Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peca spune:

hai ca inep eu prima sa raspund la propunerea ionelei....rezumat al feng-shui....ceea ce scriu sunt fragmente traduse dint-o carte in germana "FengShui, a locui si a trai in armonie cu natura; eva prignitz"

"feng-shui nu este vrajitorie...nu ne sucteste de munca noastra proprie pt. eul nostru personal."

omul si mediu inconjurator
"mediu nostru inconjurator are o mare influenta asupra noastra, si noi influentam la randul nosrtu mediul inconjurator;
feng-shui, inseamna tradus vant si apa, de aer avem nevoie sa respiram, vantul "misca" nori, norii aduc ploaie, ploaia e apa, apa e izvorul vieti..."

"feng-shui arata modalitati f. frumoase de a aduce omul si mediul inconjurator la acelasi nivel...armonizarea prin compararea si potivirea elementelor este scopul lui...de ex. ganditiva la vant si puterea lui, este el prea puternic, aduce furtuna si urmari neplaute, este el prea slab...ramane aerul pe loc..ducand la o senzatie de apasare, o briza usoar este in schimb ceea ce se numeste ideal...., la fel si cu apa, prea multa=inundatii, prea putina= seceta, portivit= viata, dezvoltare, bogatie...."

bazele feng-shui
1." Chi"
"este energia vietii...si apare la diferite popoare sub diferite nume:indieni=prana; germnai=od; japonezi=Ki.....un om sanatos are mult Chi la dispozitie, unul cu lipsa de chi este un om lipsit de vlaga chiar bolnav....dar si aceste chi trebuie sa fie in echilibru...un om cu mult chi intr-un mediu tot cu mult chi...nu este o combinatie ideala...caci ar duce la stress si neliniste pt. om. un loc in care chi este f. important este dormitorul...caci acolo petrecem f. mult timp...acolo dormin , ne odihnicm pt. o noua zi."
"chi se scurge liber prin incaperi/casa intra pe usa principla si isi face culoar mai ales pe acolo pe unde si omul circula mai mult. dar pereti sunt pt. chi un obstacol care il fac sa ia diferite intorsaturi, tot la fel cum si o usa blocata mobilier este considerata un zid. nu este bine ca usa la intrare sa fie in aceeasi linie cu un geam, fiindca stim ca chi intra pe usa si iese pe geam, dupa ce s-a "invartit" cat e necesar prin casa, dar daca cele 2 elemente, usa-geam sunt intr-o linie, atunci chi iese direct fara a mai avea timp sa energizeze spatiul. mult chi favorabil se pierde si prin canalele de scurgere din wc si baie...de aceea aceste au o mare importanta pt. casa, si nu este bine ca vizavi de usa de intrare sa fie un wc sau o baie....
grinzile din tavan...nu sunt nici ele indicate si cu atat mai mult sa se doarma zub ele, dar daca nu este altfel posibil sa se incerce o mascare a lor, printr-un voal care sa imite un colt de cer"

2."Sha"
" daca chi este energia pozitiva din viata noastra sha este energia negativa....iar toata enrgia pozitiva chi se poate transforma in negativa daca nu este bine folosita si nu i se da posibilitatea sa se desfasoare corespunzator....."

3."yin si yang"
"feng-shui lucreza cu principii opuse,care se completeaza reciproc...care unul fara celalalt nu ar putea exista; yin si yang sunt mereu in miscare si convietuiesc impreuna

quote:
yin
:pamnat/luna/noapte/intuneric/liniste/femeie/mama/apa/jos/in spate/slab/rece/rotund/intuitie/emotional/spatiu/minus/iarna/a dormi/picioare/stanga.....
quote:
yang
:cer/soare/ziua/lumina/galagie/barbat/tata/foc/in fata/tare/cald/patrat/intelect/psihic/timp/plus/vara/a fi treaz/ cap/ dreapta.....
daca yin devine prea mult...yang se micsoareaz, ex. creze ziua, cade noaptea.........dar mereu un echilibru care revine la normal"

4."cele 5 elemente"
"fiecare energie corespune unui fel de energie si ee se influenteaza reciproc
FOC: activitate/putere/caldura..flacarile lui dau caldura, flacariele se indreapta in sus de unde ..focul este simbolul pt. ascutit, varfuri...in foc se transforam lucruri mareriale lemnul in cenusa, este focul simbol pt. transformare; activitatile si gandurile sunt legate de acest element; amiaza corespunde acestui element, cand soarele este pe cel mai inalt punc al cerului...
culoarea rosie/formele ascutiete,teracota, lumanarile o poza reprezentand folul sunt elementele lui, vulcanul...ficat/necaz/furie"

PAMANTUL: stabilitate/ soliditate, puterile adunate ale pamanului se ingrijesc de mancare si siguranta, dupamasa este timpul corespunzator din zi pt. acest elemnt. este punctul celntral al celor 5 elemente
pietri/pietre pretioase/cristale/nisip/tiglele/...culoarea galbena si tonurile de maro/inima/bucurie/ura/"

LEMN: crestere/dezvoltare....inceputul oricarui lucru care vrem sa il facem, este dimineata...dintr-o zi
plante/verde/platele de apartament, vopseaua verde pe pereti intaresc acest element, toate elementele care sunt din lemn apartin acestui element/stomac/griji/

METAL:concentrate/meditatie/linsitea interioara/ este perioada cand ziau pleca si vine noaptea, cand totul revine la liniste
culoare:alb/auriu/argintiu/ elemete:monezi/farfuri metalice/bijuterii/tacamuri/iubire/incredere"

APA:
"daca curge=flexibilitate si miscare, prosperitate si ferilitate, e reprezentat de noapte cand totul este linistit si intuneric.
culoare:albastru/negru....elemte:tot ce este legat de apa, rinichi/frica/neliniste"



cam atat pe azi mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Peca esti o dulce!
Vreau sa intreb daca geamul pozitionat in dreptul usii de la intrare lasa sa iasa energia pozitiva si daca nu e deschis niciodata?
Eu am un asemenea geam care nu-l deschid decat sa-l curat!Asa mai e valabila teoria?Iasa energia pozitiva?

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by ionela-roxana

Peca esti o dulce!
Vreau sa intreb daca geamul pozitionat in dreptul usii de la intrare lasa sa iasa energia pozitiva si daca nu e deschis niciodata?
Eu am un asemenea geam care nu-l deschid decat sa-l curat!Asa mai e valabila teoria?Iasa energia pozitiva?

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela




sincera sa iti spun nu stiu...nu sunt expert in domeniu...citesc si eu si ma minunez cateodata.....dar in carte scrie ca o usa blocata de mobila care nu poate fi deschisa reactioneaza ca un zid=adica nu lasa sa treaca energia....la fel ca si o usa nefolosita....deci banuiesc ca la fel o fi si cu un geam
cica energia asta intra isi face treaba si pleaca si tot asa...si cica si aerisirea deasa chiar si de scurta durata influenteaza pozitiv energia deja existenta in casa, ....., iar daca ma gandesc logic, o aerisire chiar si de scurta durata= schimb de aer, aer curat=> aerisire creier=> relaxare=> chiar stare sufleteasca bana....cam asa incerc eu sa imi explic logic chestile astea...caci trebuie pt. mine sa aiba si o explicatie locica sa sa spun ca merita sa le "aplic!"

acum nu stiu daca trebuie luate chestile astea litera de lege.....eu am tradus asa in mare ce mi s-a parut interesant....

si cum am mai spus o sa mai traduc atunci cand mai am timp...caci lucruri interesante am gasit destule...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Merci mult!La fel ma gandeam si eu ca geamul care nu e deschis este luat drept perete!
Mai astept lucruri interesante de la tine si de la celelalte fete pasionate de Feng Shui!

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
uite eu am geam la usa de la intrare. Gen vitraliu. Eh, cica nu este bine sa ai asa ceva, pentru ca atunci cand cineva iti suna la usa poate vedea ce ai tu in casa, deci tu nu mai ai pic de intimitate.
Asa ca va trebui sa-mi cumpar ceva de atarnat pe exterior, in dreptul geamului, ca nu e mare, gen Welcome sau mai stiu eu ce, dar in felul asta sa ascund vederea in casa.
Si eu zic, Ionela, ca geamul tau fiind mai tot timpul inchis lucreaza mai degraba ca un perete. Dar ai grija sa fie tot timpul curat.
Ionela, sfatul meu e sa citesti partea I, ca aia e cea mai interesanta, si fiecare a completat acolo ce a stiut mai bine. Ai ce invata din partea aia.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Buna fetele!

... Eu nu am mai avut timp sa citesc nimic in domeniu, nici sa mai schimb ceva prin casa, nici sa mai scriu aici. Intre timp am dat un examen, am inceput sa invat si sa fac/predau teme pentru urmatorul curs, am dat-o pe Diana la day-care (si abia acum, in a treia saptamana, nu mai plange asa de rau cand o las dimineata "la copii"), am mai trimis resume-uri si azi am fost la un interviu. Legat de asta: d.p.d.v. feng-shui stiu ca ar exista niste remedii pentru a imbunatati sansele la un interviu; am citit despre asta intr-una din carti, numai ca nu mai tin minte in care! Voi v-ati lovit de subiectul asta, aveti cumva idee care ar putea fi remediile respective? Cred ca unul era sa te asezi cu fata spre una (care?) din directiile favorabile- daca e posibil. Si altele?

Roxi, eu am scos cateva informatii de pe internet, insa sunt legate de metoda "8 mansions". Daca te intereseaza, da-mi pe PM adresa ta de email si ti le trimit ca atasamente (sunt fisiere .doc).



Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Ce se intampla fetele,a-ti renuntat asa usor?
nu se poate,haideti sa mai vb cate ceva despre Feng Shui.Eu cu cat citesc mai mult cu atat am impresia ca mai am muuuult de citit!
Am sa revin cat de curand cu intrebari!

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by ionela-roxana
Ce se intampla fetele,a-ti renuntat asa usor?


nu renuntam......dar hobby-ul asta cere rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

Triagrama:
dupa legenta cu broasca testoasa si dungile de pe carapace.....apar astfel cele 8 combinatii (dungile nu le pot desena :)),
cerul - pamantul - apa - focul - muntele - marea - vantul - tunetul
N: Apa: iarna/noaptea
S: Foc: vara/amiaza
E: Tunet: primavata/dimineata
V. Marea: toamna/seara
SV: Pamnatul: dupamasa
NV: Cer: seara tarziu
NE: Muntele: dimineata devreme
SE: Vant: inainte de amiaza

dupa aceasta triagrama a fost facuta mai tarziu si impartirea BaGua

N: cariera: nr. 1; drumul vietii
S: Foc: nr. 9; lorie, faima, prestigiu
E: Tunet: nr. 3, familie, colectivitate
V: Marea: nr. 7, copii, creativitate
SV: Pamant: nr. 2, tovarasie, partener
NV: Cer: nr. 6, oameni de ajutor
NE: MUnte, nr. 8, cunoastere
SE: Vant, nr. 4, avere, reusita

BaGua va veni amplasata peste planul locuintei, camerei, casa, birou sau acolo unde vrem sa o aplicam. Patratul magic "Lo Shu" ordoneaza cele 9 zone in nr. de la 1 la 9 astfel incat 3 zone adunate dau intotdeauna nr. 15 egal cum sunt adunate: orizontal/vertical/diagonal. Fiecare nr. este legat de Triagrama "I Ging"; excluzand nr. 5 care este mijlocul, fiecarui nr. ii revine un p. cardinal si o semnificatie. Este f. imp. de stiu semnificatia fiecarei zone si de "inteles" dupa impartirea/importanta lor pe domenii de viata.

1. Drumul vietii.

a)generalitati.
arata daca v-ati gasit drumul personal in viata, este catalogat ca si cariera, cel mai imp. este ca in ceea ce facesti sa va simtiti bine si vocea voastra interioara sa va spuna:Aici esti bine!"
deoarece acstui domeniu ii apartine apa, simbolizeaza si este numit si "fluxul vietii"/"cursul vietii", apa este flexibila si miscatoare

b)intarirea/sprijinirea acestui domeniu prin feng-shui
!!!!aceasta se face doar dupa ce s-a realizat BaGua pe plan, si mai laes acolo unde este necesar si absolut nevoie.!!!!!
-prin ordine si claritate in aceasta zona, curatati si aruncati de aici lucrurile vechi/nefolositoare sau de mult timp ne mai folosite/atinse; chiar si micile amintiri din trecut nu isi au locul aici, mai ales atunci cand vreti sa va indreptati spre ceva nou...caci va trage inapoi.
-egal cat de mare va fi ordinea in dulapurile aflate in aceasta zona, dar daca este umplut cu hartii-poze-amintiri el ingreuneaza progresul
- i aceasta zona a apei este bine daca omul se poate misca liber si nu este prea impodobita de mobilier sau elemente decorative.
-ob. rotunde sprijinesc aceasta zona la fel ca si ob. din Metal,
-daca vreti sa lucrati cu culori, atunci puteti folosi:alb - auriu - argintiu...sau alte nuante de metal.
- galben si rosu nu sunt indicare deoarece reactioneza ca o frana.
- o alta modalitate de sprijinire este prin elem. simbololizand apa, sau poze reprezentand un drum sau ceva legat de cariera.
-cristale sau alte elem. apartinand elementului pamant nu au ce cauta in aceasta zona
-se afla poate in aceasta zona scari? asta poate insemna urcusuri-si coborasuri in cariera dumneavoastra
-lips din aceatsa zona, prin taiere, inseamna o gasire a drumului propriu mai greoaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, mai vreti poze? acum am facut fixatie pe stilul japonez... am suit destule pe topicul meu cu www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31327&whichpage=4" target="_blank">casuta din vis...

ma gandesc ca are totusi legatura si cu subiectul vostru...

cum vi se par pozele?...

burtici si pitici

Mergi la inceput