Austen

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna!
Donia, nu, nu vorbesc despre filmul cu Colin Firth (care, a propos, mi se pare ca este tot BBC), ci la o ecranizare BBC precedenta. Mist le-a numit P&P1 si P&P2 si eu am pastrat "codul".
Kehleyr, ai dreptate, din partea lui Knightley probabil ca a fost o iubire gen "Pigmalion". A, ce idee buna, eu cred ca o sa revad "My fair lady" sarbatorile astea!

Zicea cineva ca vine ultimul P&P in februarie. Pai, dupa ce am avut curajul sa vad B&P, sigur nu-l ratez nici pe asta. Si nici nu plec cu vreo prejudecata, ca am invatat cate ceva de la ...Jane Austen!

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Argumentul pro: Jane Austen - P&P :)

Atit!

Restul ar fi doar comentarii negative asupra alegerii actorilor, asupra unor exagerari, asupra denaturarii unor scene, idei, personaje. Iar finalul, siropos si fara echivalent in roman, dezamageste si sterge eventualele calitati ale filmului.

" Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copliarie, III "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by nematics

Argumentul pro: Jane Austen - P&P :)

Atit!

Restul ar fi doar comentarii negative asupra alegerii actorilor, asupra unor exagerari, asupra denaturarii unor scene, idei, personaje. Iar finalul, siropos si fara echivalent in roman, dezamageste si sterge eventualele calitati ale filmului.

" Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copliarie, III "



Nici macar Keira Knightley nu ti-a placut? A fost foarte laudata.

Ati vazut ca atat filmul cat si KK au fost nominalizate la Golden Globes?
www.imdb.com/features/rto/2006/goldenglobes" target="_blank">http://www.imdb.com/features/rto/2006/goldenglobes


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

quote:
Originally posted by Donia

Mai fetelor, de cate ori vad subiectul asta pe prima pagina il deschid cu teama, teama ca nu cumva sa citesc ca ati vazut noul film si ati fost incantate.


De ce cu teama? Ar fi o profanare? .



Adevarat ai grait! Mi-au ramas in cap fetele Bennet despletite si cu asta nu ma pot impaca, mai ales ca Elizabeth era preocupata de respectabilitatea si bunul nume al familiei lor in lume (vezi discutia dintre Elizabeth si tatal ei cu ocazia plecarii Lydiei dupa regimentul de ofiteri). Iar Jane era buna cuviinta intrupata. Nu ca Elizabeth era necuviincioasa, caci desi parerile ei erau mai intransigente, nu-si folosea vioiciunea mintii pentru a-i ofensa pe altii.
Miruna, inteleg acum. Tu scriai la un moment dat de dl.Bennet din filmul pe care-l vazusesi, apoi despre scena cu Darcy in balta, asa ca am crezut ca vorbesti despre dl. Bennet din filmul cu Colin Firth. Care domn Bennet mi-a placut. De celalalt, din P&P1 nu imi mai amintesc, eram prea frageda. Iar pe aici am gasit filmul de inchiriat doar pe caste video, iar video nu am si nici nu cred ca investesc intr-unul prea curand. Asa ca urmaresc de pe margine discutiile voastre.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Fetelor, am intrat doar ca sa va urez sarbatori fericite si un An Nou cat mai bun, cu sanatate, bucurii si cat mai multe ecranizari dupa JA care sa fie pe gustul vostru! Va pup pe toate cu mult drag !

"I am still learning."

"La gente tira a matar, cuando volamos muy bajo."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Kehleyr,

tot timpul filmului m-a urmarit obsesia ca Keira Knightley seamana cu Rona Hartner in "Godje Dilo"! Nefericita obsesie, caci in subconstient s-au interferat planurile si mi-a afectat judecata obiectiva.

De jucat, nu joaca rau, dar regizorul mizeaza prea mult pe frumusetea actritei si prea putin pe inteligenta ei - daca n-ai sti cartea n-ai intelege mai nimic din expresia fetei ei, cam imobila citeodata.

" Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copliarie, III "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Am re-inviat subiectul, caci aseara am vazut si eu in sfarsit "filmul ".
Pot spune ca in mare mi-a placut. Poate si unde eram cu asteptarile foarte jos, surpriza a fost mai degraba placuta.
Sigur, sunt prezente toate cliseele epocii victoriene si ale stilului gotic, dar pana la urma viziunea regizorala este unitara, asa a vrut regizorul sa abordeze povestea...
Lu' barbatu-meu i-a cam placut de Keira (ma refer la fizic), eu una ma declar suficient de multumita cu prestatia ei.
Singurele lucruri care m-au cam enervat au fost viteza cu care vorbeau si coafurile, la fel de ciudate la femei cat si la barbati (coafuri care erau insa coerente cu ideea de stil gotic de care vorbeam).
Sa ne gandim totusi ca un film este considerat o opera de arta de sine statatoare, trebuie sa aibe si regizorul un aport creator, nu sa se multumeasca sa redea mecanic o istorie. In plus, in limitele viziunii cu pricina, mi s-a parut suficient de documentat; mai ales casele mi-a placut cum sunt alese. Ce sa spun, sunt si scene aiurea, dar nu m-au deranjat asa de tare...

Una peste alta, pentru un lung metraj (si nu 6 seriale, cum am mai vazut), eu ma declar satisfacuta: toate scenele importante sunt acolo, cu multe din cuvintele lui JA, si fara deraieri importante de la carte. Chiar si scena finala, despre care nematics spunea ca este "siropos si fara echivalent in roman", nu are prea multe cuvinte in plus. Si apoi in roman spune ca, in aceasta ocazie, Darcy avea expresia si exprimarea la fel cu ale oricarui om nebuneste indragostit. (sau ceva de genul asta - citatele mele sunt numai din memorie, asa incat nu bag mana chiar in foc pentru ele). Asa ca nu vad de ce nu i-am permite lui Darcy sa se comporte astfel cu aceasta ocazie, mai ales ca dureaza foarte putin...

Astept si parerile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Miru,

sunt de acord ca Darcy era indragostit nebuneste, dar arata-mi unde e in roman scena cu el si ea in izmene, pe lac, noaptea, sarutindu-se teatral???

Sunt de acord ca regizorul a vrut sa incheie cu un sarut fabulos filmul, sarut care sa arate tocmai dragostea nebuneasca, dar stilul "siropos" strica tot efectul!

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Aualeu, Nematics, cred ca am o problema.

Marturisesc cu umilinta ca nu am vazut filmul la cinematograf, ci pe un DVD piratat de la simpaticul nostru contrabandist local. Se pare ca filmul a fost diferit, ca in ce am vazut eu, ei se intalnesc dimineata, nu noaptea, si nu se saruta, ci isi sprijina doar fruntile. Asa imi trebuie, daca incurajes incalcarea drepturilor de autor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

L-au adus si in oras, intre timp. Cred ca ma duc si eu sa il vad daca imi conving barbatul.

Ati fost dragute cu diferentele de scene, poate in SUA s-a difuzat alta varianta

Pana una alta, Keira este nominalizata la Oscar! Macar pentru asta si trebuie sa vad filmul.

Mergi la inceput