calauza si alte filme grele :)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
si aia de mergeau cu concordul calatoreau in trecut???

Cand o sa mearga Concorde-ul mai repede ca lumina spuneti-mi si mie plz ca abia astept

Lilanda eu nu am auzit in viata mea de teoria curbelor de timp, lumineaza-ma si pe mine cu o info/link plz. Ca de partea cu dilatare/contractie am auzit .
Ce film ne dai tema pentru acasa spre vizionare?

Gandacelu avand in vedere ca a trecut atat de mult avreme de cand am vazut filmul, nu as sti cum sa iti raspund... Am citit si cartea la vremea respectiva, dar nu mai stiu nimic. Ufff... cred ca mi-ar trebui niste vizite la cinemateca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

propun mullholland drive - lynch, daca nu va e cu necaz! si daca va tin cataramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

pardon, aia era viteza sunetului. cu totul altceva!!!

gandacelu, io-s de acord!

Andreea & Tudor (9 dec. 2003)
daca doriti sa ne (re)vedeti :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Si eu m-am gandit la Mullholland Drive .

Eu am inteles asa: ca tot ceea ce s-a intamplat in prima parte a fost un vis, in care tipa blonda (scuze nu mai stiu numele) si-a rescris intamplarile prin care trecuse, asa cum ar fi vrut ea de fapt sa se intample. Dar cred ca asta e interpretarea cea mai simpla, astept si altele, mai psihologice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

eu l-am vazut o singura data, asta primavara
nu am de unde sa-l revad acum, dar cred ca e destul de recent, mai ales ca am cautat interpretari pe net intre timp... cu care n-am fost total multumita

ideea e pentru cele care nu l-au mai vazut sa-l tina la indemana pt discutii, daca se poate (cum am avut si eu calauza)

si, inca ceva: sa fie cu okii cat china inca de la inceput, e film "cu indicii" ca jocurile alea gen "viridiana"

si, mai ales, sa nu arunce pc-ul pe geam cand o sa-si dea seama ca n-au inteles nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Si eu m-am gandit la Mullholland Drive .

Eu am inteles asa: ca tot ceea ce s-a intamplat in prima parte a fost un vis, in care tipa blonda (scuze nu mai stiu numele) si-a rescris intamplarile prin care trecuse, asa cum ar fi vrut ea de fapt sa se intample. Dar cred ca asta e interpretarea cea mai simpla, astept si altele, mai psihologice...





puiu, ai rabdare ca nu s-a dat startul, mara nu l-a vazut!
ideea e ca interpretarea pe care o vom gasi trebuie sa fie perfect coerenta, fara scapari, altfel...

ok?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Gandacelu daca tu gasesti o interpretare perfect coerenta la filmul asta eu in fata ta . Poate numai daca ai o pila la David Lynch si iti spune exact ce a avut in cap!

Apropo, exista o lista de indicii data de David Lynch pentru intelegerea filmului. O gasiti aici:

http://www.imdb.com/title/tt0166924/trivia

Eu cred ca le puteti citi inainte de a vedea filmul, nu contin "spoilers". Eu nu am revazut filmul cu ele in fata, poate diseara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

stati asa ca acum rascolesc orasul!!! da' pana diseara fac rost de el!

Andreea & Tudor (9 dec. 2003)
daca doriti sa ne (re)vedeti :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

da, stiu lista, era pusa pe coperta dvd-ului! si eu am citit-o inainte... eram ce mai! pana intr-un moment, cand...

da, am gasit o interpretare extrem de in amanunt a filmului, dar care NU EXPLICA TOT hihihi

las ca ne strangem noi, mintile luminate si...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:

Lilanda eu nu am auzit in viata mea de teoria curbelor de timp, lumineaza-ma si pe mine cu o info/link plz. Ca de partea cu dilatare/contractie am auzit .



Daca ai auzit de ecuatiile alea cu spatiu/timp ale lui Einstein, atunci e simplu de inteles, pentru ca o concluzie a lor ar fi ca atit timpul, cit si spatiul nu sint plate, ci curbe...iar liniile curbelor se pot intersecta astfel incit la un moment dat, prezentul sa coincida cu trecutul!!! (hehe...asta ce mai tin eu minte din facultate) oricum pe baza lor se explica si existenta "Gaurilor negre"...am gasit un link aici:
http://www.holism.ro/fiat%20lux-holism.htm

Ramine, atunci sa (re)vedem Muloholland Drive pina saptamina viitoare, de exemplu??? As zice mai repede, dar io nu prea am cum (trebuie sa ajung in alt oras unde este o videoteca mai saracuta!!!...e prea tirziu??)

pozulici

Mergi la inceput