MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, ce harnicute ati fost... a trebuit sa citesc 4 pagini de la ultima mea postare!
Eu ieri am varuit si am o febra la maini de numa numa, nici nu puteam adormi aseara de dureri pe la maini, picioare! Timp de mancat nu prea am avut. Ieri am papat niste mancare de limba cu ceapa verde si marar mult, niste saratele din week si putina urda. Deci dimineata -1 kg (fata de week)!
Azi:
dim: o abatere (ca de, trebuia sa sarbatoresc greutatea)-rulada dulce cu crema de cacao - de altfel e singura abatere saptamanala (pe care mi-am permis sa o iau in fiecare miercuri- si nu va zic cum astept ziua asta)
pranz: branza cu rosii
gustare: 1 mar
acasa seara: gratar de pui cu salata mare, guacamole (ca am un avocado care sta de cateva zile afara)

Ariadna, as adauga la lista ta bors de legume cu mult zarzavat verde proaspat de primavara (stevie, loboda, telina, patrunjel...); as scoate din lista ta fasolea uscata de tot, ca si hrisca si quinoa (sunt totusi la limita superioara IG mic).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Sunt tare ocupata la servici asa ca nu prea ama vut timp de scris.

Diana, quinoa expandata cred ca are IG mare.

Dana, fa-ti curaj si incepe sportul. Daca as putea, eu as merge la alergat. E gratis si foarte eficient. Iti iei kinderul si ai si partener

Ariadna, multumim pt retete. Am facut si eu o data painici raw. Au fost ok dar nu grozave.

Liviu, grasimile sunt calorigene dar necesare pt o buna functionare a metabolismului. Atata timp cat sunt grasimi sanatoase parerea mea e ca nu trebuie sa le eliminam.

Meniu ieri:
MD: avocado, telemea
P: portofele cu branza
C: tocanita de pui cu naut si salata de valeriana, leurda, ceapa verde si ridichi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Puisorul-cine e Diana? Ca Dana stiu ca e Andanii.
Asta cu alergatul, nu e de mine...cu bicicleta as merge cand e frumos si cald, dar joggingul nu m-a atras niciodata.


Ariadna -Poti sa iti faci si supa crema de legume, sau supa crema de praz si ciuperci, care sa fie de post.Ultima cel putin, e o nebunie!!!Si piure de mazare poti incerca.

Aseara am mancat 2 turtite caldute cu branza topita, castravete si ridichi,pana la urma, si vreo 3 lingurite de mere coapte cu scortisoara.Trebuie sa inventam un alt gem conform, o sa mi se acreasca in curand de asta de mere.

Azi:
MD-Iaurt cu tarte de ovaz
G- 3 pogacei-ultimii
P-2 felii de drob de soia, cu ardei gras, castravete, cascaval si o turtita de tarate.
G Orez cu lapte si scortisoara
C-Probabil o salata si pancakes .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Diana e Child

Gena, bine ai revenit Cum stai cu sanatatea?

Lorelei, te invidiez de mor pt spaghetele alea monti Mi-e asa de dor de spaghete carbonara

Caress, de ce tot mananci branza topita? Daca nu e facuta in casa e rea de tot. Nici eu nu alerg din cauza spatelui, dar anul asta ne cumparam biciclete

Meniu azi:
MD: o cutie de branza de vaci cu smantana
P: nu stiu inca, ceva in mall
C: spaghete cu sos de rosii

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ei, e facuta in casa...bineinteles ca nu! E neconforma?Chiar nu m-am uitat de contine...Daca e doar rea, ca e rea, din cand in cand mananc doua cubulete, imi place de mor combinatia cu turtite de tarate.Nu exagerez,promit...

As vrea sa incerc si eu sa fac paste in casa, spaghete nu am cum, dar niste tagliatelle tot sa incerc...Folosesc faina Monti si ou, as pune si puti gluten sa fie aluatul mai elastic.Voi faceti paste in casa?Mie de paste cu ton si smantana mi-e pofta rau!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Pui, multumesc de intreabre! Stau asa si asa!! Cand ma laudam ca am terminat cu predninsonul, m-a luat o gripa de zile mari. Problema e ca nu mai pot sta acasa, ca si asa am lipsit mult, deci stau pe baricade la job.

Meniul de ieri (iar am dat-o in bara )
MD: branza, iaurt si cafea
G: un mar
P: o salata cu de toate + feta
G: un mar+ 2 bucati de cioco cu lapte
C: o salata cu un wrap de pui

Am facut si niste gym ieri, asa ca azi ma cam dor muschii de la burta...
Azi profit ca mi-e rau si o sa mananc mai putin... sper...

AAA si inca ceva: o prietena din Ro care este vegetariana a facut diabet si dr i-a zis ca e de la hrisca... ca manca cam de 5/6 ori pe sapt. Ce parere aveti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Caress, varianta la gem este dulceata de fructe de padure de care vorbeam mai demult si de altfel si si incercat, dar mai mult in varianta de sos; daca nu ai agar agar, poti pune putina tarate de psyllium si lasi sa se umfle si obtii dulceata inchegata! Eu numai de asta folosesc pe post de dulce... acum vreau sa incerc si varianta doar din visine si varianta doar din capsuni (congelate).

Gena, treaba cu diabetul ti-o explic eu... nu e de la hrisca (din contra o lingura de hrisca muiata de seara in apa si mancata dimineata scade glicemia.
Eu nu am mancat 1 an carne deloc si foarte putine lactate; ziceam eu ca sunt vegetariana, in schimb am sarit calul cu fainoasele (si sa stii ca si o felie de paine in plus se cunoaste la glicemie) si cu fructele (sunt un dezastru pentru glicemie - beam cate 2-3 sucuri de fructe si legume pe zi - pe langa fructe adaugam morcov, sfecla, telina...) si s-a intamplat sa fac analizele intr-o perioada cand tineam un "regim" de detox pe baza de sucuri, am ramas socata la rezultatul analizelor: 269 glicemia! Desigur am zburat direct la doctor, unde mi-a dat pastile, pe care nu le-am tolerat, am stat noptile in fund din cauza ca ma sufocam de la ele...
Asa ca am decis sa ma documentez si concluzia a fost ca regimul vegetarian tinut corect si fara abuz de fructe si fainoase poate fi o alternativa insa in afara de salate multe, altceva eu nu prea am vazut ca alternative... si de ca si concluzie de cand tin monti de o luna jumate glicemia mea este 110-120 maxim (fara fructe, fara fainoase interzise) si sunt mai mult decat multumita! sanatate prietenei tale si transmite-i ca regimul vegetarian e bun, insa un regim echilibrat e si mai ok pentru organism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

CAREES eu sunt Diana

PUISORUL chiar? nu am stiut, ai citit tu chestia asta cu quinoa expandata? Ca ma bazam ca e buna si voiam sa o consum mai des la micul dejun sau cand ma mai apuca foamea si nu am altceva conform.

Meniul de azi:
- 1 felie paine integrala cu magiun, cafea
- pizza cu blat de conopida
- sufleu de dovlecel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Multumesc si eu de sfaturi si sugestiile primite, le-am notat!
Felicitari, Claudia, pentru kg pierdut

Eu sunt vegetariana de foarte multi ani si nu am avut niciodata probleme cu glicemia. Hrisca e foarte buna (sa stiti ca ajuta si la alungarea celulitei, asa am citit), este yang. Iar quinoa are multe proteine, deci ar trebui sa ajute la slabit.

Sunt in lucru cu humusul, mai are putin si se fierbe (azi sunt acasa si bucataresc). L-am avut la inmuiat de ieri. Mi-a luat mult timp sa aleg cojile Vreau sa incerc sa fac si chiftelute de naut la cuptor, sa vad daca ies. Problema mea e ca nu am blender decit vertical, si un robochief. Cu care sa fac humusul? Astept sfaturi acum, daca e cineva pe receptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Nu stiu ce e robochief ul.Dar cu siguranta cu blenderul vertical iese.Doua feluri cu naut , nu e cam mult...?Baga-l si tu la congelator si fa chiftelutele peste cateva zile, zic eu...

Mergi la inceput