idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

anya, ai noroc si de copii carora le place sportul

Eu ma lupt cu morile de vant de ani de zile...face putin, cat ii face lui placere...in momentul in care trebuie sa depuna mai mult efort, gata, a lasat-o balta.
Singura chestie care-i mai place e inotul, dar mai mult balaceala, face un bazin, se scufunda de 3 ori, se mai agata de margine etc etc
Cum l-a pus sa faca ceva 'sustinut", gata, nu mai vrea, abandon

Acum are si niste probleme cu calcaiele, am fost la ortoped, are aproape "interzis" la mai multe sporturi, din fericire inotul e permis. Dar nu putem merge decat in perioada mai-septembrie, am observat ca din octombrie imi racea continuu (am avut 2 tentative, 2 ani la rand, si am renuntat la inotul toamna-iarna).

Acu ma gandesc, poate si fata lui Mickky e anti-sport sau nu-i place sa fie constransa ? Greu cu copiii astia

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

da' si tableta poate fi folosita la citit - vezi aplicatia Kindle.
Si daca dai jos orice altceva de pe tableta, s-ar putea sa citeasca (la noi a functionat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Pe peretele cel mai apropiat de patul ei si pe care are vizibilitate buna intinde-i o harta bine facuta (Harta Europei, a lumii sau a Romaniei, nu conteaza) si mai maricica. Nici nu trebuie sa-i impui sa o studieze. Vei vedea ca dupa un timp te va intreba diverse chestii vazute pe harta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralcat

Poate par ... din alta lume, nu radeti de mine va rog, dar ce zici de un Jules Verne? Are carti pentru orice tip de copil, de la cei carora le place aventura pana la visatori. Pentru fetita ta mi se pare faine de exemplu "Secretul lui Wilhelm Storitz" sau "Castelul din Carpati".

eu
Mihai


Nu chiar pentru orice tip de copil. Eu n-am citit niciodata o carte de Jules Verne si am incercat de cateva ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Fetita mea are 13 ani si cea mai buna metoda de. O adormi este sa i se citeasca din Jules Verne.
Ea cietste enorm, ne certam pe tema asta, insa JV nu-i placeq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Nici mie nu mi-a placut Jules Verne; dar, trebuie, intr-adevar, incercat, majoritatea copiilor il adora (de fapt il adorau, vorbesc de cei din generatia noastra).

geniest pe peretele nostru a stat cativa ani o astfel de harta; nimeni nu s-a uitat pe ea, pana la urma am dat-o jos.

Sa inteleg ca sunt norocoasa ca e innebunita dupa sport? Eu credeam ca majoritatea copiilor iubesc sportul, dar parintii din lipsa de timp/fonduri/lene nu-i duc. Acum imi dau seama ca sunt copii care chiar nu vor sa faca sport.
A mea daca nu face antrenament intr-o zi e groaznica, de abia ma inteleg cu ea. Azi de exemplu avea patinaj si nu poate antrenorul sa vina si ma gandesc ca trebuie neaparat sa o scot diseara cu rolele prin parc, altfel mi se urca in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

MariaG, cam asta-i starea ei naturala, plictisita si dezinteresata. Si intr-adevar, iesitul afara e un eveniment care poate fi notat in calendar (noroc ca tre sa mearga la scoala zi de zi, ca altfel cred ca nici n-ar iesi din casa), asa ca e posibil sa ai dreptate cu expusul la lumina naturala si efortul.
In majoritatea timpului decat sa stam sa ne certam cu ea sau s-o scoatem cu forta afara, renuntam si-o lasam acasa, si iesim doar cu cele mici.

dana vio, ii place sa gateasca, dar nu si-a mai manifestat dorinta de-a face asta. In cel mai bun caz, mai ales atunci cand fac dulciuri, sta un pic pe langa mine si apoi o tuleste la televizor.

missdarcey, cred ca ea are un stres cu invitatul colegelor pe la ea. Nu are camera ei, si nu se intelege prea bine cu surorile, asa ca mai bine nu invita pe nimeni (banuiesc eu ca asta-i motivul, ea nu a spus asta direct). Se plange constant ca ii iau lucrurile (culorile, acuarelele, cartile), ca ea nu poate pastra ordine undeva ca ele fac imediat dezordine in urma ei, etc. Nu e chiar asa, ca nici ea nu e ordonata sau grijulie cu lucrurile ei, e doar un fals pretext, cel putin asa il vad eu ca parinte.

ralcat, Jules Verne n-a prea captivat-o, avem vreo cateva volume pe-acasa si are mai multe in varianta electronica pe tableta, dar nu i-au placut. Tin minte ca, copiil fiind, am citit o groaza din seria Jules Verne, dar in general pentru ca aveau foarte multe descrieri greoaie (asa le vedeam eu la varsta aia) saream pasaje intregi din carte, acolo unde incepea sa povesteasca despre exploratori, flora si fauna din nu stiu ce zona.

ingridnen, nu-i place sportul, cred ca va si povesteam eu cu ceva timp in urma ca am descoperit socata ca un an de zile ea n-a facut sportul la scoala, statea doar pe banca la orele de sport! E posibil totusi sa-i placa dansul, dar n-am incercat s-o duc la vreun curs pentru ca nu am posibilitatea (in primul rand "organizational", si apoi financiar, ca's 3 si ar trebui sa le gasesc la fiecare cate-o activitate, nu doar la una, si cine sa le duca/ia, si de unde atatia bani)

geniest, asta cu harta e interesanta , sa vad daca gasesc pe undeva o harta mai mare.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen
Acum are si niste probleme cu calcaiele, am fost la ortoped, are aproape "interzis" la mai multe sporturi, din fericire inotul e permis.


Ingrid, este vorba despre "maladia Sever"?? A avut dureri sau cum ati descoperit? La Maria s-a vazut intamplator la radiografie (isi rupsese alt oscior ). Primul ortoped m-a speriat si mi-a spus ca are interzis orice sport (mai putin inotul si ceva exercitii de intindere la gimnastica). Al doilea (de la Eforie Sud) ne-a spus sa stam linistiti, ca nu e grav si ca poate face linistita sport (nicidecum scutire, cum ne sugerase primul medic), doar se evite sariturile pe calcaie si daca apar dureri sa se protejeze o perioada. Atunci facea volei si am oprit. Darea ea nici nu se omoara cu sportul, asa ca nu au deranjat-o deloc calcaiele de aproape un an, asa ca si uitasem de probleme. Dureri a avut acum vreo doi ani, dar atunci nu am fost cu ea la medic.

Mickyyy, scuze de off-topic!

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Da, Naty, sunt copii carora nu le place sportul. Eu am doi la extreme: pe Maria abia o dau jos din pat, iar pe Stefan e in continua miscare si nu il pot aduna de pe maidan, de pe bicicleta, role, skateboard etc. Al treilea pare mai echilibrat .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am uitat sa va zic, acum cateva zile i-am facut fetei blog , macar daca tot sta lipita de calculator, poate face si ceva util, nu doar jocuri, jocuri, jocuri.
In ziua in care i l-am facut tropaia de incantare, dar atat a durat minuea, 1 zi. Toate planurile care si le facuse ea, cu ce-o sa deseneze si sa posteze acolo au ramas doar planuri!!

Mergi la inceput