idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Un parinte isi poate lua liber trei zile , celalalt doua zile .Nu e imposibil.


Imposibil nu, putin probabil in cazul nostru da! Barbata-meu si-a luat tot anul trecut 5 zile de concediu (din care 2 de craciun), si lucreaza si sambata.
Plus ca sunt 3 copii si niciun bunic in zona sa ne ajute cu ei, chiar fara sa fac nimic in mod special, dupa job si cateva ore petrecute seara cu ei sunt mai obosita decat daca as fi urcat pe everest.
Sincer, eu sper ca atunci cand imi iau concediu cateva zile sa stau sa trandavesc, nu ma vad capabila de un nou "job" full time in timpul liber, alergat in toate directiile cu ei.

Si mai e o problema, si eu si fie-mea suntem "antisociale", ca numai la rele ma mosteneste . Altfel spus nici eu nici ea nu avem prieteni. Avem colegi (de serviciu sau de scoala), cunostinte din parc, si cam atat. Cu ce parinte sa fac schimb? Si chiar sa gasesc vreunul printre cunoscuti, in general au 1 copil, nu cred ca arde vreunul de nerabdare sa se mai "pricopseasca" cu inca 3.

Oricum am divagat mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Mickyyy, io daca mai eram in Bucuresti ma bagam sa facem schimbul, mereu mi-am dorit 3 copii dar n-a fost sa fie.

Bineinteles, tu o tineai pe fiica-mea 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sa-ti dau eu o idee - aproape gratis - Muzeul National de Istorie. Saptamana asta am fost cu baietii la "Fabuloasa lume a banilor" http://www.mnir.ro/index.php/expozitii-mnir/expozitii-temporare/255-fabuloasa-lume-a-banilor-prima-expozitie-interactiva-pe-teme-de-educatie-financiara-pentru-copii si zau ca a costat ff putin.
Eu am reusit sa-i dau la sport si fiecare safaca cel putin un sport la nivel avansat (adica amandoi au in fiecare zi antrenament). Daca nu ar fi sportul - probabil ca as reusi sa-i tarai afara din casa sa mergem in parc dra e clar ca trebuie sa cotizez cu inghetata, vata pe bat sau masa de fotbal.
Cat despre citit...jale. Cel mare are 10 ani si cu exceptia volumelor din "Jurnalul uni pusti" (pe care le stie pe dinafara) nu a existat carte inceputa si finalizata. Am discutat cu un psiholog, la un curs de parenting la care toti ne plangeam ca ne luptam cu copiii sa citeasca. Ne-a spus ca e o tendinta normala. Ei au nevoie de viteza. Nu mai au timp de pierdut cu lectura ci vor totul mult mai condensat si finalizat intr-un timp mai scurt. Daca o carte ar putea fi citita in 2 ore cat tine un film...ok, dar e plictisitor sa nu finalizezi zile intregi. Din acest motiv le place doar ce se si termina relativ repede. Din acest motiv prefera enciclopediile, unde gasesc in cateva randuri esenta. Jocurile au actiune, filmele la fel. O carte pana sa se intample ceva interesant ajungi la jumate...daca ai rabdare si timp sa citesti. Ei nu mai au. Se pare ca asta e tendinta vremurilor si trebuie sa o acceptam. E o lupta cu morile de vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Baiatul meu cel mare e mai de interior, are 6,5 ani si intr-o zi intreaga fara iesit afara face asa (si eu am fost in vacanta): TV cam o ora (urmareste art attack), 1-2 ore decupeaza, lipeste, deseneaza, construieste, se joaca cu masinile, ma joc cu el efectiv 1-1,5 ore (nu te supara frate, piticot, hipodrom, moara, ii citesc maxim 20 minute)> Ma ajuta la ceea ce fac eu.
Am facut curatenie generala si am inceput cu camera lor:efectiv el a sortat jucariile, a decis ce aruncam, ce dam..., a aspirat mocheta lor....dupa fiecare activitate primea cate un smile pe care si-l confectiona singur si il lipea pe o hartie pe care i-a aratat-o fratelui lui (acesta fiind la bunici 3 zile)

Eu pe la varsta de 9-10 ani imi amintesc ca:aveam in program multa joaca afara, colectionam diferite chestii pe care din cand in cand le verificam si aranjam in cutii, confectionam haine la papusi, ma jucam cu fratele meu jocuri in 2, in casa.

De citit imi amintesc ca-i citeam (eram in clasa a IV) fratelui meu, care era in clasa I, 2 carti, pana le-am invatat pe de rost "Aventurile lui Habarman" si "Doctorul Au ma doare"
Apoi am avut perioada povestilor nemuritoare si inca o carte, tot cu ceva povesti, dar specifice unor tari...
Iar in vara anului cand am intrat la liceu, aveam 13 ani toata vara am citit...de a crezut maica mea ca am patit ceva.

Mickyyy tu le citesti fetelor? voi adultii cititi? Am observat ca ceea ce facem noi vor sa faca si ei: daca eu ma asez la TV vin si ei, daca eu scriu ceva si ei vin langa mine si vor sa scrie, daca ies afara si lucrez, vin si ma ajuta si ei, stau la calculator (sa ne lasi si pe noi...dupa ce termini), daca citesc, iau si ei o carte si o rasfoiesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La noi e regula de ani de zile, dar doar seara, mami le citeste poveste inainte de culcare. Depinde ce au chef, uneori citim mai multe povestioare scurte, alteori citim "un roman", cum a fost cazul cu fetita celei de-a sasea luni, am citit vreo cateva saptamani din ea seara de seara. In medie citim cam jumatate de ora seara. Ziua nu le citesc decat ocazional.
Cat despre noi, adultii, eu citesc mult dar de obicei imi iau cartile de pe net, si le citesc de pe mobil/tableta, nu stau cu cartea fizic in brate (am mai stat pe vremuri, cand cumparam carti din colectia Adevarul, dar in ultimul an doar pe suport electronic am citit). In ultimele 2 luni de exemplu am dat gata seria Cantec de gheata si foc (adica vreo 5 carti, fiecare cu peste 1000 de pagini - citeam la metrou, la tigare, la culcare, eram peste tot cu telefonul in mana, ii disperasem pe-ai mei, cum aveam 5 minute libere eram calare pe carte). Numai ca vazandu-ma cu telefonul sau tableta in mana, nu prea asociaza ce fac eu cu cititul, chit ca vede ca nu ma joc (ea asociaza tableta de exemlu cu "jocurile").


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Trebuie sa admitem ca aceasta epoca e altfel.
Sunt convinsa ca in urmatorii ani vom trece la manualele virtuale.Oricum doar elevii pana in clasa a X a au manuale, pentru ca pe primesc gratuit, cei de-a XI-XII a daca isi cumpara sau fac rost de manualele materiilor din care dau teza, in rest le vad doar in mana profesorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

ni-na, cati ani are baiatul tau? n-am auzit de cartea asta pana acum, am dat o googluiala dupa ea, si mi se pare mult peste nivelul ei.

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


Fiu-miu a citit cartea la 10 ani.Ti-am sugerat-o pentru ca am inteles ca ii place ceva mai spre concret.Insa e o carte pe alocuri trista,si eu adult am simtit de cateva ori cum mi se inoada lacrimile in barba.Insa fiul meu care la 4 ani asista la nasterea unui vitel(minte de bunic veterinar,ca de stiam eu nu eram de acord)a citit-o cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Mickyyy,
Si la noi exista probleme de genul acesta, se plictiseste f. repede, indiferent ce ar face si in momentul in care apare plictiseala imi spune ca are o stare proasta...ca ii vine sa planga...ca nu stie ce sa mai faca...La noi este problema si mai mare ca pe langa TV si calculator trebuie sa mai faca ceva. Adica astea oricum sunt deschise dar nu sunt deajuns...se plictiseste doar uitandu-se la TV sau butonand. Dar de-a lungul timpului...a avut diverse pasiuni: sa scrie la "cartea vietii"..un fel de jurnal pe care era convinsa ca il va publica si imi spunea, ce mama, cel putin 2 cumparatori o sa am , tu si tata si apoi a inceput sa scrie fictiune apoi pasiunea creatiilor vestimentare(exista de la Teora niste seturi -Creatoarea de moda, parca se numesc, apoi i-a trecut cu design-ul si a inceput sa-i placa sa faca puzzle-uri dar din acelea de 1500-2000 de piese, o masa o aveam blocata in permanenta cu ele apoi a venit vremea pasiunii pentru realizarea bijuteriilor ( la inceput isi comanda pe net materia prima apoi s-a deschis in oras un magazin cu tot felul de margelute si se duce si isi cumpara de acolo materia prima cand primeste alocatia, pasiune care rezista si in ziua de azi incurajata probabil si de faptul ca a mai vandut dintre ele colegelor de la scoala.
Intr-o vreme isi facuse cont pe un site-Karaoke.com si facea karaoke...era distractiv si pentru mine cand o auzeam cantand la microfon piese grele precum Celine Dion & Co, ea neavand voce...Si de iesit ii placea sa mergem la Carturesti. Beam un ceai si rasfoiam sau citeam diverse carti, albume,enciclopedii, in functie de starea din acea zi, stateam de vorba...Si cand era mai mica ii placea sa scoata din diverse materiale/enciclopedii/carti tot felul de intrebari de cultura generala si apoi ne testa pe noi parintii,inspirata probabil de emisiunile de gen de la TV.
Si stai linistita ca va veni si vremea in care o sa-i placa sa iasa cu prietenele , la noi de curand a prins gustul acesta (are 14 ani).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Incercati Septimus Heap - parca 6 carti au aparut deja, Copiii Lampii Fermecate - parca litera F este ultima aparitie.

Eu nu m-am avantat sa cumpar toata nebunia. A iesit HP si pe urma, puhoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey





Aha-ha-ha, ce gluma buna, aia cu "parintii isi iau o saptamana de concediu cand au copiii vacanta". Esti teribila!!!

De cand zici ca nu mai traiesti in RO?

Mergi la inceput