La ce ora se culca copiii vostri?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ritual de culcare:
-spalat
-citit dintr-o carte
-rugaciune
-pupici, imbratzisari...rugamintzi "mami te cuci cu mine?" (iar eu abia rezist tentatziei)...iar pupici si imbratzisari
- doarme in general singur, in camera lui, dar 1-2 x pe saptamana ma culc cu el (daca isi face ordine in camera).
-doarme cu o maimutzica mica (care o are de pe la 2 ani)
si cu o maimutzica mare-un pillow pet.
-doarme fara lumina, dar cu draperia un pic trasa sa vina lumina de afara


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Ce ritual de culcare aveti?
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?

Multumesc mult.





-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Baietelul cand era mai mic se culca la 7.30 maxim 8, acum are patru ani si se culca la maxim 9.
Fetita, e alta poveste, nu i-a placut niciodata somnul, se trezeste si acum la 14 luni de minimum 3-4 ori pe noapte sa suga dar incerc sa ii pastrez o ora fixa de culcare si anume 8.30 maxim.

Baiatul doarme la preschool doua ore in timpul saptamanii ( de la 12:30 la 2:30) dar in weekend sau in vacante nu doarme acasa.

Fetita, alta poveste din nou, pana la un an avea cam doua somnuri pe zi, foarte scurte, de la un an a ramas doar la unul care poate varia intre 20 de minute si 2 ore, in general in jurul pranzului, pana in 2:30 cand trebuie sa mergem sa il luam pe A. de la scoala.

Avem ritual: pentru baiat: baie, pijamale, lapte, spalat pe dinti, poveste sau jucam un joc impreuna si apoi somn.
Pentru fata: baie, pijamale, spalat pe dinti si apoi suge pana adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Si inca ceva, eu am avut exceptii f f rar de la programul asta, l-am lasat f f rar sa depaseasca ora de culcare, pot sa numar pe degete datile in care s-a culcat mai tarziu de ora 23 in 4 ani de zile.

Se trezeste la 7 - 7:30 acum, cand mergeam la servici si el la cresa, trezirea era la 6:30 si la 7 maxim pleca cu taica-su.

Fetita dupa cum am spus sta f prost cu somnul, dar ii pastrez ora de culcare orice ar fi, speranta moare ultima:))), oricat de multe treziri ar avea peste noapte si ea se trezeste o data cu baiatul pentru ca trebuie sa il ducem la scoala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?

Multumesc mult.


Ambele se culca la ora 20:30 - 21:00;
Una 5 ani si una 2 ani jumatate;
Dorm la gradi cate o ora jumatate;
Se trezesc la ora 7 dimineata si ne pregatim de gradi.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Ce ritual de culcare aveti?
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?

Multumesc mult.

------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


- 22.00 il pun in pat. Cateodata adoarme repede, alteori adoarme pe la 23.00. Se trezeste la 6.30 - 7.00 :((
- 2 ani si 9 luni
- da. 2 - 3 ore (are perioade cand doarme doar cate o ora)
- 11 ore
- baita la 9.30 fix, toaleta de seara in prosopel, apoi lapte si direct in pat fara negocieri. Ii deschid o jucarie care proiecteaza constelatiile pe pereti si tot sta de vorba cu ele si le numara pana adoarme. Avem un KicoNico de care nu ne despartim sub nicio forma; doarme evident cu el.
- da. Avem un program strict si asta de cand s-a nascut: trezirea e treaba lui :), biberonul cu lapte de dimineata, micul dejun la 8.00, la 10.00 suc de portocale sau portocala ca atare, 12.30 masa de pranz, 13.00 nani, 15.30 - 16.00 masa de fructe, 18.00 iaurt cu ceva fruct sau cereale, 20.00 maxim cereale cu lapte sau depinde de ce a mancat la masa anterioara, 21.30 baita, 22.00 in pat

Hope it helped you :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Suntem in pat la 7, adoarme pe la 9.

Ce varsta are? (au)
4 ani jumate.

Doarme in timpul zilei? Cat?
Nu.

Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Aprox. 12 ore.

Ce ritual de culcare aveti?
Carte si imbratisari.

Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?
Programul incercam sa-l tinem fix. Victoria este mare adepta a rutinei. Dar daca suntem pe undeva, poate sta fara probleme si pana la 10 seara si e ok.


Multumesc mult.
Cu placere.




-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

----La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Ce ritual de culcare aveti?
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?--------

R are 5 luni, M are 6 ani jumatate (este clasa a I-a).
R suge destul de des, peste zi vreo 3 reprize de somn, seara la 19 baie, supt si somn. are treziri peste noapte (inca) ptr supt.

Pe M tb (e musaI) sa l culc tot la 20 cel tarziu, ca altfel nu ma mai inteleg a II-a zi la teme cu el (se smiorcaie, se maraie, are tot felul de reclamatii, de ma scoate din pepeni), deci TIN la ora de culcare. acum nu mai doarme de pranz, DAR pana la 6 ani, pana a inceput scoala dormea si la pranz vreo 1-1,5 ore (de la 13,10 pana pe la 15) si tot la 20 era in pat.
ca ritual: cina, dus, cana de lapte caldut, spalat pe dinti si neaparat vroia sa stau langa el (si de multe ori, majoritatea, adormeam si eu de la ora 20 si la 4 dimineata eram FRESH!!!). mai vb, povesteam sau ii povesteam eu vreo poveste, niciodata citit, findca tineam lumina stinsa sa i vina somnul. cand era mai mic vroia leganat... acum nu mai vrea leganat, dar ritualul e acelasi.
tin la el si in vacante...
dimineata trezirea ptr scoala la 6,50. mananca extrem de putin, ciugule, dar "iarasI" tin f mult sa stea pe toaleta sa faca treaba mare. ptr gradi se trezea la 7,30 dar tot statea la toaleta. spalat pe dinti si iesirea pe usa.

concluzia: eu sunt destul de fixista la program, asa ca nu am renuntat la ideile mele... printre care si culcat copilul devreme!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Fiul meu are 3 ani si 4 luni
Ora de somn De la 21,22 pana la 8,8:30 dim
Nu il culc la amiaza iar daca se intampla asta nu Mai mult de 40 min si nu dupa Ora 15:00 astfel evitand joaca pana la 12,1 noaptea
Inainte de somn
nu l Mai las sa se joace
mancam cel tarziu la 7 seara
Si facem baie
Eu dorm cu el Nu adoarme singur
Ca ritual il iau in brate si ii vorbesc in soapta
II cant apoi stau in liniste fara sa zic nimic ( semn ca am adormit si eu )
Si incerc sa respir in acelasi ritm cu el ; este I metoda pe care am descoperit o singura
Dar am vazut apoi aceeasi metoda la tv aplicata de o educatoare copiilor de la cresa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

spun doar ca seara adorm de multe ori inaintea ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Fetita are 8 ani si se culca pe la 7:30, 8 pm. Doarme cam pana la 7 dimineata (vara se trezeste mai devreme un pic). La 2 ani se culca la cel tarziu la 8 si dormea 2-3 ore la pranz. Dormea cam 13-14 ore in interval de 24 de ore. Aveam un ritual bine stabilit, linistitor, intotdeauna acelasi (intotdeauna i-a placut rutina, tot ce era nou o nelinistea si agita). Orele erau fixe. Si acum la 8 ani sunt rare zilele cand ne iesim din rutina. Fetita mea nu a adormit niciodata din proprie initiativa, este in stare sa cada din picioare dar tot nu s-ar culca daca nu o trimit eu. De fapt cand am mai fost plecati de acasa pana tarziu seara se vaicarea ca ii e rau, dar n-ar fi inchis ochii, de frica sa nu cumva sa adoarma. Asa e ea, nu vrea sa piarda nici un moment.

Mergi la inceput