Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 53 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 29, 24,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi


(2),(3),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15)




Tabel greutate/inaltime bobocei




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

27.08 - Tudor Andrei- xxs/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Micaela06

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85


29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

09.09 - Irina Gabriela- natural 40s/ 3500 g / 50 cm / APGAR xx - de Alina_Loca

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22

30.09 - Iustin- natural 38s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Anca2B




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

01.10 - Stefan- natural 40s/ 3470 g / 52 cm / APGAR 10 - de Papelusca (Gabi)

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

15.10 - Diana- cezariana 36s/ 2750 g / 50 cm / APGAR 9 - de Alexandrap83

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi

18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K

26.10 - Iustin- cezariana xxs/ 3450 g / 52 cm / APGAR 10 - de Alive (Delia)

28.10 - Radu- natural 40s/ 4200 g / xx cm / APGAR 8 - de a_raluca




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
vreau sa va intreb de cand o sa dati apa.Noi de o sapt papam supica si vad ca s-a cam constipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Buna fetelor!
Mai primiti un bobocel in odiseea voastra?
Sunt Anca si va urmaresc inca de cand eram graviduta, dar abia acum m-am hotarat sa scriu si eu. Ma uitam pe lista boboceilor si am obs ca pe 30 septembrie nu e nimeni trecut; ei bine venim noi, mai exact bebe Iustin nascut normal, 4000 gr, 51 cm, apgar 9.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

OLIVIA (sper ca asta e numele tau ), sincer cred ca e un trend la fel ca cel cu attachment parenting. Nu ala dus la extreme, dar sa raspunzi nevoilor copilului repede, sa-l tii mult in brate pt a-l ajuta sa se simta in siguranta, sa-i oferi alinare si iubire cat mai mult, sa nu-l lasi sa planga "pt a-si dezvolta plamanii". Soacra-mea zice ca Stefan e "un mic santajist" (se vrea ca gluma, dar mi se pune o gheara-n piept cand aud), eu zic ca-i ofer ce simt si ce are nevoie: dragoste si siguranta, ca doar n-am de prasit si nici un card de copii sau servici!
In ceea ce priveste lipsa dintilor... cand ii dau uneori mana mea lui Stefan s-o roada crede-ma ca doare! are gingiile/ maxilarul foarte puternice! Si cand ii dai bucatile, vor fi moi, daca-s tari le faci la abur, le coci etc. O bucata de carne e ok pt ca va suge sucurile si asa-si va lua fierul de care are nevoie.
Eu nu cred ca ar fi un soc sa treaca la a manca altceva decat lichid, pt ca oricum incep sa-i introduc solide, deci e ceva nou oricum.
Cat despre ce scrie x sau y despre BLW versus diversificarea pe schema de piureuri... pareri si pareri! La fel cum sunt atatea pareri si despre laptele matern, ca il va face mai destept, mai asa si pe dincolo .

Nu vreau sa te conving de nimic, doar am simtit nevoia sa imi spun parerea.

MIRABELA, Calin e asa scump in poza-n care sta in fund!!! Mi-a placut si ce-ai scris despre ce adori... l-am votat ca mesajul lunii
David nu se dezminte...

OANA, tu ce-ai mai introdus la solide?
La Ikea poti s-o iei pe scurtaturi si sa mergi exact unde ai nevoie. Eu de obicei "o tai", merg direct jos sau o iau prin usile alea (fara usi) / despartiturile dintre raioane. Cred ca si Ikea din Ro e ca aici, ca toate aici sunt identice ca asezare. Daca nu stii exact unde te afli, sunt hartile alea in fiecare raion (ca nu stiu cum altfel sa-i zic).

Stefan s-a trezit azi-noapte cam la doua ore si-un pic, la papa apoi somn imediat. Il tot pun in patut de vreo doua sapt., dar acum la 4 jumate sotul a zis sa-l lasam in patul nostru . Mie mi s-a facut foame, si-am venit sa va si citesc, dar merg inapoi in pat, poate mai dorm putin.
La noi plouuuuuaaaaa... de ieri toarna, nu a fost nici macar o pauza de 5 minute, si asa va fi urmatoarele zile. Ieri n-am iesit deloc, am facut si curat in casa, dar azi vom iesi ca avem treburi de rezolvat.

CARMEN, eu halesc tot ce-ai oferit

ciaaaaoooo
...

intre timp a picat net-ul, Stefan s-a trezit sa mai pape si nu-mi mai este somn. Nu ma mai culc pt 45 minute...

Oana, multumim pt capitol! tot zic sa incerc si eu sa deschid unul... voi avea alte ocazii, sunt sigura!

MIRA, in mod normal apa se da cand incepi introducerea solidelor. Ofera-i apa dupa fiecare masa, intr-o canita cu cioc sau pahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

mira, pai daca oricum ai inceput diversificarea, nu vad de ce sa nu ii dai apa. Eu nu ii dau apa - are o masa de legume si restul lapte. Mi se pare ca nu ii aduce nimic apa aia decat sa ii umfle stomacul. Si nici nu e cald sa se deshidrateze si sa banuiesc ca i-ar trebui lichid suplimentar.

Gabi, chiar acum vroiam sa scriu de diversificare. Am fost la medicul de familie,am facut vaccinul si am discutat si planul.
Fac ca la DAvid ..la la 7,5-8 luni de-abia carne si ou.Pana atunci probabil o sa ii mai dau brocoli,mazare cred...Si mai pe la 7luni bag branza. Pana atunci ramanem cu variatiuni pe aceeasi tema de legume.
Si incep de dimineata la 10 cu masa de fructe:mar, para, banana, caise, piersici.
Cam asta e planul cu solidele pana la 7,5 luni.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna ziua la casuta noua.
Mira, o data cu inceperea diversificarii se da si un pic de apa, depinde insa si ce papa. Dupa pireuri cred ca le trebuie mai multa apa decat dupa supica. Banuiesc ca tu i-ai facut supica cu mult morcovel/ sau numai morcovel. Pe masura ce introduci si altele se va regla, sau pe masuri ce scazi cantitatea de morcovel fiert. Poti sa il incerci si cu putina apa, daca vrea si ii place, dar daca papa doar supica chioara fara legume, nu cred sa ii trebuiasca inca.
Mirabela, felicitari pentru cele 6 lunite ale baietelului. E un prag psihologic si pentru mine. M-am bucurat tare sa te citesc asa melancolica si mamoasa cumva, tare mi-a placut mesajul meu. Exprima si trairile mele si l-am propus la mesajul lunii.
Noi batem pasul pe loc cu diversificarea, nu ca m-as grabi undeva. Am papat doar cereale si banana si nu stiu cu ce sa continui sa nu se plictiseasca de ele. Ah... Si morcovel pe aburi. Eram bucuroasa ca am luat un cartof dulce si ca o sa ii dau si altceva, dar ieri cand i l-am facut nu l-a putut papa, ca a avut asa ca niste ate tari prin el. Era prea mare si batran cartoful si cred ca era firbos cumva, numai la morcovi si patrunjel am mai intalnit asa ceva. Si asa bun si dulce era... Dar nu se putea papa de atele alea si nu aveam cum le scoate, ca treceau si prin sita.asa ca daca luati cartofi dulci, care is si tare scumpi, decat sa luati din aia super mari, mai bine nu luati. Al nostru a avut 560g.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Iustin inca e alaptat exclusiv; la 4 luni avea 7800 gr si 66 cm. Am avut cateva tentative de a ceda si a-i da completare lp, dar am trecut cu bine peste . Fiind la al doilea copil trebuie sa recunosc ca mi-a fost mai usor cu alaptatul. La primul bebe am dat completare inca de la 3 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Hi hi hi,
Scuze de greseli, dar de pe telefon e tare greu cu editatul, mai ales cand esti cu tancul in brate. Sper sa nu zgarie prea tare la citit greselile mele si sa intelegeti ce vreau sa spun.
Era vb despre mesajul Mirabelei, care mi-a placut, nu mesajul meu cum am scris . Se pare ca am votat si eu si Papelusca in acelasi timp ca mesajul lunii, mesajul respectiv , is curioasa care a votat prima, caci din cate am vazut doar o singura persoana poate vota un mesaj, nu se accepta mai multe voturi la acelasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Legat de diversificare: noi vom incepe dupa 5 luni si jumatate, deci cam dupa 15 martie. Iustin e cumintel, a avut o perioada de vreo 2 luni in care imi dormea toata noaptea, cu prima trezire intre 7.30-8.30, insa de cateva sapt a inceput sa se trezeasca la 2 sau la 3 si apoi la 6-7 . Am vrut sa ii dau compl cu lp la masa de seara in ideea ca poate nu se satura, dar pediatra mi-a recom sa nu ii dau atata vreme cat el ia normal in greutate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumesc mult fetelor pt aprecieri, am vrut mai mult sa scriu in jurnal ca sa nu mai uit si am zis sa va arat si voua... habar nu am ce-i ala mesajul lunii dar va multumesc mult!

Oana eu ii dau cereale de orez simplu fara lapte, cred ca e altceva. Dar vreau sa va spun ca mamanca chiar mai mult lapte de cand ii dau, si inainte si dupa si noaptea. Si chiar papa ceva cereale... ii dau seara pe la 7-8, inainte de laptele se seara.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Legat de scaunul de masina, pana pe la 5 luni si Calin plangea tare in el dar cred ca nu-i placea cum statea, i-am pus o paturica dedesubt si am tot perseverat si acum sta f linistit, ii mai bag suzeta daca scanceste dar e ok. Totul e sa perseverati fetelor, nu va lasati pe baza ca nu-i place, copiii sunt f schimbatori. La fel si cu mancarea, intr-o zi poate e obosit, altadata ii e sete, eu stiu ce mai are si nu papa, a doua zi papa cu placere acelasi aliment... la fel si cu carutul, acum is mai maricei, ii puneti in carutul sport, mai vad si ei una alta si poate le place.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput