Educatie-rasfat?

Educatie-rasfat? | Autor: linasobolina

Link direct la acest mesaj

Sunt nedumerita, incerc sa fi obiectiva si nu imi iese
Am fost la medicul de familie cu copilul pentru ca are muci si sa vezi...
Am plecat de acolo cu suspect obezitate
Cpilul are doi ani si opt luni, are 96cm si 19 kg, este adevarat ca nu este un silfid...
Noi nu ii dam paine , mai gustavcate un covrig, ciocolata sau dulciuri are dar nu ii plac, mananca fructe si legume pe post de omboane, mananca seminte, goji, sotul meu are portie zilnica de sucuri de fructe, la noi nu sunt hamburgeri, nu E uri, cremvursti, pasarile sunt din curte, nehormonizate, pe cuvant daca inteleg
Tatal este masiv, a facut lupte, deci are cui sa semene... In sfarsit asta este

Mai departe sa vedeti!
A stat copilul cat astat sa astepte si cand a intrat cu lejeritate a stat cuminte sa ne jucam cu dna doctor la examinat in gat cu lopatica, , cu stetoscopul, la putzica, imbracat dezbracat, cu a scos un sunet, nu aplans nimic, mai mult decat atata a incercat sa faca conversatie de genul " da asta ce e?"
Ei si sa vezi, m- a intrebat cine creste copilul? Ca este foarte rasfatat, independent , voluntar , ca imi lipseste autoritatea( eu ii spuneam sa taca si el vorbea in continuare!!!)

Ideea este ca el este educat, adica spune te rog, multumesc, cere permisiunea, pot sa? , scuze, iarta- ma promit sa fiu cuminte, astea sunt uzuale, reflexe, insa nu executa ce ii spun cand ii spun eu, ci mai tarziu, cand vrea el!!!
Sotul spune ca NU E CAINE!! Sezi, culcat, botul jos, nu executa comenzi...

Oare Care o fi realitatea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Schimba pediatrul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cate bordeie atatea obiceie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Fiica-mea face la fel cand merge la medic: vrea sa stie tot ce se intampla. Eu incerc sa o fac sa taca dar doctorita imispune sa o las sa intrebe si ii explica, pe cat se poate, tot ce ii face. Nu mi-a reprosat niciodata ca asta ar insemna ca e needucata ci ca este un copil inteligent si curios.
Deci, vorba Danei Vio: schimba pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca este buna profesional de ce sa-l schimbi? Pe mine ma intereseaza in primul rand profesional cum merge nu ce opinie are vis a vis modul de comportament. Are dreptul la opinie - e Ok care e problema? Ca nu i-am cerut opinia in aceasta directie, ca domeniul ei de competenta este altul asta nu presupune sa caut alt medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Cat de buna poate fi profesional daca nu poate privi detasat un copil vorbaret, curios, pe scurt normal? Pai, MF lui Alex ne intreaba cate-n stele! Alex ii povesteste si meniul de la gradi si rochita ce a imbracat-o si inca cate! Asa isi da seama daca este copilul dezvoltat normal ptr varsta lui, vorba lui taica-meu: daca copilul sta cuminte inseamna ca este bolnav.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ianu e un vorbaret.nu tace pt nimic in lume. si eu am intalnit un ciudat,dar nu l-am bagat in seama.

pt greutate,du-te la prof Ulmeanu Coriolan/cristina becheanu sa ii fac ao dieta.
primul e la gr alexandrescu/medsana/sanador, a doua la gr alexandrescu/regina maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si medicul baiatului la fel face...isi da cu parerea cand nu o intreba nimeni. Dar e buna in meseria ei asa ca nu am cum sa o schimb. Raspunde la telefoane, nu ma pune sa astept pe la usi, daca e o urgenta imi face loc imediat in programul ei...ceea ce pe mine ma intereseaza...
O faza draguta a fost cand am dus baiatul la control dupa raceala si am vrut sa vada si fata, asa ca am mers in formatie completa. Cum am intrat i-a spus sotului scurt: "te-ai ingrasat rau!"
Si baiatul meu are 20 kg si 104 la 3 ani... dar toate bluzele trebuie sa le cumpar de 5 ani pt ca e mai lat in spate si i se ridica de zici ca`i sunt mici. Tot asa ...la conformatie seamana cu taica-su.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Cat de buna poate fi profesional daca nu poate privi detasat un copil vorbaret, curios, pe scurt normal? Pai, MF lui Alex ne intreaba cate-n stele! Alex ii povesteste si meniul de la gradi si rochita ce a imbracat-o si inca cate! Asa isi da seama daca este copilul dezvoltat normal ptr varsta lui, vorba lui taica-meu: daca copilul sta cuminte inseamna ca este bolnav.

Alexandra Maria
14.12.2007



Exact ca si tatal tau spunea pediatrul nostru cand eu incercam sa ii mai linistesc pe cei mici sa nu cumva sa "il supere" ma gandeam eu ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Eu nu zic ca e obezitate..ca depinde si sum e proportionat copilul, dar al meu la 2,10 ani, 97 cm are doar 14 kg...medicul zice ca e slab...cred ca undeva la 15 kg ar fi recomandat la varsta si inaltimea asta...Oricum trebuie avut grija la tendintele astea de ingrasare..Obezitatea e o mare problema in zilele noastre din cauza alimentatiei artificiale...Al meu copil e si un "nemancacios" dar si un "argint viu"..nu sta locului nici cand doarme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Cat de buna poate fi profesional daca nu poate privi detasat un copil vorbaret, curios, pe scurt normal?


Glumesti?

Mergi la inceput