calauza si alte filme grele :)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Cristina, dupa parerea mea existenta ceasului e un paradox. Intr-adevar el parcurge un traseu ciclic, de la ea la el si apoi inapoi la ea. Deci nu vine de nicaieri. E un exemplu clasic de paradox temporal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, io nu mai tin minte faza cu ceasul, dar, din ce povestiti, e clar: el i l-a dat ei cand erau tineri, deci ceasul a ramas la ea pana a imbatranit, moment in care i l-a dat lui... nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Da, gandacelule. De fapt in film ordiena evenimentelor e invers, ca intai ea - batrana - i-l dai lui, pentru ca apoi el sa i-l dea ei in trecut.

Ai vreo solutie la paradoxul nostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

hehe, fata de mullholand e sirop de visine
uite, eu nici nu mai retineam ca s-au intalnit cand ea era batrana...


e un paradox de neexplicat in ordinea realului (timp rectiliniu) dar in ordinea fantasticului, nu e imposibil de loc, asa cum toata miza filmului nu e imposibilitate, ci logica (pe taramul fanteziei, ceea ce nu judecam cu legile realului;)): el se intoarce in timp... ce, superman cum a dat timpul ianpoi zburand in jurul pamantului... hmmm?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Ehhh, incepe sa imi placa subiectul... ca din pacate la Tarkovski nu na bag ca nu am vazut nici un film de el... sa-mi fie rusine... decat Solaris ala vechi, era de el??

Da, bineinteles ca partea cu calatoria in timp e un paradox doar privind prin prisma logicii noastre. Originea ceasului insa nu se poate determina, oricum ai privi-o. Uite, eu am o explicatie, care insa este foaaarte trasa de par: poti sa privesti totul prin prisma universurilor paralele. Poti sa zici ca in universul A, el a primit de la o batrana un ceas. Bun... cand calatoreste in timp, el de fapt nu calatoreste in timp, ci trece din universul A in universul B, unde insa patrunde in alt moment de timp -- adica in trecut. Aici el (din A) ii da ceasul ei (din B), care mai departe il va da lui din universul B, care va trece in universul C... cam asa ceva. Asta asa, daca vrei sa iti storci creierii . Si atunci ceasul nu mai merge circular...

Iar la Superman, eu nu am inteles ca da timpul inapoi. Am inteles ca merge mai repede decat viteza luminii, si atunci calatoreste in trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Stiti cum mi-ar placea mie subiectul asta??? Sa fie asa ca-ntr-un club :-)) Sa fie propus un film spre vizionare si dupa aia toata lumea sa discute pe marginea lui....fiindca altfel doar cei care au vazut sau revazut filmul destul de recent pot participa la discutii grele...restul fie sta pe margine, fie isi mai aduce aminte vag asa de vreo scena!!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ohoo...cit despre "Undeva, cindva" succesiunea asta de trecut/viitor se poate explica destul de logic pe baza teoriei "curbelor de timp", dezvoltata dupa ecuatiile lui Einstein de dilatare/contractie spatiu/timp!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

lil, pai nu?! simplu ca e=mc2

da, kehleyr, e simplu, e ca in universurile paralele, aideti ca e plina literatura SF de calatorii d-astea

lil, asa ar fi superbenga, sa propunem un film... numa ca la noi la romanica e mai greu, deh!

kehleyr, solaris cel vechi e al lui tarkovski... btw, tu cum ai inteles dragostea dintre el si ea?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Ehhh, incepe sa imi placa subiectul... ca din pacate la Tarkovski nu na bag ca nu am vazut nici un film de el... sa-mi fie rusine... decat Solaris ala vechi, era de el??

Da, bineinteles ca partea cu calatoria in timp e un paradox doar privind prin prisma logicii noastre. Originea ceasului insa nu se poate determina, oricum ai privi-o. Uite, eu am o explicatie, care insa este foaaarte trasa de par: poti sa privesti totul prin prisma universurilor paralele. Poti sa zici ca in universul A, el a primit de la o batrana un ceas. Bun... cand calatoreste in timp, el de fapt nu calatoreste in timp, ci trece din universul A in universul B, unde insa patrunde in alt moment de timp -- adica in trecut. Aici el (din A) ii da ceasul ei (din B), care mai departe il va da lui din universul B, care va trece in universul C... cam asa ceva. Asta asa, daca vrei sa iti storci creierii . Si atunci ceasul nu mai merge circular...

Iar la Superman, eu nu am inteles ca da timpul inapoi. Am inteles ca merge mai repede decat viteza luminii, si atunci calatoreste in trecut



demna purtatoare a nick-ului....

si aia de mergeau cu concordul calatoreau in trecut???

Andreea & Tudor (9 dec. 2003)
daca doriti sa ne (re)vedeti :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Stiti cum mi-ar placea mie subiectul asta??? Sa fie asa ca-ntr-un club :-)) Sa fie propus un film spre vizionare si dupa aia toata lumea sa discute pe marginea lui....fiindca altfel doar cei care au vazut sau revazut filmul destul de recent pot participa la discutii grele...restul fie sta pe margine, fie isi mai aduce aminte vag asa de vreo scena!!!!

pozulici



daaaaaa! super ideea!!!! cine propune primul film?

Andreea & Tudor (9 dec. 2003)
daca doriti sa ne (re)vedeti :)

Mergi la inceput