idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Uau, ce mama cool esti ! Sper ca nu citeste Maria pe aici, ca ea ma roaga sa-i fac blog de vreo 6 luni. Si eu nu, si nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Am uitat sa va zic, acum cateva zile i-am facut fetei blog , macar daca tot sta lipita de calculator, poate face si ceva util, nu doar jocuri, jocuri, jocuri.
In ziua in care i l-am facut tropaia de incantare, dar atat a durat minuea, 1 zi. Toate planurile care si le facuse ea, cu ce-o sa deseneze si sa posteze acolo au ramas doar planuri!!

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


Ii las un comment, doua pe acolo, poate ideea ca o citesc si altii va prinde...
In alta ordine de idei, e o scumpa si dulce fetita ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

O frumusete !!!
Super-super fain caloriferul pictat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Cornelia, da, e maladia Sever.
Se plangea ca il dor calcaiele si mergea ciudat. Am fost la ortoped, am facut radiografie si acest diagnostic. I-a spus ca poate sa faca sport cat crede el ca suporta, adica, daca il doare, sa inceteze. Am observat ca daca alearga mai mult (de ex. fotbal cu colegii in curtea scolii, sau chiar si la tenis) se plange de dureri. Atunci il dau cu unguent cu Diclofenac. Am inteles ca se rezolva de la sine odata cu terminarea cresterii...dar mai avem de asteptat niste ani.
Cum nu e el pasionat de sport, nici nu stiu cand chiar il doare sau cand simuleaza

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Da de ce trebuie neaparat sa aiba un interes anume?

Sa stii ca nu intreb ironic, dar nici eu nu am si nici n-am avut vreodata un hobby anume si na, traiesc bine mersi.
Adica am preferinte, dar pentru perioade scurte de timp, dupa ce ma lamuresc despre ce e vorba, pa, nu ma mai intereseaza.

Eu la varsta fetitei tale citeam carti de genul Enigmele Terrei (se gaseste si astazi, autor Horia Matei). Cum ai zis ca e preocupata de fenomene din astea mai oculte, cred ca se gasesc diverse carti pe tema asta pentru copii si tineret.
Dar tot la varsta ei citeam Pe aripile vantului...(de Jules Verne ma plictisisem deja, mai ales pentru o fetita cred ca are prea multe chestii tehnice si depasite, pe deasupra). Sau Ciresarii, sau La Medeleni (primul volum). Da astea cred ca deja sunt demodate pentru copiii din ziua de azi.
Daca n-ai aplecare la sport, nu are cum sa-ti placa sportul. Si eu prefer sa fac orice in casa, decat afara, si cu atat mai putin sport. Din pacate, cred ca e o preferinta care nu se poate educa, decat in sesnul ca la un moment dat intelegi ca trebuie sa faci sport pentru sanatate, dar cu placere tot n-o sa faci.

Mie imi place la nebunie sa ma uit la televizor, mai ales pe Discovery si alte canale de acelasi gen. Si pentru un copil sunt tot felul de emisiuni educative, zic eu.
Din pacate, cred ca ideea ta de a o determina sa se informeze despre un anumit subiect o va vedea tot ca o tema, ca o corvoada... Uite, zici ca-i place pictura. Dar nu cred ca o atrag datele seci, tehnice, despre cum se picteaza. Eu banuiesc ca i-ar placea mai mult sa citeasca despre vietile romantate ale marilor maestri. Mie cel putin asa ceva imi placea pe atunci.

Tot la varsta ei mi-aduc aminte ca citeam mult povesti. Dar nu Petre Ispirescu sau Fratii Grimm (astea sunt cam copilaresti si cred ca le stie deja), ci O mie si una de nopti (desi, atentie, unele nu sunt chiar pentru copii )sau existau diverse culegeri de povesti exotice, de la tot felul de popoare foarte exotice. Imi placeau tare mult...
Sau poate ar interesa-o romane de actiune, gen Cei trei muschetari...In general, romanele lui Dumas sunt tare distractive la varsta asta, stiu ca citeam si noaptea, de curiozitate sa aflu cum se termina...Nu mai zic de astea moderne, in voga acuma, gen Harry Potter si altele (nici nu le stiu, ca na, nu mai sunt copil). Dar Harry Potter am citit mai demult primul volum si e tare captivant.

Totusi, va spun sincer: am fost cu fi-miu la mai multe desene animate in ultimii ani, mai ales 3D. Sa fi fost de varsta lui, zau daca m-as mai fi chinuit vreodata sa citesc o carte, fata de cat de spectaculoase sunt filmele astea acuma... Ca sa nu mai vorbesc de filmele pentru oamenii mari: pai cine se mai chinuie sa-l aacuma pe Tolkien, cand poate sa vada direct in 3D filmele lui Peter Jackson ... A, poate daca esti pasionat de lectura si pensionar, sa ai timp, altfel...

B.

PS Dar sa coasa ii place? Noi faceam la scoala tot felul de cusaturi cu "muste" sau "cruciulite", tare distractiv mai era...Adica imi placea ca pot face ceva util si frumos cu mana mea, de exemplu o fata de masa. Sau imi tricotam pulovere, veste, chestii d-astea.

PPS Si forumul ma interseaza o perioada, o luna-doua, citesc, scriu, dupa aia ma plictisesc si iau pauza un an-doi .

PPS Cred ca i-ar trebui o prietena BUNA, adica una singura, sa aiba prietena ei CEA MAI BUNA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Mickyyy, noi am constatat ca interesul pe care copilul il are fata de anumit subiect nu este constant in timp. Nu stiu daca este din cauza varstei, sau daca acest lucru este valabil si pt copii mai mari.

Noi am incercat sa descoperim "subiectele" in intrebarile pe care le pune copilul, in lucrurile care ii fac placere la un moment dat, samd. Deocamdata, chestia asta necesita implicarea noastra activa, dat fiind faptul ca cel mic nu stie inca sa citeasca foarte bine. Preocuparile baietilor sunt putin diferite, ma gandesc insa ca exemplele mele ti-ar putea da niste idei (adaptate la varsta fetitei tale).

Face colectii de cartonase de la diverse promotii, pe diverse teme. De regula, acesta este un moment propice sa citim cat mai mult pe marginea temei respective (ultima a fost despre dinozauri).

Au discutat la scoala generalitati despre mijloace de transport. Am vizionat acasa un filmulet cu povestea fratilor Wright - i-a placut la nebunie, dupa care si-a manifestat interesul sa afle si alte informatii despre primele aparate de zbor. Am profitat de ocazie sa-i povestim puitn despre Leonardo da Vinci si despre schitele facute de el.

De curand, am inceput sa ne folosim de cartile preferate pt a-l incuraja sa citeasca (ii plac foarte mult povestile). A fost foarte receptiv sa citeasca el la inceput (1/2 - 1 pagina), apoi sa continuam noi. Speram ca treptat sa creasca ponderea partii lui.

De cate ori a fost posibil, am facut legatura intre filmul vizionat si cartea din care s-a inspirat (sau invers, am cautat filme inspirate din cartile citite), interesul pt citit a fost astfel mult mai mare.

Asa cum am mentionat sl la alt topic, mare trecere au avut la noi sectiunile de bonus de pe DVD-le cu filme in care se explica in detaliu modalitatea in care s-au facut machiajele, efectele speciale, samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM


Ii las un comment, doua pe acolo, poate ideea ca o citesc si altii va prinde...


Hai ca prins-o din nou, vad ca s-a pus din nou pe postat, deocamdata se foloseste de "arhiva" de evenimente din trecut, n-a facut nimic nou, doar s-a laudat cu ce a facut deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

am urmarit subiectul cu interes caci si eu am un baiat (11.5 ani) care nu se tine de nicio activitate pe termen mediu, nici macar de sport despre care insista ca i-ar placea.

ca o speranta pentru copiii care nu citesc- posed unul-va spun ca al meu a cumparat absolut intamplator o carte din Auchan si nu a lasat-o din mana. Doar la Jurnalul unui pusti s-a mai intamplat minunea dar aia nu e chiar carte, desi a devenit o intreaga serie. cartea e asta http://en.wikipedia.org/wiki/Fablehaven, s-a culcat si s-a trezit cu ea in mana toata vacanta saptamana trecuta. A fost 17 lei in Auchan. Deci cu un subiect la moda chiar si cei mai indaratnici la citit o vor face. A cautat singur pe net info despre volumul 2, o minune, parca nu e el.

Mie toate cartile din generatia celor de 35-40 ani, din care fac si eu parte- mi se par din alt veac, neinteresante pentru ritmul actual al vietii, eu le-am devorat caci nu aveam alternativa, ii inteleg pe copiii nostri ca nu-s atrasi de ele. In clasa a3a, a4a ii mai citeam texte din cartea de lb romana sa il impulsionez si ma plictiseam chiar si eu ingrozitor. Rezonez aici cu Bedrosmart, tehnologia ne invadeaza din toate partile si ofera alternative mai usoare, interactive, mai placute...nici eu nu am hobbyuri, nici sportul nu imi place si am multe zile cand ma plictisesc, exista si astfel de oameni

Mickkky, cred si eu ca o alta fetita, nu surorile cu care am citit ca nu se intelege, ar fi prima solutie anti-plictiseala . O aplicam si noi cu succes.

Si cred ca desi e mica o apasa restrictiile financiare, dupa cum ai intuit si tu, nu doar ca nu are camera ei, dar probabil viata ei este monotona in lipsa micilor distractii care cer bani. De ex la noi la bloc s-a format un obicei ca un grup de copii sa mearga impreuna sa isi cumpere inghetata, zilnic imi cere bani. In weekend merg deja singuri la McD, alti bani. La scoala vrea sa isi cumpere reviste si CDuri, aici doar ce i-am taiat bugetul si nu a fost incantat.

Imi place blogul ei, felicitari pentru idee!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Jules Verne are si carti devastatoare... Eu aveam tot cam 9 ani cand am citit "Prichindel" si m-a marcat profund... Nu recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Referitor la citit, trebuie tinut cont de preferintele fiecarui copil.

Cand era copilul mai mic, incercand sa vedem ce ii place, obisnuiam sa-i citim cat mai variat, din carti pt varsta lui dar si fragmente din povesti mai grele, intr-o versiune prescurtata si adaptata (de ex, cartile din colectia Rao Junior - Ocolul Pamantului in 80 de zile, Robin Hood, Calatoriile lui Gulliver, Colinda de Craciun). La unele dintre ele am gasit variante de ecranizari adaptate de asemenea pt copii. Nu ne-am asteptat sa fie atat de incantat, abia asteapta sa mai creasca pt a citi textele integrale.

Vazand ca functioneaza, continuam in aceeasi directie, sunt multe optiuni disponibile in librarii, chiar si pt copii mai mari (de ex, Cei Trei Muschetari - textul pe scurt combinat cu pagini gen enciclopedie, in care este descrisa epoca respectiva, sunt mai multe carti in aceeasi colectie). Acum suntem in perioada de pasiune pt cartile cu Geronimo Stilton.

Mergi la inceput