idei de subiecte

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Mickyyy, nu vreau sa crezi ca te judec sau critic dar chiar nu se poate sa limitezi accesul la calculator si televizor. Eu am copii mici, deci probabil ca vorbesc din carti , dar nu mi se pare normal sa stea toata ziua lipita de calculator si televizor. Adica la varsta asta chiar nu exista restrictii? Nu inteleg sincer cand are timp pentru ca stiu ca temele de la scoala sunt f multe si ocupa mult timp. De asemenea, eu chiar cred in proverbul: pofta vine mancand si da, as obliga-o sa iasa cu noi in parc o zi-doua, noua si poate la un moment dat chiar ar incepe sa simta placerea. Am o prietena buna si colega de serviciu cu fetita de 9 ani si pot povesti ce face fata ei. In primul rand la calculator (nu are tableta iar parintii sunt amandoi it-isti) are voie un timp limitat (sunt zile intregi cand nu se apropie) pentru ca are multe teme, are diverse proiecte la abilitati practice, se pregateste pt diverse concursuri de la scoala, lucreaza suplimentar la mate, romana, engleza, sambata si duminca iese in par cu rolele sau bicicleta. Cand are voie la calculator: se uita la scurte documentare (alese de mama ei) sau pe site-uri unde isi poate exersa cunostintele de limba engleza. Are voie la desene, dar nu la serialele cu adolescenti de pe disney chanel. Citeste foarte mult: atat cartile din lectura obligatorie de la scoala cat si carti fantasy, povestioare haioase, usurele, placute, care o destind. Dar clar mama ei ii urmareste atent programul, iar fata nu se atinge de calc sau televizor fara sa ceara voie. E o fetita mereu cu zambetul pe buze si pozitiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Roxxy, fara suparare, sau colega ta exagereaza sau are un copil de exceptie.
Eu una nu mai cunosc alt copil care sa faca numai teme + suplimentar + citit + exersat cunostinte si sa mai fie si cu zambetul pe buze! Si cunosc ceva copii de varsta asta.
Fie-mea are foarte, foarte multe teme, mai multe decat orice copi de la subiectul cu clasa a II-a. Dar totusi ii ramane timp sa faca sport in fiecare zi + engleza de doua ori pe saptamana + inca vreo 2 ore de program de voie. Temele nu iti pot ocupa toata ziua la varsta asta.
Apoi, chiar nu mi se pare OK ca un copil sa aiba timp liber doar in we, in rest sa faca numai teme + lucrat suplimentar. Nici noi, adultii nu lucram cat e ziua de lunga, ce sa le cerem lor?
Nu e bine sa cadem nici intr-o extrema nici in alta.
Nici program prea de voie dar nici prea strict. Ambele au repercursiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Roxxy80, inclin sa-i dau dreptate lui Naty, cazul descris de tine e o exceptie in ziua de azi. Nu spun ca exagereaza prietena ta, ci doar ca eu personal mai cunosc un singur exemplu cat de cat apropiat de cel descris de tine, o fetita pasionata de pian, care asta face toata ziua, studiaza!
Evident ca si eu exagerez cand spun ca sta lipita de calculator sau televizor, dar petrece mai mult timp decat ar fi normal acolo. Da, ii putem taia accesul si chiar am facut asta in trecut (parolat totul), problema se pune daca tai totul, ce pui in loc?! Stiu, astept rosiile, in manualul parintilor "perfecti" chestia asta face parte din categoria lucrurilor "asa nu", dar n-am incercat niciodata sa pozez in mama perfecta, urasc sa spun lucruri care "dau bine" la public, dar in realitate eu gandesc sau actionez diferit.

Revenind, are foarte putine teme, nu-i ia mai mult de-o ora, maxim doua pe zi sa le faca. Sora ei are de 2 ori mai multe teme, asta inseamna ca in timpul cat sora ei isi face temele (cu bona sau cu mine) ea ar trebui sa faca ceva singura! Si cel mai la indemana lucru pe care-l poate face e sa o sacaie pe sora-sa, daca nu are alta ocupatie! E mult mai eficient ca ea sa aibe o ocupatie in timpul asta, chiar si una "daunatoare", decat sa faca doar scandal. Insa intr-adevar, ideal ar fi ca dupa ce termina si sora ei temele, sa se inchida tot (tv, calc) si sa faca ceva distractiv/educativ/sa iasa afara cu totii. Dar cum in general doar cele mici vor afara, am de ales intre a nu iesi deloc, a iesi toti dar cu scandal si maraiala tot drumul, sau a o laa pe cea mare afara si a iesi doar cu cele mici. Da, stiu, la manualul ala al parintilor perfecti scrie ca nu trebuie sa cedezi in fata copilului, ca daca i-a mers o data de doua ori va fi din ce in ce mai greu sa-l readuci pe drumul bun.
La teorie iau 10 cu felicitari, dar practica ma omoara. Una e sa citesti in carti sau sa citesti sfaturi din experienta proprie a altora, si alta e sa fi in postura de a le si pune in practica. Sunt lasa, recunosc, dar cand in ecuatia asta mai intra inca 2 copii in afara ei, si stiu ca pot evita un show, chiar daca nu e corect cum procedez, in general aleg varianta evitarii. De ce sa stam cu scandal in parc, ca cea mare nu are chef de iesit afara si-am luat-o cu "forta", de ce sa stam cu scandal in casa, ca cele mici voiau afara, cand unii putem sta in liniste in parc iar altii in liniste acasa?! (PS: exagerez, nu va inchipuiti acum ca ea chiar nu vrea sa iasa afara, dar numar pe degetele de la o mana cazurile in care chiar iese, fata de multele alte cazuri cand ramane).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Micky, daca fetita cea mare are atat de putine teme si apoi se plictiseste, de ce nu ii dai sa lucreze la romana sau mate ( acolo unde e mai slabuta ) ? Eu asa procedez cu fie-mea. Chiar daca protesteaza, eu tot o pun sa lucreze suplimentar la ce stapaneste mai putin.
Sau vorbeste cu bona, ca ea sta cu ele pana vii tu, seara, de la serviciu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca fii-mea nu ar avea energie de iesit in parc la joaca, m-as speria. In general, lipsa de energie inseamna carente de calciu, fier etc. Eu as duce-o la medic pt analize complete. Nu poti sa spui ca asta-i firea ei, trebuie sa afli daca are vreo problema, fiindca netratate, devin cronice sau f greu de vindecat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Fetita mea are 10 ani (clasa a 4-a). Daca ar putea doar sa stea afara, sa se intalneasca cu prietenele, ar fi ideal pt ea. Cand vine vremea frumoasa, dupa ce isi termina lectiile, fuga afara. Nu suporta sa stea in casa. In weekend-uri (daca nu suntem plecati) vine doar ca sa manance, in rest, la locul de joaca. Are cateva colege de scoala care ii sunt si prietene, care vin la noi in vizita sau ea merge la ele. La noi insa sunt multi copii in jur (stam la casa), asa ca are cu cine sa se joace mereu.
Aici au scoala si dupa-masa (ea vine acasa la pranz, ca sa manance), Marcia ajunge pe la 4 acasa. Iar 3 sau 4 zile pe saptamana are si activitati extrascolare (inot, cor si dans). Daca era dupa ea, vroia sa aiba activitati in fiecare zi; si-a ales ea singura ce vrea sa faca (doar inot face de 2 ani, regulat; restul activitatilor si le alege in fiecare an: a facut si autoaparare si teatru si pian - acum a facut o pauza la pian, reincepe peste 1 an sau 2).
Aici timpul maxim alocat lectiilor in clasa a 4-a e de 40 min/zi. Am mai spus si la alte subiecte ca aici nu se dau tone de lectii.
Marcia citeste, dar are faze cand citeste ft mult (adica umbla cu cartile dupa ea, chiar si la toaleta) sau cand nu are chef si nu citeste decat reviste, benzi desenate.
Se joaca si pe tableta, are si console, se uita si la TV.
Cand e vremea frumoasa insa vine in casa inainte de culcare, asa ca nu mai are timp de TV si console.
I-am spus odata profesoarei ei ca ii place ft mult sa stea afara si ne-a zis ca ft bine, sa o lasam sa stea cat vrea ea.
Nu are probleme la scoala, e unul dintre cei mai buni copii din clasa. Asta desi se joaca foarte mult si nu acorda invatatului decat atata timp cat e nevoie (suplimentar nu face mai nimic, doar asa cateodata de gura noastra).

Mickyyy , ma gandesc ca fetitei tale i-ar trebui o camera a ei. Un ex : vecinii de langa noi au si ei 3 fete (diferenta de varsta ca la tine) si nu le pot oferi la toate 3 cate un dormitor, asa ca fetele mici impart o camera, iar cea mare are camera ei. Nu ai putea sa o lasi pe cea mare in camera de acum si celor mici sa le faci camera in dormitorul vostru? Noi am stat la inceput la 2 camere : Marcia avea dormitorul si noi sufrageria (e adevarat, camerele erau ft mari); cum insa munceam amandoi, foloseam camera doar seara, asa ca nu ne-a deranjat sa-i cedam copilei dormitorul. Doar o idee care mi-a venit acum.

Numai bine !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Marcia03, la ideea cu camerele m-am gandit deja, sa ne mutam noi in sufragerie, pe cele mici sa le transferam in dormitorul nostru si sa-i ramana ei camera in care sta acum. Chiar am facut si planuri cum sa reorganizez mobilierul, si ar merge fara investitii suplimentare sa facem mutarea. Dar o asemenea rocada nu poate fi facuta decat in vacanta lor de vara, sa le trimitem pe ele la bunici si sa putem noi zugravi si muta in liniste mobila.

Alizee, nu vrea sa lucreze nimic in plus. Crezi ca n-am incercat?!
Vara trecuta a fost la bunici la braila, si desi in primele zile cu greu o scoteau din casa, pana la finalul vacantei cu greu o mai bagau inapoi . Eu sper ca daca se mai incalzeste vremea, o sa ii vina si ei cheful de iesit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Foarte bine Mickyyy

Aici se poarta ca sa doarma copiii unul la altul; Marcia insa nu poate deocamdata, i se face dor de casa. Dar la noi vin din cand in cand prietene de-ale ei sa doarma (in weekend sau in vacante).

Marcia a citit Jurnalul unui pusti in romana (dar i-a fost cam greu, asa ca citeam si eu cu ea seara) si in germana (se cheama Gregstagebuch). Mai exista o serie in germana (Das magische Baumhaus) care are vreo 45 de carti cu aventuri si care i-au placut ft mult. Harry Poter a zis ca nu-l vrea (nici filmul nu-i place), dar poate o sa-i iau prima carte si cine stie. Are si permis la biblioteca si mergem din cand in cand sa luam carti de acolo (pt copii e totul gratis).

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Micky, nici fie-mea nu vrea, dar daca ii zic ca nu mai are voie la calculator, incepe sa lucreze. :D
Buna ideea sa te muti tu si sotul in sufragerie si fetele sa aiba camera lor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Fetelor, credeti-ma cand va spun ca fetita de care va vorbesc e mereu vesela, super vorbareata si tonica. Ea ajunge la 17.00 acasa si nu face teme non-stop pana se culca. Are si pauze de joaca, de televizor, dar de multe ori ea isi alege o carticica interesanta sau o enciclopedie. Intr-adevar e un copil deosebit.

Mergi la inceput