Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata mamici si bebici,

incer sa mananc cu o mana, sa scriu cu alta, copila e pe perna pe picioare...

KYTANA:multumim de intrebare, suntem bine, nu mai apuc nici curat sa fac in casa si duminica avem musafiri dupa botez. noroc cu mama care mai ii ocupa timpul celei mari , dar saraca nu apuca nici ea sa faca ceva de papa
-tampoane de san de la libero folosesc, le comand odata cu pampersii pe soffieplanet. sunt bune si cele de la bella.
- poti sa incerci cu ceiutul, daca ii face bine , nu vad care ar fi problema,dar parerea mea e sa nu-l indulcesti.
-cu slabitul, relax, mai incolo , fotomodelele nu alapteaza, o sa iti slabesti ai sa vezi, acum puiul mic e seful.
-eu eram ametita cand aveam lipsa de fier, a pus o mamica(ANDREEA sau ADRIANA) aici un link , nu am incercat , era pe baza de plante
-cum a fost ieri la med de familie? ce a zis despre Luca?
OANA:Ce face Sophia? dar David?
BOB:e superdulce poza cu Iris,nu ai zice ca o vaneaza pe mami cu rafale de kk .
MIRABELA:cum a fost cu caputul spart pana la urma?e ok acum?
ANAOMARIA:ce tare ai fost cu gainusa de tara,botezul e wendul asta nu?
OLIVETTE:la multe lunite suratei Maya! sanatoasa sa va fie, colicii trec intr-o zi, fata ramane.multumim pt tort, as hali vreo 2 felii

pup
chitaie sefa mica


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

hello mamici frumoase !
Sa vedem ce am mai retinut....

1.Tampoane de sani folosesc de la tommee tippee.Sunt multumita de ele.
2.Si buricul lui andrei dupa ce a cazut i-a mai curs sange,dar am tamponat mereu cu spirt si am dat cu baneocin.Chiar si pe pampers gaseam putin sange.
3.De testicole nu stiu ce sa zic,in general copiii prematuri au probleme cu asa ceva.
4.Si Andrei de la muuuullllllttttiiii pampersi cu kk pe zi a trecut direct la unul singur,maxim 2 kk si se screme rau de tot cand ii face.Si il alaptez exclusiv.
5.Eu am mari probleme pe strada cu oamenii care imi spun sa ii pun caciula sau "oare nu-i e frig?".Si cu soacra mea am avut o discutie pe tema asta in prima saptamana cand am venit de la spital ca tot imi zicea de caciula si vazand ca nu ii pun ,cand venea la mine ii indesa scutecul de finet pe cap.M-am ratoit elegant la ea si a inteles.
6.Cu slabitul nu ma stresez deocamdata.Pana nu vad bebelusul intarcat nu-mi bat capul.El e nr 1 acum.
7.Eu cand il culc pe bb las tot timpul pe mezzo ,pe muzica clasica.Atunci cand eu sunt cu treaba prin casa.Daca sunt langa el atunci asculta acces direct :))
8.Suplimente am luat 40 zile.Fier si elevit la recomandarea medicului.
9.Kytana,bea tu ceai pentru colici.Nu cred ca o sa faca minuni ceiucul.Acum instinctul tau de mama e mai presus de orice.

Noi avem botezul prima zi de Craciun.Raportam un bebe cuminte care si-a schimbat ora de somn seara.Il culcam la 9,acum la 7 baia,apoi somn pana la 1:30 in fiecare seara.Singur si-a facut programul.

Ahh uitam....Olivia la multe lunite sanatoase si fara colici va doreste Andrei ! Si de la Andrei o pentru printesa ta !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am fost afara apoi am tras o veselie cu fi-miu ast' mic, fetelor rade in hohote si gangureste bine, e tare haios, poate pun un filmuletz.

Kytana poti sa incerci cu putin ceai, numai sa ti-l ia.

Mamiilinca multumim de intrebare, David e bine, azi ii scoatem firele, sotul a fost cu el si zice ca nu arata prea bine cicatricea, asta e, semne de buna purtare... faza e ca eu tot pe la 6-7 ani am cazut intr-un colt de masuta si am aceeasi cicatrice tot deasupra sprancenei stangi, practic acelasi loc. Ce sa mai zic de copil ca ma-sa n-a fost mai breaza.

V-am zis ca fi-miu e cu muzica, ta-su toata sarcina m-a secat cu muzica la maxim... acum asculta Baby Einstein si mediteaza in leganush.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ieri m-am destrabalat la ziua soacra-mii, parca nu mai mancasem de o luna, am mancat cateva chestii interzise, salata beof, racitura sau piftie cum se zice la noi, si rosii si castraveti, dulciuri la greu, am baut si un suculetz, ideea e ca am facut o combinatie de numa... vreau sa va spun ca fi-miu n-are nik, multumesc lui Dzeu. N-am mancat pana acum struguri, varza si fasole. De fapt am gustat varza si fasole dar o lingura doua cand am facut la baieti, atat. Si conopida am mancat si nik. Deci, dupa parerea mea chiar nu conteaza ce papi. La David n-am mancat nimic, nici macar fructe nu mancam de frica colicilor si tot a avut.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare fetelor!

Multumim pentru urari! Multe lunite tuturor boboceilor nostri dragi. Multumim si de floricele, Andreiutz! O sa-i povesteasca mami ei ca la 2 luni a primit pentru prima data floricele de la un baiat :))) virtuale :)))

Mandra mea e tare maraita azi, asa e ea la aniversari!
A adormit pe la 10.30 si 12.30, dar mai mult de jumatate de ora n-a dormit. Acum incercam iar! Se tot screme si partzuieste, azi n-a facut kk.

Mami.Ilinca, voi aveti sambata botezul? Noi da, si suntem in pregatiri.
I-a venit azi pachetelul cu hainutele. Sunt tare haioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OLI:Duminica avem botezul, o sa fie 3 fetite botezate in acelasi timp. tot 3 copii au fost si la botezul caprei mari,avantajul e ca o sa urle in cor si nu o sa mai stiu care-i a mea, dezavantajul e ca o sa fie o aglomeratie maxima.
unde ai comandat hainute;e?
pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor, ati rezolvat careva problema cu cei 500 euro conform Legii educatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

MamiIlinca, le-am luat de pe hainuteshop.ro
Norma, eu nu, astept sa aibe sotul o zi libera (probabil in decembrie) ca sa mearga la trezorerie sa deschida contul.

Andreea, o intrebare: daca botezul e in prima zi de Craciun, va veni lumea? Sau n-ati invitat din afara familiei? Ca si noi ne-am gandit initial intre Craciun si revelion, dar apoi am zis ca vor fi toti cu familia sau plecati de sarbatori si nu va veni lume...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna sa va fie inima

Ce mai fac suratele in aceasta seara?

mami.ilinca, esti multifunctionala, ce mai! Sigur va fi bine si la botez si dupa I-am facut ceiutul, i-am dat 1/2 lingurita inainte de masa si alta jumatate ii dau dupa, maimult nu i-as da. De indulcit, nici vorba! Nici pe al meu nu il indulcesc
Ne-a zis ca e bine, ca sunt secretii neeliminate si ca nu are nimic la plamani.A luat in greutate,are 4150g si 57 cm Lungan ca ta-su

Mai Andreiuta,ce program frumos aveti voi acolo Baiet destept, nu alta!

Mirabela, abia astept sa zambeasca si pingu mic. Momentan doar in somn. Moaaa ce aimancat tu acolo! Tre sa ne spui cum a reactionat Calin!

Norma, eu daca plec recunosc ca nu prea m-am interesat.

Astazi mi-a dormit si mie Luca drag, desi il chinuie grav colicii. Plange sarmanul in somn de numa...Sa vedem in seara asta dupa ceiut cumva fi



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor am disparut cam ca magarul in ceata....incercam sa ne gasim si noi ritmul...
Zic sa scriu un pic si dp sa citesc ca nu se stie cand se trezeste bb...noi suntem bine pe bb l-a vazut pediatrul sambata si deja recuperase greutatea pierduta in spital luase deja un centimetru :D,mananca numai san nu prea avem program in general nu prea dorm noaptea doar 2 zile le-am avut lejere sculat la 3 ore in rest aiurea...eu am sfarcurile cu dureri mai ales unul plus de vreo cateva zile mastita la un san si canale infundate la celalalt...bine ca salvasem info de la Bob_pixel cu masajul la sani...asa fac ....Mda...dor la greu dar vad ca face bine masajul plus comprese reci/calde si rabdare ...os sa scap...nu se poate :)
In plus la mine au venit ai mei si suntem destui acum in casa si ca de obicei suntem pe lungimi de unda diferite...ufff greu cu ei greu fara ei...
Cam atatic ma bag sa citesc...puuup toatr mamicile si bbii

Mergi la inceput