Austen

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mist, te-am insotit in calatoria pe urmele lui JA si parca am fost si eu acolo .

Am vazut acum clipurile din timpul realizarii si am mai citit si niste review-uri pe internet despre noul film... Se desprind cateva idei principale (cum ar fi zis profa noastra de romana din liceu ):

1. Regizorul (care intr-adevar arata bine si e mult mai tanar decat mi-as fi inchipuit eu ) tot ii dadea cu JA, primul scriitor realist britanic si de aici viziunea cu orataniile si fam. Bennet dupa ele (sper ca totusi numai mi s-a parut ca am vazut un porc in casa impreuna cu dl. Bennet ). Dar asta este o premiza gresita, tocmai ca JA a fost criticata ca nu aborda probleme sociale (de exemplu statutul servitorilor) ci dimpotriva, se limita numai la o clasa sociala destul de ingusta (upper-middle class cred ca ar fi echivalentul actual, sau mica nobilime) in romanele ei. Asa ca... prima greseala.

2. Scenarista vorbea despre povestea de dragoste si despre magnetismul si atractia sexuala dintre Lizzy si Darcy, care dupa teoria lor ar veni chiar din timpul balului de la Netherfield... Darcy era atras de Lizzy, dar de voiosia si inteligenta ei... In nici un caz Lizzy nu este atrasa de Darcy, in nici un fel, pana la vizita la Pemberley. Asta este o eroare fundamentala. Eu inteleg nevoia moderna de "chemistry" intre personaje dar nu este corect sa faci asa ceva cu JA.

3. MacFayden spune ca Darcy este doar un neinteles si un timid. Nu a inteles nimic din personaj . Darcy chiar este un arogant pompos pana la refuzul lui Lizzy, abia atunci realizeaza ca greseste. Daca stau sa ma gandesc bine, numai David Rintoul a reusit sa prinda ideea asta. Pana si Colin Firth avea un pic aer de romatic neinteles si nu era suficient de antipatic . De fapt si review-urile sunt de acord ca nu prea reuseste sa prinda esenta lui Darcy.

4. Pe partea buna a lucrurilor, se pare ca Keira chiar joaca destul de bine, iar d-na Bennett arata foarte promitator. Nu am reusit deloc sa il vad pe Wickham pe nicaieri, dar Lydia pare si ea adecvata pentru rol. Despre Judi Dench, numai de bine .

5. Coloana sonora este laudata de toata lumea asa ca inca un punct in plus...

Asa ca... eu o sa ma duc sa il vad fara sperante prea mari si o sa ma gandesc ca vad un film de dragoste normal, nu P&P, in care pur si simplu se intampla ca personajele sa aiba acelasi nume. Dar pana atunci mai vad P&P2 cel putin o data .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu

Kehleyr, multumesc pentru date, daca a aparut deja, poate il obtin de la contrabandistul nostru drag...


Vai, Miruna, cum de am uitat de varianta asta! Si eu care va trimiteam pana la Vienna . Sunt hazlie...
Va rog sa imi dati si mie de veste daca auziti ca ar fi in circulatie prin Ro inainte de noiembrie. In principiu nu suport contrabanda, cu practica insa stau mai prost .

Kehleyr, imi pare bine ca ai reusit sa vezi clip-urile. Sunt de acord cu tot ce spui despre film, cam astea ar fi si nemultumirile mele principale . E clar ca au vazut (sau au vrut sa vada) mai ales latura 'romantzioasa' a povestii.

Pana apare P&P3, si apropos de subiectul despre musicals deschis recent de Kehleyr, spuneti-mi si mie: ati vazut Bride and Prejudice si daca da, cum vi s-a parut? Eu nu am reusit inca, dar intentionez sa il vad, macar asa, de amuzament.

Va pup si va urez un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mist, mi-ai facut o pofta nebuna sa merg si eu in Anglia. Vreau si euuu!!! Hmm, si eu care planuiam luna de miere in Egipt. Poate schimb planul daca-l conving si pe iubi. Nu-mi trimiti si mie niste poze, te rooooog!!!!

Cat despre citat nu am uitat, dar din comoditate am zis ca ma uit la film si nu-l ma caut in carte. Insa am ramas fara placa de sunet asa ca pana imi iau alta ma multumesc sa visez la film. Ca P & P pe muteste nu mai are nici un farmec.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ati vazut ultimul nr din TV Mania? Scrie acolo despre noul P & P si mai scrie si ca ccc Colin Firth va juca gol intr-un film.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Eu nu am prea avut acces zilele astea la calculator, asa ca ma grabesc sa recuperez .

Kehleyr, am citit ca fetita ta e bolnavioara , ii urez multa sanatate si sa scape cat mai repede de boala.

Alexandra, ma bucur ca ti-au placut pozele, nu sunt ele cine stie ce, dar sunt facute in locurile care ne-au fost cele mai dragi pe parcursul calatoriei. Anglia este tara noastra de suflet, daca am putea, ne-am muta si maine acolo, vorba Mirunei.

Am terminat de revazut Emma '72 si acum recitesc si cartea. Aproape uitasem cat de draga imi este Emma... In special pt felul in care reuseste sa evolueze, sa isi recunoasca defectele si sa incerce sa le inlature. Prima data cand am citit cartea, ma calca asa de tare pe nervi personajul ei, incat nu am fost in stare sa o iert pana la sfarsit. Recitind-o insa de cateva ori, am ajuns sa o consider una dintre eroinele mele favorite. Imi pare rau pt ca nu are nici o prietena pe masura: Harriet e o fire mult prea slaba, iar Jane Fairfax e frustrant de retinuta (avea motivele ei, e adevarat). Pe latura distractiva, foarte amuzanta mi se pare Mrs. Elton, cu al ei "caro sposo" si obsesia fatza de Maple Grove. In privinta asta (a obsesiei), parca ar fi un fel de Mr. Collins in fusta .
Din ce am recitit pana acum, mi-a ramas in minte un citat in mod special, poate pt ca mi s-a intamplat chiar de curand sa interactionez cu asemenea oameni: "There are people, who the more you do for them, the less they will do for themselves."

In alta ordine de idei, ieri am reusit sa inchiriez Bride and Prejudice (varianta bollywood-iana a lui P&P) si sper sa il vad in seara asta. Este mai mult un musical (indian), realizat de aceeasi regizoare care a facut si haiosul Bend it like Beckham. In general, nu ma dau in vant dupa muzica indiana, dar am citit niste review-uri americanesti pozitive. Asa ca, placandu-mi si regizoarea, ma gandesc ca nu poate fi prea rau.

Off-topic: am vazut intre timp Valmont si e intr-adevar destul de inofensiv fatza de Dangerous Liaisons. Din cate am inteles ar fi si mai apropiat de carte (pe care nu am citit-o insa). Ca idee, diferenta intre cele doua ecranizari mi s-a parut atat de mare, incat ar fi nedrept sa incerc sa le compar. Cred ca fiecare e valoroasa in felul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Fetelor, merci de primire si sa stiti ca stau cu ochii pe voi! De saptamana viitoare sunt in concediu si am mai mult timp de scris. Pana una alta vreau sa le zic alor mei care vin in oct la mine sa imi aduca ceva carti si ma gandeam la Austen, insa nu stiu daca s-a mai editat ceva recent! Ceva DVD sau video nici nu sper ca exista, poate stiti voi!
Va pup si revin,


Alina si Bebitza Amalia 32+

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

bb_alinus, parintii tai pot gasi Austen (in engleza, ce-i drept) la Sala Dalles, libraria Noi. Pe mine operele complete ale lui Jane Austen in engleza m-au costat 450.000, deci nu e chiar atat de mult. E drept ca e ditamai ceaslovul

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mai sunt 29 de zile pana la nunta mea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Pentru fetele din Ro: duminica 2 octombrie la ora 22.30, pe Prima TV, se difuzeaza Sense & Sensibility, varianta cu Emma Thompson. Abia astept sa il revad .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Care ati vazut filmul nou dati aici cu amanunte! Eu am vazut numai poze in cartea lui Austen editata cu ocazia filmului si sunt cam dezamagita...parca toti sunt ciufuliti si sifonati...taman intr-un secol cind infatisarea exterioara era foarte cultivata! Da poate are filmul alte calitati ascunse, pe care astept sa mi-i le relevati, ca io altfel stau si astept pina iese DVD si nu ma duc la el in cinema!!!

----

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mie mi-a placut la nebunie "Mindrie si prejudecata"!Cita finete,spiritualitate,personalitate au personajele...E romanul de dragoste care m-a sensibilizat enorm.Varianta moderna a filmului nu are legatura cu cartea.Posibil ca si perioada respectiva sa incline balanta in favoarea sensibilitatii.

Mergi la inceput