Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Noi am avut in week end multi musafiri, familia sotului meu, in total am fost 17 adulti si copii in casa, balamuc total #61514;. Paul a fost foarte agitat duminica din cauza asta, cu chiu cu vai adormea, dar de maine intram noi in programul nostru si ne revenim. Probabil si eu din cauza oboselii si a stresului (mai mult decat trebuia, ca sunt eu prea sensibiloasa) duminica dimineata efectiv nu prea aveam lapte sa ii dau sa manance. Sugea si era nervos nevoie mare. Am luat ceauri, lichide si am mancat mai mult si sper sa imi revin cu productia ca macar cat le-am alaptat pe fete sa am (4-5 luni).
Mirabela (si inca cineva) spunea de o preferinta la sanul stang; eu am alta problema, sanul drept „produce”mult mai putin lapte comparativ cu stangul si e si vizibil mai mic decat stangul. Cand am incercat sa mulg din dreptul cu chiu cu vai am scos 20 ml pe cand din stangul din in tot acelasi timp am scos 60 ml. Nu e vorba doar de comparatia la muls, si daca ii dau lui sa manance vad ca la dreptul imediat termina ca incepe sa il toncane doar pe cand la stangul curge ca izvorul si se ineaca in timp ce mananca. Vi s-a intamplat?
Alta chestie, uneori are kk verde. Acum eu stiu ca pot fi cel putin 3 motive:
1. Ii este foame
2. Stand in scutec i se schimba culoarea
3. Alaptatul la san poate da kk de orice culoare: galben, mustariu, portocaliu, verde
Voi ce ziceti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivette, Paul are zile cand scoate cu jetul afara, par example astazi, l-am schimbat de vreo 3 ori.
Bob, esti totala cum povestesti, la fel ca si Creanga ne faci sa ne imaginam exact (ca in derularea unui film) firul evenimentelor.
Ceva de genul asta am patit noi, doar ca victima a fost tot Paul, haha: dupa baita l-am pus pe pat sa il creia o pauzasc si deodata o fantana arteziana mi-a atras atentia, dar ghinion, jetul era indreptat spre fata lui Paul si el saracul era speriat, nu stia ce se intampla si de unde curge apa #61514;.
La Multi Ani Maya!
Mirabela, eu iau Elvit si Calciu. Eram si eu foarte ametita inainte si a fost musai sa iau ceva sa ma mentin pe linia de plutire.
Tzitziri, sunt de acord cu tine, eu nici nu prea le fac poze dezbracati, la ce sa imi foloseasca?
La controlul de 1 luna pediatra mi-a spus ca are un testicol mai umflat decat celalalt dar ca se rezolva pana intr-un an (Mirabela parca spunea ca unul nu e coborat)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara
Olivia,botezul o sa fie ceva scurt la biserica in prima zi.Ne adunam toti acasa si luam masa ca pentru botez,dar si ´ca pentru prima zi de Craciun.Noi suntem destui.Parintii mei,socrii...eu am o sora si un frate,sotul tot sora si frate....toti casatoriti ,plus nasii bebelului si deja suntem o groaza.A doua zi nasa scoate bebelul din mir,adica ii face baita acasa....nu stiu daca se procedeaza asa peste tot.Si probabil o sa fim cam aceiasi cu aproximatie...
Deocamdata nu avem in plan o cumatrie.Eu nu prea imi doresc cumatrie si nici sotul nu e amator.Om vedea....

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

Olivia, la multe lunite fetitei tale, sa fiti cu totii sanatosi si voiosi! Zicea cineva ca a vorbit cu tine pe facebook; sunt si eu inscrisa in grupul boboceilor, dar ultima postare pe care o vad eu e de pe 16 oct. Ai idee de ce? Au schimbat fetele grupul si eu am ramas pe afara? Recunosc ca nu am fost prea activa pe acolo, ca mi-era greu sa urmaresc discutiile.

Noi am plecat azi pe la unu de acasa si ne-am intors pe la 7.30 p.m. Am fost toata familia sa cumparam diverse pentru botez si ne-am oprit si la o pizza. Nu se compara stresul pe care l-am avut la primul bebe cu relaxarea pe care o simt acum Cand era Maria mica nu cred ca am calcat prin vreun restaurant cateva luni bune, acum simt ca pot merge cu ea oriunde (mai putin la un concert de muzica clasica sau la teatru). Si ea e o draguta ca doarme mult cand iesim pe la plimbari, se trezeste doar sa pape.

Olivia, tu crezi ca e suficient sa te duci la trezorerie sa deschizi un cont pe numele lui bb si dragutul de stat iti va livra banii?? Nu crezi ca e nevoie de cereri, de acte doveditoare depuse pe undeva si cate si mai cate? Eu m-as mira sa se intample ceva asa de simplu si usor la noi in tara. Mai degraba cred ca a fost doar o idee care nu s-a mai pus in practica legea asta. As cere un raspuns oficial, dar nu stiu unde.

Va pup fetelor si bebicilor si va doresc o noapte linistita tuturor

P.S. A mai intampinat cineva probleme cu poza de profil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am ajuns la zi cu cititul :) Dar am facut schimb de camere cu sotul, ca nu se odihnea deloc si nu mai am calculatorul in camera. Am dormit cu ambele fete in camera si a fost ok, sa vedem noaptea asta cum va fi. Oricum, incercam doar, nu ramane sigur asa formula de nani, dar poate e mai bine pentru toti. Iulia se trezea noaptea de 2-3 si ma striga, sotul dormea intrerupt si cu pauze de cate o ora uneori, pe cand aseara s-a trezit micutza la 4 si tot atunci a facut ochi si Iulia si nu a vrut sa se culce pana nu am adormit-o pe sora-sa si mi-a luat ceva, ca nu reusea sa adoarma ca lumea. Ziceam ca o adorm, o puneam in pat si incepea cu zgomotele. In fine, bine ca a dormit bustean pana la acea ora. Azi doar somnul de pranz a fost lung la micutza, de 3 ore sau chiar 3 jumate, restul timpului a fost mai mult treaza, cu somn putin, incat nu prea am avut grija de mesele Iuliei cum se cuvine. Asta e, zile si zile.

Eu iau Maltofer, asa mi-au dat din spital, 30 de zile. O sa intreb si eu in jur ce sa iau, tinand cont ca le alaptez pe amandoua, sa fie laptele cat mai hranitor. La prima sarcina dupa nastere mi-au dat Natalvit, poate il incerc iar, nu stiu. Ma simt bine, nu sunt ametita, dar ma gandesc ca un aport de vitamine nu strica. Eu am slabit mult la alaptatul Iuliei pur si simplu, nu stiu cat de la alaptat si cat de la lipsa timpului, lipsa unei hraniri adecvate, ca ziua nu aveam timp de masa, mancam pe apucate.

Va pup, ca e tarziu! Noapte buna si cat mai odihnitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carme, Anaomaria

Eu iau in continuare Elevitul din sarcina si ginecoloaga a zis sa iau si calciu 10 zile/ luna.

Anaomaria, in lege scria ca e nevoie doar de certificatul de nastere, vedem la fata locului.
Carmen, sper sa revina lapticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
a fost o noapte cat de cat OK, evident cu somn in pat langa mine, in patut bate crivatul si doarme pe coji de nuca, deci NUUUUU. L-oi invata eu si in patutul lui. faza e ca eu nu prea reusesc sa il linistesc noaptea si pace, cand il ia sotiorul in brate in max un minut a tacut , Am I a bad mother?
Astazi sper sa fie cat de cat linistit sa pot si eu sa fac rocada cu hainele groase, ca am inceput de o saptamana si nu reusesc sa termin.

Sa avem o zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, cum sa fii o mama rea? Termina cu prostiile! Si eu de ex cand simt ca nu mai pot, ma simt epuizata de atata supt, leganat si plimbat si ea tot nu adoarme, i-o dau sotului si se linisteste. Probabil simte si starea mea. Cateodata e invers, trebuie sa o iau eu in brate ca sa taca. Pe ea daca o tii in brate si vrei sa o adormi, trebuie sa te si plimbi cu ea. Daca stai jos urla! Daca adoarme, atunci putem si noi sa stam jos! A mea a adormit aseara record la 22.30, dupa o ora de plimbat si leganat. S-a trezit la 2 si a tot matait si supt pana la 3, apoi la 5, apoi din ora in ora. O doare iar burtica! Se tot vaita saracuta si se screme si de-abia daca iese un partz uneori.

Cateodata face kk si parca e apa colorata. Mi se pare foarte lichid, dar ma gandesc ca daca ar fi diaree, ar fi mai des, nu? De exemplu aseara a facut asa lichid si nu mai facuse de 25h, si nici n-a mai facut dupa. Uneori e si mai consistent. Voua vi se intampla sa fie asa lichid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

@ Carmen si Olivette
Eu alaptez exclusiv la san. Si bebelusul meu are zile and face caca verde si uneori foarte lichid. Pediatra a zis ca daca starea lui e buna e ok. Nu e diaree pt ca ar trebui a aiba febra, iar alpatul la san da si scaune verzi. Eu cantaresc la mese si stiu sigur ca mananca suficient. Pediatra a zis ca e si la alimentatia mea.

Si bebelusul meu il preera pe tati, ii zambeste mai mult si se linistete la el mai usor dar eu sunt tare fericita cand ii vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna fetelor!Bine v-am gasit in noua casuta.
Pe noi va rugam sa ne iertati ca am absentat dar e foarte greu cu 2 copii sa tin pasul cu voi, mai ales ca fii'mea face cat 10 baieti la un loc.
Noi suntem bine, crestem, incepem sa descoperim tot felul de lucruri cum ar fi o broscuta dintr-un tablou care ne amuza teribil, ceasul de perete, iepurasul de pe lenjerie...Avem 4,3kg, 1 luna si 3 saptamani si sambta ne-am botezat. Vlad Petru a fost un baietel tare cuminte, cum de altfel est mai tot timpul. olici nu prea avem, din cand in cand ne mai chinuie si pe noi si atunci luam debridat si bonisan si din cand in cand ceiuc baycalm. De papat papam si san si Lp, doarece nu se satura doar cu sanul si nici nu lua in greutate corespunzator.
Sper sa-mi fac timp sa va trimit poze cu noi, nu de alta dar inca nu ne-ati cunoscut.
Acum fug sa o hranesc pe fii'mea, e in vacanta saptamana asta si-mi face capul patrat. pe deasupra mai e si un pic racita si trebuie sa fiu cu ochii pe ea sa nnu se duca la bebe.E disperat dupa el si l-ar pupa non stop.
Pup, revin mai trziu.

Mergi la inceput