Educatie-rasfat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Cat de buna poate fi profesional daca nu poate privi detasat un copil vorbaret, curios, pe scurt normal?


Glumesti?


Eu cred ca nu glumeste si sincer si eu mi-as pune aceeasi intrebare in situatia data.
Am fost, la recomadarea pediatrei, la o tanti neuropsihiatru infantil pt problemele cu enurezisul nocturn. Pe atunci copilul avea 4 ani si ceva si e genul mai neastamparat. Deja statusem la coada la pediatra destul de mult. Cand intru la tanti neuropsihiatrul il vede agitat(se plictitsise peste masura) si-l catalogheaza ceva gen ADHD, desi nu-l mai vazuse niciodata pana atunci! Ca sa nu mai zic ca dupa 3 minute iesesm pe usa cu o reteta pt nu stiu ce medicament (din categoria antidepresivelor, am gugalit eu) ca sa nu mai doarma noaptea asa profund. Si, o citez "daca devine prea agitat nu i-l mai dati" (dar ea deja in considera prea agitat).

Nu i-am dat niciun medicament si cu siguranta pe femeia aia n-o consider comptetenta si n-as mai calca in cabinetul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

un pediatru trebie sa aiba rabdare cu copii ca doar de asta si-a ales aceasta meserie.trebuie sa te informeze cu tot ce ai nevoie pt ca e vorba de copii. eu mi-am schimbat pediatrul acum cateva luni.m-am dus cu fetita la 10 luni la control si a considerat ca e prea grasa (9800).recomnadarea lui a fost sa inlocuiesc o masa de lapte cu ceai .in acel moment toata increderea mea s-a risipit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Nici eu nu privesc cu ochi buni un pediatru care catalogheaza copiii dupa comportament gen vorbit/plans/alergat drept rasfatati sai needucati...Sa va spun ce ni s-a intamplat noua cu o pediatra la urgente..Copiklul era ff rau..voma si facea diaree si avea si ferba 39,5..ne-am dus cu el la spital pt ca era weekend,,cam 10 dimineata era cand am ajuns,,am trecut pe la triaj si ne-a trimis sus pe sectie..acolo toti medicii erau in birou la medicul de garda si petreceau..revenirea unei colege din Austria unde fusese internata pt o fractura la un picior..am stat 1 ora si 45 de minute pe hol fara sa ne bage nimeni in seama..asistentele se temeau sa intre sa ii deranjeze ..pana la urma a iesit medicul de garda..o doamna doctor cam la 50 de ani nu dau nume...care dupa ce mi-a consultat copilul care era ff rau si plangea si se zbatea ma intreaba foarte nervoasa:"Ce are asta de plange in halu asta?...Imi venea sa o omor...in fine n-am reactionat urat pt ca eram la mana ei, dar am refuzat internarea pt ca ne-a pus in salon cu un copil cu meningita si unul cu hepatita C/..e normal ce se intampla in spitalele astea..Un pediatru ar trebui sa fie ff intelegator, iubitos, sa aiba mila de copii nu sa-i trateze ca pe niste adulti indaratnici..un copil care plange e un copil stresat, traumatizat..daca eu tip la el il stresez si mai rau..il sperii mai tare...nu va mai povestesc ce fel l-au chinuit pana i-au gasit o vena...

Mi-e frica de Romania..mi-e frica de sistemul de sanatate si de medici..mi-e frica pt copilul meu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Eu la ea nu prea am fost,acum am fost la un control sa zic asa, nu stiu cat de buna este profesional. Copilul e ok vrea sa devina doctor, se joaca de-a dr Alex...
Nu este speriat, timorat
Dar realitatea este ca nu asculta imediat ce ii spun sa faca, face dar se gandeste mai intai...
Si are fixuri si ritualuri, de genul se incalta doar pe un fotoliu la gradi, daca este ocupat acel fotoliu, asteapta pana se elibereaza si nu vrea la alt scaun
Sau vea sa inchida el usa, daca o inchid eu, o deschide si apoi o inchide el din. Nou
Sau la magazin vrea sa ia el caruciorul si ju eu
Si realitatea este ca il mai las sa le faca el, daca asta isi dorescte
Decat sa inceapa sa urle

Insa la gradi socializeaza, asculta, executa, nu sunt probleme
Poate daca ar veni vara, atunci ar mai consuma energie in parc si ar fi mai simplu

A spus sa instaurez pedepse
Eu sunt detasata si cand exagereaza cu ceva merge la camera de plans si cand termina cu jelitul iese si spune gata, am terminat, sunt cuminte
Stie ca nu obtine daca se tavaleste sau plange, a descoperit maia li te rog si este mult mai simplu pentru el asa
Dar mai incearca si el sa vada cine e seful, azi a spus ca el e "fesul" adica seful pe limba lui, ca vrea sa faca un bloc si sa il las pe el


Multumesc penteu recomandarea de doctor, chiar am sa merg sa verific, sunt lucruri cu care nu te joci

El are si putzica cam mica, gen buton, poate de aceea o fi zis???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Alooooooo,vorbim de copii..copii care descopera lumea,copii destepti,normali.,Vrem cumva robotei?Tablete peformante fara lag-uri?Copilul sanatos si destept este neastamparat,curios,deschis,vesel...

Diagnosticul de obezitate mi se pare pus de-aiurea.
Absolut de aiurea.
Fiica-mea are 109 cm inaltime si 20 de kg.Fara burta fara fund,pe bune,genul snur.Daca o iei in brate ti s-a rupt spatele.Nimeni nu aspus ca e obeza.Are falcute,dar asa e si tac`su`.Si care e problema?Doctori sunt,nu-s batuti in cuie..am fost si eu odata cand era Eva mica lka un doctor,recomandat de amica mea....pentru ca Eva era speriata si s-a agitat cumplit(ia sa vedem,daca la voi vine un necunoscut,te trage de haine,te pipaie,se uita in gura ta,iti baga ceva in fund(termometru))ce faceti? .I-a dat....peritol....a doua oara nu am mai calcat pe acolo,imi ajunge maica-mea.cum ati reactiona?Zambitori?Exact asa se copmporta si copiii.Nu e normal sa le cerem sa stea smirna in situatii in care noi adultii am fugi mancand pamantul.Au si ei voie sa aiba personalitate,sa vrea si sa nu vrea.

Concluzia..daca nu stie sa se poarte ,alt doctor.Sunt multi care pun diagnostice sau trag concluzii aiurea si dau tratamente gresite care duc la altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina
Stie ca nu obtine daca se tavaleste sau plange, a descoperit maia li te rog si este mult mai simplu pentru el asa


Dar daca urla primeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vad ca amestecati sau puneti la un loc chestiuni diferite. Una este aspectul profesional si alta este daca tie iti place ca ti-a zambit azi sau a facut vreo remarca nonprofesionala. Un medic este medic pentru partea medicala in primul rand. Poti nene sa imi zambesti din 5 in 5 secunde sa ii dai bomboane copilului sau ce vrei mataluta, sa imi spui ca arat perfect azi - daca profesional esti varza asta e problema mea principala. Asta caut in primul rand la tine.
Partea relationala sau de imagine sunt importante insa secundare pentru mine. Nu am sa merg la un alt medic pentru ca nu mi-a zambit azi sau a facut vreo remarca nepotrivita atata timp cat in calitate de medic nu am ce sa-i reprosez. Asta caut - medicul nu confidentul.
Acuma desigur daca alte persoane doresc sa amestece aceste lucruri, daca doresc sa li se zambeasca si sa fie intrebate cum se simt azi inainte de partea medicala, e decizia fiecarei persoane.
Raman la decizia de a primi exact ce caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Teoretic eu sunt de acord cu Marius, n-ar trebui sa conteze zambetul medicului si ptr mine ca adult nu conteaza, dar ptr un copil conteaza. Daca dr striga la el/ea sa nu mai miste/alerge/respire copilul acela nu va coopera cu medicul. Si dupa ce ca eu ca parinte sunt si asa ingrijorata mai striga si dr la mine pai nu-mi mai trebuie! Dr mai sunt si sunt si buni, daca pot caut unul care sa-mi convina, daca nu chiar tac.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina
Oare care o fi realitatea?

Realitatea este complexa. Daca cineva spune ca e negru ceea ce eu vad alb, inseamna ca in realitate este gri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Da, in principiu si in teorie profesionalismul conteaza. Uneori insa nu e de ajuns.
Cand auzi din gura medicului exprimari de genul "da-i doua perechi de palme si sa vezi ce se invata la olita" sau "daca nu te pune maica-ta la punct, iti trag eu o mama de bataie ca esti prea obraznic" te apuca, totusi, pandaliile. Eu pe considerentul asta am renuntat la 2 medici (culmea, femei amandoua) si am preferat sa merg la medici in cabinetul carora copilul sa intre cu inima usoara.
Acum avem o pediatra care a zis ca inca n-a vazut copil care sa faca mai rau ca ea cand era mica, asa ca e dispusa sa accepte absolut orice de la copii . Si cand spun absolut orice, chiar asta inseamna, de multe ori sunt eu rusinata de cate-si permite fi-miu in cabinet. Dna dr insa e foarte calma si reuseste sa-l faca din vorbe. Nu mai zic ca plodu ii urmeaza tratamentul cu sfintenie, cre ca si sticla pisata ar manca daca i-ar recomanda.

Pe scurt, Lina: daca te-a pus pe ganduri ce-a zis dr, mergi si cere alta opinie, vis a vis de obezitate. Vis a vis de rasfat, compara si tu ce spun alti oameni din afara familiei. Pana la urma, nu cred ca exista parinte care sa nu fi fost acuzat, la un moment dat, ca-si rasfata plodul.
Daca medicul respectiv e ok profesional, pana la urma e alegerea ta. Fie suporti criticile si continui sa mergi la el fiindca e bun, fie nu poti sa le suporti si, daca-ti da o stare proasta, cauti alt medic, cu care sa comunici mai bine.

Mergi la inceput