La ce ora se culca copiii vostri?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

La ce ora se culca copilul tau?
La ora 20.00-20.30 (cel tarziu la 21.00; trebuie trezit la 6.30 dimineata) in timpul scolii ; in vacanta il prinde si ora 22.30-23.00
Ce varsta are?
6 ani
Doarme in timpul zilei? Cat?
Nu mai doarme decat in weekend; in timpul zilei este la after school
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Cam 9 ore. Nu sunt multumita, dar noi ajungem acasa seara la ora 19, abia mai avem sa mancam si sa ne distram.
Ce ritual de culcare aveti?
Spalat, imbracat pijamaua, pupacit, poveste si gata; si neaparat radio rock fm :)
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?
In timpul scolii cam da, rar avem exceptii daca e cineva in vizita, in vacante nu ne tinem de elYagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Copiii mei au 6 si 4 ani.
Se culca la ora 19.00 in fiecare seara.
Nu dorm in timpul zilei.
In totaal cam 11 ore pe zi dorm.
Ne jucam, dansam, facem dus sau baita, spalam dintisorii, citim povesti (fiecare are voie sa aleaga cate una sau doua, depinde cat de obositi sunt parintii) si in pat, pupici si somn usor pana a doua zi la 6 dimineata (sau chiar 6.30 in weekend; pana acum ceva timp era 5.30 dimineata ora de trezire automata). Ritualul de culcare incepe la 18.00. La 19.00 am dat pupicii si am inchis usile la dormitoarele lor. La 19.30 cand le verific dorm amandoua.
Orarul e strict, inclusiv in vacante, weekenduri, etc. De Anul Nou le-am dat voie sa ramana treze mai mult, la 19.30 mi-au cerut voie sa mearga la culcare :).

Noua ne e perfect asa, se trezesc singure dimineata si ne mai dragalim in pat un pic, cu parintele care in ziua respectiva pleaca mai tarziu la serviciu, dupa ce le duce la scoala. Avem timp sa luam micul dejun, sa ne imbracam si facem codite in ritmul nostru, fara stress si sa ajungem vesele la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Iris, asta inseamna ca la 18.00 esti acasa, cu ele...Din pacate noi ajungem dupa 19.00 iar copiii au activitati pana tarziu.
Baietii mei 7 si 10 ani dorm maxim 9 ore/zi. Dimineata se trezesc la 7.00 si pleaca la scoala. Dupamiaza in afara de lectii au activitatile sportive si engleza. Daca cel mic ar putea, teoretic, sa se culce pe la 21.00, cel mare are karate L, Mi si V de la 20.30 la 21.30...22.00. Pana vine, face dus...macar 22.30 tot se face.
Ritual de culcare? Spalat corp + dinti, pijama, pupat. In 2 minute au adormit .
Orarul e relativ fix in timpul scolii. Vinerea/sambata trag sa se culce mai tarziu si se scoal ape la 8.30-9.00. In vacante trag sa se sulce la 12.00 noaptea si sa doarma pana la 9-10.00 - daca ii lasa cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi incercam de ani buni sa ne culcam la ora 22 dar nu reusim...in general se face 22:30, chiar mai tarziu.
Fi-miu n-a dormit 11 ore pe zi nici cand avea 2-3 ani, daramite acum . Sa zic ca prinde 9 ore de somn, cu indulgenta . In week-end ne culcam pe la miezul noptii, iar de Revelion a stat anul acesta pana dimineata la 5. E drept ca a dormit vreo 2 ore dupa-amiaza inainte, ceea ce e marea exceptie.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Olanda are, referitor la somnul copiilor, un obicei care noua, romanilor, ni se poate parea ciudat.

Acel 19 de care a pomenit Iris eu am retinut ca nu e o raritate, ci o obisnuinta pentru copiii olandezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Iris, asta inseamna ca la 18.00 esti acasa, cu ele...Din pacate noi ajungem dupa 19.00 iar copiii au activitati pana tarziu.
Baietii mei 7 si 10 ani dorm maxim 9 ore/zi. Dimineata se trezesc la 7.00 si pleaca la scoala. Dupamiaza in afara de lectii au activitatile sportive si engleza. Daca cel mic ar putea, teoretic, sa se culce pe la 21.00, cel mare are karate L, Mi si V de la 20.30 la 21.30...22.00. Pana vine, face dus...macar 22.30 tot se face.
Ritual de culcare? Spalat corp + dinti, pijama, pupat. In 2 minute au adormit .
Orarul e relativ fix in timpul scolii. Vinerea/sambata trag sa se culce mai tarziu si se scoal ape la 8.30-9.00. In vacante trag sa se sulce la 12.00 noaptea si sa doarma pana la 9-10.00 - daca ii lasa cineva

Anya


Anya, sotul meu sau eu suntem la ora 15.00 acasa.
Luam fetele de la scoala (asta e programul nou, cea mica e de curind la scoala). Facem inot si dans, si avem multe intalniri cu prietenele, in timpul saptaminii si in weekend. (la maximum 16.30 se termina activitatile extrascolare la care sunt duse/aduse de parintele care e acasa in ziua respectiva). Cel de-al doilea parinte e la 16.30, maximum 17.00 acasa, la 17.30 se ia cina in familia noastra. Sportul meu si al sotului meu sunt activitati de seara, dupa ora de culcare a copiilor. In zilele in care nu avem sport e timpul nostru de adulti, de la 19.00 pana la 22.00 (altfel tot avem de la 21-22 timp sa povestim de-ale adultilor). Ziua mea incepe la 5.30 cateva zile pe saptamina si la 6.30 alte zile...

Acu`fug sa tragem o bulgareala ca a venit iarna la noi... si cine stie cat tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Pfff, la noi e din ce in ce mai complicat cu somnul. Sa o luam pe rand

Elisa - 10 ani, se culca cel tarziu la ora 22 (in timpul scolii) sau un pic mai tarziu (in vacante). Nu doarme ziua, decat uneori daca simte ea nevoia. In total doarme cam 9 ore pe noapte. Ritualul de culcare si l-a alcatuit singura - pijama, spalat pe dinti, mers la toaleta si musai o cana cu apa langa ea ca noaptea se mai trezeste si ii este sete. N-as zice ca are un orar foarte strict de somn,dar cel putin in timpul scolii incerc sa nu existe des exceptii de culcat tarziu.

Tudor - 10 luni, ehhhh, aici se complica lucrurile, pentru ca tocmai cand credeam ca am ajuns la un fel de program se schimba cate ceva. Momentan se culca cam la 9 seara si se trezeste de tot in jur de 8 - 9 dimineata, cu doua treziri de biberon in timpul noptii. In timpul zilei doarme cam 1 ora, o ora jumate la pranz (intre 12 si 14) si maxim o ora dupa amiaza (cam de la 18 la 19). Ritual de culcare? Hmmm...biberon cu laptic cald, tinut in brate si, eventual, leganat. Cat despre orarul strict, nu exista asa ceva, oricat mi-as dori eu.

Fascinatie

(34)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

la 21 e "stingerea", pana adorm mai trece ceva timp, poate 30 de minute...Ziua nu dorm deloc, asta de la 2 ani. Am incercat sa-i pun la somn mai devreme, la 20-20:30, insa m-am trezit cu ei plangand ca nu pot adormi, s-au rasucit in pat vreo 2 ore si pana la urma au cedat psihic. Asa...la 21 e culcarea in timpul scolii, in rest la 22, pt ca dorm dimineata mai mult. In medie acumuleaza intre 9- 10 ore de somn, uneori si 11, dar rar. Vara insa, cand e lumina afara pana la 22, nu i putem culca, la 22 suntem inca in parc, mai ales cand mai devreme e canicula. Dimineata dorm insa pana pe la 10 atunci. Cand e vacanta...
Ai mei au 6 si 8 ani. Inainte de culcare povestim tot felul, citim povesti, ne gadilam, radem etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

of si la noi e jale cu somnul.
cel mare 7 ani in vacanta se culca la 22.30- 23, se trezeste pe la 9 10 daca il lasa cel mic sa doarma pana tarziu. de multe ori il pun in pat de la ora 21, 21 30 ca dimineata se trezeste la 7 15 pt scoala si tot la 22.30 adoarme, ma mai intreaba ceva, imi spune ca lui nu-i este somn, se mai intoarce. cel mic nu are program fix, depinde dupamasa pana la ce ora doarme, dar de obicei cam la 21.30, 22, sau chiar 23.00 adoarme. se trezeste pe noapte de nu stiu cate ori, mai il striga pe fratele sau, pe tati, mai plange eu stiu ce viseaza si dimineata la ora 8 e treaz, de multe ori la 7 este fresh! are 3 ani. in vacanta asta de iarna se mai trezea si la 8,30,9 ca seara se juca cu fratele sau, mi se parea cine stie ce ca sa trezit asa tarziu.
aseara l-am pus pe cel mare in pat la ora 21.15 si l-a apucat 23 pana a adormit. imi mai punea cate o intrebare de duh "mami eu o sa ajung la portile raiului sau in rai? ca am mai facut si fapte rele".
am editat sa spun ca cel mare nu doarme in pranz neam. de pe la 3 ani nu mai doarme in pranz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Si mie mi se pare f devreme 19 ca ora de culcare, n-ar adormi nimeni. Un 21-21.30 e rezonabil pt noi.

Referitor la orar... cine in Ro mai vine la 15 acasa? doar cei din invatamant poate au aceasta posibilitate, ca-n rest... Chiar si ceilalti bugetari de la stat termina la 16-16.30 programul, deci inainte de 17 nu ajung... Iar in mediul privat, cu program pana la 18-18.30 (si uneori extra), se face noapte....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput