Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peca spune:

2. Partener, tovarasie
a)
pt. majoritatea pers. aceasta zona este cea mai imp. aici se merge pe relatii cu alte personae, dar mai ales casatorie, apoi prieteni si vecin, chiar si un partener de afaceri. in genere reflecta multumirea dumneavostra, cat de multumiti sunteti de relatia/relatiile care le aveti ( relatii nu = pile)
b)
deoarece pt. multi joaca cel mai imp. rol este f. imp. si camera unde se "joaca" acest domeniu.
de aceea evitati ca in aceasta camera sa adunati hainele murdare, achizitiile de la targurile de vechituri, praful si in genere ob. prafuite. la fel ca si mobila veche si ob. din mosteniri de fam. tinute dar nefolosite.
spatiul sa fie cat mai liber, caci asa cum va fi spatiul asa va fi si relatia dumneavostra
-un colt prietenos de sezut cu multe perinite in care "poti cadea fara sa iti fie frica" intareste pozitiv zona. precum si toate ob. si elementele care au legatura cu elem. Pamant.
-din cand in cand se pot aprinde in aceasta zona 2 lumanari rosii, focul sprijina pamantul si transforma prin flacarile lui negativul, il arde.
-aveti grija öa poze sau ob. de arta...a se evita orice lucru care simbolizeata UNUL...totul treuie sa fie IN DOI
- elementul LEMN intareste iarasi acesta zona, mai ales prin plante, sau culoarea verde.

3. Familie
a) merge in prima linie pe rel. cu parintii/ bunicii si toate legaturile se sange, dar si colegii de munca sau prietenii
familia sta in triagrama sub semnul tunetului, cel care reprezinta primavara, inceputul, perioada cand se dezvolta si cresc radacinile. radacinile= familie si societatea....cat de sanatoase sunt radacinile tot asa de sanatoase sunt si legaturile dumneavostra cu fam. si societatea.
b)
doriti sa aveti poze cu fam si societatea? atunci aici este cel mai potivit loc, dar renuntati la pozele care va aduc amintiri neplacute sau de care va simtiti amenintati sau va dau o stare de nesigurnata sau efect negativ.
-amenajati aici masa pt. toata familia daca locul va permite
- platele care cresc-sprijina acest dom. apa este de asemena benfica aici, o fantana de apartament, poze simbolizand apa, dar apa curgatoare si nu statatoare
- elementele din cercul Metal treuie folosit f. putin aici, metalul controleaza lemnul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Gandacelu, am postat la subiectul celalalt. Cert e ca-mi place foarte mult stilul asiatic.
Pupici,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ciuf, merci, nici nu stii cat conteaza sa reusesc sa injghebez, acolo, un neam de dialog... nu de alta, dar fara parerile celorlalti, poti s-o iei razna rau!

si mie imi plac japonezariile la nebunie, am carat de peste ocean niste farurii si cani made in japan... m-a facut lumea nebuna dar imi plac atat de mult formele astea extrem de simple si rafinate, culorile... ma ung pe suflet, la propriu!

si zau daca nu seamana cu stilul traditional romanesc (inclusiv una din farfurii, de ex, acelesi geometrii si colori... mi se pare incredibil, chiar imi pare rau ca nu s-a bagat nimeni in discutie... seamana sau mi se pare?!)

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Gandacelule, m-ai lovit rau de tot cu japonismele astea (e frumos din partea ta? tzz..tzz..tzzz ) Sunt super!

Azi sunt inca prinsa pana peste cap cu tema pe care trebuie sa o predau pana diseara. Dar maine o sa iau la citit tot ce ai postat, ca tare mult mai imi plac (cel mai mult ma dau gata gradinile lor, cum combina vegetatii, cu pietre, cu apa...)



Si sunt taaare curioasa cum va arata (in final) casuta ta de vis! Mai ai multe surprize?

Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

laura!

ma bucur ca pana acum nu m-a facut nimeni nebuna!

pietrele alea... rauletele alea... vegetatia aia in dezordine...

fetele, maine daca am vreme va pun niste linkuri cu gaudi de numa numa...

in capul meu, intra la aceeasi categorie

si iac-asa invata gandacu si o leaca de arhitectura

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Gandacel, de-abia astept Gaudi! Am fost acum cativa ani intr-o excursie de doua saptamani in Spania, cu oprire de cateva zile in Barcelona, cu sora-mea si colegii ei de la arhitectura. Pentru ca atunci am ratat vizita la parcul amenajat de Gaudi (Guell?), ne-am promis ca odata si odata o sa ne intoarcem sa-l vizitam... (si, normal, sa revedem si magazinele!!! )

Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

especially for you... parcul guell e printre preferatele mele

am mai multe siteuri... dar asta e cel mai detaliat... daca mergi in indexul central, vei vedea mult mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

hai mai fetelor mutati-va la sub "sfaturi.....casuta gandaceasca..." ca discutati si aici si acolo acelasi lucru si zau ca nu se pupa cu feng-shui....si eu oricum le citesc pe amandoua...deci pt. mine nu e musai sa postati de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

peca, amore...

ne-am luat cu plimbarile prin gradina si-am uitat de unde-am plecat... nu se mai intampla!... si daca s-o-ntampla, cine se va supara?;))

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
Mai fetelor, eu m-am apucat de facut planuri pentru camera lui fiu-meu. Vreau ca asta sa fie cadoul nostru pentru el cand va implini un an.
Ma tot interesez sa pictez pe un perete o tema renumita. Acum problema este ca iarba, mai peste tot este foarte ascutita, adica varfurile ei, chiar observ ca se picteaza gen "ferastrau", iar taman cei din FS nu sunt de acord cu aceasta tehnica pe motiv de varfuri ascutite. Eram de acord daca un obiect avea forma asta, dar eu cand pictez pe perete ce importanta are? Ca doar qi nu se loveste, nu se inteapa in desenul meu.
Voi ati auzit de asa ceva?
Multumesc,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput