Educatie-rasfat?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

eu la capitoul obezitate l-as baga in seama pe medic, indiferent de cat se slab mi s-ar parea copilul. Daca e harnit natural cum zici si are greutatea putin inaintea varstei, ce ne facem cand va da si de alt fel de mancare? (mi-e greu sa cred ca va manca toata viata doar ce-i va da mama).
Da, nu sunt nici eu de acord cu sugestile privind educatia, e treaba fiecarui parinte, dar ce tine de sanatate (prezenta si viitoare) chiar e treaba medicului sa ne spuna. fie ca ne place sa auzim sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu am schimbat o data pediatra, acum cativa ani, nu pentru ca era slaba profesional, ci pentru ca nu stia sa se poarte cu pacientii, de orice varsta ar fi fost ei. Dupa ce am anuntat-o ca nu fac vaccinul antitetanos la 7 luni de sarcina si ca nu imi vaccinez copii, si am si semnat pentru asta, s-au schimbat complet atitudinea ei si a asistentelor ei fata de noi.
Cand ma vedeau, ma luau in zeflemea cu usoare ironii, 'mda, doamna..., ati venit pe la noi?', asa ca am luat dosarele copiilor si am plecat la alta doamna, cu care, la fel, nu am fost pe aceeasi lungime de unda atunci, dar cu care inca tinem legatura, cand mergem in tara o vizitam si, culmea, s-a mai schimbat si opinia ei cu privire la vaccinuri, acum spunea ca face cursuri de homeopatie si medicina alternativa si ca nu mai crede asa puternic in vaccinarea moderna.

In concluzie, da, daca nu esti OM, degeaba esti bun profesionist, intr-o meserie care implica relationarea cu oamenii. Si implicit pierzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Alooooooo,vorbim de copii..copii care descopera lumea,copii destepti,normali.,Vrem cumva robotei?Tablete peformante fara lag-uri?Copilul sanatos si destept este neastamparat,curios,deschis,vesel...

Diagnosticul de obezitate mi se pare pus de-aiurea.
Absolut de aiurea.
Fiica-mea are 109 cm inaltime si 20 de kg.Fara burta fara fund,pe bune,genul snur.Daca o iei in brate ti s-a rupt spatele.Nimeni nu aspus ca e obeza.Are falcute,dar asa e si tac`su`.Si care e problema?Doctori sunt,nu-s batuti in cuie..am fost si eu odata cand era Eva mica lka un doctor,recomandat de amica mea....pentru ca Eva era speriata si s-a agitat cumplit(ia sa vedem,daca la voi vine un necunoscut,te trage de haine,te pipaie,se uita in gura ta,iti baga ceva in fund(termometru))ce faceti? .I-a dat....peritol....a doua oara nu am mai calcat pe acolo,imi ajunge maica-mea.cum ati reactiona?Zambitori?Exact asa se copmporta si copiii.Nu e normal sa le cerem sa stea smirna in situatii in care noi adultii am fugi mancand pamantul.Au si ei voie sa aiba personalitate,sa vrea si sa nu vrea.

Concluzia..daca nu stie sa se poarte ,alt doctor.Sunt multi care pun diagnostice sau trag concluzii aiurea si dau tratamente gresite care duc la altceva...
Mad


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Si daca stie doctorul cum sa se poarte ii iertam faptul ca a pus un diagnostic aiurea sau a prescris un tratament aiurea sau cum?
Din punctul meu de vedere tomai punerea unui diagnostic aiurea sau prescrierea unui tratament aiurea sunt mult mai periculoase decat faptul ca s-a uitat chioras la plodul meu sau nu i-a zambit.
Si eu apreciez la un doctor (si nu numai) in primul rand competentele profesionale si abia apoi capacitatea de interrelationare (care capacitate poate fi interpretata diferit in functie si de starea mea de spirit din momentul respectiv pana la urma).

La subiect:
Lina, in privinta chestiei cu obezitatea si eu as mai solicita si parerea altor medici si as fi un pic atenta la acest aspect.

Referitor la faptul ca al tau copil nu executa ce ii ceri tu fix in momentul in care ii ceri tu, nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Nu am retinut cati ani are copilul, dar eu tind sa ii dau dreptate sotului tau: nu e caine sa execute de fiecare data cu promptitudine comenzile. Cred ca este foarte important sa ii si explici de ce trebuie sa faca o anume chestie.
In privinta fixurilor si ritualurilor,cred ca toti copii au dintr-astea, toti trec prin diverse faze. Dar trec si astea. Iar faptul ca mai incearca uneori sa fie el seful iarasi e normal din punctul meu de vedere. Testeaza si el limitele sa vada ce si cum.
Din punctul meu de vedere, doar opinia unei singure persoane referitor la cat de rasfatat este sau nu copilul tau nu poate fi relevanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Nu, daca se tavaleste noi il ignoram si gata la un moment dat renunta, insa
Sa vezi distractie cand o facea in loc public si venea tanti sau nenea sa il aline eu eram cea nebuna mama rea ca las copilul tavalit, si ce daca?
Acum nu mai face, a invata magia lui te rog
Sa vezi cand zice te rog la ceva ce nu are voie! Explica de ce cateodata se poate cateodata nu..


Dar sa va zic altceva, filmele cu prosti sunt nimic!!!
Cantarul doamnei doctor era defect!!![
Am cantarit copilul peste tot, imbracat ,
dezbracat are 17 kg!
Eroare de doua kg la un copil, ei ce spuneti?????]


Romania, te iubesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum ai spus chiar tu:
Romania te iubesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ca am avut dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ca am avut dreptate.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Adica? Imi scaoa ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am scris ca sunt doctori vare dau diagnostice gresite..etc etc..si tratamente...daca asa cum i-a zis de obezitate ii mai dadea si vreun tratament si mama,plina de respect in fata "stiintei"medicului se tinea de el?Este ca era rau de tot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Cand e vorba de lucrul cu oamenii, profesionalismul include, din start, si abilitatea de a relationa. Deci un medic bun nu poate fi decat cel care are si dimensiunea "umana" si cea "medicala" bine reprezentate. Nu m-as duce in veci la un dr care are doar una dintre acestea, ca nu-i mecanic in service si nici entertainer sa-mi ajunga zambetul. De altfel si in facultate invata asta, fac Psihologia bolnavului si inca niste materii corelate.
Iar sa numesti obez , nici macar supraponderal si rasfatat un copil pe care inteleg ca nici macar nu-l cunosti f bine, e neprofesionalism. Poti sa mai urmaresti, sa sugerezi, sa astepti, ca nu pica cerul daca zicea sa-l mai cantareasca peste o luna.

Mergi la inceput