saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Helen, frumos programul vostru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Sa chemam un dentist? Eu cunosc un dentist, dar daca este ocupat in perioada asta ?


L-ai sunat si a zis ca nu poate? Aflai repede si putea iesi ceva f fain cu 1 telefon la acest dentist (sau la altul) si poate un telefon la una din companiile mari gen Colgate-Palmolive care sa ofere copiilor cate o periuta ieftina si un tubulet mic de pasta de dinti/clepsidra de 3 minute, ei au mereu stocuri grase de astfel de chestii in scop promotional.

Dar pt asta tre sa puna cineva mana pe telefon, ca sunt o multime de entitati care ar da si bani sa vina sa faca ceva activitati de promovare/selectie/educatie fara niciun banut.

Aici gasiti metodologia de organizare a saptamanii altfel, este ordin de ministru, cel cu structura anului scolar, deci e de cel putin 6 luni disponibil pt studiere. Acolo scrie clar ca trebuie asigurat cel putin programul zilnic de scoala, 8-12.

http://www.edu.ro/index.php/articles/16950

Totul e sa-ti pese! Valabil pt ambele parti, scoala si parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Boticelina, daca vei citi la celalat subiect, vei vedea mesajul meu, pe care nu vreau sa il repet inca o data.

Multumesc pt ideea cu Palmolive/Colgate. O retin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

La noi la gradi, ambele educatoare au tinut sedinta si am dezbatut unde vor merge copii si ce vor face.Si am votat cine nu a fost la sedinta a acceptat ce au votat ceilalti parinti. Mai greu cu astefl de activitati la grupa mica...ca nu au voie sa iasa din gradinita.
Noi gasisem activitati interesante: de mers la dep de pompieri, la tipografie, la trenul regal, la o cofetarie si la opera comica.
Din pacate ai mei au racit si au luat vacanta mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am dat copy/paste de la celalat subiect :

Noua, la sedinta, ni s-a inmanat programul deja structurat si am fost anuntati ca orarul este de la 9.30 la 11.30
Nu vad cat de benefic ar fi asta pt copii si parinti. Pt cadre didactice, da.
Iar activitatile, sunt chiar sarace.
La anul, voi fi mai pe faza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Fetelor ... atata acreala si dezgust fata de cei ce va educa copii nu am mai vazut.
Si la cate mesaje am scris pe aici (si la topicul cu marti 26 martie liber) ... voi o tineti tot pe a voastra!

roli, nu trebuie sa iti iei liber de la servici ca sa te implici in organizarea de activitati frumoase, distractive, educative pentru copilul tau ... se pot face sedinte, una nu o suta si apoi dicutii pe mail ... totul e sa vrei.

alinuk, si mesajul meu in care spuneam de implicarea parintilor (am scris pana sa se deschida topicul acesta la "26 martie liber de la gradi") a fost primit ca un atac, ca nu-i treaba parintilor, ca nu au timp, resurse ... dar, nah ... parca ar fi vorba de copiii extraterestilor!

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


Daca ai fi citit ce am scris mai sus ai fi aflat (inainte sa faci acuze), ca m-am implicat si inca destul, venind cu propuneri concrete si mai ieftine decat ce au ales ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Alizee, nu am vrut sa par insistenta, am pus linkul metodologiei pt ca nu toata lumea care e interesata de Saptamana altfel citeste subiectul cu 26 martie. Scuze daca te-am necajit .

Oricum, merita sa-i bagi sub nas invatatoarei Ordinul ministrului in care scrie clar ca trebuie sa va asigure program normal 8-12 pe tot parcursul acestei saptamani! Si cu siguranta copiii vostri merita mai multa implicare decat cea pe care o dovedeste invatatoarea voastra, pe mine asta ma revolta, ca au ocazia sa faca ceva frumos cu copiii in cadru informal si nu o fac!

In februarie, cand se faceau sedintele pentru saptamana asta chiar a fost un subiect pe forum cu idei de activitati, eu m-am inspirat si de acolo, Anya, o mamica cu copii mai mari si experienta, ne-a dat niste idei grozave .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Voi mergeti sa faceti propuneri de programe pentru aceasta Saptamana Altfel, sa va oferiti suportul?

Eu asa m-am gandit ca e ok si am impulsionat si alti parinti.
Unul ajuta cu transportul, unul cu foto, altul cu prajituri, etc etc..

Intotdeauna cand le-am propus ceva au fost receptivi si am organizat pentru copii diverse actiuni. Nu doar la Scoala Altfel.

Ne implicam cu totii. Educatoarea si noi parintii avem acelasi obiectiv doar. Copiii!

Mie mi se pare un lucru extraordinar acest proiect.


edit: Nu am copiii in sistem privat. E o gradinita de stat!
(cred ca e imp amanuntul acesta in contextul discutiilor anterioare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Ooo, da! Avand in vedere domeniul in care lucrez am propus excursii si vizite mai ieftine si nu le-au acceptat. Le-au luat p-alea mai scumpe...nici nu mai are sens sa comentez de ce ca imi sar in cap useri cadre didactice.




Asa este, cei din scoli/ gradinite lucreaza cu firme autorizate de/ prin inspectorat, ca numai cu astea au voie (activitati, tabere, excursii etc). Iti dai seama ce "mancatorii" si pe aici. Practic au monopol, pot pune ce preturi vor ei. Daca se gasesc oferte mai ieftine "a, pai nu esti autorizat, nu pot lucra cu tine"
Oare cum se obtine statutul de firma autorizata, oarece spagi?

Altminteri, pentru copii sunt benefice asemenea actiuni, iesiri, ca-i mai scot un pic din cotidian, fac altceva. Chiar daca ii ducem si noi pe la muzee, parcuri, gradini, excursii in afara Buc, iesirile/excursiile cu scoala/gradi au alt farmec, sunt cu colegii, cu cadrele didactice pe care le vad si altfel decat la catedra, este alta atmosfera, socializeaza altfel unii cu altii, decat la clasa.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)


Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



Da, iti dai seama ca stiu exact cu ce se mananca povestea asta si stiu si ce hram poarta agentia pe care au ales-o. Cand am vazut penalizarile pe care le aplica in caz ca nu mai poate merge copilul, mi s-a facut rau.
Da asta e, inghitim si ne varsam oful pe aici. E bine ca vin useri care le stiu "foarte bine" pe toate si ne pun la colt pe ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Voi mergeti sa faceti propuneri de programe pentru aceasta Saptamana Altfel, sa va oferiti suportul?

Eu asa m-am gandit ca e ok si am impulsionat si alti parinti.
Unul ajuta cu transportul, unul cu foto, altul cu prajituri, etc etc..

Intotdeauna cand le-am propus ceva au fost receptivi si am organizat pentru copii diverse actiuni. Nu doar la Scoala Altfel.

Ne implicam cu totii. Educatoarea si noi parintii avem acelasi obiectiv doar. Copiii!

Mie mi se pare un lucru extraordinar acest proiect.


edit: Nu am copiii in sistem privat. E o gradinita de stat!
(cred ca e imp amanuntul acesta in contextul discutiilor anterioare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................






Ce nu se intelege in acest topic de catre unii, este ca nu toti parintii se pot implica pt ca au servici de unde nu poti sa pleci una doua. Cadrele didactice pot sa se implice in alte proiecte in timpul in care tb sa fie la scoala la program? Se invoiesc si lasa clasa de izbeliste?


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)





ia de reciteste ce ai scris tu despre plecat de la servici. tot inainte sa faci acuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu nu voi lasa lucrurile asa. Ma streseaza ingrozitor programul asta injumatatit al acestei saptamani.



Mergi la inceput