Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by elena_ltd
Gandacelu, dat fiind faptul ca pentru prima oara intr-un an de cand sunt dependenta de forumul asta, am cedat pacatului de a da replica unor atacuri la persoana(ne), iti spun sincer ca rasuflu usurata ca am facut pace.



elena, laura si fetele,

discutiile pe un forum sunt oarecum dificile pentru ca nu ne cunoastem... daca m-ati cunoaste si m-ati fi vazut fata catre fata spunand cele spuse zilele trecute, cu mimica si gesticulatia ce ma caracterizeaza, v-ati fi tavalit pe jos de ras, nicidecum nu v-ati fi suparat… sunt o fire vesela si extrem de pacifista, nu am cautat NICIODATA scandal pe nicaieri… problema e ca stilul meu poate fi interpretat (si pentru mine e o sursa permanenta de haz si asta - normal, atunci cand nu ma supar, hihihi;) – probabil firea mea mai dinamica ma face sa abordez subiecte care duc la polemica si de aceea m-am trezit nu o data, cu mirare (sincera!) in mijlocul unor certuri sadea… de obicei, imi place sa port discutiile pe tonul asta ludic si sa mi se raspunda pe acelasi ton, cel putin asa mi se intampla cu cei pe care-i cunosc bine si ma cunosc, la randul lor…

inimioara mea e ranita;) cand sunt acuzata de alea alea, pe mine subectu vostru chiar m-a interesat (altfel n-as fi studiat atata, la nerabdarea mea!) – doar ca m-am impotmolit in niste chestii, din punctul meu mai obscure, si v-am cerut explicatii, in sensul de cum va impacati voi cu asta, ca eu nu pot, dar ca in rest sunt interesata de feng-shui… totul pe un ton, recunosc, care in mintea mea a sunat glumet, dar care, recitind, aveti dreptate, putea fi interpretat si ca arogant si razboinic (deloc in intentiile mele, aveti cuvantul meu!)

nu-mi place sa ma cert cu nimeni si cu atat mai mult sa fiu acuzata de intentii negative… cand nu le am! poate mesajul meu trebuia sa fie mai putin stilistic si mai direct : « dragele mele, care-i chestia cu energiile negative, voi chiar credeti in asta?! » sau ceva de acest gen… dar, vorba ceea, tacerea e de aur si daca taceam intelept ramaneam!;)))

ma bucur din tot sufletul ca am facut pace, uf! nu suport sa fiu suparata cu nimeni, m-am imbolnavit in ziua aia, am zis ca trebe sa merg la psihiatru daca atat de des lumea intelege ALTCEVA din mesajele mele… ;)))))))))))))))))))))

bine ca totul s-a terminat cu bine si scuzati tonul mai focos care ma caracterizeaza… deh! ale tineretii valuri!;)

inca o data imi cer scuze, mi-am dat seama abia dupa ca TONUL mesajului meu a fost inteles gresit… poate ne vom si cunoste vreodata si veti vedea ce pasnica, prostuta si copilaroasa sunt… nu ma mai bagati atata in seama!

pup!

cu drag,
gandacica

ps : chiar ma enetereseaza subectu vostru, mey!;) aveti sugestii pentru noua mea casuta? (bineinteles, cu diplomatie, lasati enerjiile alea negative deoparte si povestiti-mi despre arhitectura si design in feng-shui!!!;))

… daca vreti!!!

;)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

(...) pe mine subectu vostru chiar m-a interesat (altfel n-as fi studiat atata, la nerabdarea mea!) – doar ca m-am impotmolit in niste chestii, din punctul meu mai obscure, si v-am cerut explicatii, in sensul de cum va impacati voi cu asta, ca eu nu pot, dar ca in rest sunt interesata de feng-shui…


Mie mi-a placut cum am gasit explicat intr-o carte: ca fengshui-ul e un fel de tratament de acupunctura pe are il aplici casei tale.
Daca nu te poti impaca cu ideea, nu stiu daca are rost sa te gandesti la ce "transformari" sa faci. Eventual poti achizitiona obiecte care sa iti faca placere sa le vezi in jurul tau, dar cam atat.

Fengshui poate fi privit si ca un amestec de elemente de psihologie, geografie, ecologie, arhitectura, stiinta medicala, estetica, folclor, dar si ca un fel de <bu-hu-hu>.


Trebuie acum sa plec cu fameleonu' la plimbare, dar am sa revin cu cateva cuvinte despre arhitectura si design cat de curand posibil.



Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:


laura, problema mea este pur religioasa in acest caz – incerc sa nu amestec « borcanele » cum am facut-o prin adolescenta, cand am fost mai aproape de lucrurile astea decat credeti… stiu si ce e yoga (nu am zis nicaieri ca ar fi o religie, doar ca ar apartine de una;) si ce e cunoasterea intuitiva, si mai stiu si pericolele unor astfel de practici (si nu numai atunci cand nu ai un maestru;) – de asta probabil ca reactia mea a venit, intr-un fel, usor dintr-un interior de care m-am lepadat intre timp (singura legatura pe care o mai am sunt masajele pe centrii energetici pe care ii simt cu palmele ca pe ceva « real »;) – in acest moment incerc sa pastrez lucrurile in care cred cat mai curate de influente din alte culturi-religii – in partea spirituala

daca voi credeti ca fara « bu-hu-hu »;) nu voi avea acces la celelalte elemente din feng-shui care ma intereseaza (amenajarile, ecologia, geografia, etc) – poate ar fi mai bine sa parasesc de acum subiectul, pentru ca nu voi trece peste asta… dara daca se pot desprinde cateva linii generale (si sunt sigura ca nu m-ar interesa numai pe mine!), sunt deschisa si… extrem de intuitiva!;))))))))))))



va pup, dragelor!!!
o saptamana buna!


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

gandacelu, am inteles la ce te referi si recunosc cu mana pe cravata ca m-au bantuit indoieli legate de feng shui si de pericolele unor astfel de practici cum le zici tu. Nu pot sa vorbesc in numele tuturor, dar cred ca multe dintre noi s-au gandit la aspectele astea. Nu o data mi-am ridicat intrebari de ordin spiritual legate de fs (poate mult spus), dar nici nu am luat feng shui litera de lege (asta fara nici o insinuare sau trimitere la mesajul tau), pur si simplu o curiozitate, o guma de mestecat mentala cum ziceam, pe care bineinteles ca nu am investit-o cu puterea miracolului.
N-as putea spune ca am fost in situatia "sa amestec borcanele", desi am cochetat si eu pe anumite perioade cu yoga, radiestezie, meditatie transcedentala si alte buhuhu-uri, dar limitele, ca si in cazul fs, au fost clare. Asta nu inseamna insa ca nu mi-au adus si idei noi de rumegat, dar nicidecum revelatii, lucru pe care nu-l astept nici acum. Mi-a aparut in cale si mi-a starnit interesul.
Toata vorbaria pana aici ca sa raspund la "cum va impacati cu asta". Ce sa-ti zic, admir si respect sincer determinarea cu care ai ales sa pastrezi cat mai curate lucrurile in care crezi, n-am cautat raspunsuri adanci pana acum la intrebarea "la ce imi mai trebuie si FS?", dar cu ocazia postarii tale, hai ca am tema pentru acasa.
Maine, poimaine ma vedeti cum vin si scuip in san pe la topicul asta, ca mi-a atins o coarda sensibila gandacelu cu intrebarile ei existential - spirituale. Pe de alta parte, Laura foarte sugestiv a facut comparatia cu acupunctura.
Inca raman pe baricade, ca abia ce mi-am desenat si rasdesenat harti peste harti si n-am aplicat inca nimic. Nici macar oglinda aia promisa de consort c-o s-o puna pe usa de la baie nu s-a materializat.
Laura, multumesc pentru detalii. Nu m-as fi gandit nici intr-o mie de ani sa asez oglinda pe orizontala si peste ea un vas cu cristale. Suna interesant si cred ca arata bine. Daca ti-e la indemana, mi-ar placea sa o vad.
Tin sa-ti spun ca si Alex tot pe balcon ar trebui sa iasa din casa. Numai ca el, tananaaaaa, e amator de sporturi extreme si stam la 3. Raman datoare si pentru ideea asta.
Gandacelu, cu amenajarile, geografia, ecologia, na, n-o sa ma vezi ca ma ofer sa dau explicatii si detalii ca as fi intr-o ceata groasa, sunt aproape sigura ca Laura are un cuvant greu de spus aici. In rest, va citesc si eu la provocarile decorative si iau notite. Altfel, FS fara povestea cu energiile buhuhu, am o vaga idee ca n-ar mai fi FS. Dar ramane de vazut.


Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

iaca de ce va iubesc eu!
important e sa ramai onest fata de tine insuti, pana la capat!

pupaciuni si… noapte buna, elena! nici tu n-ai somn?!;))


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Fetele, dragile, imi suflecai eu manecile si ma apucai voiniceste de scris, dar ma oprii la timp: pai sunt zeci (daca nu sute) de carti despre “introducere in fengshui”, “arhitectura…”, “designul in…”, “…pentru avansati”, etc. Eu ce fac, ca oricum sunt o incepatoare? Informatiile pe care le am despre subiect sunt compilatii ale mai multor carti si site-uri pe care le-am gasit pe tema asta. Am selectat ce mi s-a parut potrivit si de bun simt, insa va dati seama ca pot pomeni doar cateva elemente.

Acum, daca tot am muncit ceva, o sa postez dar, Gandacel, eu sunt convinsa ca sfaturi pe care le gasesti in fengshui pentru casuta ta le poti gasi si in alte parti, si poate luate din alte surse nu iti vor crea probleme de acceptare, plus ca poate vin si cu explicatii mai stiintifice. Zic si eu!

Fengshui-ul tine cont de elemente vizibile (care se impart in cele de enterior si de cele de interior) si de cele invizibile (care tin de subconstient).

Elementele de exterior se refera la: drumuri, poduri, ape, paduri, campie, linii de inalta tensiune, biserici, cimitire, alte case, s.a.m.d.
Daca ai posibilitatea de a alege/construi, casa (dupa ei) e bine sa fie situata cu spatele la un munte/deal/cladire inalta, iar in fara sa aiba o deschidere cu orizont vizibil; ideal ar fi ca in fata sa existe o curgere usoara si meandrata de apa. Forma rectangulara este preferata.

Elementele de interior se refera la asezarea in casa a usilor/ferestrelor/ bailor/stalpilor/scarilor interioare/mobilelor, la culorile peretilor si la decoratiunil, la cum si cat de luminata e casa, s.a.m.d.

Exista mai multe scoli de fengshui. Desi toate sunt de acord cu cateva principii de baza, fiecare imparte spatiul casei in alt fel, din care cauza recomandarile lor privind asezarea obiectelor este diferita. In principiu, ca sa te fengshui-esti trebuie sa te hotarasti pentru o “scoala”.

E bine ca atunci cand alegi si asezi obiectele in casa sa te bazezi si pe intuitie, care e un “fine-tuning”. Alege deci obiectul/ culoarea/asezarea in spatiu care te atrage instinctiv si care iti creaza o stare de bine.

Casa este privita ca fiind oglinda a vietii celor care traiesc in ea, de aceea una din recomandarile de baza este sa pastrezi casa curata, cat mai “aerisita” (auzi tu, cica sa scapi de muntii de obiecte inutile ), iar reparatiile, decorarea, mobilarea si orice munca pe care o faci in casa trebuie sa fie facuta cu dragoste, fiind o ocazie de a-ti imbunatati calitatea vietii.


Cateva recomandari si cateva aspecte negative legate de cele 4 cele mai importante spatii din casa:

Intrarea in casa:
Bine: larga, bine luminata, se deschide catre partea mai larga a incaparii, carti si obiecte de arta vizibile din intrare.
Rau: ingusta, intunecata, multe obiecte aruncata in cale, fata in fata cu un perete/usa/ fereastra, langa lift sau langa ghena.

Bucataria:
Bine: luminoasa si vesela, curata si neaglomerata, cine sta la aragaz sa poata vedea intrarea in bucatarie
Rau: aragazul sa fie fata in fata cu frigiderul sau chiuveta, sa fie pozitionata in centrul casei

Baia:
Bine: bine intretinuta, usa inchisa, capacul la toaleta inchis, bine luminata si bine ventilata, vesel colorata, plante/flori
Rau: scurgeri de apa, toaleta pusa fata in fata cu usa, baia sa fie prima incapere pe care o vezi cand intri in casa, baia sa fie vizibila din dormitor (in special din pat).

Dormitorul:
Bine: sa aiba diverse surse de lumina, din pat sa poti vedea cine intra in camera
Rau: patul in lungul usii, barne deasupra patului, calculatorul/biroul in dormitor, dezordine, lucruri aruncate


Referirile la energii, eu l-am privit mai ales ca pe explicatii “mai pe inteles”. De altfel, discutia cu voi pe tema asta mi-a inveselit un pic munca in casa. Acum doua zile m-am apucat sa fac ordine (nu va pot descrie cum zaceau aruncate peste tot haine, jucarii, carti), sa dau cu aspiratorul si sa sterg praful. Taman cand dadeam marunt din buze (nu!!!… nu ziceam vreun descantec; erau referiri directe la persoanele din casa ) mi-am amintit cum e cu chi’-ul: am vazut cum enerjia se impiedica si isi rupe un picior, da cu capul si se supara pe noi, hotarata sa ne dea in judecata ca nu poate “curge liber si armonios”. He-he-he!
Imi cer scuze, dar asa sunt eu: (mai) inginera


Numai bine si succese in tot ce faceti!


Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Bai Laura, m-am dus la librarie croita sa-mi iau o carte despre FS. Chit ca e mai scumpa, dar sa fie FS traditional. N-am gasit bre.
Sunt mai nehotarata ca niciodata. M-am "scolit" pe la atatea "scoli" ca le-am facut varza. V-am zis ca deocamdata sunt la stadiu de facing si sitting. Mi s-a parut cel mai simplu.
Cred ca cel mai mult ce mi-a ramas din FS este curatenia si ordinea (mai ales in dulapuri, si am grija ca usile sa fie inchise la ele) in casa. Sa ii las cale libera lui chi sa umble fara nici un obstacol. Il imbii.
Stiam ca aragazul nu ar trebui sa fie langa frigider, ca focul sa fie langa apa, dar nu fata in fata. Asa o fi. Dar stii vreun remediu pentru asta?
Multam mult si pupicuri,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Laura, nu mai spun ca-ti multumim cu toatele pentru munca ta! supermisto rezumat! acuma, hopsieu sa-mi sterg alea-alea din plan si sa le invart nitel!
-cred ca o sa mai largesc si luminez holul (la urma urmei, ce spune acolo sunt chiar principii de bun-simt, cui ii place sa intre intr-o… « debara »;) in loc de casa?
-nu am inteles ce e rau la bucatarie : chiuveta sa fie pozitionata in centru sau bucataria? (la bucatarie ma incadrez, oricum, ca si la neaglomerare, eu arunc tot timpul chestiile inutile ca sa « aerisesc »!!!)
-una din bai e vizibila din dormitor, dar NU din pat… ehmmm, p-asta n-am unde s-o mai pun! (sub pat?!;))))))))))))))
-ups, dar patul e in lungul usii (cum adica? adica la mine capul patului e pe peretele cu usa… hmhmhm de asta era vorba? pai si di shie??!!;(((((((((((( pai si unde sa-l pun, ca altfel se vede baia din pat si iar nu-i bine!;)) (d-aia zicea elena de guma de mestecat mentala… am priceput! ca parca pana acuma n-am « mestecat »-o destul!)

uite, daca poti intra si pe aici sa-mi dai o mana de ajutor… e topicul despre casuta mea, si le-am cam aranjat pe toate in spatiu, acuma raman detaliile, adica… injinerie! si arta!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29476

te pup, si, inca o data, multumim din inima!
(ma duc sa vad ce pot sa mai modific!)

cum sunt sigura ca mai sunt si alte sfaturi practice din fs (unul mi-a venit chiar acuma in cap, ca nu e bine ca in fata usii de la intrare in living sa fie alta usa – e tot cu enerjiile, ca umbla, ies, dar eu am inteles-o si ca fiind si un gest de nepolitete fata de oaspeti (ca-i inviti afara!) si am mutat domne usa! – haideti sa mai punem mana de la mana si sa mai strangem cateva sfaturi asemanatoare, la limita dintre fs si design…




io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Ciuf, pana iti raspunde Laura, am cateva indicii pentru apa si focul din bucatarie. Nu cred ca e musai sa fie fata in fata, doar alaturate nu. Uite niste remedii pentru cazul contrar:
- vase din ceramica;
- intre frigider si aragaz se poate pune o masuta de lemn
- se poate picta peretele in verde, care este culoarea lemnului
si variatiuni pe aceeasi tema in functie de restul spatiului si gustul personal. Eu marturisesc ca am chiuveta langa aragaz. Intamplator, am masca din jurul chiuvetei din lemn si m-am scos, zic eu.

Laura
"Acum doua zile m-am apucat sa fac ordine (nu va pot descrie cum zaceau aruncate peste tot haine, jucarii, carti), sa dau cu aspiratorul si sa sterg praful. Taman cand dadeam marunt din buze (nu!!!… nu ziceam vreun descantec; erau referiri directe la persoanele din casa ) mi-am amintit cum e cu chi’-ul: am vazut cum enerjia se impiedica si isi rupe un picior, da cu capul si se supara pe noi, hotarata sa ne dea in judecata ca nu poate “curge liber si armonios”. He-he-he! "

Exact asa imi inghit si eu bombanelile si parca am reusit sa fiu si ceva mai ordonata, ceea ce e un mare progres. Daca se rataceste, fereasca si pazeasca, bunatate de energie?
Va pup,

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

asa, si cu liniile de inalta tensiune ce ziceai? ca as avea ceva prin stanga terenului…(nu in interiorul lui, dar aproape)… sa le umplu de clopotei?:)))))))))))))

si ma intereseaza de mor elementele de iluminare naturala in fs, imi storc mintea ce fel de ferestre sa pun… pls, more more more!


Mergi la inceput