30-33 grade celsius in camera copil???

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dar eu nu inteleg, pana la urma, tu pe cine vrei sa convingi ? Pe noi ? De ce ai scris pe forum, sa te vaiti de sotia ta ca sta in caldura? Si sa dai vina pe soacra pentru asta ? Vad ca tu esti convins ca nu e bine ceeace face, atunci care este rostul subiectului I-l dai sa il citeasca ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

daca sotiei ii e frig sa se imbrace si sa isi faca analizele de tiroida pt ca un TSH marit poate fi problema. La temperatura pe care o aveti in casa (30 grade) prospera germenii si microbii si nu e bine deloc.

32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

anda 141, nu vad rolul interventiei tale (ultima). Scriem pe forum din tot felul de motive...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

anda 141, nu vad rolul interventiei tale (ultima). Scriem pe forum din tot felul de motive...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Pentru ca nu mi se pare frumos sa iti "vorbesti" sotia pe forumuri. Mi s-a parut din tonul lui ca suna a barfa .... "ia uitati ce face sotia mea. Eu stiu ca nu e bine, ii tot zic, da nu intelege , seamana cu socara-mea... "
Din moment ca stie foarte bine ca nu e ok asa de cald, ce sa mai intrebe la noi ? Eu asa am dedus...a barfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da' poate omu' chiar asta vrea sa faca,sa culeaga informatzii d ela forumisti ,apoi sa-i arate sotziei ca nu e singururl care gindeste asa.

andradell,eu te intreb foarte sincer ca pentru mine asemenea temperaturi sunt de domeniul fantasticului,tu cum traiesti/comportzi/suportzi in asemenea temperaturi?

Acum ma gindesc ca nici tu nu spui mare lucru,ca altfel nu-mi explic cum de potzi trai in asemenea...vilvataie!

Noi avem undeva la 22°C in sufragerie,in dormitor nu dam drumul la calorifer,deci dormim fara caldura,doar daca stiu eu e ger foarte mare pe o perioada indelungata.

Trebuie sa ajungetzi la un compromis cumva...bineintzeles daca pentru tine sunt mult cele 33°C.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

anda 141, nu vad rolul interventiei tale (ultima). Scriem pe forum din tot felul de motive...



Pentru ca nu mi se pare frumos sa iti "vorbesti" sotia pe forumuri. Mi s-a parut din tonul lui ca suna a barfa .... "ia uitati ce face sotia mea. Eu stiu ca nu e bine, ii tot zic, da nu intelege , seamana cu socara-mea... "
Din moment ca stie foarte bine ca nu e ok asa de cald, ce sa mai intrebe la noi ? Eu asa am dedus...a barfa.


Nu-ti contest motivatia, eu am alta parere, dar nu conteaza..
Regulamentul forumului nu prevede ceva despre barfitul nevestei, prin urmare omul poate scrie ce vrea. De altfel, trebuie sa recunosti ca multi se plang de jumatatile lor, din tot felul de motive. Despre soacre...nici nu mai amintesc
Te rog, hai sa depasim momentul si sa discutam despre temperaturile din camere.
Multumesc.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Celalalte camere sunt incalzite? Copilului cum ii e la cele 25-33 de grade? cum il imbracati? de topait, topaie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradell spune:

Da intr-adevar iti dau pe undeva dreptate anda suna a barfa nu-i asa?Dar sincer va spun ca nu m-am gandit niciodata sa barfesc pe nimeni cu atat mai mult pe sotie.Am crezut ca rolul forumurilor este de a-si pune omul problemele si de a primi raspunsuri.Tocmai de aceea am intrat si eu pe forum sa-mi expun problema si nu sunt eu vinovat ca a trebuit sa bag in discutie rudele.Am pus problema si am asteptat si astept raspunsuri tocmai pentru a avea cat mai multe argumente intr-o viitoare discutie cu sotia daca argumentele mele nu ajung am gandit ca putin ajutor din partea altor parinti nu strica ci dimpotriva.Daca era vorba sa barfesc ma intindeam si va mai expuneam si alte aspecte din timpul cresterii fetitei cum ar fi educatia alimentarea...Dar probabil ma voi limita doar la temperatura deoarece chiar ma ingrijoreaza acest aspect.Daca voi ataca si celelate subiecte ma mai gandesc dar deocamdata raman doar la ,,canicula''.Oricum as dori sa multumesc tuturor carora mi-au raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

andradell, daca sotia ta nu tine cont de sfaturile si parerile tale, crezi ca ar putea sa tina cont de parerile unui medic, de exemplu ?
poate n-ar fi rau sa discutati problemele temperaturii din camera, alimentatia copilului, samd, cu ocazia primei vizite pe care o veti face impreuna, la medicul pediatru al copilei.

sotia ta s-a informat cat de cat in privinta cresterii si ingrijirii copilului - ma refer la carti, reviste, internet, etc. ?
chiar si clasica "mama si copilul" a lui capraru, desi e desueta si depasita in anumite privinte, tot ofera destule sfaturi bune, valabile si in prezent.

daca sotia ta e atat de friguroasa, pot exista solutii : sa identifice in primul rand cauzele - poate fi vorba despre o circulatie deficitara, de probleme cu tiroida, pe langa modul in care a fost invatata de mama ei - sa stea la temperaturi infernale.
apoi, puteti incerca sa folositi alt sistem de incalzire, de ex calorifer electric. in felul acesta temperatura va ramane cat de cat constanta pe parcursul noptii, insa va insemna cheltuieli suplimentare pentru voi.
o alta varianta ar fi sa o lasi pe sotia ta sa doarma in camera supraincalzita si tu cu fetita sa dormiti intr-o camera cu temperatura mai apropiata de normal - asta desigur daca aveti o camera in plus si daca sunteti si voi doi de acord cu asta, puteti macar sa incercati, sa vedeti ce se intampla. personal, nu as recomanda varianta aceasta, in primul rand din cauza faptului ca tu si sotia veti dormi separat pe perioada friguroasa si exista riscul ca si relatia voastra sa se "raceasca".
citind printre randuri, asa, mi se pare ca ai strans destule nemultumiri in legatura cu sotia si soacra, ai mare grija, astea se tot aduna, nasc resentimente sau duc la rabufniri. cel mai bine ar fi sa discuti cu sotia ta, calm si pe indelete, fara acuzatii si reprosuri, poate ea nu-si da seama ca greseste in anumite privinte, ia de bune sfaturile mamei ei, considerand ca are mai multa experienta, doar a crescut-o si pe ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Eu cred ca cel mai in masura sa iti ofere un raspuns corect si convingator la intrebarea asta cu temperatura adecvata in camera copilului,ar fi un doctor.
Deci, sfatul meu ar fi sa iei una bucata copil, plus nevasta plus soacra, faceti o programare la medicul de familie sau la pediatru si intrebi, in prezenta sotiei si a soacrei,care este temperatura ideala pentru camera copilului. Ma gandesc ca sotia nu va ignora spusele doctorului.

Acuma, oarecum off topic.

Cum reusiti sa ajungeti la asa temperaturi? Cam cat timp arde focul in soba, si cam cate lemne se consuma intr-o iarna?
Intreb pentru ca am trait vreo 25 de ani la casa incalzita exclusiv cu sobe cu lemne si niciodata,da absolut niciodata nu am avut in casa 30 de grade iarna. E adevarat ca nu erau toate camerele incalzite simultan, dar 30 de grade pe timp de iarna.... mi se pare de domeniul fantasticului.

Mergi la inceput