Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by Misi

Buna ...eu am tot auzit de Statuete, figurine cu simboluri speciale in feng shui,de ex.:BROASCA TESTOASA ,DRAGONII ...dar nu stiu ce simbolizeaza fiecare si unde trebuiesc puse in casa...

Stie cineva mai multe figurine si de unde se pot cumpara?


mercic



La magazinul Totem din pasajul de la Universitate. Carti cu feng-shui ca sa stii ce/cum si unde sa le pui sunt acum peste tot, chiar la tarabele de la Universitate, si in Diverta un Mall-uri.Eu am luat multe scrise de Lillian Too - cred ca " feng-shui esential" - sau cam asa ceva - este un bun inceput ca sa-ti dai seama despre ce e vorba, si unde sa pui figurinele.
La noi, de exemplu, a "mers" broasca raioasa cu trei picioare si obligatoriu cu banul chinezesc in gura. Coincidenta sau nu, ne-a mers mult mai bine dpdv financiar dupa ce am luat-o.

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

am gasit un link..:) sper sa va fie util.

http://www.fengshuitimes.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

BUUUUUUN!dupa ce am studiat 2 zile tot ce ati scris, mi-am scos si cartea de la naftalina,acum sint tot intr-o mare ceata.Dar mi-am cumparat 3 monezi,le-am legat cu snur rosu si le port in portofel,in speranta ca vor venii banii cu care sa pot face celelalte schimbari.Pina atunci poate ma dumiresc cum e cu pa-kua(parca asa ii spune)ca in apartamentul meu intrarea e undeva intr-o parte,adica dreapta,seintra pe un hol de 4 metri ingust si intunecat,dar am oglinda mare,in rest e patrat.Ce sa mai spun ca zona copiilor s-ar pare ca e in bucatarie iar zona faimei direct in patul nostru.Am impresia ca totul e pe dos
Nu pot sa fac nimic ca nu e ap. meu ci inchiriat asa ca o sa caut sa ma mut,cred ca ar fi cea mai buna idee.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seablack spune:

buna fete si...baieti

eu am frigiderul fata in fata cu aragazul!!stiti cumva un remediu? (tinand cont de faptul ca nu am posibilitatea sa-l mut de acolo)..

merci!
pa pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by Seablack

buna fete si...baieti

eu am frigiderul fata in fata cu aragazul!!stiti cumva un remediu? (tinand cont de faptul ca nu am posibilitatea sa-l mut de acolo)..

merci!
pa pa



ce distanta e intre ele? ai macar un metru?


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si acum hop-si-eu cu o intrebare: daca vreau sa stabilesc ce fel de casa e apartamentul meu (de vest, de est etc) dupa ce ma ghidez: dupa pozitia usii ap. sa dupa cea a blocului?
care bloc de fapt are doua scari, spate in spate, deci scara A are usa spre vest, iar scara B spre est.

eu stau la scara A, dar ap. are usa spre est si ferestrele spre vest...

m-am facut inteleasa?



Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by Laura B

... de-abia am gasit subiectul!



si eu!


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by ryokan
cam ce "tema" vrei sa abordezi? la un baietel, n-ar fi fain ceva cu masinute mari-mari? sau cu animalute mari... am o prietena cu 2 flacai care le-a umplut camera de animale fabuloase si arata super!

acuma, nu stiu daca fs permite... dar eu propun![/brown]



din ce stiu eu fs nu permite disproportii; adica sa nu se simta copilul coplesit...


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Hop si eu! Abia am descoperit subiectul... foarte dragut.

Eu am mai multe probleme, iata-le:
1. Prin singura camera pe care o am trece o grinda si am inteles ca sta nu e prea bine.
2. Usa de la intrare este fata in fata cu usa de la baie, iar ceea ce este si mai nasol ca din usa se vede chiuveta si WC-ul. Tot la baie am oglinda f jos, iar persoana care se uita in ea nu-si vede capul.
Cum pot imbunatati aceste situatii?



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor, sint la servici si nu am timp dar promit sa citesc subiectul acasa. Conchita nu alege culori inca. Spune-mi care e scopul pe care il vrei in camera aceea. Am citit multe carti de Feng-shui, am si fintina arteziana in dormitor... Eu am citit ca alegerea culorilor de zugravit e in functie de scopul urmarit. Imi amintesc acum (dar cartea e acasa) ca in cazul meu ma interesa succes profesional dar cum nu puteam sa zugravesc peretele sudic in rosu am pus un ornament rosu. APoi cind era fiu-meu bolnav am pus stauete de jad pe peretele vestic. Pt. sanatate era culoarea verde, cifra 3. Cum nu puteam zugravi camera am ales staueta de jad, insa ideal era sa am 3.... O sa incerc sa pun undeva toata asta: e o imagine mare ca o busola specificind culori numere, puncte cardinale, elemente... etc. Tot asa in carte scria ca usa de la intrare in casa asezata direct in fata treptelor face ca norocul sa iasa afara pe usa, asa ca am pus niste cristaluri atirnatoare la becul de pe hol. Ar fi trebuit sa pun oglinda pe usa dar usa e din metal; cum sa bat cuie in ea? Tot asa am schimbat complet dormitorul dupa principiile feng Shui care spunea cum sa asez patul si ca trebuie sa am 2 noptiere si lampi daca vreau sa-mi gasesc partener (caci eram divortata de 3 ani si nu gasisem pe nimeni). AM schimbat si am gasit. Vara-mea dupa ani de de zile de infertilitate tot asa a ramas gravida pt. ca a plicat principiile Feng Shui care spuneau pt. fertilitate sa vopseasca peretele galben si sa puna patul acolo... Nu stiu daca are vreo importanta sau nu, dar eu zic, cita vreme e estetic chiar f. estetic as putea spune, pomoveaza armonia si pacea interioara de ce sa nu o facem?cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput