Austen

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Am urmarit ce ati scris voi si ma grabesc sa vin si eu cu niste explicatii.

Miruna, te intrebai la un moment dat :"Oare ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi intalnit intamplator la Pemberley?".
Pe scurt, cred ca Darcy avea ocazia sa o reintalneasca pe Lizzy in viitor, prin Bingley si Jane, deci pana la urma cred ca ar fi ajuns in acelasi punct, chiar daca mai tarziu...

Kehleyr, foarte fain si citatul tau, Miss Bingley e unul din caracterele "negative" preferate din P&P (alaturi de Mr Collins, Lady Catherine de Burgh si Mrs Bennet -- vai, pana la urma toti imi plac la nebunie!). Miss Bingley din P&P1 mi s-a parut foarte potrivita pt rol, mai mult decat cea din P&P2.
Despre actrita care a interpretat-o pe Jane din P&P2 am citit undeva ca ar fi fost aleasa pt ca semana foarte bine, mai ales din profil, cu sora lui Jane Austen, Cassandra. Ca fapt divers, se pare ca si cruciulitele pe care le purtau la gat Jane si Lizzy Bennet in P&P2 au fost facute dupa modelul celor pe care le purtau Jane si Cassandra Austen.

Donia, imi dau si eu cu parerea la intrebarile tale: cand Mrs Bennet ii spune lui Lizzy ca tb neaparat sa se marite cu "special license", e probabil din snobism. "Special license" era una din cele trei (parca asa am citit pe internet) forme de licente, mai importanta decat "banns" (care erau acele strigari in biserica de care zicea Kehleyr). O "special license" iti permitea sa te casatoresti cand si unde vrei, spre deosebire de casatoriile de rand care aveau loc la biserica din satul tau, si atunci cand spunea popa. Aceasta licenta speciala putea fi obtinuta numai de la un bishop sau archbishop si costa bani grei. Prin urmare, cine isi permitea un asemenea lux, isi "trada" prin aceasta bogatia si rangul inalt.

In ceea ce-l priveste pe colonelul Fitzwilliam: informatia la care faci tu referire apare in "calculele" lui Charlotte. Ei ii convenea o eventuala casatorie a lui Lizzy mai degraba cu Darcy, decat cu colonelul Fitzwilliam, pt ca, se pare ca Darcy, alaturi de Lady de Burgh, era implicat in patronajul bisericii lui Mr Collins, spre deosebire de colonel care nu avea nici un "say" in afacerea asta.

Revin acusi cu alte cateva idei, inca nu am terminat tot ce voiam sa va spun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Voiam sa ma comentez ceva, legat de Pemberley: intr-adevar, la o privire superficiala, s-ar putea intelege ca Lizzy a fost atrasa de partea materiala. Totusi, cred ca nu e chiar asa. In timpul vizitei se petrece un lucru important: afla de la cei din jur (in special de la housekeeper) cat de bine vazut, apreciat, respectat, admirat, etc. este Darcy, de catre cei care se afla in serviciul lui:

"``Yes, Sir, I know I am. If I was to go through the world, I could not meet with a better. But I have always observed that they who are good-natured when children are good-natured when they grow up; and he was always the sweetest-tempered, most generous-hearted, boy in the world.''
Elizabeth almost stared at her. -- ``Can this be Mr. Darcy!'' thought she. "

Apoi, atunci cand admira gradinile, lacul, arhitectura casei si mobila, in primul rand admira gustul rafinat al proprietarului (deci inca o ocazie prin care Darcy creste in ochii ei). Daca va amintiti, face si o comparatie cu Rosings, proprietatea lui Lady Catherine (o resedinta la fel de impunatoare poate, dar nu si aranjata cu bun gust):

"The rooms were lofty and handsome, and their furniture suitable to the fortune of their proprietor; but Elizabeth saw, with admiration of his taste, that it was neither gaudy nor uselessly fine; with less of splendor, and more real elegance, than the furniture of Rosings."

In ce priveste filmele: eu am acel box cu ecranizarile mai vechi BBC. Ecranizarile astea par anoste, lipsite de stralucire, in comparatie cu cele mai noi. Actorii joaca in stilul specific BBC din anii '70-'80. Daca nu sunteti amatoare de stilul asta, sunt bani pierduti pt voi.
Mie personal imi plac toate, dar stiu ca nu toata lumea le apreciaza. Deci n-as putea da sfaturi in privinta asta...

Apropos de diversele ecranizari, in ce priveste P&P varianta din '80 ramane preferata mea. David Rintoul si Elizabeth Garvie vor ramane adevaratii Darcy si Lizzy pt mine. Stiu ca multi vor sa il vada pe Darcy cat mai expresiv, dar in carte nu e asa, si mie imi place ecranizarea din '80 tocmai pt ca ramane fidela cartii.
Daca dau la o parte motivul asta, atunci nu zic, si varianta din '95 e superba! Sa vedem cum o sa fie si P&P3... oricum ma astept sa fie si mai departe de carte decat P&P2.

Incercati sa vedeti si "Emma" cu Kate Backinsale (cred ca e facut tot prin '94, '95), nu o sa va para rau!

In privinta actorilor din rolul lui Darcy: nici Colin Firth nu citise cartea si se pare ca nici nu stia (!) de existenta acestui roman inainte de a i se oferi rolul. Asta e... se pare ca romanele lui JA nu prea au trecere la barbati, cu cateva exceptii poate.

Si o mica obs: actrita de 40 de ani de care vorbeam intr-un mesaj mai vechi e cea care o joaca pe Anne, din "Persuasion", nu are legatura cu P&P. Sper ca nu v-am ametit de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, da de "continuarile" la Mindrie si prejudecata, scrise bineinteles de alti scriitori, ce parere aveti?


Eu am imprumutat de la biblioteca fiind constienta ca nu se va ridica la acelasi stil...da scriitoarea aia nici macar nu cunoastea personajul Lizzy si se contrazicea cu Austen, asa ca dupa citeva pagini am lasat-o....

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
Am vazut ca pe amazon se vinde un boxed-set cu toate ecranizarile BBC dupa Jane Austen, inclusiv unele despre care nu stiam ca exista, dupa "Persuasion" si altele mai putin cunoscute. Ai vazut vreuna dintre ele? Cum sunt? Eu nu am vazut, in afara de P&P si S&S, decat ecranizarea dupa Emma cu Gwyneth Paltrow...


Luminous beings we are, not this crude matter.



Ne dai te rog si noua linkul? Eu am doar filmul P&P cu Firth si m-a costat un purcoi de bani...da cine are la ce ofta la TV cind e sotiorul plecat in delegatie???

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Am inteles ca ar exista o groaza de sequels la aproape toate romanele ei, dar nu am citit nici unul. Mie imi place cel mai tare felul ei de a scrie, deci la ce bun un substitut? Dar daca imi pica in mana vreuna din continuarile astea, poate am sa o citesc, asa de curiozitate...

Aschiuta, daca dai un search la amazon.co.uk, la DVD-uri si la numele Jane Austen, ai sa gasesti setul. Repet, setul acesta de sase filme, contine ecranizarile mai vechi BBC. Pt toate (cu exceptia lui Northanger Abbey) exista ecranizari mai noi (de prin '95-'96) care s-ar putea sa va placa mai mult. Fiecare are cate ceva pro sau contra, unele sunt mai monotone, altele mai "vii", unele sunt mai aproape de carte, altele nu. Mai bine le luati de la o biblioteca inainte sa le cumparati, ca sa nu va para rau mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Si eu sunt mare fan Jane Austen. Prima carte Mandrie si prejudecata este ferfenita. Am citit-o prima data pe la 9 ani si de atunci cred ca de vreo inca 30-40 de ori (de cel putin 2 ori pe an). Am vazut vreo 3 ecranizari: BBC, aia cu Lawrence Olivier si ultima cu Firth. Mie ultima mi-a placut, probabil si Firth mi s-a parut tare potrivit in rolul Darcy.

Am citit toate cartile JA iar M si P mi-a placut cel mai tare.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Ne dai te rog si noua linkul?

Uite www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B000244FFU/qid=1122967493/sr=1-4/ref=sr_1_4/002-9025663-1953654?v=glance&s=dvd" target="_blank">aici. Eu nu mi-l cumpar momentan, mi-am comandat numai P&P din 1980 si dupa ce mai zice si mist apropo de stil, nu cred ca merita investitita. Aici in Ro nu am de unde sa le inchiriez, din pacate...

Eu nu am citit continuarile si nici nu vreau sa le citesc. M-am uitat peste comentariile celor care le citisera si erau unanim dezaprobatoare. Asa ca nu vreau sa imi stric impresia despre personaje. Mi-a ajuns cand am citit Scarlett si nu am regasit deloc ceea ce era in Gone with the Wind .

Referitor la ecranizarea 1980 versus ecranizarea 1995: probabil ca fiecare dintre noi are o afinitate speciala fata de versiunea pe care a vazut-o prima, si a ajuns sa isi inchipuie personajele ca pe cele din film. Tare sunt curioasa cum o sa imi placa cea din 1980.

Mist, eu nu cred ca s-ar fi intalnit prin Bingley si Jane. Bingley si Jane nu ar fi fost impreuna daca nu ar fi avut loc revederea de la Pemberley. Sau crezi ca regretele lui Darcy erau oricum prea puternice si ar fi incercat sa remedieze situatia si apoi sa o revada pe Lizzy?... Ma intreb daca ar fi avut curajul sa o caute el dupa refuzul ei din Kent, daca nu ar fi fost Pemberley.

Foarte interesant ce spui tu despre cruciulite. Exista vreun portret al Cassandrei? Parca stiam ca exista numai unul din profil, iar de-al lui Jane Austen, unul singur de foarte proasta calitate.



Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Da, kehleyr, si eu stiu numai de portretul din profil al Cassandrei, am si poza salvata undeva pe desktop, dar n-o pot pune in album deocamdata (apropos de portretul lui JA, de care spuneai, e facut din cate am inteles chiar de sora ei, Cassandra).

Despre Bingley si Jane: teoria mea se bazeaza pe faptul ca in urma vizitei la Pemberley, doar sentimentele lui Elizabeth s-au schimbat semnificativ (incepusera deja inca de la citirea scrisorii) si nu cele ale lui Darcy. Sentimentele lui raman aceleasi, dar modul lui de a se comporta incepe sa ia o turnura diferita, si asta mult mai devreme, inca de la vizita la Rosings. Reamintesc de ce. Darcy, se stie, o iubea, dar maniera in care o ceruse in casatorie (si felul in care gandea atunci) fusesera imposibil de acceptat pt Elizabeth. Reprosurile ei din schimbul aprins de replici care a urmat cererii in casatorie il pun probabil pe ganduri, desi in scrisoare nu isi cere scuze pentru felul in care si-a influentat prietenul. Cred insa ca atunci a inceput atitudinea lui sa se schimbe semnificativ, in urma discutiei si a propunerii respinse de la Rosings, vizita ei la Pemberley neavand prin ce sa provoace o alterare importanta in ce il priveste. E adevarat insa, ca abia atunci remarca EA in mod clar ca el e mult mai amabil ca in trecut.
Daca nu ar fi existat aceasta vizita si daca nu luam in considerare schimbarea pe care o produce in sentimentele lui Lizzy, am putea sa ne imaginam ca lucrurile decurg mai mult sau mai putin la fel, doar ca ar fi durat mai mult poate pana sa ajunga la aceeasi concluzie: Lydia fuge cu Wickham, Darcy alearga si ii "recupereaza", dar inainte de asta isi da consimtamantul fatza de Bingley, il insoteste apoi in desele vizite la Longbourn, modalitate prin care Lizzy are ocazia sa ii multumeasca pt tot ce a facut pt familia ei, iar el are ocazia sa ii propuna sa o cunoasca pe Georgiana, etc.

In ce priveste intrebarea ta daca el ar fi avut curajul sa isi reinnoiasca propunerea, de n-ar fi fost vizita ei la Pemberley, raspunsul cred ca este da, si il da chiar autoarea (prin Darcy): el renuntase la orice speranta pana in momentul in care Lady Catherine o viziteaza pe Lizzy si nu reuseste sa smulga de la ea promisiunea ca va refuza o eventuala casatorie cu Darcy. Furioasa, ii povesteste nepotului discutia si atunci, bineinteles, el incepe sa spere:

"She soon learnt that they were indebted for their present good understanding to the efforts of his aunt, who did call on him in her return through London, and there relate her journey to Longbourn, its motive, and the substance of her conversation with Elizabeth; dwelling emphatically on every expression of the latter which, in her ladyship's apprehension, peculiarly denoted her perverseness and assurance; in the belief that such a relation must assist her endeavours to obtain that promise from her nephew which she had refused to give. But, unluckily for her ladyship, its effect had been exactly contrariwise.

``It taught me to hope,'' said he, ``as I had scarcely ever allowed myself to hope before. I knew enough of your disposition to be certain that, had you been absolutely, irrevocably decided against me, you would have acknowledged it to Lady Catherine, frankly and openly.'' "

Si mai tarziu, spune din nou:

"Lady Catherine's unjustifiable endeavours to separate us were the means of removing all my doubts. I am not indebted for my present happiness to your eager desire of expressing your gratitude. I was not in a humour to wait for any opening of your's. My aunt's intelligence had given me hope, and I was determined at once to know every thing.''

Of, iar m-a apucat dorul de carte, ma duc sa o recitesc (a suta oara???!!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Kehleyr, casetele nu poti sa le iei de la "Biblioteca engleza"? De acolo zicea Miruna ca a luat "Persuasion". Eu nu stiu ce este exact chestia asta (daca e in cadrul unei facultati sau a unui centru cultural, etc.), de aceea am citat-o pe ea. Poate iti poate da ea mai multe amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by mist
Daca nu ar fi existat aceasta vizita si daca nu luam in considerare schimbarea pe care o produce in sentimentele lui Lizzy, am putea sa ne imaginam ca lucrurile decurg mai mult sau mai putin la fel, doar ca ar fi durat mai mult poate pana sa ajunga la aceeasi concluzie: Lydia fuge cu Wickham, Darcy alearga si ii "recupereaza", dar inainte de asta isi da consimtamantul fatza de Bingley, il insoteste apoi in desele vizite la Longbourn, modalitate prin care Lizzy are ocazia sa ii multumeasca pt tot ce a facut pt familia ei, iar el are ocazia sa ii propuna sa o cunoasca pe Georgiana, etc.

In ce priveste intrebarea ta daca el ar fi avut curajul sa isi reinnoiasca propunerea, de n-ar fi fost vizita ei la Pemberley, raspunsul cred ca este da, si il da chiar autoarea (prin Darcy): el renuntase la orice speranta pana in momentul in care Lady Catherine o viziteaza pe Lizzy si nu reuseste sa smulga de la ea promisiunea ca va refuza o eventuala casatorie cu Darcy.


Aici nu sunt de acord cu tine... daca Lizzy nu ar fi fost la Pemberley, nu si-ar fi schimbat sentimentele fata de Darcy, nu ar fi inceput sa regrete ca l-a alungat. Abia la vizita la Pemberley incepe sa il admire si sa il vada asa cum este cu adevarat, pana atunci abia ajunsese la stadiul de a recunoaste propriile ei greseli de evaluare fata de el. Fara P., el probabil nu ar fi aflat niciodata de fuga lui Wickham cu Lydia. Zvonul nu s-ar fi lansat si lady Catherine nu s-ar fi dus la Lizzy... este o realitate paralela la care nici nu vreau sa ma gandesc .

Tu zici ca sentimentele lui Lizzy au inceput sa se schimbe dupa citirea scrisorii. Asa e, dar nu suficient:
quote:
His attachment excited gratitude, his general character respect; but she could not approve him; nor could she for a moment repent her refusal, or feel the slightest inclination ever to see him again.


Dar este adevarat ca si fara vizita ei, probabil Darcy tot i-ar fi spus lui Bingley adevarul, si J-B fiind impreuna, D-L s-ar fi reintalnit... pana la urma.

Casetele, probabil ca as putea sa le iau de la Biblioteca Engleza... o sa ma gandesc la posibilitatea asta. Dar trebuie facut abonament cred... mai bine le cumpar si gata . M-am orientat spre ecraizarile noi, cred ca iau Persuasion si Emma cel cu Kate B., pe celalalt l-am vazut deja.


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput