Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

ufff!! cand am prins si eu curaj sa scriu, Iustin nu ma lasa deloc
E tare marait cand e obosit...ziua il adorm mai mult in brate, ii place sa se lipeasca de mine si sa il legan.
Revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

In legatura cu vaccinurile - va recomand din tot sufletul cartea scrisa de Dr. Christa Todea#8209;Gross: "Vaccinurile: preventie sau boala. O noua patologie pediatrica". A aparut anul trecut si o puteti rasfoi si online http://www.scribd.com/doc/113411130/VACCINURILE-PREVENTIE-SAU-BOALA-O-noua-patologie-pediatrica-Dr-Christa-Todea-Gross-Editura-Christiana-2012. Este foarte interesanta; imi pare rau ca nu am aflat mai din timp de ea...eu inclin din ce in ce mai mult sa nu ii mai fac niciun vaccin...inca ma documentez pe tema asta si ma ia groaza cand vad cati copii cu probl postvaccinale sunt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Am reusit sa il adorm in cele din urma . Am fost la mama in we si se pare ca acum se reacomodeaza cu casa lui . Se tot uita pe pereti si de jur imprejurul lui...a fost prima iesire mai lunga cu el si s-a comportat acceptabil.
Trimit si revin (sa scap de moderare )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Dupa cum spuneam: a fost cuminte in deplasare, noaptea un pic mai dificil-mai mult pentru mine decat pt el fiindca schimbasem patul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Fetelor, eu abia astept primavara ca sa iesim mai mult afara si mai departe ca simt ca nu mai pot in casa!! A inceput sa imi fie dor de serviciu ; de fapt de socializare mai multa . Cred ca si vremea asta inchisa contribuie la starile de melancolie.
Oare cat ar trebui sa mai scriu ca sa imi apara si mie msj ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Mirabela, ma uitam ca noi doua avem baietii cam de aceeasi varsta .
Mi-a placut mult ce ai scris! Matei a fost putin gelos la inceput pe fratiorul lui, dar acum e ok; il iubeste la nebunie (cum zice el), lucru care se vede din atitudinea pe care o are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Scriu si eu o data pe luna...sper ca nu ne-ati uitat

Mie imi plac pireurile. Mult. Si daca nu as avea dinti, mi-ar placea si mai mult As incerca si eu blw, dar imi e f frica sa nu se inece. Sotul meu face stop cardiac de cate ori il aude ca se ineaca cu lapte (nu stiu de ce e asa sperios), daca ar stii ca s-a inecat cu solide, cred ca ar incepe direct resuscitarea...
Iustin maine face 4 luni, deci mai e pana la diversificare. Papelusca, te rog, dupa ce incepi sa ne spui si noua cum merge.

Kytana, mai scrie-ne despre voi! Ce mai face Luca? Am vazut pozele pe fb, ce frumos sta el in fundic!

Mirabela, f frumos mesajul tau! Trece timpul f repede...pfu..nici nu vreau sa ma gandesc.

Stella, primul meu baietel statea f f greu in carseat. Urla si transpira, de trebuia mereu sa il schimb inainte sa il scot din masina. L-am mai tinut si in brate ca nu aveam ce face. E f stresant sa conduci in aglomeratie cand iti urla un copil in masina. Nu zic ca am facut bine. Si acum ne tot certam cu centura. Cand avea intre 2 si 3 ani am zburat cu el de 10 ori. Noroc ca in timpul zborului e ok fara centura, ca la decolari si aterizari plangea de ne stiau toti pasagerii!

Ca tot a deschis Mirabela subiectul, mie cel mai mult imi place mutrita lui prea dulce (nu am gasit nici un cuvant sa o descrie corect) cand se trezeste. El doarme de cele mai multe ori pe burtica, si cand se trezeste, se ridica pe coate si invarte capsorul ala mic si scump si ne cauta cu privirea. Are o fatzuca asa de draguta...sunt sigura ca intelegeti ce ma chinui eu sa descriu aici.

Iustin a inceput sa se deplaseze prin pat de vreo sapt. Ridica funduletul si se impinge in fata. Eu cand il adorm il pun pe burtica si il fac cu foenul in timp ce il mangai pe spate sau pe fundulet. Ei, de cateva zile il pun pe burtica, dau drumul la foen si el e deja pe partea sotului de pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Imi pare tare bine ca v-am gasit . Chiar daca sunt la al doilea copil, au trecut 6 ani de la prima nastere si imi sunt de mare folos parerile/experientele voastre!
Wow! Cat am scris
Sper ca nu v-am plictisit si ca o sa ne treceti si pe noi pe lista boboceilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gabi, da, asa ma cheama. Cu attachment parenting sunt cu totul Pro, chiar am mustrari de constiinta ca tot chinuiam copilul in patut si carut si ea mititica statea si dormea asa bine la mine in brate. Acum ziua o tin de drag sa doarma pe mine
Chiar ziceam ca la al doilea copil cat de diferit as vedea lucrurile! N-as mai fi asa stresata ca de ce nu doarme in patut, n-as mai baga in seama sfaturile neamurilor legate de tinutul in brate si dormitul in acelasi pat (nu ca le-as fi ascultat dar era acolo un stres ca de ce nu o dormi fata mea decat in brate), in fine ar fi multe. N-am lasat-o niciodata sa planga in ideea ca se va calma singura. De fapt nu suport sa aud ca plange. Nu in sensul ca ma enerveaza, Doamne fereste, ci ca nu vreau ca ea sa planga.

Cu blw-ul mai vad, dar de ex carnea decat o suge, n-ar fi normal sa-i ajunga si ceva solid in stomacel? Sau pediatra imi spunea ca dupa o sapt - doua sa-i pun in piure 1 lgta ulei de masline. La blw ce fac? I-l dau sa-l bea? Glumesc.

Legat de apa am intrebat-o pe pediatra cata sa-i dau si mi-a zis ca nu e nevoie ca ea si-asa suge in continuare si in plus fructele/legumele au apa in ele. Eu m-asteptam sa-mi zica sa-i dau dupa masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alive, nu te-am uitat. Felicitari pt umblatet!

Corina, Moro, Lumi ce mai faceti?

Mergi la inceput