Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Selene , dar sa va mutati de acolo nu v-ati gandit. Poate gasiti ceva orientat spre soare si cu baia uscata.Conteaza foarte mult asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Avem calorifer in baie. Cand spal baia, frec totul, de sus in jos, cu Cif+Domestos. Nu pot sparge nimic pentru ca nimeresc, cu un perete, in dormitorul nostru, cu ceilalti doi, in apartamentul vecin.



pai caramizile le lasi, suflete, nu treci dincolo la vecini

pe principiul asta n-ar putea face nimeni operatiunea, ca baie care sa nu se invecineze cu nimic nu exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

mianna, eu nu stiu cum vezi tu geamul de la baie, eu acum locuiesc pentru prima data intr-un apartament fara geam la baie. Toate geamurile bailor din apartamentele/casele unde am locuit pana acum presupun o spartura completa in zidul blocului/casei, astfel incat iesirea da fie spre o laterala a blocului folosita exclusiv pentru geamuri la baie (nu, nu se invecinau cu nimic, scara vecina era la ceva distanta), fie spre curte.

Deci nu inteleg ce inseamna "lasi caramizile la locul lor".

missdarcey, ba da, dar nu stiu daca mai gasim chirie la pretul asta. Mai mult de atat nu ne permitem. Cumnata-mea plateste 650 de lei pentru un apartament cu 1 camera. Nici ea n-are geam la baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


missdarcey, ba da, dar nu stiu daca mai gasim chirie la pretul asta. Mai mult de atat nu ne permitem. Cumnata-mea plateste 650 de lei pentru un apartament cu 1 camera. Nici ea n-are geam la baie.



Pai Selene, asta nu e un argument, ca vorbim totusi de sanatate, care e mai scupa decat toate, nu?
Vorbeste cu proprietarul sa iti renoveze baia, nu tu trebuie sa schimbi cada si instalatiile ca nu e apartamentul tau si nici nu pleci cu cada in spate de acolo.

Daca refuza, cauta alt apartament.Egal daca cu geam la baie sau fara, nu asta e problema.
Important e sa fie curat si curat inseamna fara mucegai,mirosuri suspecte,usi mancate de carii de pe vremea lu´stefan cel mare, samd.

Degeaba freci tu cu domestos si cif, ca e in zadar. Iti consumi energia aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

mianna, eu nu stiu cum vezi tu geamul de la baie, eu acum locuiesc pentru prima data intr-un apartament fara geam la baie. Toate geamurile bailor din apartamentele/casele unde am locuit pana acum presupun o spartura completa in zidul blocului/casei, astfel incat iesirea da fie spre o laterala a blocului folosita exclusiv pentru geamuri la baie (nu, nu se invecinau cu nimic, scara vecina era la ceva distanta), fie spre curte.

Deci nu inteleg ce inseamna "lasi caramizile la locul lor".



scuze, eu ma refeream la dat jos tencuiala, ca-s prea realista ca sa sugerez sa faci un geam intr-o baie de bloc care n-a avut de la inceput (daca era pe perete exterior sigur se facea initial si geam).

macar analizele/medicamentele au fost gratuite? daca nu, poate reconsideri suma pe care v-o permiteti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu, mianna, n-au fost, am spus deja ca nu.

Sumele sunt considerate si rasconsiderate cu pixul pe hartie in 3 moduri diferite, ca io-s de-aia care noteaza si cursa de maxi-taxi, 1,5 lei.

Dar asta e alta discutie.

Interesant ca, de cum am ajuns acasa, Daria nu mai tuseste deloc. Febra nu avea, pana la urma.

Am verificat, in momentul asta, cel putin, nu este mucegai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu, nu e alta discutie, e doar alt "argument" in stilul tau pe care-l cunoastem, prin care respingi orice sfat. si e o realitate, acum va permiteti chiria x + medicamente y + analize z pe luna. e drept, nimeni nu-ti poate oferi garantii ca daca va mutati intr-un apartament fara mucegai vor disparea y si z, insa oricine-ti poate spune ca traiul intr-un mediu cu mucegai afecteaza aparatul respirator. tu acum te ocupi de efecte, nu de cauza. altii sunt obisnuiti sa abordeze o problema de la inceput, nu de la jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu-mi permit medicamentele y si analizele z lunar, nu sunt incluse in bugetul familiei ca si cheltuieli lunare. Insa iau dintr-o parte si rezolv intr-alta.

Nu e ca si cum ma astept sa se imbolnaveasca lunar si am bani pregatiti pentru asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Selene, eu acu cativa ani, dupa ce m au inundat cretinii mei de vecini, am ucis mucegaiul de peste tot cu banalul mucegai-stop.
Dar ... anul asta am aflat ca este o vopsea speciala anti-mucegai, gen lavabila, care se aplica dupa ce dai de cateva ori cu solutiile anti-mucegai.
Poate reusesti asa. Adica trebuie sa reusesti.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Da, exista si functioneaza. Ai putea sa mai pui in baie si un dispozitiv care aduna umezeala.
O chestie de genul asta http://www.shopmania.ro/confort-aparate-diverse/p-absorbant-de-umiditate-ceresit-4773468
Rezervele se schimba ca se consuma.
Si sa ai grija sa nu fie la indemana copilului ca lichidul acumulat nu e apa si atat, ci apa plus substanta din rezerva.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput