Principiile Feng Shui (partea a 2-a)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

dragele mele!
(iaca ce intentii pacifiste am!)

ce sa ma fac cu lipsa mea (de-acum proverbiala vaz) de diplomatie! n-am atacat pe nimeni, dar iaca s-a suparat lumea! si eu care credem ca veti zice toate : aham, gandacelule, ne-ai scos la lumina din ratacire! (si altele asemenea!)

despre feng-shui mai citisem o lecuta, mai demult, asa ca nu eram la primul contact – doar ca azi-noapte, in loc sa dorm, din nefericire am facut altceva si v-am impartasit si voua din activitatile mele extra-casnice (ca despre ardeii la cuptor miam miam nu v-am zis miam miam!)

asadar, nu am nimic cu chestiunile care tin de efectiv aranjamente, bunul-simt orientativ decorativ si altele asemenea, dupa cum am si precizat, io m-am luat de alea alea cu buhuhu care, dupa cate am vazut pe forum, v-au facut mai-mai sa va daramati casele si sa va umpleti de clopotei, coane fanica, ca aoleu, eu am zona banilor in wc si altele asemenea, sau faze de genul : mi-am pus un buddha in dormitor si mi-am gasit serviciu nou, iuhuu gata, am « aranjat » ceva (cam tot ca la bucatarie, pare-mi-se, nu?) – astea se cheama magie alba si eu m-am minunat putin atata tot, faza nasoala a fost ca n-am putut tine minunarea asta numai pentru mine

nu sunt pentru excese de asemenea, imi voi face o casuta traditionala cu cerdac, si iar, recunosc, am luat cateva chestii si din feng-shui care mi s-au parut faine…

laura, ai fost dulce tare, si mai tre sa recunosc si ca era aproape imposibil sa se abtina cineva sa nu faca trimitere la topicul meu cu balantele, deh, m-ai prins, sa-mi fie rusine, cum indraznesc sa ma joc cu chestiuni serioase in care unii cred si le iau pe bune, uite ca nu mi-am consultat horoscopul sa m-astept la suparari de peste ocean la drum de seara ca sa ma auto-cenzurez cum oricum n-o fac niciodata din pacate pentru toata lumea, dar din fericire tre sa-mi culc copilul asa ca va tzuc pe toate, nu va suparati pe mine ca eu m-as fi suparat si mai tare pe voi daca s-ar fi luat careva de hobby-urile mele… pana maine, inchideti bine usile ca daca nu, BUHUHUUUUUUUUUUUUU

ps : stiu, stiu, la cratitaaaaaaaaaaaaaaaa cu mineeeeeeeeeeeeeee!


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Fetelor, am terminat si eu harta casei dupa Eight mansiones si nu-s multumita de rezultate. Mai studiez. Am facut o pauza mare cu FS din cauza de plozi si vacanta.
Laura, bestiala fantana ta. Si colectia...
Ciuf, ai luat Black hat sect asta de pe site-ul online.geomancy.net propus de tine mai demult? Abia azi am facut si eu cont la ei, dar n-am apucat sa studiez. Sper sa va prind din urma. Spor la fenshuit si va pup!

Gandacelu:


-"cum este posibil ca voi, fete culte, citite si cochete sa luati ca litera de lege tot ce spun aceste principii?"

Principiul fundamental in FS este acela ca amenajezi spatiul in primul rand asa cum iti spun instictul si intuitia.
Ce ai putut tu sa intelegi documentandu-te despre FS te priveste direct si personal, ca pe fiecare. Aici nu se intampla altceva decat schimbul de pareri referitoare la principiile de care vorbesti, la interpretarea lor si aplicarea sau nu a acestora. Ca luam litera de lege, mama draga, asta e tot propria ta interpretare si n-ai decat sa faci ce vrei cu ea. In alt ton, sint convinsa ca fetele ti-ar fi raspuns la orice intrebare in masura in care fiecare e informata si o polemica in limitele bunului simt ar fi avut succes. Pentru orientarea ta mai buna in topic, te informez ca nu o data schimbul de pareri a stat sub semnul discutiilor relaxate si cu oaresce nota de umor.

-"ce religie aveti, mama draga? "

Religia, mama draga, nu contravine cu nimic cu armonizarea spatiului in care traiesti cu tine insuti. Fs in sine nu este o religie si bineinteles ca nici magie (apropo, nici yoga nu e religie). Buhuhuuuu! Pentru mine personal este o chewing-gum mentala, un hobby de care ma bucur in momentul asta printre picaturi si printre alte procupari. Si in ultima instanta o mica provocare.

-"pentru mine personal e o leaca jenant sa vad furibunzenia asta pentru feng-shui"

Inteleg ca jena iti sta in cale, dar simtul tau al dreptatii si adevarului te obliga sa ne tragi pe noi de urechi. Ntt, rusine sa fie! Deh, conita, in furibunzenia celor doua parti ale topicului, intinse pe cateva luni, esti singura care se jeneaza. Admirabil ca vezi paiul din ochii nostri, pacat doar ca ti-e greu sa observi mizeria pe care o lasi in urma cu tonul postarii tale.

-"credeti ca citind una-doua-trei carti intrati in profunzimile acestor principii?!"

Nu credem asta, nu stiu ca vreuna dintre noi sa fi avut pretentia asta, in orice caz nu a emis-o. Dimpotriva. Citind postarile ai sa gasesti pareri referitoare la aplicarea doar a unor elemente FS, chiar cu precizarea ca nu aplicarea aprofundata a FS intereseaza.
Dar daca tot nu o sa aprofundam cine stie ce principiile, ce ne mai trebuie sa stim despre ele, nu? Naive si superficiale!

Cat despre scadalul pe care (nu) il cauti... hmmm. Dar ce, parca ar fi prima oara?

Laura a fost nu numai concisa si explicita, dar si foarte diplomata.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Va prezint scuzele mele sincere!

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Fetele, vreau sa va povestesc ceva, dar sa nu cumva sa ma scoateti ca torn gaz pe foc!

Barbata-meu tocmai si-a schimbat serviciul (cu unul mai bun).
Eu zic ca e datorita feng-shui-ului!
Interpretarea 1: energii s.a.m.d.
Interpretarea 2: cu atatea idei ale mele si cheltuieli pe obiecte feng-shui, aveam toate sansele sa ajungem la sapa de lemn; drept care era necesar un salt "cantitativo-calitativ".

Acum sunt si eu in cautarea unui job. He-he-he... oare ce schimbari sa mai fac in casa???

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Dragelor, gasii acu 3 ceasuri subectu' si de-atunci lucru...Cetit, transcris, cetit...Ca eu mi-s la inceput de tot si cu tema( pe care de mult tot imi propun s-o studiez), si cu amenajarea locuintei.
Laura, poti cumva sa-mi trimiti si mie documentu' cel de 20 de pag? Sa vaz de ma descurc? Si sa incep usurel sa fac imbunatatiri daca ma tine bugetul. Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Fetelor, revin cu un semn de intrebare MARE.
Dupa ce mi-am facut io harta casei conform celor 8 case, intru pe site-ul dat de ciuf (bestial site-ul, vi-l recomand), si ce-mi vad ochii la o privire mai detaliata? Impartirea tipurilor de case se face acolo in functie de fata casei, nu de dosul ei.
Laura, stiu sigur ca tu ai intrat pe http://www.wealthfengshui.com/feng-shui-wealth.html , ca doar tu ni l-ai recomandat. Am damblagit eu? Casa mea are fata la 105 grade, respectiv est, respectiv e casa de vest daca stabilim orientarea ei dupa spatele casei, conform site-ului pe care l-am scris si nu numai. Imi amintesc ca intalnisem aceesi clasificare si in ceva carti, da-s batrana si bolnava si nu mai am incredere nici in ce vaz.
Acuma, de pe http://online.geomancy.net , constat ca se stabileste orientarea casei taman pe dos si evident ca si cele 8 directii sunt diferite, na, mai precis chiar pe dos.
Cum ati mai gasit prin documentarile voastre? Luminati-ma, si-asa ma depaseau nspe miile de scoli, fiecare cu variantele ei, acuma imi prind urechile intr-una si intruna.
Eeee, nu stau chiar asa dramatic, dar nu mai pot avansa in analiza pana nu ma lamuresc.
Alta chestie nasoala este ca barbati-miu are ming gua in opozitie cu casa si pe dos decat mine si copiii. O sa am bataie mare de cap pana sa-si schimbe si el jobul. Apropo, Laura, felicitari! Cand ai timp, scrie macar rezumativ si cam ce remedii ai aplicat.
Ina, tocmai am scris eu doua site-uri de unde te poti orienta si in prima parte a topicului mai sunt cateva. Nu-s cine stie ce avansata in ale fengshuitului, dar sfatul meu este sa o iei usurel si pas cu pas ca sa nu muncesti de pomana. iti spun asta pentru ca eu pana m-am hotarat la metoda pe care sa o aleg, pana m-am mai dumirit cu una si alta, am facut la harti si aranjamente de mi se-mbolnavise si neuronul ala solitar si tot intr-o mare ceata eram.
Gandacelu, dat fiind faptul ca pentru prima oara intr-un an de cand sunt dependenta de forumul asta, am cedat pacatului de a da replica unor atacuri la persoana(ne), iti spun sincer ca rasuflu usurata ca am facut pace.


Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Elena, nu am reusit pana acum sa studiez linkul dat de Ciuf si aveam dulci sperante ca m-am lamurit cum se imparte casa. Plssss, nu mi le rapiii!!!

Intrebai ce remedii am folosit. Cele cateva statuetele (care apar la linkul dat de mine cateva postari mai sus), doi clopotei de vant (unul metalic si unul din bambus), o sfera de cristal, un mic cristal cu multe fatete si fantanita de interior de care v-am mai scris. Am cautat insa tare mult pana le-am gasit, pentru ca desi pe aici sunt nenumarate magazine chinezesti, din pacate cele mai multe din ele au numai oribilitati. In schimb, in magazinele cu pietre si cristaluri e o adevarata placere sa merg. Era cat pe ce sa uit de oglinda (rotunda, asezata la orizontala) pe care am pus un vas de sticla cu pietre translucide alburii si movulii, o lumanare mov si un cristal. Daca te intereseaza si ai vrea sa le vezi, am sa adaug la link-ul cu pozele fantanii si clopoteii, si aranjamentul facut cu oglinda. Oricum, ce am incercat sa fac a fost de fapt sa-mi decorez (partial) casa cu obiecte care sa-mi faca placere sa le privesc, incercand insa sa le aleg pe cele mai benefice dpdv fengshui.

In alta ordine de idei, Andrei si cu mine suntem "semne" opuse, conform datelor feng-shui. El se potriveste cu casa, eu nu. In cazul meu, ca sa reusesc sa obtin un servici bun, ar trebui sa ies din casa folosind... balconul. Cum stam la etajul 2 si nu sunt amatoare de sporturi extreme, o sa caut o alta solutie!

Ina, ti-am trimis un PM.

Laura
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Bai fetelor, sa fiu sincera m-am cam lenevit cu al fenshuit ca vad ca nu ajung nicaieri. Cu cat citesc mai multe cu atat sunt mai in ceata.
Eu am adoptat cea mai simpla metoda si anume: facing si sitting.
Si anume zona de intrare o am in elemente yang, iar cea din spate yin.
Cam asta e stadiul meu.
Dar ma mai documentez, insa in ultimul timp nu prea am mai avut parte de ceva minutele libere.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Primit tot, Laura,
Si cum vazui "fantana ta", am si-o intrebare:apa vine prin tub, da'pe unde se duce? Pentru lumina, sotu' zice sa-ntrebi la Electrical Supplies(sau cam asa ceva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ina, apa nu vine prin tub, ci e cea din vas, reciclata. E printre noi cineva care are pesti si acvariu? Ma intereseaza la cata vreme e bine sa schimb apa, asta ca sa nu mi se strice motorasul de la depuneri. Am folosit un motoras "pentru acvarii si fantani de interior" (cumparat de la "Michaels"). Firul negru care se vede in poze este cel de alimentare cu curent.

Multumesc de sugestie! O sa caut si pe la magazinele mai mari cu electrice; mai mi-a venit o idee intre timp, si anume sa incerc la Pet-Shop-urile mari, la accesorii de acvarii. Sper sa gasesc undeva ceva potrivit...



Laura
Poze noi

Mergi la inceput