idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07
Fiica-mea (9 ani)tocmai ce a terminat ultimul volum din Hary Potter si a citit pe nerasuflate toate volumele (si, bineinteles, e indragostita de HP, asteapta sa vina o bufnita sa-i lase scrisoarea pentru Hogwards, etc ). Acum citeste volumul 3 din Monster High si asteapta sa-i cumpar partea a 2-a din Fetita celei de-a sasea luni.


Stii ca are 4 volume in total, da?


am fost informata si copertile prezentate

O sa le cumpar, volumul 1 l-a recitit de curand, a invatat alfabetul din carte, m-a surpins cu o poveste despre moaii din Insula Pastelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Aooleeeu, ce dureri de cap mi-a dat mie alfabetul ala , cand le citeam seara din volumul 2!! Si venea cea mare langa mine, mandra nevoie mare, uite mami ce usor e, si-ncepea sa citeasca aproape cursiv hieroglifele alea!!

Sincer, chiar nu inteleg de ce abandoneaza atat de repede lectura, orice incepe, citeste o vreme, si apoi renunta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:



Eu stau si ma intreb de ce aveti atatea pretentii de la un copil pe timpul vacantei.
In primul rand cand locuiesti intr-un apartament posibilitatile sunt reduse.

Stiam ca se practica asa:
-parintii isi iau o saptamana de concediu in timpul vacantei copiilor ,
-dimineata iei rucsacul in spate si copiii de mana si pleci unde te taie capul

-planifici niste activitati de vacanta ,inot ,patinoar ,arta , etc,

-inviti prieteni ai copiilor acasa la tine sau merg ei la prieteni , colegi.

-bunicii nu trebuie scosi din ecuatie , daca stau la casa e aur.Eu cred ca nu exista copil caruia sa nu-i placa sa se joace prin copaci , cotloane,sa vada mormoloci sa,sa, sa....,

-biblioteci , muzee, case memoriale,ferme, parcuri,

-inainte de vacanta de intocmit o lista cu ce ar vrea sa faca fiecare si adus totul la numitor comun,

-iei trenul si faceti o mica calatorie pana la ...,
-Nu rata nimic ce e gratuit!!!!

-sunt infinite posibilitati dar singura conditie e ca un parinte sa fie disponibil.

Noi am avut doua saptamani de vacanta si sunt de doua ori mai obosita decat daca as munci din greu. Dar a trebuit sa organizez , sa planific si sa nu cer prea mult.
Azi e prima zi din saptamana asta cand suntem acasa sau nu avem pe cineva la noi . So far ...

...si , da , suntem care la televizor , care la computer ,inghetata printre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey


-bunicii nu trebuie scosi din ecuatie , daca stau la casa e aur.Eu cred ca nu exista copil caruia sa nu-i placa sa se joace prin copaci , cotloane,sa vada mormoloci sa,sa, sa....,



N-o cunosti pe fie-mea . Mama sta la tara, casa, curte, livada, loc de joaca, matusa care locuieste cateva case mai incolo si unde pot vedea animale de toate felurile (mama nu are decat caine, pisica si ceva pasari prin curte), si totusi ea nu vrea nici in ruptul capului sa ramana acolo. Duminica am fost la tara, le-am lasat pe cele mici in vacanta, dar pe ea am luat-o inapoi, si nu pentru ca n-ar fi vrut mama sa le opreasca pe taote 3 o saptamana, ci pur si simplu pentru ca ei nu ii place la tara

Cat despre concediul parintilor cand au copii vacanta, nu stiu cum e la voi, dar in Romania au un sistem la clasele I-IV cu o groaza de vacante intersemestriale de cate 1 saptamana. Pai nu-mi mai ramane nimic din concediul meu daca la fiecare saptamana de-a lor de vacanta imi iau si eu una de concediu!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

missdarcey, tu stii cat costa aceste activitati de vacanta mai ales daca ai 3 copii, ca Mickyy...

Am stat si eu trei zile acasa, mai mult nu puteam sa-mi iau, aveam ceva delegatii de primit la serviciu. In afara de Oraselul copiilor (unde l-am "dat" doar in roata mare si i-am luat o portie de gogosi) si parcul de langa noi, n-am fost pe niciunde.
Iar eu am muncit de dimineata pana seara...cine stie cand mai prind ceva zile libere..

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

voiam sa mai zic la noi pasiunea pentru citit n-a venit peste noapte, vreun an de zile n-a citit mai nimic, pentru ca i-am spus ca eu nu-i mai citesc (nu cred ca vreodata m-a oprit ea din cititul unei povesti) si ei i-a fost greu pana a reusit sa citeasca si sa inteleaga ceea ce citeste in acelasi timp

cred ca prima carte pe care a savurat-o a fost Jurnalul unei pustoaice - acum a citit volumul 3 si inca ii place

si inca ceva - eu imi storc de mult ori imaginatia pentru a transforma teme mai sordide in activitati interesante - atata timp cat iese ceva de desenat, mesterit si sclipeste nu conteaza ce invata de fapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

apropos de activitati, a fost cineva aici? http://masina-timpului.ro/Ateliere_Copii/ateliere/ ?

tot primesc mailuri de la ei, si azi am intrat de curiozitate pe site si pare interesant, dar cam scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

sunnyday multumesc pentru link.

missdarcey dar cat concediu sa aiba un parinte pentru a umple toate vacantele scolare?

Si da, exista copiii carora sa nu le placa joaca prin cotloane.
Ioana mea zbiara daca vede o insecta si se ingretoseaza toata si nu ar umbla Doamne Fereste prin praf sa se murdareasca

Mickyyy chiar ca seamana fetele noastre.

Nu am fost la Masina Timpului dar am auzit ca e foarte interesant.
Ma rog, ma indoiesc ca pe Ioana ar interesa-o, dar vroiam si eu sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Mickyyy , nu sunt chiar o groaza .Noi avem 3 trimestre(!) si cate o saptamana in timpul trimestrului ,E mult mai mult .
Un parinte isi poate lua liber trei zile , celalalt doua zile .Nu e imposibil.

Daca fetei nu-i place la tara e ok , sunt destule activitati pentru vacanta , mai ales in Bucuresti nu cred ca e vreo problema.

Sau poti face cu schimbul cu un alt parinte , o zi tu iei copiii si ii duci undeva ,o zi merge alt parinte si ia si fetita ta .
Eu ieri am mai avut doua prietene de-ale copilei , am mers la BM si sa vezi ce s-au distrat.

Alege intai locurile gratis , nu trebuie sa te ruinezi cand e vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

unde-s locurile acelea gratis (in Bucuresti), vreau sa stiu si eu...
Ca eu numai pe bani gasesc

Apropos, mi-am mancat deja vreo 10 zile din concediul de anul acesta pentru vacanta, imbolnaviri, scoala inchisa din varii motive...

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput