idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

missdarcey, firma unde lucreaza sotul le impune sa isi ia concediu intr-o anumita perioada. In plus, uneori lucreaza inclusiv sambata si duminica. Plus ore suplimentare in timpul saptamanii. Platite, din fericire.

Nu e singurul angajator care procedeaza asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Eu sunt o mama destul de ... moderna, sa zic asa. Toate prietenele Ioanei zic sa sunt foarte "cool". Cred ca trebuie sa tinem pasul cu timpurile si sa nu le impunem copiilor sa faca ce faceam noi pe vremea lor.
Dar am si eu un fix: cititul. In ruptul capului nu am sa le las sa nu citeasca si sa nu aiba macar minime notiuni de cultura generala (pe principul "dar de ce sa stiu cand gasesc totul pe google?").
SI da, eu citesc mult, cum prind putin timp, cum iau cartea in mana.

In ce priveste concediul, are dreptate selene, sunt foarte multe firme care obliga angajatii sa ii ia concediu intr-o anumita perioada.
Eu de exemplu sunt obligata sa imi iau zile libere intre Craciun si Revelion, cand se inchide firma.
Imi mai raman trei saptamani pe care daca le consum in vacantele de peste an, inseamna ca in vara nu-mi mai ramane nimic

marilen pai fata ta chiar are o gramada de preocupari. Bravo!

edit: Noi mergem des la Teatrul Excelsior, au piese foarte frumoase si biletul e doar 10 lei; chiar ieri am vazut Mica Sirena, un spectacol adorabil.

anya ce sporturi fac? Si Ioana are antrenamente zilnice, dar sunt combinate (patinaj, balet, inot).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Naty, cel mare (10 ani) face karate (are centura albastra) de 2-3 ori/sapt, baschet 3 antrenamente/sapt +1 meci, acum am reluat putin inotul 3 ori/sapt. Cel mic (7 ani) face inot zilnic 1.5 ore. Anul trecut a cochetat putin cu baschetul, dar acum ne e cam greu cu programul.. In rest bicicleta, trotineta, patinaj putin, ski in sezon (partii rosii). Cu dansul am incercat 1 an dar nu s-a lipit de ei.
Cu cititul...ma revolt, le dau exemplu (aseara m-am culcat...azi ca sa termin cartea) dar se pare ca degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Mickyyy fetita ta a fost tot timpul plictisita si dezinteresata sau doar de ceva timp este asa?

Plictiseala si aparentul dezinteres poate proveni si din faptul ca nu este expusa destul de mult la lumina naturala si din faptul ca nu face suficient efort fizic (stii ca trebuie sa obosesti ca sa poti sa te odihnesti).

Am avut si eu problema asta cu baiatul cel mare si de cand am implementat regula "cel putin o ora afara" (chiar daca sta pe banca si citeste) s-a mai ameliorat.



Altfel, din ce s-a scris aici, cred ca e putin inundata de informatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Ai spus la un mom dat ca ii place sa gateasca, de ce n-o mai lasi sa faca asta? Nu ciorbe, pune-o raspunzatoare de desertul saptamanal. Sa aleaga ea ce vrea si poate sa faca. Sa-si caute retete si ingrediente. Eu cred ca i-ar place.

mamica de fetita cu codite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Sunt destule carti cu retete mai usoare si explicatii pe intelesul copiilor si poate sa-si aleaga de acolo o reteta ,cumparati impreuna ingredientele si o lasi sa gateasca . Poate invita si o prietena iar surorile mai mici sa fie primii degustatori . Ma faci sa te invi
diez !!1

La varsta ei e frumos sa aiba prietene , sa se viziteze , sa mearga impreuna in parc , la film ,etc. Ce poti tu sa faci? Discuta cu ea si vezi daca are colegi cu care isi petrece mai mult timp la scoala si daca au pasiuni comune , le plac pisicile ,de ex. II poti propune ei sa o invite acasa la voi pe X , intr-o zi cand esti si tu acasa . Ii poate scrie un bilet -invitatie cu ziua , ora si numarul tau de telefon si astepti raspunsul din partea parintilor . la noi se practica foarte mult socializarea dupa scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Poate par ... din alta lume, nu radeti de mine va rog, dar ce zici de un Jules Verne? Are carti pentru orice tip de copil, de la cei carora le place aventura pana la visatori. Pentru fetita ta mi se pare faine de exemplu "Secretul lui Wilhelm Storitz" sau "Castelul din Carpati".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi copilul de 10 ani a fost "pedepsit" sa citeasca 10 pagini din "Doi ani de vacanta" daca vrea la tableta. Pana si J Verne e considerat pedeapsa.
Apropo de gatit, baietilor mei le place sa bucatareasca cu mine. De obicei ii iau pe rand (impreuna gasesc motiv de ciondaneala) si facem impreuna o mancarica, o salata... odata am facut briose - asa, de dragul facutului, ca la noi nu prea mananca nimeni dulciuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Pai de asta nu citesc copiii ! Tableta , computerul , tv , sunt considerate recompensa iar cititul pedeapsa . Voi ce ati alege ?
In momentul in care i-ai spus copilului ,-citeste 10 pagini si ai 10 min la tv , ai sfeclit-o.

btw, anya ,cu sportul nu dai gres niciodata , tu ti-ai indrumat copiii perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

N-a fost actiunea mea ci a sotului . Mi-a zis ca daca n-am fost eu in stare cu "lugu-lugu" sa il las pe el. N-a fost spusa ca pedeapsa ci a fost tratata ca o consecinta: cne isi face treaba (teme, citit) primeste acces la tableta. Dupa copil ar fi doar tableta sau desene animate, cu pauza de sport.

Mergi la inceput