La ce ora se culca copiii vostri?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

De-aia am zis sa nu comparati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Selene, olandezii sunt campioni mondiali la lucrat parttime... in general de la primul copil mamele lucreaza mai putin, deseori si tatii. Asta iti da posibilitatea, daca ai si noroc, ca si mine si sotul meu, de un angajator flexibil si mai poti sa si lucrezi de acasa, sa te adaptezi in functie de programul copiilor.
Noi avem de asemenea alt program de munca in timpul vacantelor scolare si altul in timpul scolii, cum am zis, noroc cu angajatorul care e flexibil. Cresele si programele de afterschool sunt foarte scumpe, si asta stimuleaza si mai mult la flexibilitate noastra... Noi am renuntat din cauza preturilor absurde de anul acesta la afterschool(il aveam la cea mare de doua ori pe saptamina, de la 15.00-17.00), si de aceea vom fi pe rand acasa la ora 15.00, sa luam copiii de la scoala. Pana la urma e win-win situation pentru noi, castigam bani si avem mai mult timp cu pruncele... atat ca alergam mai mult de la scoala la serviciu si iarasi la scoala, dar asta ne tine in forma :) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Iris, tot nu e loc pentru comparatii.

In Romania, prea putini isi permit sa faca ce ai spus tu acolo.

Ma mai uit pe site-urile de anunturi de angajare, vad si cate 1400, 2300 de persoane care au aplicat la un job sau altul. Numai in seara asta au rugat-o pe soacra-mea doua vecine sa-i transmita lui tati al nostru sa le puna o pila unde lucreaza el, da' de sunt angajati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

A, pai eu nu am comparat. Am raspuns la subiect si dupa aceea la remarcile referitoare la raspunsul meu. Sau era un subiect destinat doar celor care locuiesc in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Deloc, Iris, multumesc pentru raspuns.
N-am vazut nici eu comparatie la Iris.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu, Iris, deloc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sa fac eu o comparatie :)
Acum niste ani am calatorit in Germania si in Spania/Tenerife si am verificat pe pielea mea cum e cu dormitul copiilor.
In Germania, copiii mei erau mai mici si dormeau inca dupamiaza de pe la 3 la 5.30. La 7.30, dupa ce mancau aveau un chef de joaca...turbat si aia se strambau ca de ce nu culcam copiii. Pai cum sa doarma ca abia se trezisera.
In Tenerife, la 10 noaptea cand incercam sa iau copiii din parc de la joaca erau foarte nedumeriti ca de ce iau copiii cand altii abia vin.
Diferentele provin in special de la clima. In Nord ude e frig si lumina putina nu se doarme dupamiaza si se foloseste perioada de mijloc a zilei pt activitati. In Sud la pranz e insuportabil de cald si toata lumea se retrage la somn/siesta - asa ca seara pe racoare invie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

are 10 ani
in timpul scolii se culca la orele 21, trezire la 6,30.
in timpul vacantelor e alegerea lui cand se culca, dar nu rezista mai mult de orele 23 - dimineata doarme pana pe la 9-10.
a dormit dupamasa doar la gradi.
se intampla rareori sa doarma dupa ce vine de la scoala aprox 2 ore - cam o data la 3 saptamani, cred ca asa isi incarca bateriile


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Copilele mele (10 si aproape 8 ani) dorm de la 9 la 7 in zilele de scoala si de la 10 la 9 sau 10 in w/e. Au nevoie de somnul asta. In vacanta de iarna au dormit 11 sau 12 ore in fiecare noapte si nu am stat acasa sa zici ca se plictiseau...

Anul trecut, in cls a 3-a, resp cls 1, inca se culcau la ora 8:30 (atunci stingeam lumina) in timpul scolii, pana la 9 dormeau deja duse.

La 2 ani erau in pat cu lumina stinsa inca de la ora 8 si dormeau si dupa-amiaza 2 ore!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

carolinah, esti o fericita ca dorm atat !
Al meu nici la varsta gradinitei nu trecea de 10 ore maxim.

Pe de alta parte, el nu se culca pana nu ne culcam cu totii, chiar daca se duce in pat in camera lui, nu-i chip sa adoarma. Isi aprinde veioza, se uita pe reviste, se foieste....
La ora 9 seara eu sant inca in toiul treburilor, dau cu aspiratorul, intind rufe, sotzul uneori abia atunci vine si cere mancare, ce mai, santem in plina activitate.

Cand aud fetele ca baga copiii in pat si la 8 seara ma minunez, noi la ora aceea de multe ori abia venim cu cainele din parc si ne apucam de treburi.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput