idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Eu cred ca fetitei tale iar trebui un catel dintr-o rasa jucausa, care sa fie responsabilitatea ei sa-l hraneasca, sa-l plimbe prin parc sa se joace cu el....
Mai multa miscare in aer liber si pofta de altceva vine automat.
Sunt zile in care il tin pe fimiu atat de mult pe afara ca isi doreste sa "mai stea si el linistit" acasa.

Ca subiecte as propune istoria unui domeniu de activitate: de exemplu istoria modei pentru fetite, istoria automobilismului ... Daca ii place moda -sa deseneze haine si eventual sa le puna in practica pentru ea si surorile ei mai mici (cred ca toate fetele isi doresc asta) sau pentru papusi ca sa reduci costurile

Nu stiu ce se intampla dar noi nu aveam calculator si atatea jucarii dar parca nu ne plictiseam ca generatia asta
Ce faceam: o ajutam pe mama la bucatarie, imi verificam colectia de abtipilduri si de timbre in fiecare zi, aveam un catalog cu creatii vestimentare facute de mine, o colectie de robotei din pachete de tigari, faceam invitatii la tot felul de evenimente imaginate de mine, imi redecoram camera de cate ori puteam, aveam un casetofon cu inregistrare si ma inregistram cantand (niciodata nu am avut voce, invitam o colega-doua pe la mine sa ne jucam.
O lunga perioada am fost ocupata sa-mi fac pe tavan o panza de paianjen din banda de la casete- sa vezi ce incantata a fost mama dar m-a lasat in pace deoarece astea sunt etape de teribilism. Dupa ce am dat jos panza am umplut camera cu flori -ziceai ca esti la balci.
Trebuie sa recunosc ca cititul l-am descoperit si savurat abia prin liceu.

Poate va mai amintiti si voi din activitatile voastre si mai dati idei. Daca copilul este plictisit cred ca cititul e o activitate care nu prea isi are locul in momentul ala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07
Fiica-mea (9 ani)tocmai ce a terminat ultimul volum din Hary Potter si a citit pe nerasuflate toate volumele (si, bineinteles, e indragostita de HP, asteapta sa vina o bufnita sa-i lase scrisoarea pentru Hogwards, etc ). Acum citeste volumul 3 din Monster High si asteapta sa-i cumpar partea a 2-a din Fetita celei de-a sasea luni.


Stii ca are 4 volume in total, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

al meu la 9 ani nu citea decat revista Garfield
Acu am terminat cu cele 6 volume din Jurnalul unui Pusti si inca doua cu "Generala"
La Harry Potter cred ca ma gandesc peste vreo 2-3 ani, n-are atata rabdare

Mickyy, fiind vremea mai frumoasa acum, ar putea eventual sta mai mult pe afara cu bona. Bicicleta, role, trotineta, coarda etc etc...

Cu cainele, nu stiu ce sa zic, cred ca nu va mai face nici una teme , iar tu vei fi de "serviciu" vreo 15 ani de acum incolo. La 6 dimineata, in fata blocului

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana mea (8 ani jumate) are o pasiune mare, baletul.
In afara de asta e pasionata de orice inseamna sport/miscare: patinaj, role, inot (mai putin sporturi cu mingea), alergat.
Il place sa stea pe afara oiunde si oricand.
Iubeste iesitul la film, la teatru, la spectacole de balet si in fiecare weekend vedem cate un spectacol/film.
Adora mersul la shopping si isi alege singura hainele.
Are cateva prietene bune si s-ar intalni zilnic cu ele, daca ar avea timp.

Cand e acasa (unde are destul de putin timp liber, avand in vedere ca are foarte multe teme, antrenamente in fiecare dupa masa, iar in weekend suntem mai mereu plecate), e ocupata sa se certe cu sora-sa
In rest, la fel - Disney, Disney si iar Disney (deja urasc "Totul depre dans" si "Bafta Charlie"), Monster High la mare rang si Jurnalul unei Pustoaice ale carui 3 volume le-a citit pe nerasuflate.

Si da, tot ce tine de vrajitoare/magie/supranatural e in top.

Sunt foarte fericita ca e asa sportiva, ca ii place sa iasa (si pe mine greu ma tii in casa si cum sotul ar lenevi mereu ma bucur ca mi-am gasit partener de plimbari).
Sunt insa un pic ingrijorata ca nu are si niste preocupari mai "culturale", ca nu o intereseaza nimic ce nu are legatura cu dansul/sportul/moda/filmele/vrajitoarele.
La scoala se descurca, dar Doamne Fereste sa faca ceva suplimentar fata de teme.
Nu stiu cum sa ii starnesc si alte pasiuni, i-am luat tot felul de enciclopedii, de atlase, de carti mai "serioase"; isi arunca ochii pe ele si apoi le arunca in biblioteca unde se umplu de praf.
Am pus-o sa se uite la Animal Planet, Discovery si altele de genul, dar nu are rabdare. Ah, ba da, a vazut pe History niste documentare despre diversi regi si asta i-a placut .

Mickyyy, ai incercat sa o duci la cinema? Sunt niste filme tare dragute, de exemplu "The Croods" le-a placut alor mele la nebunie. Si la teatru/Opera Comica sunt spectacole frumoase.
Du-te undeva numai cu ea, fara surori, sa simta ca e ceva facut pentru ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Sunnydayexista carti cu Monster High? Cum de le-o fi ratat fie-mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Mickyyy, pentru trezirea apetitului pentru lectura, avand in vedere si pasiunile de moment, recomand si eu Harry Potter. Maria a citit cele 7 volume in nici 2 luni, apoi a trecut la Pratchett, Trilogia Nomilor. Dupa aceasta infuzie de "fantasy" (inainte citea carticele usurele cu vrajitoarele, monstri etc.) a descoperit ca ii place si s-a apucat serios de citit. Acum citeste orice, nu cu aceeasi viteza ca fantasy, dar nu mai face mofturi nici la clasici .

Am incercat si eu o data ceva de genul: un lucru nou aflat/invatat azi, dar la noi nu a mers. Asa ca ii las sa ia ei initiativa, fara sa impun nimic si ma bucur cand imi mai povestesc ei una alta, lucruri interesante. Daca ar avea acces, ar sta si ei numai pe Disney . Eu nu le las acces la internet decat sub supravegherea mea.

Astazi Maria face impreuna cu o colega un proiect pentru scoala la civica. E incantata numai de ideea de a desena, lipi, decupa, chiar sunt curioasa ce iese. Se apuca si din proprie initiativa de proiecte ce implica genul asta de activitati, dar de cele mai multe ori au ca tema moda, deci in nici un caz nu este vorba despre proiecte savante sau stiintifice .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

sunnyday07, la capitolul carti, desi a urmarit cu interes toata seria Harry Potter (filmele), nu a fost prea tentata si de lectura, cu toate ca avem toate volumele acasa. Le mai citeam eu cand erau mici din ea, dar ea singura n-a citit niciodata.
Fetita celei de-a 6-a luni, m-a innebunit toata iarna cu cartea asta sa i-o cumpar, intr-un final am gasit-o si i-am luat-o. Vreo saptamna a citit pe nerasuflate vreo 4-5 capitole din primul volum, apoi din ce in ce mai rar, si a reusit s-o termine in vreo 2 luni. Din volumul 2 le-am citit eu vreo 3 capitole (ca noi citim seara inainte de culcare povesti, si cum voiau si surorile ei Nina, am zis de ce nu). Ea n-a mai citit nicio pagina, iar volumele 3-4 zac nedeschise.

aschiutza, ai "simtit-o" bine pe fie-mea. Intr-adevar, e "o fire visatoare, mai mult interesata de fantazii, de povesti fantastice decit de realitatea rationala". Problema e ca eu sunt incredibil de realista, si mi-e greu sa ma pun in locul ei, suntem firi atat de diferite din punctul asta de vedere, incat nici nu zici ca-i fata mea!

gabitza2005, caine nu am cum sa-i iau, nu e loc de asa ceva intr-o casa care oricum e plina, totusi am luat un hamster, ca voia cu orice pret un animalut. Vad ca il ingrijeste, dar cam atat, cea mica se joaca non-stop cu el, ea nu cred ca petrece mai mult de 2-3 minute pe zi cu el, si atunci sa-i dea mancare, apa sau sa-i faca curat.

ingridnen, si ea a primit jurnalul unei pustoaice de ziua ei, a citit vrao 50-60 de pagini, si l-a abandonat. Incepe multe si nu termina nimic.

Suprinzator e faptul ca zilele astea a iesit totusi afara, in parc. Ba ieri mi-a zis ca ea a cerut sa iasa, de unde pana acum trageam cu totii de ea si nu reuseam s-o scoatem din casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Sunt insa un pic ingrijorata ca nu are si niste preocupari mai "culturale", ca nu o intereseaza nimic ce nu are legatura cu dansul/sportul/moda/filmele/vrajitoarele.
La scoala se descurca, dar Doamne Fereste sa faca ceva suplimentar fata de teme.
Nu stiu cum sa ii starnesc si alte pasiuni, i-am luat tot felul de enciclopedii, de atlase, de carti mai "serioase"; isi arunca ochii pe ele si apoi le arunca in biblioteca unde se umplu de praf.
Am pus-o sa se uite la Animal Planet, Discovery si altele de genul, dar nu are rabdare. Ah, ba da, a vazut pe History niste documentare despre diversi regi si asta i-a placut .


Sigur nu vorbesti de fie-mea aici?! I se potriveste ca o manusa decrierea asta!! Si daca stau sa ma gandesc mai bine, si ea are momente cand imi spune ca vrea s-o duc la balet .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mikkyy si eu sunt extrem de realista si fii.mea e o visatoare, de vb ta, nici nu zici ca-i a mea Ei si ce deca ii plac vrajitoarele si cartile fantasy? Asa isi dezvolta dorinta de a citi. Stii e mi-a zis fii-mea acum 2 zile cind ii povesteam ca baiatii prietenelor mele (clasa a 6-a unul si a 7-a altul) nu citesc nici lectura obligatorie: "Eu nu stiu ce m-as face fara cartile mele" Sunt bucuroasa ca citeste mult, desi noi avem meciuri pe tema asta, ca citeste...prea mult

Ma bucur sa aud ca ainceput sa iasa afara. Profita azi, maine cit mai sunteti singure si laso incolo de curatenie, gatit, spalat si iesi cu ea afara. Plimbati-va, mergeti prin mall, poate ajungeti totusi la biblioteca....sau la un film.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Sunnydayexista carti cu Monster High? Cum de le-o fi ratat fie-mea?

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia






http://egmont.ro/index.php?route=product/search&filter_name=monster%20high

Mergi la inceput