Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Ma apucasem si eu sa studiez la un moment dat da' mi s-a parut prea dificil si am lasat-o balta.
Adrienne, mi-a sarit in ochi din mesajul tau faza cu infertilitatea si peretele galben. Eu am toate trei dormitoarele galbene nu numai al meu si tot ma roade chestia cu infertilitatea. Nu am inteles cum a facut verisoara, a vopsit numai un singur perete galben si patul a fost pus pe partea aceea sau cum? Ar fi fain daca ai avea si niscai pozici sa ma inspir
Ma batea gandul sa schimb culoarea la dormitor sa o fac mai inchisa, gen pamant uscat o combinatie de maro cu gri, daca zici ca e bine cu galben l-as lasa asa.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seablack spune:

quote:
Originally posted by herra

quote:
Originally posted by Seablack

buna fete si...baieti

eu am frigiderul fata in fata cu aragazul!!stiti cumva un remediu? (tinand cont de faptul ca nu am posibilitatea sa-l mut de acolo)..

merci!
pa pa



ce distanta e intre ele? ai macar un metru?


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

distanta este mai mica de 1m


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

As vrea sa-mi iau un acvariu cu pestisori. Ce culoare trebuie sa aiba pestisorii si cati trebuie sa fie?



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

v-am plictisit cu intrebarile?

pe mine cel mai tare ma intristeaza ca nu am timp, de cand cu Vlad, sa pastrez ordine si curatenie...lucruri foarte importante in feng shui...


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Ce se intampla mai fetelor?Ati abandonat asa usor un subiect asa frumos?
Eu sunt innebunita dupa FS.Nu stiu cum de nu am vazut mai devreme subiectul asta....cand era multa lume pe aici....
Haideti sa reanviem acest subiect si sa invatam impreuna cum sa aducem armonia si fericirea in casele noastre!!!
Va provoc putin: Ce simboluri FS aveti?
Ati observat schimbari in casa voastra in urma modificarilor in stil FS?



Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
www.rastero.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Roxi, eu nu prea mai am timp. Nici sa citesc despre FS, nici sa-mi amenajez casa (de cand am scris la subiectul asta m-am mutat in alta locuinta).

Ce simboluri am? Destul de multe... statui mici- un coltisor intreg cu o broscuta cu bani, cu cei trei "batranei", cu simbolurile nostre zodiacale; o bila mica de cristal; clopotei de vant (unul din metal si unul din bambus); o fantanita; plante; oglinzi; banutzi de metal. Nu stiu daca chiar au avut efect sau nu, dar cand am inceput sa-mi amenajez vechea casa, Andrei era cam nemultumit de servici, iar eu inca nu lucram. Intre timp amandoi suntem la "mai bine". In ce masura a ajutat FS, nu pot spune.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Ok Laura,merci de raspuns.Chiar daca nu mai ai timp mai arunca un ochi aici si ajuta-ma sa nu las sa se inchida subiectul acesta,mie i-mi place enorm de mult.
Acuma sa raspund si eu la intrebarea ce am adresato tuturor....
Am si eu cateva simboluri Feng Shui si anume : O broscuta cu 3 picioare asezata pe banuti (e ultima achizitie de la mare),un clopotel de vant din bambus (am umblat 3 luni sa-l gasesc),o broscuta testoasa pe banuti(cumparata din piata de la o batranica),inca un clopotel dar de metal cu oglinduta,dragon si banuti ,un sirag de banuti prinsi cu ata rosie si o statueta buda micuta (tot din piata dar de la alta babuta).
Nici eu nu pot spune daca intradevar arta feng shui a functionat pentru noi sau e doar imaginatia mea foarte bogata,dar corectand greselile si amplificand zona Bunastarii parca nu mai fug asa banii de noi ca pana acum....mai incep si sa se adune...cea ce nu speram niciodata.

Eu am folosit metoda impartirii fiecarei camere conform tabelelui cu 9 zone.Am ales aceasta metoda deoarece apartamentul nostru e facut cum se poate mai rau...lipsesc zone...cele care sunt nu se pot folosii conform tabelelui si atunci nu am avut incotro.
Acum suntem in renovare partiala a apartamentului si cu ocazia aceasta mai corectez ce se poate si amplific anumite zone.De exemplu renovam baia care este element apa....aici vom inlocuii toate tevile vechi si ruginite (chi negativ) ,vom pune gresie si faianta albastre sau verzi sau cu tenta spre aceste culori.
Stiati ca in baie nu au ce cauta obiecte apartinand elementului FOC?

Haideti fetelor,chiar daca sunteti incepatoare,o luam iar de la inceput si invatam impreuna....
O zi buna va doresc.

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
www.rastero.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

UAU interesant subiectul, citesc tot ce gasesc pe aici si revin
cu intrebari


ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Saluti Andani....
Se pare ca Timisorencele sunt puse pe fapte mari...
Eu una nu vreau sa las subiectul sa dispara,i-mi place prea mult.
Hai sa-ti spun ce m-am decis eu sa fac....sa-mi fac o schita a apartamentului si apoi sa maresc tabelul cu 9 chenare,sa le suprapun si sa vad cam ce zone i-mi lipsesc si cum sunt dispuse.
Daca lipsesc multe zone si nu prea pot face nimic repet operatiunea pe fiecare camera in parte.
Pe acel tabel sau un altul vreau sa scriu caracteristiciile zonei respective :adica ce e voie si ce e total interzis in zona respectiva.
Revin cu detalii sau daca intereseaza pe cineva am sa pun tabelul in album.


Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
www.rastero.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Buna fetelor! Eu sunt mai noua pe aici, am citit ce ati scris despre feng shui, am ami citit si pe aici pe colo despre subiect si as vrea sa cer sfatul celor care stiu mai multe referitor la acest subiect:
1. Am in casa plante "tepoase", adica cactusi, o dracaena, doi curmali, corn-purpur etc. Cnf perceptelor f-s sunt negative, nu prea as vrea sa le dau afara din casa, exista modalitati de a le anihila feng shui-ul negativ?
2. Pe sub patul (a se citi saltelele din dormitor) nu circula chi-ul pt ca n-are pe unde, ce se poate face, trebuie sa-mi iau pat neaparat??
3. Balconul care e pozitionat pe toata lungimea vastului apartament de 2 camere intra la impartirea Ba Gua? Sau e considerat in afara casei?
4. Stie cineva de unde se pot procura remedii feng shui din Ploiesti?
5. Care impartire Ba Gua e mai eficienta, pe camere sau pe intreaga casa? Fiindca apar diferente maricele intre cele doua abordari?
..si as mai avea intrebari 1000, am senzatia ca citesc si ma prostesc mai rau

Daniella

Mergi la inceput