Austen

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Se pare ca nimeni nu s-a dus sa vada filmul nou . Am citit pe IMDb ca a fost foarte criticat de ceva societate austeniana pentru nuditatea si sexualitatea prea evidente pentru acea perioada istorica...

Am (re)vazut ieri cu placere Emma cu Kate Beckinsale. Totusi Emma nu este una dintre favoritele mele, din mai multe motive:
- este prea mare diferenta de varsta intre protagonisti Trebuie sa fie minim 20 de ani)
- ea isi da seama prea tarziu ca il iubeste pe Kr. Knightley

Insa, personajele sunt foarte frumos conturate si foarte complexe. Cred ca Emma imi aduce aminte cel mai tare de Lizzy dintre toate eroinele austeniene, poate pentru ca este la fel de oarba la propriile ei limitari.

Nu inteleg personajul Frank Churchill. Nu inteleg de ce a trebuit sa fie atat de rautacios cu propria lui logodnica (ascunsa). Adica, inteleg ca flirta cu Emma ca sa ascunda, dar chiar sa o faca sa se simta prost in public in nenumarate randuri pe Jane...




Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu sunt mare fan "mandrie si prejudecata", am mai citit si "emma" si "ratiune si simtire"(ador filmul), dar hmmm, raman la prima mea dragoste, "P&P" cum ii spuneti voi.
din alt motiv am intrat eu aici-pe site-ul cu acuarelele lui carl larsson recomandat de ML am gasit o imagine care mi-a adus in memorie atmosfera din romanele lui jane austen-www.scandinaviantreasures.com/website1/pages/CLTHEB2.htm" target="_blank">aceasta. ce ziceti, ar fi potrivita pentru un coperta unui roman de-al ei?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Salut fetelor, long time no see... Si nici nu pot sa spun ca vin cu cine stie ce vesti. La P&P3 n-am ajuns din motive obiective si deja nu mai ruleaza in cartierul meu. Eram sigura ca o sa fiu prima care sa va faca aici o cronica pe cinste , dar va trebui sa cedez altcuiva onoarea asta.

Ultimul meu mesaj probabil ca v-a plictisit, deoarece nu m-a mai intrebat nimeni cum a fost B&P, asa ca o sa va spun eu din proprie initiativa ca a fost mult mai entertaining decat m-as fi asteptat. Daca pleci de la ideea ca urmeaza sa vizionezi o comedie indiano-americana moderna si undeva intr-un coltz de suflet mai esti si fan Austen, atunci vei fi foarte placut surprins(a) sa vezi cum intr-un asemenea film poate sa incapa in mod firesc un numar atat de mare de replici din P&P (luate aproape cuvant cu cuvant).

Kehleyr, ai reusit sa vizionezi dvd-ul cu "noul" Persuasion? Cum ti s-a parut?
Cat despre Emma, hai sa iti zic ce mi-a dat mie prin cap la un moment dat: daca de fapt nu-l iubeste pe Knightley asa cum, de pilda, Lizzy il iubeste pe Darcy, ci e mai degraba un fel de dragoste dintr-aia de la copil catre parinte? Poate din cauza diferentei prea mari de varsta dintre ei am ajuns la concluzia asta. Din punctul asta de vedere (al diferentei) nici mie nu prea imi place povestea, dar probabil ca pe vremea aceea asemenea casatorii erau cat se poate de normale. Ma intreb ce ar fi facut Emma daca Frank Churchill era si in realitate asa cum si-l inchipuise ea la inceput (adica interesat de ea, fara prea multe defecte sau any strings attached). Pe cine ar mai fi ales? Si-ar mai fi dat seama ca il iubeste pe Mr. Knightley?

Teodora, pictura e intr-adevar foarte frumoasa, numai ca in opinia mea nu prea ar fi potrivita sa ilustreze cartile lui Austen din cauza ... rochiei, care sugereaza alta epoca decat cea regenta.
Uite www.pemberley.com/janeinfo/17941887.gif" target="_blank">aici cateva schite de rochii, cea a lui Larsson pare sa semene cu cea de la 1877, pe cand cele potrivite cu JA incep cu cele de la 1796-1800 (in stil grecesc), mergand eventual pana la cele din 1813-1820.

Miruna pe unde o fi oare? Vad ca nu a mai scris pe aici din septembrie...

"I am still learning."

"La gente tira a matar, cuando volamos muy bajo."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mist, ti-am raspuns de fapt si pe subiectul celalalt , dar cred ca ne mentinem mai bine aici cu discutia. Nu am apucat sa ma uit la Persuasion, vreau sa pot sa il vad tot odata, si e cam greu si cu sotzul si cu copilul. Il pastrez pentru zile negre.

P&P cel nou vine in Romania abia in februarie. Nu stiu inca daca vreau sau nu sa il vad... Ce curaj pe tine sa vezi B&P, eu cred ca nu m-as fi riscat .

Da, cred ca ai dreptate cu Knightley. Poate fi o varianta de dragoste filiala sau cel putin bazata mult pe respect - adica "she looks up to him" sau cam asa ceva. Dar sa stii ca si la Lizzy si Darcy se bazeaza mult pe respect si admiratie si nu pe ceea ce am numi acum dragoste pasionala... Cu Frank Churchill cred ca raspunsul este ca in final tot nu ar fi fost atrasa de el. La urma urmei ea isi da seama ca nu il place inainte sa isi dea seama ca il place pe Knightley, si inainte sa afle de povestea cu Jane Fairfax. Apropo, a fost excelenta d-na Elton (Miss Bingley ). I se potrivea rolul ca o manusa, mult mai bine decat celalalt.

Pentru fetele din Ro - luni 19.12, la ora 21.15, pe TVR1 este Mansfield Park, ecranizarea din 1990.


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Mai, dar des mai ruleaza ecranizarile dupa Austen pe canalele romanesti, v-as fi invidiat de-a binelea daca nu le aveam deja pe dvd! Pe la noi nici vorba... Au dat recent pe un canal de arte un documentar despre JA, numit "The real Jane Austen", dar cam atat.

Deci ti-a placut si tie Mrs. Elton (a fost de fapt Mrs. Hurst in P&P2). Cel mai tare mi-a placut scena aceea in care se ofera ea sa-i aranjeze party-ul lui Mr. Knightley si el o pune la punct in cel mai respectuos mod cu putinta. Sa stii ca si Mrs. Elton din Emma '72 e un deliciu, desi e destul de diferita de cea din '96.

Iti inteleg temerile in privinta lui B&P, dar sa stii ca filmele regizoarei indiene care l-a realizat, Gurinder Chadha, sunt mult diferite de ceea ce stim noi despre filmele indiene. Dar ce-i drept, eu n-am vazut decat "Bend it..." si B&P. Ea a fost de fapt crescuta in Londra si ceea ce m-a impresionat probabil pe mine cel mai mult (n-are legatura cu JA ce spun eu acum) este umorul savuros cu care reuseste sa redea ceea ce simte cineva crescut intre doua lumi atat de diferite. Poate ca imigranta, si inca intr-o tara in care ma intalnesc cu indieni in fiecare zi, asta m-a facut sa rezonez cel mai tare la filmele ei. Ii pot privi pe indienii de aici cu un ochi "vestic" si imi dau seama cat de ridicole le sunt multe din traditii vazute din perspectiva occidentalului si, in acelasi timp, ii pot privi si de pe aceeasi parte a baricadei, ca imigranti care trebuie sa se adapteze la o lume diferita de a lor. Copiii, de fapt tinerii in general, reusesc sa o faca foarte bine, pe cand cei mai in varsta se agata tot de ce stiu ei de acasa.

Dar am divagat destul... In privinta diverselor adaptari care s-au facut dupa romanele lui JA, constat ca am ajuns intr-o faza in care sunt dispusa sa le tratez cu nespusa bunavointa pe toate. Bine, poate fac exceptie scena cu baltoaca aia tulbure din P&P2 care in ochii mei nu-l face mai sexy pe Darcy, ci de-a dreptul ridicol sau purceii care alearga liber prin P&P3. Preferatele mele raman tot cele vechi din box-ul de la BBC, poate din cauza ca sunt cele mai fidele cartilor, dar am invatat sa ma bucur si de cele noi. In fiecare poti gasi interpretari interesante, replici sau scene intregi neredate pana atunci, etc. Asa ca fa-ti curaj si du-te in februarie la P&P3, gandeste-te si tu la Judi Dench .
Si apoi, ia uite aici ce ni se pregateste . N-ar fi pacat totusi sa nu ne uitam la ele? Ce parere ai? Eu una abia astept...


"I am still learning."

"La gente tira a matar, cuando volamos muy bajo."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mist, foarte interesant ce spui tu despre sentimentele imigrantilor. Oricum de curand citeam pe undeva ca indienii sunt dintre cei mai adaptabili, si spre deosebire de alte natii reusesc de bine de rau sa se integreze si mai ales sa devina folositori oriunde. Cum s-or simti ei in spate, asta e alta poveste. Inclin sa cred ca faptul ca au fost atata vreme colonie britanica i-a ajutat destul de mult, i-a facut sa se familiarizeze cu modul de viata occidental. Dar divagam...

Ma bucur ca au decis sa re-ecranizeze cartile ei mai putin cunoscute, sincer cred ca despre P&P, S&S si Emma s-a cam spus tot ce era de spus.

Am vazut aseara o parte din Mansfield Park (e vorba de cel de prin '98 cu Frances O'Connor). Nu prea avea legatura cu cartea. Fanny din film imi placea mult mai mult, era mult mai ferma si mai hotarata, isi spunea parerile, dar pe de alta parte nu era deloc Fanny asa cum o crease JA. Au schimbat foarte mult, Mary Crawford din carte eu am perceput-o ca fiind pur si simplu foarte influentabila dar nu rea in mod fundamental, in timp ce din film reiese ca ar fi de fapt o persoana cruda si fara inima care reuseste pur si simplu sa isi ascunda adevaratul caracter pentru o perioada. Plus scena de sex intre Maria Bertram/Rushford si Henry Crawford, total nepotrivita, oricat de nebuna era Maria nu ar fi facut asa ceva in casa parintilor ei...

Si zi asa, scena cu baltoaca ti se pare ridicola? Mie imi place. Dar cred ca nu prea e Darcy...


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna si ce bine ca v-am regasit! Crezusem ca a murit de moarte buna subiectul dar iata-l la locul lui!

Hai sa va spun si eu. Am vazut B&P, imprumutat de la British Council din pacate, asa ca nu l-am vazut decat o data. N-am reusit sa ma decid daca mai mult ma distreaza sau mai mult ma enerveaza. Cred ca daca Darcy ar fi fost ceva mai ferm, ar fi mers, dar un Darcy asa de slab de inger nu prea pot inghiti. Ma rog, socul cultural a fost mare pentru mine, poate ar trebui sa-l mai vad o data inainte sa ma decid.

Mi-a adus Mos Nicolae P&P1 ! Tot o data am apucat sa-l vad. Mi-a placut cel mai mult Mrs. Benett. Mi-au placut si Elisabeth si Lady de Bourgh.
In schimb m-a suparat rau Mr. Benett: mi s-a parut extrem de dogmatic, fara simtul umorului si inabordabil emotional. Nu si nu.
Darcy...Of, e o chestie subiectiva, dar pana la urma noi toate ne identificam nitel cu Elizabeth, nu? Eu n-as fi putut sa ma indragostesc de acest Darcy in ruptul capului. Macar in a doua parte a povestii ar avea nevoie de putina caldura umana. Darcy al meu (nostru) din carte este un om cu un spirit nobil, cu sentimente adanci si calde. Bine le-a mai ascuns! (Cred ca asta este momentul sa recunosc ca si mie mi-a placut scena cu balta: n-avea cuvinte, asa ca nu au fost "inventate" dialoguri, dar descrie starea de spirit "tormented" a personajului suficient de plauzibil )

Si asa am ajuns la Emma si Mr. Knightley. Psihologic vorbind, mie mi se pare ca NUMAI un astfel de om ar fi putut iubi Emma: unul care sa o tina la respect dar care in acelasi timp sa o adore tocmai pentru firea ei zburdalnica. Eu m-am intrebat de ce nu s-a indragostit Knightley de Jane Fairfax, daca tot era si frumoasa, si talentata si cu capul pe umeri. Si pana la urma tot acolo am ajuns: firea lui asezata avea nevoie sa fie "incalzita" de spritul Emmei, la fel cum firea asezata a Janei Fairfax avea sa aduca echilibrul in viata lui Frank Churchill, fiind la randul ei provocata si inveselita de acesta.
Mi se pare ca Emma chiar ii spune undeva lui Frank cum ca ei amandoi au fost norocosi sa fie iubiti de fiinte care le sunt superioare...
Nici eu nu as putea iubi un barbat pe care sa nu-l percep ca superior d.p.d.v. intelectual mie. Mi s-ar parea ca ma sufoc daca n-as avea mereu ceva de invatat de la el. Diferenta de varsta nu mi se pare relevanta in cazul asta.
Dar revenind la Emma - m-am mirat mai degraba de ce nu s-a indragostit mai devreme de Knighty. Un pic de comoditate, un pic de egoism. Mai ca-mi vine sa zic ca nu se trezisera inca hormonii...!

Gata ca v-am plictisit deja. Astept reactiile voastre, cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

ati vazut ultima ecranizare la P&P?

nu e rea dar finalul este complet in afara cartii

Iar Darcy mult mai slab decit personajul din carte

" Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copliarie, III "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mai fetelor, de cate ori vad subiectul asta pe prima pagina il deschid cu teama, teama ca nu cumva sa citesc ca ati vazut noul film si ati fost incantate.
Eu ma pregatesc sa revad ercanizarea BBC, ca doar vine Craciunul si e o ocazie buna sa ma rasfat.
Miruna, tu vorbesti de domnul Bennet din filmul cu Colin Firth?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by Donia

Mai fetelor, de cate ori vad subiectul asta pe prima pagina il deschid cu teama, teama ca nu cumva sa citesc ca ati vazut noul film si ati fost incantate.


De ce cu teama? Ar fi o profanare? . Cred ca Miruna vorbeste de dl. Bennett din ecranizarea BBC, dupa descriere.

Miruna, si pe mine m-a deranjat cel mai tare dl. Bennett din P&P1. Exact cum spui si tu, nu avea nici un pic de simt al umorului si parea vesnic suparat. Or, domnul Bennett mie mi se pare eternul otpimist . Cu Emma cred ca ai dreptate. Ce s-ar fi plictisit Mr. Knightley si Jane Fairfax impreuna . Dar pe undeva, din partea lui, cred ca au fost si niste sentimente paterne, pentru ca o cunostea de mica, a vazut-o cum evolueaza, a avut de fapt mare influenta asupra ei asa ca poate intr-un fel Emma era creatia lui...

Nematics, mai bine spune-ne ce era *bun* in P&P3. Convinge-ne sa-l vedem .


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput