Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

... daca in loc de iarba faci niste frunze... mai rotunjoare?!
o floare eu as desena-o cu frunze "pline", e drept ca si usor ascutite, dar fata de iarba-fierastrau...;)

cam ce "tema" vrei sa abordezi? la un baietel, n-ar fi fain ceva cu masinute mari-mari? sau cu animalute mari... am o prietena cu 2 flacai care le-a umplut camera de animale fabuloase si arata super!

acuma, nu stiu daca fs permite... dar eu propun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

... de-abia am gasit subiectul!

Ce mai faceti fetelor? Ati mai feng-shuit, au ba? Noutati? Daca nu aveti voi, am eu: in decembrie ma mut, asa ca am sa o iau de la capt cu puncte cardinale, calcule, harti, impartirea spatiilor, aranjamente. Nu mai e nimeni cu care sa ma sfatuiesc???


Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryokan spune:


brown]... daca in loc de iarba faci niste frunze... mai rotunjoare?!
o floare eu as desena-o cu frunze "pline", e drept ca si usor ascutite, dar fata de iarba-fierastrau...;)

cam ce "tema" vrei sa abordezi? la un baietel, n-ar fi fain ceva cu masinute mari-mari? sau cu animalute mari... am o prietena cu 2 flacai care le-a umplut camera de animale fabuloase si arata super!

acuma, nu stiu daca fs permite... dar eu propun![/brown]


O camera decorata cu masinute ar sugera dinamism, miscare.. si poate nu ar fi asa potrivita pentru un dormitor, sau pentru un loc de studiu. Ideea mi se pare excelenta pentru un loc de joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

acu m-am trezit si io!

iote ce atzi mai vorbit fara mine....acu daca tot m-am nimerit, lamuritzi-ma si pe mine, ce zice feng-shuiul de o casa fara oglinzi? (adica una la baie si gata)

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
nechezol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryokan spune:

Nu este o regula conform careia ar trebui sa fie oglinzi in casa , din ce stiu eu. Oglinda, ca obiect e neutra, depinde de tine cum o folosesti. Daca o pui in dormitor s-ar putea sa nu fie prea bine ( depinde si de pozitia patului ) .. asezata pe un hol lung si fara ferestre ar fi de dorit .. iar o oglinda in fata usii de la intrare e tare tare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Dar daca oglinda e in spatele usii de la intrare cum e?Eu am citit o gramada de carti dar nu am reusit sa pricep cum e cu oglinda in hol(in principiu).Adica ,daca ai un hol mic si nu o poti pune pe peretele cu usa , sa nu reflecte intrarea in casa, o poti pune dupa usa?????
Poate ma lamureste si pe mine cineva ca tre sa gasesc o solutie.Unde sa pun oglinda ???sau sa renunt la ea in hol.....????
Va pup.Crenick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Oglinda in diferite zone ale casei: la intrarea in casa nu e bine sa fie fata in fata cu usa (pe peretii laterali sau in spatele usii, e OK); in dormitor- nu e bine sa te poti vedea in ea cand stai in pat; in baie- nu e bine sa reflecte WC-ul.

Nu e bine ca oglinda sa fie din bucati, adica sa te vezi "taiat" in ea. Ideale sunt oglinzile in care te poti vedea din cap pana la picioare, dintr-o bucata.


Oglinda o poti folosi ca sa largesti spatiile prea inguste, sa maschezi colturi ("sageti" ) din casa, sau sa reflecte simboluri pozitive. In bucatarie, daca atunci cand stai la aragaz esti cu spatele la usa si nu poti vedea cine intra, feng shui-ul sugereaza sa remediezi problema punand o oglinda care sa reflecte intrarea.

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Multumesc de raspuns Laura B.In feng shui oglinzile sunt folosite atat de des,incat au primit numele de "aspirina"din dulapiorul de medicamente feng shui.
Va pup.Crenick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misi spune:

Buna ...eu am tot auzit de Statuete, figurine cu simboluri speciale in feng shui,de ex.:BROASCA TESTOASA ,DRAGONII ...dar nu stiu ce simbolizeaza fiecare si unde trebuiesc puse in casa...

Stie cineva mai multe figurine si de unde se pot cumpara?


mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seablack spune:

buna,

ma ajuta si pe mine cineva?

nu mai inteleg nimic ce e cu pa kua , puncte cardinale bla bla bla...


pa,pa!
Seablack

Mergi la inceput