30-33 grade celsius in camera copil???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Eu sunt f. friguroasa dar la peste 25 de grade deja opresc caloriferul. Copiii dorm in tricou cu maneca scurta sau in pijama subtire si dezveliti la 22-23 de grade. Atentie unde masurati temperatura. Puneti termomentrul in punctul cel mai indepartat de soba cam la 1.5 m inaltime. Eu nu pot sa cred ca e temperatura reala. Vara am si eu 33-35 de grade in casa si simt ca lesin, si eu si copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi suntem friguroase rrrau dar la 22 de grade in camera ne simtim bine :-)
Spune-i sotiei tale sa-si puna sosete de lana, trening si vesta si scade temperatura aia ca nu e ok.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua,

ANDRADELL si eu tin in casa in jur de 21 - 22 ° C.
Eu zic sa incerci sa discuti cu sotia atat despre sanatatea copilului dar cat si a vostra. Organismul fiind obisnuit cu temperaturi asa mari....nu va reusi deloc sa faca "fata" virusilor, frigului. Cum mai scriam intr-un alt post ..... atunci cand iesi la 0 ° C e putin zis : "pumn in stomac" ptr organism . Obisnuit fiind la 30°C ....ptr organism 0° C va fi enorm de drastic. Te intreb, fetita nu e sensibila? Nu raceste des? Voi? Nu vi se usuca nasul? Nu aveti mereu nasul infudat? Aparte ca trebuie sa asiguri temperatura camerei sa fie intre 20 - 22 ° C cel mult.....trebuie sa fii atent si la umiditatea camerei .Valorile sunt intre 45 - 55%. Eu cand am copiii cu tuse fac in asa fel sa ridic umiditatea si la 60%. Ajuta mucoasa sa fie umeda si fluidifica chiar si mucii.....Pe urma, sa numai zic , ca trebuie aerisita camera de 2 ori pe zi. Vorbeste cu sotia in cel mai pasnic mod si cum zicea si SZIVARVANY, sfatuieste-o sa isi puna sosete de lana, un trening flausat pe dedesubt si na daca vrea chiar si o vesta de aia de lanuta. Sfatuieste-o sa bea ceai cald asa reuseste sa se incalzeasca si din "interior". Mult noroc la discutie si sper sa ai rezultate. Eu nu ma pricep la focul facut in soba, dar ma intreb....daca faceti focul si puneti doar 2,3 lemne.....asa ptr o caldura "lejera" nu e ok? Dat fiind ca temperatura ajuge asa de sus......oare e ptr ca puneti multe lemne? §Nu stiu...intreb si eu ca numa pricep.

Scrie mai repede 10 mesaje ptr ca altfel orice mesaj al tau nu iti apare in timp real. Trebuie sa ajungi la 10 mesaje scrise ptr ca altfel iti sunt moderate.

Numai bine!




Alessio Michele (4 ani si 7 luni) , Mattia Gabriel (3 ani si 2 luni ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 11 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradell spune:

Ca sa mai raspund si sa ma apropii de 10 mesaje(thanks for the hint)si nu numai, va spun ca termometrul meu este pus undeva pe partea opusa cu soba pe perete undeva la 2m inaltime dar nu ma pot lua dupa locul unde este deoarece este totusi casa si este neizolata termic cu tencuiala facuta din crivina(argila) si mai este si langa usa care da in afara si pe care se mai circula si daca e neincuiata nu sta inchisa bine si intra putin curent-de aceea nu ma pot lua dupa temperatura aratata acolo care oricum este undeva intre 25-28 grade.Eu iau termometrul de acolo si il tin cca 5 minute fix in mijlocul camerei undeva la 1 m inaltime si acolo imi indica 30-33 grade iar daca urc cate putin cu termometrul imi indica tot mai mult, la inaltimea de 1,7-1,8 ajunge la 35-36 grade iar mai sus mi-e si frica sa-l mai duc-asta e normal deoarece caldura merge intotdeauna in sus(de aceea eu il tin la 1m-aproximativ inaltimea la care resimte fetita).Ce sa va mai zic fata sforaie noaptea bineinteles deoarece e infundata din cauza indicelui de confort termic dar nu vrem sa recunoastem sub nici o forma si zicem ca e de la raceala.Mi-a placut faza cu soacra 40 grade si iadul.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

fata poate sa sforaie si de la polipi, nu de la raceala, caldura. un control ORL iti poate confirma sau nu.
oricum, temperatura in casa e enorma si daunatoare. iar daca pt voi nu va intereseaza, ganditi-va la copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar pune termometrul direct in patul copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu vreau sa supar pe nimeni...dar cred ca-i o gluma. Sau termometrul e prost. Nu poate rezista cineva nonstop la temperatura aia...ca nu suntem in sahara. Ganditi-va ce uscaciune e in camera aia.
De soacra ce sa zic...
Pur si simplu nu se poate, nu-mi pot imagina.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui andradell
soacra-mea care are in casa cred ca undeva la 40 de grade

Totul are o logica:
soacra => iad => foc => 40 grade






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mai, eu il inteleg oarecum, pentru ca am srescut la tara cu soba de teracota . In primul rand la soba nu i poti regla temperatura ca la centrala termica, in al doilea rand daca incalzesti soba pana ajungi la 21 de grade in camera, pana dimineata faci turturi, ajungi la 12 grade, intr-o casa de la tara neizolata,asa cum a spus. De-aia incalzeste femeia soba, sa i tina pana spre dimineata , ca in soba bagi odata si gata, trebuie sa pastreze caldura pana dimineata.
Eu am crescut cu caldura mare in casa, nu stiu cate grade erau , dar f cald , iar parintii mei pana acum fac cald in casa. Si va spun eu ca nu am absolut nici o problema de sanatate, din contra. Am o imunitate de fier, cateodata radem in familie , de credeam ca de la caldura din casa ni se trage. Nu ne infofolim afara absolut deloc, nu am fost bolnavi nici cand eram mici , eu acum racesc o data la 5 ani si atunci forme f usoare, gen un nas care curge putin . Nu am luat niciodata antibiotice, in afara de paracetamol si aspirina ptr cate o durere de cap ocazionala, nu stiu ce sunt alea medicamente. ( Asta pentru cele care ati scris ca o sa aiba probleme cu imunitatea. Avem probleme de imunitate pentru ca vara este cald ??)
Asa ca eu nu as judeca-o asa de tare pe sotia ta. Probabil ca sunt 35 de grade la temperatura maxima, dar aia intr-o ora scade.
Intr-adevar e mare temperatura ,dar cum am spus, pana dimineata ajunge la 18 sigur.Asta e dezavantajul sobelor cu lemne, este imposibil sa ai o temperatura constanta.Cine nu se pricepe la sobe , sa fie mai retinut in sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradell spune:

Intr-adevar nu poti regla temperatura ca la centrala dar totusi o poti controla.Si eu nu vorbeam de timpul noptii pentru ca seara chiar eu fac focul si bag lemne facand tot undeva la 30-33 grade ca sa tina cat de mult in noapte sa nu ne sculam sa tot facem la foc pe timpul noptii.Eu vorbesc de timpul zilei cand chiar se poate controla teperatura chiar si la soba de teracota daca stii cum.poti face pana undeva la 28 grade si va spun eu ca nu scade atat de drastic pe timpul zilei si pana spre seara vei avea undeva la 22 pe putin.In conditiile in care la 28 grade ti se pare rece si vii sa faci focul sa faci 33 nu mi se pare normal.Si probabil ca esti o exceptie ca nu ai probleme de sanatate sau de frig -si nu vreau sa fiu inteles gresit chiar nu sunt ironic-dar spun eu ca cineva crescut in asemenea calduri nu se poate sa nu aiba probleme.Soacra-mea asa a fost crescuta deoarece tatal ei este la fel de friguros si a invatat-o cu temperaturile extreme iar la randu-i ea a transmis mai departe ficei ei recte nevestei mele acelas lucru de aceea este asa de friguroasa.

Mergi la inceput