MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ariadna, humusul merge cu blenderul verical, si eu tot numai din asta am! Eu in loc de tahini prefer susan prajit putin in tigaie (1 minut, fara ulei) si humusul iese delicios.
Exact cum am zis si eu, trebuie sa fii un vegetarian cumpatat si echilibrat... nu ca mine, am eliminat carnea si lactatele si am bagat fructe si fainoase...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Si apoi il pisezi, il rasnesti, cum il faci pasta?Ca boabele de susan sunt f mici, nu cred ca le ating lamele blenderului.Ar fi si asta o varianta, macar de urgenta, daca nu am tahini in casa...si cred ca e si mai economica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

A, sigur...nu fac acum si chiftelutele... Dar am pus la inmuiat o punga de 800 gr. si este foarte mult. Si l-am decojit pe tot, numai o parte (mai mare) l-am fiert. E gata. A iesit chiar bun. Pot sa-l maninc si asa Si am facut si o supa de ciuperci cu fidea din orez. Promite sa fie buna si ea. Hmmm, se pare ca azi am noroc in bucatarie. Imi cam iese mincarea

Intrebare: maslinele, zacusca, sunt conforme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Da, si eu vreau sa stiu, am seminte de susan in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Fidea din orez...?Hmmm...Noodles de orez, adica?Cu IG 65?
Ariadna, inainte sa folosesti vreun ingredient, verifica in tabel ce IG are.Daca e peste 50, e interzis in F1, daca e intre 40-50 nu il poti combina cu lipide, daca e sub 40 merge combinat cu orice.E foarte simplu, si incearca sa -ti faci un obicei din asta.Daca nu il gasesti in tabele, intrebi, si sigur cineva va sti sa te sfatuiasca.Daca nimeni nu stie, asta e, renuntam la el si gata.

Maslinele si zacusca sunt conforme pentru mese lipidice, maslinele le poti manca si singure ca gustare.Atentie deci cu ce glucide le combini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Rice vermicelli, ai dreptate, am verificat, are IG=58. Hai ca nu e ca berea Mai greseste omul, mai ales incepatorul. Oricum, am pus doar putin, ca atit mai aveam. L-am confundat cu taiteii chinezesti, care au IG scazut.

Iese humusul meu. Pot sa-l maninc asa, fara sa-i mai pun nimic
Ma gindeam, totusi, sa-i dau un gust si mai bun, ma duc sa caut in urma sa vad ce mi-ai spus sa mai pun in el, in afara de zeama de lamaie. Ma gindeam si la niste ierburi aromate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Pun tigaia de teflon pe foc mic cu 2 linguri de susan (la o conserva de naut) si las pana se schimba putin culoarea susanului (adica putin prajit 1-2 minute maxim) si apoi il adaugi in vasul unde dai totul la blender, alaturi de naut, sucul de lamaie (juma de lamaie la o cutie de naut - cam o cana de boabe fierte), 1-2 catei usturoi, putina boia dulce, sare, putin ulei si blenduiesti bine pana se face pasta. Nu-i bai daca putine seminte de susan nu se maruntesc bine... au un farmec aparte (dar in majoritate se maruntesc bine). Fiind prajite gustul humusului este ca de friptura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna, esti mortala...:)) Eu zic sa ii culegi frumos, pe ei viermisorii, si sa nu ii mananci...Iar in tabelul in care ma uit eu, si ei au tot 65.Ce tabel folosesti tu ca referinta?Uita-te pe site ul oficial.
http://www.montignac.com/en/search-for-a-specific-glycemic-index/

Claudia, primul humus asa il fac, cu susan prajit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Ia sa incerc si eu, desi deja a iesit delicios, pe bune. Si nu are decit naut, zeama de la 1/2 lamaie si ghimbir (am ales ghimbirul in locul usturoiului, nu prea-l tolerez pe ultimul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

Ia sa incerc si eu, desi deja a iesit delicios, pe bune. Si nu are decit naut, zeama de la 1/2 lamaie si ghimbir (am ales ghimbirul in locul usturoiului, nu prea-l tolerez pe ultimul).


pai asta nu e humus, fara tahini sau susan! daca asta e delicios, sa vezi cum e ala complet!
usturoiul il pui pentru aroma (e bun si un catel mic).

Mergi la inceput