Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Salutare.
Nici nu imi vine sa cred ca exista acest subiect.Eu chiar ma gandeam la un moment dat sa deschid unul si imi pare rau ca nu am facut-o, caci asa m-ar fii indrumat cineva aici, sigur.
Sper sa am timp sa citesc tot si sa revin si eu cu niste intrebari pe aici, caci tare interesant mi se pare acest subiect.Eu l-am descoperit in vara , cand mergeam la un salon de relax si masaje, si am ramas tare fascinata, mi-am cumparat cateva carti si am si schimbat tare multe in casa de cand am venit din Ro, inclusiv am zugravit toata casa dupa culorile indicate, si am cumparat tot felul de obiecte.
Promit sa revin curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

fetelor!!!
unde ati fugit?
acum am descoperit subiectul si de cateva zile citesc de rup.
am mai aplicat principiile dar de mult tare si din nefericire am abandonat.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

si eu m-am intrebat...oare acest subiect s-a epuizat?
ok, sa va spun ce-am facut eu pina acum...am citit, cum spuneati si voi, cartile se contrazic, unele spun asa...altele spun taman invers.
Eu mi-am dat seama: e vorba de mai multe curente...
in speta: trebuie sa aplici principii feng shui dupa cum te duce capul ( sau inima). Fa curatenie, pune culori pe pereti, adauga broaste, fintini si pe "budhha care ride" si n-are cum sa-ti mearga rau, energia chi alearga ca nebuna dintr-un capat in altul!
Eu sint prima care spun ca ma dau in vint dupa asta...ma linisteste si ma motiveaza. Am ars luminari rosii, m-am gindit la el si el mi-a spus ca ma iubeste, mi-am cumparat o pusculita pentru bani, am pus niste banuti chinezesti inauntru si in citeva zile am primit bani, in mod nesperat...
Si asta e nimic pe linga ce a facut prietena mea care si-a pus un cocos in partea care tine de prosperitate din casa ei si la citeva zile a primit un raspuns pozitiv de la banca cum ca i se aproba un imprumut sa deschida o franciza "subway" in orasul ei!!! Desi ea n-ar fi crezut in veci!!!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

..si eu feng-suiesc marunt prin casa, dar cu bb mic care descopera lumea la 1,2 ani e cam dificil sa pastrez ordinea.

Sunt de acord cu Dana B ca e mai bine sa-ti asculti instinctele, ca atatea scoli te pot scoate din minti.
Ceva am incurcat intrucat de vreo luna si ceva de cand m-am apucat de sportul asta s-au intamplat 2 chestii:
1. S-au stricat niste chestii prin casa: broasca de la intrare, niste tevi prin baie au trebuit inlocuite, mi-a busit unu' masina in parcare
2. Mi-am activat zona carierei intr-un mod haotic: am primit niste telefoane de la o fosta sefa (aflata actualmente intr-o pozitie f inalta)care pana acum nu m-a sunat deloc si m-am trezit convocata la un interviu pt un post super. De ce spun ca e haotic? Pt ca la telefonul primit m-am intimidat (eram f surprinsa) iar la interviu am picat ca din avion (m-am dus f nepregatita)
So

Poate mai invatam cate ceva una de la alta!

PS Mai nou nu mai spunem ca ceva nu-i in ordine, ci ca nu-i feng-shui!!!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eu acum citesc o chestie super interesanta.
unde explica clar niste chestii.unde e centrul casei...si altele.
inca nu am terminat.sunt vreo 20 de pagini dar...cineva mic si dragalash ma retine.

revin.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

kisstherain999 - Usa de la intrare este fata in fata cu usa de la baie, iar ceea ce este si mai nasol ca din usa se vede chiuveta si WC-ul. Tot la baie am oglinda f jos, iar persoana care se uita in ea nu-si vede capul. Cum pot imbunatati aceste situatii?


....Si eu am aceleasi probleme....Ne dati si noua niste solutii?
Si mai am o intrebare: care sunt culorile care stimuleaza zona banilor...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by cadina

kisstherain999 - Usa de la intrare este fata in fata cu usa de la baie, iar ceea ce este si mai nasol ca din usa se vede chiuveta si WC-ul. Tot la baie am oglinda f jos, iar persoana care se uita in ea nu-si vede capul. Cum pot imbunatati aceste situatii?


....Si eu am aceleasi probleme....Ne dati si noua niste solutii?
Si mai am o intrebare: care sunt culorile care stimuleaza zona banilor...?



Ma bag si eu. Din cate am inteles, pb cu oglinda va trebui s-o rezolvi transant: adica s-o muti a.i. sa va puteti oglinditi cum trebuie.
..pt restul ..mai bine tac sa nu spun prostii si astept pareri.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Nu pot muta oglinda pt ca stau cu chirie intr-un apartament de la ANL si nu am voie sa fac modificari.
In zona prosperitatii am trei flori (un croton si doua violete de parma) si o veioza (papagal colorat) e prea mult? Ar trebui sa mai eliberz zona?

kiss

"Nu fi trist daca nu ai fost remarcat. Fii trist daca n-ai facut ceva remarcabil." Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by kisstherain999

Nu pot muta oglinda pt ca stau cu chirie intr-un apartament de la ANL si nu am voie sa fac modificari.
In zona prosperitatii am trei flori (un croton si doua violete de parma) si o veioza (papagal colorat) e prea mult? Ar trebui sa mai eliberz zona?

kiss

"Nu fi trist daca nu ai fost remarcat. Fii trist daca n-ai facut ceva remarcabil." Confucius



Din cate am inteles pt zona prosperitatii, caracteristic e lemnul (deci plantele sunt ok), creste cu apa (ar fi buna o fantana de apartament sau un acvariu pt ca apa trebuie sa fie in miscare) si se pastreaza cu metal. Contraindicat e focul (care arde lemnul), deci veiozele sau lumanarile nu prea au ce cauta aici.

Pupici

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

FETELOR, ce bine ca am gasit acest subiect! Am citit cam tot ati scris, intyeresant, iar prin unele locuri am murit de ras...acum ma mai documentez, si pe urma o sa va mai zic ce ma framinta...
Vise frumoase sa aveti,
Mirunda

Mergi la inceput