find that she was a reputed beauty; and I particularly recollect your saying one night, after they had been dining at Netherfield, "She a beauty! -- I should as soon call her mother a wit." But afterwards she seemed to improve on you, and I believe you thought her rather pretty at one time.''

``Yes,'' replied Darcy, who could contain himself no longer, ``but that was only when I first knew her, for it is many months since I have considered her as one of the handsomest women of my acquaintance.''

He then went away, and Miss Bingley was left to all the satisfaction of having forced him to say what gave no one any pain but herself.

Eu ma vazut numai ecranizarea cu Colin Firth si mi-a placut foarte mult. Lizzy de acolo mi s-a parut perfecta, Jennifer Ehle nu este foarte frumoasa, dar este foarte expresiva. Iar Colin Firth este nascut sa fie Darcy .

Cred ca scena cu aruncatul in apa, ca si cea in care face el antrenament pentru duel, sunt oarecum necesare pentru "completarea" personajului. Cred ca altfel el ar fi aparut mult prea rece unui privitor modern. Au vrut sa arate ca de fapt are pasiune interioara. Nu stiu daca JA l-a gandit neaparat asa, dar eu cred ca da, avand in vedere declaratiile lui inflacarate catre Elizabeth, cand a venit ocazia.

Mie d-na Bennett mi s-a parut perfecta, iar dl. Bennet cu atat mai mult. De Jane nu am fost incantata, mi-o inchipuiam mult mai frumoasa.

In timp ce se incarca trailerul vad ca e cu Keira Knightley . Nu cred ca are nici o sansa filmul. Mi se pare foarte slaba ca actrita, am vazut-o in Piratii din Caraibe si in King Arthur, si nu era decat un chip frumos. Plus ca este mult prea senzuala pentru sec. XIX.

Stiti ce mi-a mai placut mie la ecranizarea cu Colin Firth? Muzica. Cred ca era Mozart sau ceva asemanator toata coloana sonora.

Va pup si sa ne regasim pe aici in continuare .



Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Revin ca am vazut trailerul . Da, e hollywood-ian, dar e cu Judi Dench . Si actorul care il joaca pe Darcy este, din fericire, un ilustru necunoscut. Am verificat pe imdb si atat el cat si Keira Knightley sunt aproape de varsta personajelor: ea are 20 de ani iar el 30, ceea ce este un lucru foarte bun. Wow, Judi Dench in chip de Lady de Bourgh . Super!

Ati reusit sa ma entuziasmati si pe mine. Desi cartea este mult prea complexa pentru a avea loc intr-un film de cinema!


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
Iar Colin Firth este nascut sa fie Darcy .



Aici nu te pot contrazice! Pana la urma a avut de toate, si aroganta, si pasiune, si frumusete, si tinuta... Maaama, ce mi-a placut!
Si Elizabeth din ultima ecranizare imi place mult, dar cea din prima ecranizare m-a fascinat. Poate o fi fost varsta de vina? Poate primul contact cu lumea descrisa de Jane Austen? Mi-ar place sa mai vad o data acel film sa vad daca mi-ar face aceeasi impresie.
Cred ca Jane din ultima ecranizare nu e frumoasa dupa canoanele actuale, dar cred ca reprezinta tipul de frumusete apreciat atunci. Blonda, delicata, retinuta, feminina, surazatoare, trasaturi regulate... cine stie?
Iar domnul Collins ma innebuneste nu alta, o bijuterie de om! Traiesc incantarea domnului Bennet de cate ori il provoaca sa fie ingamfat si prost.

Hi, hi, am gasit un articol despre noul film si apoi e plin de replici dezamagite sau indignate ale cititorilor. Cam toata lumea e de acord ca protagonistii nu sunt potriviti rolurilor si ca in nici un caz nu-i vor putea egala pe Jennifer Ehle si Colin Firth. Cel mai mult mi-a placut asta:
"Poate ca producatorii ar fi trebuit sa astepte 50 de ani, pentru ca amintirea ultimei ecranizari BBC sa se stearga din memoria colectiva."
http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/film/3797535.stm
Si mai scria pe acolo ca Matthew Macfayden nici nu a vrut sa citeasca Mandrie si prejudecata (). "Jucam dupa carte sau dupa scenariu?" ar fi spus el.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by Donia

Scene (poze) din film.


Multumim Donia .

La care ecranizare te referi cand spui "prima ecranizare"? Cea cu Laurence Olivier? Am inteles ca actrita care a jucat-o pe Lizzy acolo a fost criticata pentru ca era foarte batrana pentru rol (~40 ani).

Mi-ati facut pofta sa mai vad filmul, noroc ca il am acasa .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Scriitoarea mea preferata! i-am citit toate cartile, mai putin cea epistolara, nu imi place stilul.



"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10716;24/st/20050820/e/Nunta/k/c25d/event.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Mi-ati facut pofta sa mai vad filmul, noroc ca il am acasa .




Si eu vreaaau! Dar nu-l am, aveam casetele video in Romania, dar aici nu-l am. Trebuie sa caut neaparat sa cumpar filmul, chiar daca ma va costa o avere. De Craciun a fost dat filmul pe un post si il ofereau si la vanzare... costa mai mult de 100 de dolari!
Uite, am gasit o poza cu Elizabeth din filmul BBC din 1979 (la asta ma refer cand spun "prima ecranizare").

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Donia, ambele versiuni sunt disponibile pe amazon.com! Eu de acolo mi-am luat versiunea din 1995 si vad ca si cea din 1980 este acolo, costa numai 11.14 USD, iar cea din 1995, costa 26.01 USD.

Cred ca imi iau si eu versiunea din 1980, citesc pe acolo niste review-uri si sunt tare bune .

Am vazut aseara primul "episod" . Pana cand pleaca Lizzy&Jane de la Netherfield. As fi vazut mai mult, dar si asa a intrat barbata-miu si mi-a spus cu un ton exasperat "a cata oara vezi filmul asta??" . Nu incetez sa ma minunez cat de subtil sugereaza nuante si sentimenete, numai din priviri, atat Darcy cat si Elizabeth. Iar dialogurile Mr vs Mrs Bennet sunt delicioase .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by Donia
[(..) Si eu vreaaau! Dar nu-l am (...)


Pana-l cumperi, il poti imprumuta de la o biblioteca. Eu asa am revazut de curand doua versiuni

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, ce idee buna! Excelent! Chiar azi merg.
Kehleyr, pe amazon se cumpara cu cardul de credit? Ca inca am retineri, dar poate scap de ele la un moment dat.
Sotul tau nu se uita la film? Al meu s-a uitat si chiar il apreciaza, ba chiar l-am convins sa citeasca si cartea (el mai degraba prefera un SF, ceea ce pot intelege). Il amuza si pe el ironiile si dialogurile de care spuneai, iar Mr. Collins e personajul lui preferat.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput