saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu am facut nici o acuza si nici nu imi doresc o discutie in contradictoriu. Stiu exact despre ce e vorba si ce manarii se fac cu aceste excursii asa ca nu am de ce sa-ti accept ideile.
Daca la tine la scoala e totul roz, nu asa e peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Roli, si noi avem vineri in program o excursie, destul de scumputa pt unii parinti, dar stiind ca urmeaza sa plecam, am facut in februarie si martie doua activitati de fund-raising (un targ de prajituri si unul de martisoare) iar cu banii stransi am "subventionat" excursia pt toti copiii din grupa, ca sa-si permita cat mai multi parinti sa lase copiii sa participe. De la pretul de 40 de lei/copil am mai platit in final doar 10 lei de copil.

E si asta o solutie care nu e de neglijat. Eu m-as fi luptat mai mult sa promovez activitati ieftine, dar asta depinde mult si de ceilalti parinti, ca daca te invarti intr-un mediu "de fite" e mai dificil sa-i convingi ca si cu bani putini pot obtine lucruri de calitate, of-of...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

La noi, excursia a costat 100 de lei. Evident, nu au mers toti copiii; unii au ramas acasa.
Aceasta saptamana este absurda, fiindca nu e nici vacanta, nici scoala; e doar un fel de hai sa ne incurcam unii pe altii.
Situatia e valabila pt cei care nu isi pot lasa copiii singuri acasa. Cei cu copii mai mari, evident ca nu resimt in niciun fel tensiunea acestei perioade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Alizee, dar unde a fost excursia? Ce program aveau in excursie? Si mie imi pare scumpa ... depinde intr-adevar ce program aveau in acesta excursie dar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Excursia a fost in afara Bucurestiului si au avut o activitate de artizanat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Daca ai fi citit ce am scris mai sus ai fi aflat (inainte sa faci acuze), ca m-am implicat si inca destul, venind cu propuneri concrete si mai ieftine decat ce au ales ei.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


asa e cum zici tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Excursia a fost in afara Bucurestiului si au avut o activitate de artizanat.



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


includea masa? in afara bucurestiului conteaza daca la 50 sau 200 km ... activ artizanala presupune materiale (vopsele, lut etc ...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar ce excursii in afara orasului stiti voi mai ieftine de 100 de lei? Fi-miu a fost ieri la pietrosani, au fost la un atelier de modelare in ciocolata si la o ferma, au avut pranzul inclus si a costat 125 de lei cu autocarul. Au avut o supa care a starnit o mica revolutie, copiii scandand incruntati "jos supa" care dupa spusele lor a fost cam zeama lunga. Noroc ca la felul doi au mancat bine pui fript cu cartofi taranesti si salata de rosii, iar la desert un papanas mare.
Per total la ambii copii m-a costat in jur de 200 de lei saptamana asta. Asta pentru ca unul din ei e gradinar. Anul viitor probabil sare de 300 de lei. Acesti bani au inclus excursia celui mare si o deplasare la circ si una la teatru a celei mici. In rest s-au facut activitati fara mari costuri, m-a mai costat transportul doar la una din activitati, 20 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Fi-miu a fost ieri la pietrosani, au fost la un atelier de modelare in ciocolata si la o ferma, au avut pranzul inclus si a costat 125 de lei cu autocarul.


Adica excursia asta http://fabiolaturism.ro/turism-scolar/atelierul-de-ciocolata/atelierul-de-ciocolata-alex-emma-s-land-excursie-1-zi.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pana acum pe noi ne=a costat 1 leu, intrarea la gradina zoo ieri. Le-am dat si azi niste maruntis la ei pt ca zicea fii'mea ca vor merge la muzeu. Dar ploua la noi destul de tare, nu cred ca i-a mai scos afara. (Noua nu ni s-a comunicat din timp programul, aflam in fiecare zi doar din ce povestesc copiii. Desigur, daca as fi dat un telefon as fi aflat mai multe de la invatatoare. Nu am simtit insa nevoia. Nu e programul meu, e al lor).

Mergi la inceput