saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Absolut n-am. Dar nu invatatoarele au inventat saptamana asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Adevarat. Dar ele o organizeaza dupa bunul plac, fara sa tina cont si de parinti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

N-au inventat-o invatatoarele dar ele isi fac de cap, nu Alizee?

Cum e romanu' ... daca nu se schimba nimic ... e ca in comunism domne'! Daca se incearca o schimbare .... nu-i bine, ca tre' sa-mi consum zilele de concediu. Ba costa, ba ca de ce nu se face ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

N-au inventat-o invatatoarele dar ele isi fac de cap, nu Alizee?

Cum e romanu' ... daca nu se schimba nimic ... e ca in comunism domne'! Daca se incearca o schimbare .... nu-i bine, ca tre' sa-mi consum zilele de concediu. Ba costa, ba ca de ce nu se face ...



Ca sa te parafrazez : dupa cum e romanu', face o schimbare dar fara cap si coada, doar dupa cum ii vine lui bine, fara sa tina cont de nevoile altora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Voi mergeti sa faceti propuneri de programe pentru aceasta Saptamana Altfel, sa va oferiti suportul?

Eu asa m-am gandit ca e ok si am impulsionat si alti parinti.
Unul ajuta cu transportul, unul cu foto, altul cu prajituri, etc etc..

Intotdeauna cand le-am propus ceva au fost receptivi si am organizat pentru copii diverse actiuni. Nu doar la Scoala Altfel.

Ne implicam cu totii. Educatoarea si noi parintii avem acelasi obiectiv doar. Copiii!

Mie mi se pare un lucru extraordinar acest proiect.


edit: Nu am copiii in sistem privat. E o gradinita de stat!
(cred ca e imp amanuntul acesta in contextul discutiilor anterioare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Daca nevoile voastre sunt doar sa lasati copiii la scoala/gradinita cat mai multe ore daca s-ar putea si sa nu va "obositi" mergand la un muzeu 2 ore, lasati-i pe altii sa se bucure de saptamana asta.

Un spectacol la Opera Nationala este 15 lei cu grupul fata de 45-55 lei daca mergi singur cu copilul. Poate fi un avantaj.

Faptul ca mergi cu un cadru didactic si nu cu bunica la Muzeul de Istorie poate fi un avantaj.

O vizita la o unitate de pompieri nu e la indemana oricui, nu intri acolo cu copilul de mana cand vrei. Poate fi si asta un avantaj.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Da, ne implicam in masura in care poate fiecare. Cei care organizeaza activitatile acestei saptamani, sa tina cont si de ceilalti. Adica, sa se supuna la vot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Invatatoarele copilului meu nu au avut atata imaginatie, incat sa organizeze o excursie intr-o fabrica sau televiziune sau unitate de pompieri. I-a dus la gradina botanica si muzeul satului, unde s-au calcat unii pe altii pe picioare, atata aglomeratie era.
Daca s-ar fi facut o sedinta incare sa fim intrebati, situatia ar fi fost alta.
Incepand cu anul viitor, voi sti cum sa pun problema. E chair aiurea sa ne pierdem timpul pe drumuri de acasa la scoala si invers, cand ar putea sa faca niste activitati timp de 4 ore. Da ? Patru ore, nu cat mai multe ore.
Iar la Opera Nationala, pot merge intr-o vineri, cand orarul este mai lejer. Nu era nevoie de inventarea unei saptamani de scoala altfel. :P



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Nu cred ca ti-a cerut cineva in mod expres sa te invoiesti.

Sunt parinti sau bunici disponibili care poate ajuta invatatoarea sa mearga cu toti elevii clasei intr-o deplasare in afara scolii. Cum pentru tine e obositor, nu te duce dar nici nu arunca cu pietre intr-un om care-ti plimba copilul pe la muzee.

La baiatul meu in clasa toate activitatile sunt gratuite, nu se cer bani peste tot.







Poate sunt disponibili dar n-au bani. La noi s-a spus clar ca platesc.
Pe de alta parte, da e un chin aceasta saptamana, daca nu ai bani de excursii si bunici disponibili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Voi mergeti sa faceti propuneri de programe pentru aceasta Saptamana Altfel, sa va oferiti suportul?

Eu asa m-am gandit ca e ok si am impulsionat si alti parinti.
Unul ajuta cu transportul, unul cu foto, altul cu prajituri, etc etc..

Intotdeauna cand le-am propus ceva au fost receptivi si am organizat pentru copii diverse actiuni. Nu doar la Scoala Altfel.

Ne implicam cu totii. Educatoarea si noi parintii avem acelasi obiectiv doar. Copiii!

Mie mi se pare un lucru extraordinar acest proiect.


edit: Nu am copiii in sistem privat. E o gradinita de stat!
(cred ca e imp amanuntul acesta in contextul discutiilor anterioare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Ooo, da! Avand in vedere domeniul in care lucrez am propus excursii si vizite mai ieftine si nu le-au acceptat. Le-au luat p-alea mai scumpe...nici nu mai are sens sa comentez de ce ca imi sar in cap useri cadre didactice.

Mergi la inceput