Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 45 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostrimult-asteptati
Comorile noastre sunt 26, 19,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi



Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe
22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)
25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac
27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel
28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)
28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85



Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Bogdan-Mihnea- cezariana 39s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz

05.09 - Bogdan Mihai- cezariana 38s/ 3150 g / xx cm / APGAR xx - de Adriana_77

05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM
16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi
18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, Virginia_86, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, gaitica78, miro79, irene, a_raluca

Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________

Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile.
______________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:

[b]luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt


______________________________________________________________________

[b]Cum se citeste o ecografie:

LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
______________________________________________________________________

[b]Cont comun: sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM
______________________________________________________________________

[size=3]Linkuri utile

www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">echografie
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">cand vine barza
www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc" target="_blank">In burtica pe saptamani
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori beta hcg
www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate-site-ul unei prietene dragu!
www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme" target="_blank">Retete compensate si gratuite pentru gravide-Norma 2012/pag.368

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetelor.
Sa ne fie de bine casuta noua, sa se auda doar gangureli de bebei veseli in ea si dezmierdari de mamici linistite.
Dani, nu te mai stresa, draguta. Si a mea face la 2-3 zile ca un borcan de mustar de se murdareste de la gat pana la picioare. Si se chinuie si ea cand tb sa faca, dar daca e normal la consistenta nu-mi fac griji. Asa a facut si cea mare la vremea ei. Cred ca e de la lp.
Va pup pe toate si sa aveti o zi buna. Noi incepem agitatia cu pregatirile pentru botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata si prezent :),

Am intrat sa spun ca suntem OK, poate mai prin 1 ora de somn si revin.
Nu cred ca mai prin ca tocmai a inceput sa smorcaie .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor,

Multumim de casuta noua Kytanutz. Cum mai e Luca?
Merci de urari Corina si Dana. Imi pare rau de problemele pe care le aveti cu bbii.
Bob, ai fost mortala cu rafalele date de drsgonita ta. Parca te si vad cum te fereai:))
A mea acum de dimineata a scos vreo 3 guri de lapte afara. Cred ca din cauza ca noaptea nu reusesc sa o ragai. O ridic, dar ea doarme si nu iese nimic.

Ce frumos a fost ieri afara! Am scos-o intr-un trening si cand am ajuns la soare, dupa 10 minute eram toata fleasca si ne-am mutat la umbra. Pe bancuta de langa a venit o mamica cu o fetita mai mare ca Maya (statea in fund) si avea saracul copil in cap caciula, gluga de la hanorac si gluga de la geaca Cand ne-a vazut pe noi cu capul gol i-a dat jos glugile si a lasat-o doar cu o caciula.

Azi va servim cu tortulet ca face pitica mea 2 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia la multe lunite pt Maya, sa fie sanatoasa si sa creasca repede si bine! Si eu am patit asa, la 20 gr fi-miu era imbracat lejer iar o dna cu o babutza tare m-au comentat, copilu' lor era imbracat de iarna la 0 gr, nu alta.

Daniela ma bucur ca sunteti bine, daca drii spun ca Emma e ok, linisteste-te si tu, probabil de asta ti-a scazut si lactatia. Ai vazut si aici ca multe chestii sunt normale la bebei. Si al meu a trecut deodata de la 8 scaune pe zi la unul singur de umple tot, e ok, nu se chinuie.

Sa vedeti ce am patit ieri, am fost la ziua soacra-mii si multa lume care a vb cu fi-miu, multe tablouri si pereti noi de inspectat si studiat, l-a obosit prea tare si nu putea adormi, s-a pus frate pe un urlat de m-am speriat... am ajuns acasa, am stins becul si l-am pus in patutul lui, in 5 min a adormit singur. Sa aveti grija, asa am patit odata si la David, lumea ar spune ca vai, e deocheat copilu', eu nu cred in asa ceva si nici nu mi s-a intamplat. Bebeii prefera lucrurile repetitive si monotone cu care ei sunt obisnuiti zi de zi.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimi si la mai mare! Haideti la un ceai de lactatie, yumyum (sincer mie mi s-a acrit de el, dar ma incurajez ca tre sa beau, nu?

Carmen, Anaomaria, Dani

Oli, saru'mana de intrebare, noaptea doarme, doar spre dimineata plange sarmanul in somn de la colici, strange piciorusele, scoate cate un tipat ascutit de ma sperii, apoi se linisteste si doarme in continuare, pana la urmatoarele 15 min. Acum am reusit sa il adorm, iar eu sa imi tai unghiile si sa ma epilez nitelus Si eu ma chinui sa nu il mai infofolesc dar mama mea, ca pune-i caciulita (una subtire din bumbac) apoi tine-i si gluga de la costumasul in care il tinem, vai ma ucide!
La multe lunite si anisori pentru piticuta
Dani, nu te ingrijora, totul e normal, numai sa nu treaca de 3 zile cu kk atunci e semn de constipatie. Ma bucur tare ca sotiorul are de munca Incearca sa nu te mai stresezi cu Emma, sigur e bine, chiar daca e la stat cred ca nu sunt asa incompetenti sa iti spuna ca este bine si micuta sa fie bolnavioara

Of, stiu ca ma veti uri, dar trebuie sa va spun ca nu ma mai suport. Toata viata am fost bat si cand imi vad picioarele si talia, ma apuca groaza! Eu si asa stau prost la cap. self esteem! As vrea sa pierd kilograme fara sa renunt la mancarea necesara pentru productia de lapte. Aveti vreo idee? Eu deja alerg cand urc scarile, am renuntat la urcat cu liftul, incerc plimbari zilnice cat mai lungi sau cat imi permite pingu mic. Ouf!

P.S Tampoane de san de care folositi? Eu mi-am luat de la Sanosan dar parca ma ustura tzitzi de la ele si parca mentin umezeala

mami.ilinca, sunteti bine?
Chiar, Simonix ce o mai face? Lalu, Adinutza? Lulutza, cum te mai simti? Nu am apucat sa pun si datele lui Irene pe prima pagina, poate voi reusi zilele acestea.

Va pup





Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu amortesc f tare in ultimul timp, obosesc si nu prea ma simt ok, desi mananc f bine si de toate. Am vb cu medicul si iau de 3 zile calciu, magneziu si D3, ma simt mult mai bine, plina de energie si dorm mai bine. Voi luati suplimente in alaptare?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana nu te stresa, ai sa slabesti, si eu ma simteam asa prima data, acum ca stiu ca o sa slabesc nu-mi prea pasa. Eu am facut f multe plimbari, km intregi faceam zilnic cu carutul si m-a ajutat, ma simteam si f bine. Acum fac seara niste abdomene ca prea mi s-a intins burta.

Tampoane pt sani am din alea cu saculet care se spala dar m-am babit si nu mai stiu de la ce firma erau.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Tampoane de sani - eu la David m-am impacat cel mai bine cu cele de la Bella - http://www.marketonline.ro/produse-pentru-mamici/-bella-tampoane-mamare
Am incercat cam tot ce era de incercat atunci pe piata, dar astea mi s-au parut si ca absorbeau cel mai bine, nu miroseau ciudat dupa folosire, erau si moi si erau si la un pret foarte ok. Si nu se faceau cocolos in sutien

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Vin sa ma laud cu gaselnita mea de azi-noapte. Pe la 1 Iris urla de parca o batea cineva. Era somnorici, dar nu inchidea ochii neam. In ultima vreme nu mai vrea sa fie tinuta decat dreapta, dar eu nu ma pun la mintea ei, sa-i solicit coloana, o tin pe brat, ii fac avionul sau o pun pe pieptul meu sa stea aplecata. Si cum ziceam, era deja 1.25 si nu mai stiam ce sa-i fac, deja ma si rastisem de vreo 2 ori la ea, deci nu era bine deloc. Si am deschis calculatorul si i-am pus muzica clasica. Toti pediatrii mi-au zis sa-i pun clasica, cica este cea mai complexa muzica si stimuleaza dezvoltarea creierului. Buuun, si i-am bagat din start Simfonia V a lui Beethoven, ceea ce ascultam eu mereu cand eram gravida. Melodia are 8 minute, dupa primele 3 flutura genele, dupa inca 2 minute adormea. La sfarsitul simfoniei, Irisuca mea sforaia direct. Deci va rog sa observati ce mai fata culta am!
aaa, si musai sa NU doarma seara, adica intervalul 6-10, ca e prapad, n-o mai culca nimeni !

Looana, sa tii Colieful la rece, in frigider. Noi am inceput la 2 zile dupa venirea acasa, deci cand bebe avea 6 zile.
Kytanutz, felicitari pentru crestinul Luke Skywalker !
Tzitziri, nu cred ca ar trebui sa se supere nimeni pentru avertismentul dat de tine. Subscriu intru totul, din pacate am si vazut cum functioneaza retelele acestea de pedofili infecti. Se agata ca niste capuse de conturile picasa/facebook pescuite pe site-uri de mamici si apoi se aboneaza la pozele piticilor. Niste scarbosi!! Eu am grija sa fac publice foarte putine poze, dar niciodata cu bebe dezbracata.

Pupaceala la bebici, fug ca urla taifunul

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mirabela, multu de raspuns! Si eu de ieri am observat ca ma ia o ameteala desi nu am scazut cantitatea de mancare sau de lichide consumata. Uite voi arunca si eu o intrebare dr cand mai ajung pe acolo. Si astazi ma simt la fel, ametita si ma concentrez f greu. Ieri era sa cad cand m-am ridicat din pat, am vazut negru in fata ochilor. Ma gandeam sa mai iau Femibion 2, care se lua si in perioada de alaptat. Dar e scump...

Oana, arata f bine tampoanele acelea, le voi folosi cu incredere

Hahaha Bobuletz, tare pitica mea! Eu puneam Mozart, simfonia 40. Voi incerca si cu ce i-ai pus tu

Ma tot gandesc sa ii dau pingului 10 ml ceai de anason cu chimen si fenicul piticului, am inteles ca e bun pt eliberat gaze si colici. Ce ziceti? Nu prea imi vine sa ii dau altceva decat lapte, dar daca l-ar ajuta, i-as da!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput