saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Voi mergeti sa faceti propuneri de programe pentru aceasta Saptamana Altfel, sa va oferiti suportul?

Eu asa m-am gandit ca e ok si am impulsionat si alti parinti.
Unul ajuta cu transportul, unul cu foto, altul cu prajituri, etc etc..

Intotdeauna cand le-am propus ceva au fost receptivi si am organizat pentru copii diverse actiuni. Nu doar la Scoala Altfel.

Ne implicam cu totii. Educatoarea si noi parintii avem acelasi obiectiv doar. Copiii!

Mie mi se pare un lucru extraordinar acest proiect.


edit: Nu am copiii in sistem privat. E o gradinita de stat!
(cred ca e imp amanuntul acesta in contextul discutiilor anterioare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................






Ce nu se intelege in acest topic de catre unii, este ca nu toti parintii se pot implica pt ca au servici de unde nu poti sa pleci una doua. Cadrele didactice pot sa se implice in alte proiecte in timpul in care tb sa fie la scoala la program? Se invoiesc si lasa clasa de izbeliste?


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Fetelor ... atata acreala si dezgust fata de cei ce va educa copii nu am mai vazut.
Si la cate mesaje am scris pe aici (si la topicul cu marti 26 martie liber) ... voi o tineti tot pe a voastra!

roli, nu trebuie sa iti iei liber de la servici ca sa te implici in organizarea de activitati frumoase, distractive, educative pentru copilul tau ... se pot face sedinte, una nu o suta si apoi dicutii pe mail ... totul e sa vrei.

alinuk, si mesajul meu in care spuneam de implicarea parintilor (am scris pana sa se deschida topicul acesta la "26 martie liber de la gradi") a fost primit ca un atac, ca nu-i treaba parintilor, ca nu au timp, resurse ... dar, nah ... parca ar fi vorba de copiii extraterestilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Invatatoarele copilului meu nu au avut atata imaginatie, incat sa organizeze o excursie intr-o fabrica sau televiziune sau unitate de pompieri. I-a dus la gradina botanica si muzeul satului, unde s-au calcat unii pe altii pe picioare, atata aglomeratie era.
Daca s-ar fi facut o sedinta incare sa fim intrebati, situatia ar fi fost alta.
Incepand cu anul viitor, voi sti cum sa pun problema. E chair aiurea sa ne pierdem timpul pe drumuri de acasa la scoala si invers, cand ar putea sa faca niste activitati timp de 4 ore. Da ? Patru ore, nu cat mai multe ore.
Iar la Opera Nationala, pot merge intr-o vineri, cand orarul este mai lejer. Nu era nevoie de inventarea unei saptamani de scoala altfel. :P



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Dar voi, parintii, nu v-ati intrebat , nu ati dicutat intre voi, nu ati intrebat-o pe invatatoarea fara imaginatie ce s-a pregatit pt saptamana aceasta? Stiati de la inceputul anului scolar ca v-a urma. V-a interesat macar o secunda despre ce e vorba in aceasta saptamana? V-ati uitat pe net? Ati cautat info? Ce s-a facut anii trecuti? Ca ceva gen e de ceva timp, stiu de la nepoata-mea care acum e clasa a 9-a deja ... Puteati sa cereti voi parintii sedinta sa veniti cu idei, sa ajutati biata invatatoare fara imaginatie!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Theo, stiai ca in acest secol sunt invatatoare care nu folosesc mailul si prefera sa scrie de mana 30 biletele pe care sa le puna in penar copiilor atunci cand au ceva de comunicat?

Chiar si atunci cand exista disponibilitate din partea parintilor sa le ajute pe aceste invatatoare "constiincioase" ele refuza si fac tot cum cred ele de cuviinta?

Eu nu stiu cum pot unii sa arunce vorbe in vant gen "da, voi parintii nu ati facut, nu ati dres...." nu, noi am stat cu mainile in san si i-am pus copii in brate, ii luam gata educati! Cum sa nu te implici, nu suntem si noi parinti chiar daca lucram de ne sar capacele? De fiecare data cand s-a propus ceva a venit imediat replica: "nu sunt platita pentru cutare sau cutare lucru" Deci, nu pot sa faca nimic decat c/cost, nu fac pentru copii ci pentru buzunarul propriu. Drept pentru care cu chiu cu vai a programat o vizita la muzeul satului si ....ghinion.... azi ploua, deci, s-a anulat si vizita asta. Si, da, s-a stiut de la inceputul anului, s-au facut propuneri dar nu exista vointa. Programul foarte incarcat depaseste orele de program (9 - 11,40), mai bine stam in scoala si coloram.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Celena ... nasol la voi in acest caz, ce sa zic.
iar "unii" adica eu "pot sa arunce vorbe in vant gen "da, voi parintii nu ati facut, nu ati dres...." " ca raspuns la acuzatia "Invatatoarele copilului meu nu au avut atata imaginatie, incat sa organizeze o excursie" . Nu scoate din context cuvintele. Am raspuns stict la mesajul acela, l-am citat special!!!
Dar daca e mai usor sa victimizam ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Voi mergeti sa faceti propuneri de programe pentru aceasta Saptamana Altfel, sa va oferiti suportul?

Eu asa m-am gandit ca e ok si am impulsionat si alti parinti.
Unul ajuta cu transportul, unul cu foto, altul cu prajituri, etc etc..

Intotdeauna cand le-am propus ceva au fost receptivi si am organizat pentru copii diverse actiuni. Nu doar la Scoala Altfel.

Ne implicam cu totii. Educatoarea si noi parintii avem acelasi obiectiv doar. Copiii!

Mie mi se pare un lucru extraordinar acest proiect.


edit: Nu am copiii in sistem privat. E o gradinita de stat!
(cred ca e imp amanuntul acesta in contextul discutiilor anterioare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Ooo, da! Avand in vedere domeniul in care lucrez am propus excursii si vizite mai ieftine si nu le-au acceptat. Le-au luat p-alea mai scumpe...nici nu mai are sens sa comentez de ce ca imi sar in cap useri cadre didactice.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Asa este, cei din scoli/ gradinite lucreaza cu firme autorizate de/ prin inspectorat, ca numai cu astea au voie (activitati, tabere, excursii etc). Iti dai seama ce "mancatorii" si pe aici. Practic au monopol, pot pune ce preturi vor ei. Daca se gasesc oferte mai ieftine "a, pai nu esti autorizat, nu pot lucra cu tine"
Oare cum se obtine statutul de firma autorizata, oarece spagi?

Altminteri, pentru copii sunt benefice asemenea actiuni, iesiri, ca-i mai scot un pic din cotidian, fac altceva. Chiar daca ii ducem si noi pe la muzee, parcuri, gradini, excursii in afara Buc, iesirile/excursiile cu scoala/gradi au alt farmec, sunt cu colegii, cu cadrele didactice pe care le vad si altfel decat la catedra, este alta atmosfera, socializeaza altfel unii cu altii, decat la clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu zic ca exista solutii pentru petrecerea educativa, frumoasa a acestei saptamani si daca invatatoare sunt "mai greu deplasabile", puteati voi parintii sa va implicati si sa chemati de exemplu actori/teatru de papusi itinerant (sunt o multime) care sa vina la scoala si pe langa un mic spectacol sa le arate copiilor si ce inseamna sa fii actor, puteati chema diversi profesori/instructori de la cluburi de dans sau sportive, sa faca niste activitati demonstrative, afara sau in sala de sport a scolii, puteati chema un dentist sau un veterinar sa le explice copiilor despre meseria lor etc.

Mie imi pare rau ca nu tine mai mult saptamana asta , copiii de la noi au asa activitati frumoase, majoritatea in aer liber, o bucurie pentru ei. Noi am facut o sedinta si ne-am batut in propuneri, a trebuit sa renuntam la multe idei frumoase pt ca nu era timp fizic sa facem tot ce era pe lista. Daca exista putina implicare din partea parintilor copiii ies castigati din saptamana asta, parerea mea.

Iar invatatoarele/profesorii care spun ca nu sunt platiti sa plimbe copiii ar trebui sa citeasca metodologia acestei saptamani, dar si noi ca parinti trebuie s-o cunoastem, pentru ca da, si noi avem un rol, important, cf. aceleiasi metodologii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Eu zic ca exista solutii pentru petrecerea educativa, frumoasa a acestei saptamani si daca invatatoare sunt "mai greu deplasabile", puteati voi parintii sa va implicati si sa chemati de exemplu actori/teatru de papusi itinerant (sunt o multime) care sa vina la scoala si pe langa un mic spectacol sa le arate copiilor si ce inseamna sa fii actor, puteati chema diversi profesori/instructori de la cluburi de dans sau sportive, sa faca niste activitati demonstrative, afara sau in sala de sport a scolii, puteati chema un dentist sau un veterinar sa le explice copiilor despre meseria lor etc.

Mie imi pare rau ca nu tine mai mult saptamana asta , copiii de la noi au asa activitati frumoase, majoritatea in aer liber, o bucurie pentru ei. Noi am facut o sedinta si ne-am batut in propuneri, a trebuit sa renuntam la multe idei frumoase pt ca nu era timp fizic sa facem tot ce era pe lista. Daca exista putina implicare din partea parintilor copiii ies castigati din saptamana asta, parerea mea.

Iar invatatoarele/profesorii care spun ca nu sunt platiti sa plimbe copiii ar trebui sa citeasca metodologia acestei saptamani, dar si noi ca parinti trebuie s-o cunoastem, pentru ca da, si noi avem un rol, important, cf. aceleiasi metodologii.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Imi place! Ma bucur sa vad si alti parinti carora li se pare normal sa participe la organizarea diverselor activitati pentru copii. Si mie imi pare rau ca tine doar o saptamana ...aceasta "scoala altfel"! Si noi am facut la fel: sedinta apoi cateva schimburi de mail-uri si ... sunt carcotasi si la noi in clasa. Nici nu au participat la sedinta, nici la schimbul de mail-uri ... dar au carcotit la program. Parerea lor nu intereseaza atat timp cat nu au scris nici da, nici ba, nici o alta idee nu au avut. In schimb ne intereseaza pt viitor si multumirea copiilor lor (a carcotasilor) care au venit fericiti din excursii, vizite si ce s-a mai intamplat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

In metodologie se specifica ca 2 ore pe zi sunt suficiente pt petrecerea timpului invatatoarei alaturi de elevii sai ? Asta e problema mea cea mai mare : timpul injumatatit la scoala, pe perioada acestei saptamani.
Sa chemam un dentist ? Eu cunosc un dentist, dar daca este ocupat in perioada asta ?

Stiti cum e cu saptamana asta altfel ? Exact ca situatia din spitalele romanesti : li se cere pacientilor sa isi aduca medicamente de acasa, iar insotitorilor / vizitatorilor sa ii panseze pe bolnavi.
Da, ne implicam, dar sa nu ni se dea viata peste cap si nici sa nu ni se bage mana adanc in buzunar.
Putin bun simt e benefic pt toti cei implicati in procesul de invatamant.

Evident ca viata parintilor care nu isi duc si aduc ei personal copiii de scoala primara, nu este data peste cap. Pt parinti cu copii care se duc singuri la scoala si se intorc acasa tot singuri, este mult mai usor. De aceea spun ca trebuiesc pastrate aceste 4 ore de scoala, chiar daca e altfel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

La noi , la clasa 1 doamna a facut sedinta cu parintii si ne-a prezentat programul pe zile :
Luni :"stil de viata sanatos" - discutii + desene;
Marti :primesc in vizita copii de la gradi si impreuna realizeaza planse ornamentale pentru Pasti;
Miercuri : luna aprilie in tara noastra : ziua pacalelilor, luna poeziei
Joi : lectura - scriitorii copilariei
Vineri : afacerea mea -licitatie de jucarii aduse de copii de acasa
program 9-12
La cei mari (a 6-a) au organizat o excurie la Iasi. Si l-am lasat pentru a socializa,pentru atmosfera ( a fost cu noi cu masina de cateva ori , dar e altceva cu colegii) a vedea lucruri noi : cel mai mult la impresionat vizita la Universitate- Fac. de Fizica- unde au avut o ora experimentala. pentru celelalte zile- nu stiu nimic...
Si la ei program 9-12, dar noi o avem pe buni aproape si e bine.

Mergi la inceput